Jump to content
FAS Goran
laki1987

Fiat Punto mk.1 1.1 & mk.2a 1.2 8v - diže temperaturu

Recommended Posts

Pozdrav svima

Vozim Fiat Punto Mk2a 2000 1,2 8v

od skoro se desava nesto jako cudno

u voznji krece da dize temperaturu do 3/4 pokazivaca temperature,

pri normalnoj gradskoj voznji pri brzinama od 50-60 km/h. Neki put cak ode i preko toga, a par puta

se upalila i lampica, cim se to desi ugasim ga ostavim 10tak minuta i on se ohladio na normalu i temperatura

se ne dize narednih pola sata.

A cudna stvar je to sto kad krenem da ga gazim (menjanje brzina preko 3000 rpm i drugo)

on se oladi ko da nista nije bilo. Treba mi neko resenje dok ne odem kod majstora.

Sta da gledam. Dosuo sam malo destilovane vode u hladnjak. Negde sam procitao da moze da bude problem

vazduh u sistemu...

A da i tesko se greje kabina, onda kad se desi to krene da duva ladno (pozelim da izadjem napolje da se zagrejem)

Molim za pomoc

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno termostat ili sistem ima vazduha,ne treba ga voziti dok se ne popravi kvar jer moze doci do krivljenja glave zbog pregrevanja motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vazduh u sistemu definitivno samo je pitanje razloga odkud (uzrok-posledica)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moras videti da li na niskim obrtajim duva ti hladno a na visokih duva toplo, ili ako na leru duva hladno a kad krenes preko 60 duva toplo onda je ili vazduh u sistemu ili dihtung glave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da sam resio problem.

Dosuo sam oko 1/2l destilovane vode u hladnjak u nedelju,

i od tada se nije ponovilo dizanje temperature, i greajanje u kabini je super.

Ali cu ipak otici do majstora da vidi sta se desava.

Hvala na pomoci svima :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

da li si bio kod majstora na kraju i sta je bio tacan uzrok? Meni se danas desila slicna situacija, skala pocela da se podize od polovine ka 3/4, i cujem kako ventilator hladnjaka vrti drugom brzinom. Stao sam, ugasio, upalio i onda sve ok. Sat vremena nakon toga kada sam posao kuci, poce skala cas gore, cas dole i stabilizova se i posle sve ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

proveri nivo rashladne tecnosti ali ne samo da dospes vec i ozraci sistem

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ l@ki

Kao sto je miki napisao, vazduh u sistemu a moze i termostat u nekim slucajevima. Meni ovde vise mirise na vazduh jer koliko sam mogao da zakljucim iz postova, da dolivas vodu, tj. da gubi vodu, ako sam lepo skapirao? u tom slucaju odmah kod majstora, jer kao sto je miki rekao uzroci/posledice mogu dabudu prilicno nezgodne! Moze da bude dightung glave pa ta voda mozda ide u izduv, a odatle i vazduh u sistemu za hladjenje! Ako ti se desava da su creva naduvena i stvara pritisak odmah kod majstora! U svakom slucju ne bi trebalo tako da vozis jer i ako nije dightung glave, onda ces ga ti sagoreti i iskriviti glavu!

@ Bojanchampiion

Po ovome sto si napisao ne moze se nista zakljuciti konkretno. Ako si vozio po gradu, kreni stani, malo agresivnije, mozda si ga zagrejao, ventilator je odradio posao i smanjio temperaturu. To variranje pokazivaca moze da znaci i da je ona ampula koja u stvari daje signaal pokazivacu temp na cajgeru vrisnula! Proveri termostat, jel otvara, zatvara, nivo tecnosti, zgrej ga i isprati sta se desava, jel pali ventilator i sacekaj da vidis kadse ugasi jel pada temperatura na pokazivacu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ l@ki

Kao sto je miki napisao, vazduh u sistemu a moze i termostat u nekim slucajevima. Meni ovde vise mirise na vazduh jer koliko sam mogao da zakljucim iz postova, da dolivas vodu, tj. da gubi vodu, ako sam lepo skapirao? u tom slucaju odmah kod majstora, jer kao sto je miki rekao uzroci/posledice mogu dabudu prilicno nezgodne! Moze da bude dightung glave pa ta voda mozda ide u izduv, a odatle i vazduh u sistemu za hladjenje! Ako ti se desava da su creva naduvena i stvara pritisak odmah kod majstora! U svakom slucju ne bi trebalo tako da vozis jer i ako nije dightung glave, onda ces ga ti sagoreti i iskriviti glavu!

@ Bojanchampiion

Po ovome sto si napisao ne moze se nista zakljuciti konkretno. Ako si vozio po gradu, kreni stani, malo agresivnije, mozda si ga zagrejao, ventilator je odradio posao i smanjio temperaturu. To variranje pokazivaca moze da znaci i da je ona ampula koja u stvari daje signaal pokazivacu temp na cajgeru vrisnula! Proveri termostat, jel otvara, zatvara, nivo tecnosti, zgrej ga i isprati sta se desava, jel pali ventilator i sacekaj da vidis kadse ugasi jel pada temperatura na pokazivacu.

Problem je odavno resen, dosuta voda i ne dize vise temperaturu. Problem je bio sto kad sam otvarao poklopac hladnjaka, nisam ga lepo zatvorio, sto je uticalo na dizanje temperature. Od kad sam dolio vodu i zatvorio lepo poklopac nema problema. Ali hvala na savetu :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovoru, bas cu sutra malo u mestu da ga proverim, ali pre toga da dolijem vode, jer vidim da u radu je bila malo iznad minimuma... Nisam vozio u gradu, bio sam danas na nekoj sahrani i samo sto sam upalio auto i krenuo u kolonu ( bio je hladan ), drugom brzinom na minimum obrtaja, odmah sam cuo da ventilator nenormalno vrti i pogledam, ono skala prelazi polovinu. Stao sam, ugasio, pogledao, ima vode, upalio i onda pocelo da se normalizuje. Sad kontam, to se desilo na nizbrdici, i kada sam krenuo kuci, opet je bila nizbrdica kada se to desilo... Moram jos jednom vodu da iskontrolisem sutra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momci, posto sam imao isti problem prosle nedelje, ajd i ja da dam savet... :rolleyes:

Mora da se ozraci ceo sistem, nemojte samo vodu da dolivate, jer ce se problem opet javiti.

Znaci kompletno "ozracivanje" :thumbup: i problem resen.

Naravno treba jos proveriti za svaki slucaj, da li pusta antifriz negde na motoru ili cevima, kao i termostat i dihtung glave. :book:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uspelo je ovo sa ozracivanjem, problem je zasad nestao, jer ja sam par puta od kada sam kupio samo dolivao vodu, i odavno se culo klokotanje vode kada upalim auto u onom hladnjaku u kabini.

Tako da, zasad ne pravi vise probleme, videcemo za dalje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dalje se skala ponasa cudno. Cas dodje na polovinu, gde i treba da bude, pa se polako spusti na cetvrtinu, pa se ponovo podigne na polovinu i tu se zadrzi... Da li ove probleme moze da pravi temperaturni davac na glavi? Mislim da je elektronika u pitanju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, imao sam vatreno krstenje u petak kad sam se vracao iz BG-a, u Kragujevcu poceo da dize temperaturu... 2 sata nisam znao sta da radim, dok se nisam setio da ispustim vazduh, i posle sve normalno....

Odmah u subotu kod majstora, i... Probio dihtung... I to na cetvrtom cilindru, danas je skinuo glavu i poslao na obradu... Sto je najgore, vidim da je taj dihtung bas boljka punticu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jos se moze reci da si dobro prosao! Nije to boljka kod puntica, verovatno je motor pregrevan, pogotovu u ovo poslednje vreme kad ti se temperaturaa ponasala "cudno"! Zato sam u prethodnom postu napisao odmah kod majstora jer moze da bude zeznuto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, imao sam vatreno krstenje u petak kad sam se vracao iz BG-a, u Kragujevcu poceo da dize temperaturu... 2 sata nisam znao sta da radim, dok se nisam setio da ispustim vazduh, i posle sve normalno....

Odmah u subotu kod majstora, i... Probio dihtung... I to na cetvrtom cilindru, danas je skinuo glavu i poslao na obradu... Sto je najgore, vidim da je taj dihtung bas boljka punticu...

I nije bas boljka ako se uradi kako treba i ako se stavi dobar dihtung!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malopre mi je izbacio vodu na cepu od boce ali jedva da je digao temperaturu, nije ni do kraja bele crtice koja pokazuje radnu temperaturu. Kad sam dolio vodu i upalio ga opet je poceo da dize ali nikako da ukljuci ventilator :wallbash: onda sam upalio klimu i sve se normalizovalo, ventilator je normalno ukljucio i drzi temperaturu normalno kad je pod klimom pa pretpostavljam da je u pitanju termo prekidac???

Jel moglo nesto da se desi sa motorom s`obzirom da je sve trajalo manje od minuta to `kuvanje`, nije izgubio ni pola litrre vode dok nisam stao sa strane, mada sam pre toga stajao u koloni, a tek onda kad sam otvorio cep lagano je izbacio nekih litar jos :realmad: ? U pitanju je 16V

Share this post


Link to post
Share on other sites

U petak sam preuzeo Puntica, sad je kao nov, glava je kompletno obradjena, od ravnanja, slajfovanje ventila, siceva i zamena gumica... Dihtung je probio na dve meste, jedva da se vidi. Uglavnom, 4ti klip je bio opran kao casa :D

Nije nikako mogao da bude pregrvan, od kako sam ga uzeo, milimetar nije mrdao temperaturu sa radne, a jos ga ja ne "lozim", vec laganica u voznji... Medjutim, nesto razmisljam, jos od zime je meni poceo pomalo da brkce kad se upali hladan, jedno 5-10 sekundi, ja sam mislio da su dizne, ali i sad kad sam ocistio dizne, opet je isto radio, samo sve vise i vise... Tako da verovatno je to poceo jos par meseci pre...

Malopre mi je izbacio vodu na cepu od boce ali jedva da je digao temperaturu, nije ni do kraja bele crtice koja pokazuje radnu temperaturu. Kad sam dolio vodu i upalio ga opet je poceo da dize ali nikako da ukljuci ventilator :wallbash: onda sam upalio klimu i sve se normalizovalo, ventilator je normalno ukljucio i drzi temperaturu normalno kad je pod klimom pa pretpostavljam da je u pitanju termo prekidac???

Jel moglo nesto da se desi sa motorom s`obzirom da je sve trajalo manje od minuta to `kuvanje`, nije izgubio ni pola litrre vode dok nisam stao sa strane, mada sam pre toga stajao u koloni, a tek onda kad sam otvorio cep lagano je izbacio nekih litar jos :realmad: ? U pitanju je 16V

Proveri ti to negde za svaki slucaj, meni je non stop izbacao vodu, i vidi dal nemas vazduha u sistemu. Posle ove intervencije, meni voda miruje na sredini, ne mrda uopste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio sam par puta za svaki slucaj a vazduh sam odmah ispustio :rolleyes: a voda varira malo zavisno dal je topao motor ili hladan sto je i normalno. Samo je termoprekidac bio crkao :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da se ija javim imam isti problem ko BojanChampion... Meni na 200km nabije vazduh u rashladni sistem tako da svakih 3-4 dana ozracujem.... sutra idem do majstora da vidim koliko para ce da kosta intervencija...

@ BojanChampion koliko te je izaslo ravnanje glave sa sredivanjem ventila ,gumica........ i jel ti trosio ulje pre tog zahvata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas bas imao slucaj da je glava motora i dihtung bili osteceni,nagrizeni najverovatnije zbog neodgovarajuceg antifriza.kad je vec skinuta glava glupo je ne odraditi gumice ventila,siceve i stelovanje istih

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio sam par puta za svaki slucaj a vazduh sam odmah ispustio :rolleyes: a voda varira malo zavisno dal je topao motor ili hladan sto je i normalno. Samo je termoprekidac bio crkao :wallbash:

Je li to mk2 punto? Ako je tako, on nema termoprekidac. To ponasanje sto ti opisujes moze da bude i cep prelivne posude koji ne drzi pritisak pa vodu izbacuje vec kad je kazaljka oko polovine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...