Jump to content
FAS Goran
nenadantonovic@yahoo.com

Fiat Punto mk.2a - slaba oborena svetla / problem sa svetlima

Recommended Posts

Pozdrav, kupio sam OSRAM Night Beaker sijalice. Hteo sam da postavim snimak ali ne znam kako. Imam jednu sliku pa pogledajte. Ja sam zadovoljan ovim svetlima ali cekam da padne kisa posto tada nisam mogao da vozim bez dugih svetla :P Da li zna neko kako mogu da ugradim maglenke na Punta. Da li mogu da kupim socivo pa da ugradim ili moram da uzimam drugi far ?

 

20170112_172048[1].jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, PavleSD said:

Hteo sam da postavim snimak ali ne znam kako.

 

Postavi ga npr. na YouTube i onda u svoj post na forumu samo kopiraj link sa YT. :) 

 

Oko maglenki na Puntu, klik na:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41610-punto-mk2a-ugradnja-farova-sa-maglenkama-maglenki/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam na puntu 1.2 problem da levi višlke baca od desnog. Verujem da se to samo namesti polozaj grla sijalice.

Sto se tice jacine, mozda je jedan zamućeniji od drugog ( meni se to desilo kad sam imao clio) ali to bi primetio. Mozda nisu iste sijalice?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece ti to niko prodati odvojeno osim ako nije razbijen far, imao sam ja kuci dve soljice od punta mk2a, pa ako neka valja dacu ti ja.
Ali kad vec otvaras far kupi nove bi-xenon projektore i ubaci njih, oko 35€ su, i kupis xenon set i zavrsio si pricu, mislim kad ih vec moras otvarati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To su ti ako nisu dobro namesteni, ako je centrirano kako treba onda naravno xenoni ne smetaju automobilima koji dolaze u susret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazem sa Kuvaljom, nisam za ponovnu varijantu fabrickih losih projektora gde je i pitanje rezultata i za koliko ce opet propasti.

Ako se far vec otvara, steta je ne ugraditi MH1 projektor + xenon set. Cena im je sada toliko pala da se itekako isplati za bezbednost i dobru vidljivost.

Pisali smo dosta na tu temu u odgovarajucem topicu:

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kum uzeo punta mk.2a 1.9d pre neki dan sa fabričkim ksenon farovima. Oboreno svetlo mu je očajno a dugo radi sasvim solidno. Pretpostavljam da su izgoreli projektori. E sad, Ima li gde da se kupe zamenski i koje bi mi preporučili? Može i neki servis u BG koji ne udara po ušima i kako se kreće cena zamene orijentaciono?

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vojvoda

 

Pogledaj sada, nakon spajanja, sve ranije napisano u temi na kojoj smo. :thumbup: 

Ukratko, nema tvoj Punto fabričke ksenone. Ima projektore, i kao što ćeš videti kad budeš čitao temu, imaš tipičan problem sa svetlima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu fabrički, to je neki aftermarket.
Fabrički imaju autoregulaciju visine i prskalice za farove.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao svima,

 

Problem su fabricka svetla. Odnosno vise je problem sto je far/socivo takvo kakvo je. Bukvalno nista ne vidim nocu dok vozim, uradio sam poliranje farova.

 

Pa jel moze neko da preporuci neke krstene sijalice nek bude i do 40-50 evra ali bar da budu 20-30% bolje od fabrickih, jer bukvalno se ne osecam bezbednim za volanom dok vozim.

 

Hvala!

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu sijalice problem, problem su projektori u faru, tvoji su garantovano prosli mnogo i ona soljica vise nije reflektujuca, imas tri mogucnosti, drugi farovi ili da zamenis projektore ili da ubacis led/xenon koji ce da budu maaalo bolji nego sad sto ti svetli
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa malo vise rekao bih, ali raspitaj se kod ovih sto ugradjuju. Na forumu se spominje @yuhica a i jedan momak je pisao da je radio na Puntu, da li ovde : https://www.facebook.com/reparacijafarova/  ili ovde : https://www.facebook.com/Reparacija-farova-193995874505984/, nisam skroz siguran. Al eto, mozes sve da ih kontaktiras, pa ces videti... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@filipfg

 

Pogledaj sada, nakon spajanja, sve ranije napisano u temi na kojoj smo.  :thumbup:

Oko cene za reparaciju Punto farova možeš da pitaš npr. ovde:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/53104-prodaja-i-ugradnja-xenona-parking-senzora/

 

Možeš i sam da odradiš, kao što je pojašnjeno ovde:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/61322-fiat-punto-mk2-ugradnja-xenona-h1/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod punta mk2a možete da probate i obrtanje šoljica. Sočivo i klapna ostaju na mestu. Kod originalnog fara primetno popravi svetlo, još kad se ispolira plastika...

Uglavno je na šoljici spržena gornja strana od sijalice zbog toplote, dok je donja netaknuta.

Skine se far, dugačkim  običnim srafcigerom se otpuste 4 "limčića" (ne znam kako drugačije da se izrazim) koji drže šoljicu i dok je u faru samo se zarotira. Tada može i da se obriše ukoliko ima prašine na njoj.

Vrati se nazad, "limčići" pritisnu i to je to. Radio sam to na svom puntu pre nekih 3 god, i rezultat je bio primetan.

 

Na početku sam napomenuo da može kod originalnog fara jer je kod njega šoljica simetrična, tako da se obrtanjem ne kvari refleksija svetla.

Još jedna napomena, to se radi bez rastavljanja fara, tj sve se završi kroz otvor za zamenu sijalice.

 

Edited by Tesha
Dodato

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam ovaj problem, sa kratkim svetlima.Kupio nove farove, 50e komad. Nekih pola godine je noćna vožnja bila pravo uživanje.Kratka svetla bila maltene kao duga.Dešavalo se često da su mi blicali jer su mislili da vozim sa dugim svetlima. Sad desni far kao fenjer. Probao sam razne sijalice, bez eksperimentisanja sa ksenonima ili ledom i nista. Plastika kristalno čista, čistio konektore, odvajao i čistio uzemljenja. Uveren sam da je ipak do fara. Da li se sočivo zaprljalo, spržilo.Primetio sam da sam sijalicu pozicije previše nabio i da se plastika istopila. Sve sijalice su bile propisane snage. Smatram da na farove ne treba štedeti, niti improvizovati. Kad prođe korona opremiću se novim farovima. Možda uzmem i valeove. Ipak je punto, punto, ulaganje se uvek isplati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...