Jump to content
FAS Goran
laki1987

Fiat Punto mk.1 1.1 & mk.2a 1.2 8v - diže temperaturu

Recommended Posts

da li ti auto izbacuje beo dim kad je zagrejan i kad ga pricvrljis? tj. isturiras?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema sanse da primetis to na auspuhu, neka ti neko izmeri koncentraciju gasova u boci za vodu,a sad cena, zavisi od servisa do servisa, ja sam sam radio i sa karikama me je kostalo, znaci samo delovi i obrada 170eur sa uljem, filterom . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa moguce, 50eur obrada, oko 3-4000rsd plus ruke, neverujem da je u tu cenu mogao da uracuna ulje ili bilo sta drugo . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

...... ako je kojim slucajem otisao dihtung gde bi to mogao da uradim, tj.koj je dobar majstor i koliko to sve odprilike kosta.U pitanju je punto mk2 2001god 1.2 8v

Hvala unapred

Na tvoju zalost male su sanse da nije dihtung. A gde god da radis, mora da se nosi glava na proveru i da se po potrebi obradi. Ako imas srece neces morati da menjas glavu. Nemoj mnogo da se primas na price da je glava OK- odokativnom metodom utvrdjeno.... Jer posle par meseci ces opet da otvaras motor radi iste stvari. Ako je problem glava- a verovatno jeste, ne pomaze ti da menjas dihtung svakih par meseci. A i ne isplati se....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Retko kad se menja glava osim ako nije bas muski pukla negde, sve sitno se lepo vari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Morao bih da zamolim nesto, ako nije problem.

Kad pisete u ovoj temi vezano za ovaj problem dihtunga glave, bilo bi uputno pisati i kilometrazu i godiste automobila.

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest da je moj 16v i da je taj problem kod njih dosta redji al desava se s vremena na vreme. Kod mene je na satu bilo 194000km :) i evo presao sam vec skoro 5 od kad sam to urado i prede ko macka :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala. To je prava informacija.

Za dihtung glave poduze vreme pratim iz vise izvora situaciju na 8v motorima.

Za sad znam da je problem u sirokom dijapazonu kilometraza. Prijavljuju probleme od 50.000 pa na gore, najcesce oko 120-130.000. Mislim na progorevanje dihtunga i ulazak vode u cilindre, najcesce jedan, skoro uvek na istom mestu.

To je jako simptomaticno za te motore i bruka za Fire, zato me zainteresovalo.

Kod mene masti na spolja vec od 50k, pa me je i iz tog razloga privukao taj problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I moj je probio na prvom cilindru ali je spolja uve bio suv ko barut . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno tako. Na prvom cilindru izgleda najcesce.

Kod mene nije suv, a kad ce probiti unutra to cemo videti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa stvarno ne znam zasto bi bila bitna kilometraza jer je na svakom drugom autu vracana i tu nema dalej price...Konkretno na satu mi pise 120000km i pre dve god je uvezen iz italije tako da cisto sumnjam da mu je to prava kilometraza...Danas sam ga ostavio kod majstora pa rece da ceme zvati kad skine glavu i vidi sta je i kako...pa vam javljam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa realno jeste vracana, moj je uvezen 2004 sa 75000 tako da znam da je prava :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se skroz cudno desava na autu i pojma nemam sta je. U pitanju je mk1 Punto, zamenio tablu obicnu za onu sa temp i termodavac al ne radi skroz ok. Elem, uhvatio sam ga da na skroz prvoj crti (najbližoj slovu c) pali ventilator, i naviko se na to. Kad sam isao na more mi se desilo da je otisao malo preko, ja ga zaustavio prohladio i sve ok. Medjutim od tad imam boljku sledecu:Autoput 120 na sat vozim i temperatura se priblizi da upali ventilaor, vozim po gradu-ma ni blizu. Kad ga pustim u leru pali ventilator nijansu ispod bele crte, kad se vozim na beloj i malo iznad. Zanima me jel to baguje tabla, jel ulje treba da se zameni (mozda zbog toga se slabije hladi) tecnost da se zameni... Nisam pametan, ne znam od cega da krenem. Gledajuci na to da je hladno (ovde je danas maximalna temp 15 stepeni) meni to nije normalno da se desava. Gledao sam cep ulja nije beo, jedino jos od simptoma je da nema ravnomeran rad, minimalne su varijacije, mada je to bilo i pre mora.

Ps- zaboravi da kazem da ne gubi vodu, to sam redovno kontrolisao odnosno sam ga vozio celo more sa tecnoscu izmedju min i max. Nivo ulja ok, isto sredina, nevidim da slini negde napolju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima...Moj prijatelj ima problem sa Puntom mk1 98 godiste 1.1...Uradio je veliki servis,zamenio vodenu pumpu,termodavac,termostat i reostart valjda koji se nalazi na hladnjaku...Problem je taj sto je auto poceo posle toga da podize temperaturu i da prokuva...Par dana radi kako treba i onda jedan dan samo prokuva u voznji.

 

Punto inace ima i plin i rekao mi je da bude neki put zaledjen rasprsivas iako auto prokuva. Ozracivao je sistem vise puta, ostavljao ga da radi u mestu po sat vremena sve normalno auto palio ventilator ali sad je bas poceo da ga cima. Ako mozete pomozite.

Unapred Hvala...

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto mk.1 1.2 60 

 

Posle velikog servisa koji sam radio prošle nedelje primetio sam da mi je temperatura viša nego što je bila pre servisa.

Prilikom servisa menjan je zupčasti kaiš Gates, ležaj španera SKF, vodena pumpa SKF. Tada je urađena i zamena rashladne tečnosti. Tečnost nisam menjao uopšte ranije, a auto sam kupio 2004. godine.

 

Pre servisa mi je kazaljka temperature kada se auto zagreje bila negde između 1/4 i 1/2. Dešavalo se da ode nekad i do 1/2, ali samo ako se čeka u mestu ili se radi o opterećenjima prilikom penjanja uzbrdo.

U prvim vožnjama posle velikog servisa kazaljka je dostizala polovinu i možda nešto malo više iznad. U poslednje dve vožnje sam primetio da kazaljka već posle 8km pređenog puta ode do 3/4. Ventilator se upali tek kada stojim, odradi malo i ugasi se, a temperatura se ne spusti. Šta više, posle vožnje kada se nešto malo auto ohladio i kazaljka se spustila sa 3/4 na 1/2, pustim auto da radi na leru, malo iznad 1/2 skale ventilator se upali, odradi malo i ugasi se, i tako se još dva puta palio i gasio, a temperatura se nije snižavala nego je lagano išla iznad 1/2.

 

E sada, majstor kaže da je ozračio i isprao sistem prilikom zamene.

Ono što mi je čudno i što sam jutros primetio je da kada upalim auto prvo mi se greje donje crevo od hladnjaka, dok je gornje hladno. Zar ne bi trebalo da je obrnuto?

Da li to znači da mi nova vodena pumpa ne radi? Kasnije kada se malo podigne temperatura, i gornje crevo je toplo, ali je čini mi se za nijansu hladnije nego donje. Kako proveriti da li rashladna tečnost normalno cirkuliše kroz sistem? Ima li neko neku preporuku, sugestiju?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri termostat,ili ga zameni ako nije menjan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta ce da mu bude sto ga nije menjao? Ako ima toplu garazu moze i vodu da ima!

Miroslave proveri ili zameni termostat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle propisanog roka (2-3-5god, zavisi kako koji) gubi svojstva i pocinje da nagriza glavu i ostalo gde prolazi sve. A ako ti je npr.ispravan termostat a imas cistu vodu u sistemu zimi, sta se desava u hladnjaku dok je zatvoren termostat :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...