Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Koliko mislite da ce biti zaustavljanja i kontrolisanja zbog folija nakon isteka ove "akcije"?

Sto kaze podvarak, stvarno mogu sada da krenu i sa akcijom oko ksenona, istim "principom i njihovom logikom".

Sreca pa imam Yuga sa netoniranim staklima, te mogu da stavim folije...mozda! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, mogu oni da krenu sa njihovim budalastinama kad im se prohte,a nas boraniju ko sisa!

jedini problem je sto u amss-u kazu da nijedna folija kod nas ne zadovoljava te standarde,pa sto ih onda prodaju kad ne prolaze i niko ne skrece paznju na to!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre desetak minuta sam zvao auto moto savez da pitam za atest za folije i rekli su mi da ni jedne folije ne prolaze i da nema sanse da se dobije atest.

Za sva stakla ili samo za prednja bocna?

to se odnosi samo za stakla u ravni vozaca.ostala stakla mogu biti zatamljena.naravno soferka NE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre desetak minuta sam zvao auto moto savez da pitam za atest za folije i rekli su mi da ni jedne folije ne prolaze i da nema sanse da se dobije atest.

Za sva stakla ili samo za prednja bocna?

to se odnosi samo za stakla u ravni vozaca.ostala stakla mogu biti zatamljena.naravno soferka NE.

najnovija informacija.Sva stakla mogu biti najvise zatamljena 25% osim soferke koja NESME biti ni malo,i kazu u amss da nijedna folija ne moze da prodje da se dobije atest.Znaci skidanje folija ili cekati da te zaustaviti pa tek onda skidati folije.'ebem li ga sta raditi :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad ce svim punticima Vanovima da poskidaju tablice jer su im zadnja bocna stakla zatamnjena :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bas me zanima da li ce isto tako skidati tablice zbog zatamnjenih stakala i onima sa dzipovima i automobilima velicine omanje garsonjere :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabrički zatamnjena stakla imaju neku oznaku pored broja (nisam zapamtio koju). Na takva niko ne sme da ima primedbe jer su vozila homologirana.

Data je mogućnost da se stakla naknadno zatamne folijom (po zakonu) da ne ponavljam procente,

ali je potreban atest.

E sad ne atest folije, već atest stakla na koji je nalepljena folija.

Sve je to pisalu u reviji SAT neki prethodni broj ali ne mogu da ga nađem, čak su da liko ima pravo da atestira.

Ali ako ni jedna folija ne prolazi atest to je onda NONSENS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas prosao pored dve patrole i nista, zatamljeno u Black-u 75%.(jedni su imali kad da me zaustave, cak su me dobro videli na semaforu sam stajao)(NS put na semaforu blizu Metroa)

Skoro da se i ne nazire ko vozi, a i auto je crn.

Burazer mi je proverio kod plavaca, neki pojma nemaju a neki znaju za akciju.

Ajde da iskuliramo par dana, pa da vidimo sta ce biti :)

Ako vas navataju, kukajte sitna deca, zena, vrucina, bleda koza, i ako bas pritisnu onda skidajte na licu mesta...

Ja sam prvi stavio zbog vrucine, i stvarno ne przi kroz zatamljeno staklo kao kroz obicno.

Dusmani nam ne daju da uzivamo, kao pucace neko kroz staklo pa nece videti ko ga je ubio :)

Uostalom koji Q.... te zaustavljaju zbog rutinske kontrole, kad nema ni jednog osnova, ali izgleda voli da te pita: odakle ides i kud si krenuo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

JBT....rolleyes.gif Koliko postova,toliko i razlicitih objasnjenja zakona.....question.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabrički zatamnjena stakla imaju neku oznaku pored broja (nisam zapamtio koju). Na takva niko ne sme da ima primedbe jer su vozila homologirana.

Data je mogućnost da se stakla naknadno zatamne folijom (po zakonu) da ne ponavljam procente,

ali je potreban atest.

E sad ne atest folije, već atest stakla na koji je nalepljena folija.

Sve je to pisalu u reviji SAT neki prethodni broj ali ne mogu da ga nađem, čak su da liko ima pravo da atestira.

Ali ako ni jedna folija ne prolazi atest to je onda NONSENS.

Kod fabrički zatamnjenih stakala homologaciona oznaka stakla sadrži rimsko 5 - V

Teoretski nije moguće zadovoljiti zahtevanu svetlosnu propustljivost postavljanjem folije na staklo a evo i iz kog razloga...

'ajde da uzmemo za primer nekog Yuga recimo s' obzirom da on nema fabrički tonirano staklo već skroz providno...

Svetlosna propustljivost tog stakla teoretski ne može biti 100% ali mi ćemo da uzmemo za primer da je toliko...

Najsvetlija folija koja se može nabaviti je LLumar AT 70 (mislim da nju nikada niko nije postavio na staklo, ali 'ajde mi hoćemo baš nju)...

Njena svetlosna propustljivost (Visible Light Transmission - VLT) je 73%...

LLUMAR.jpg

Dakle postavljanjem te folije dobili smo svetlosnu propustljivost 73% (a nije ni toliko) i samim tim nismo zadovoljili zahtevanu koja iznosi 75%.

U praksi ovu propustljivost (73%) nema ni jedan čovek u Srbiji jer je 90% ljudi foliju postavilo na već fabrički tonirano staklo čija je fabrička sv. propustljivost ~ 80%...

Isto tako onih 10% (a siguran sam i mnogo manje) sa netoniranim staklima sigurno nisu stavili ovu foliju AT70 (daj Bože da je iko u Srbiji stavio)...

S' obzirom da radim u Institutu Vinča na homologaciji vozila, a uzgred sam i odgovoran za mernu i ispitnu opremu (između ostalog i za uređaj za merenje svetlosne propustljivosti), nadam se da će biti dovoljno da bi prihvatili sve ovo što sam napisao...

Onaj ko ne prihvata, ili je jako tvrdoglav ili glup, kad tako moram da kažem...

Po Zakonu smeju se dodatno zatamniti sva stakla osim vetrobrana, ali tako da svetlosna propustljivost nije manja od 75%...

Vozila kod kojih nisu dodatno (folijom ili kako god već) zatamnjena stakla mogu imati svetlosnu propustljivost manju od 75% na svim staklima osim vetrobrana, vozačevog i suvozačevog stakla... (ovo ne piše izričito u zakonu ali on ima takvo značenje)

Nadam se da nema više nedoumica oko zatamnjenih stakala, i da više nećemo u beskonačnost diskutovati o njima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

markoni nisam znao da se time bavis ali u svakom slucaju korisna i vec znana informacija za sve...sad samo ostaje da sacekamo da lice to sve sprovesti do kraja ili ne...ili ce biti jurnjava ovih dana a posle kako kome zapadne....

Share this post


Link to post
Share on other sites

JBT....rolleyes.gif Koliko postova,toliko i razlicitih objasnjenja zakona.....question.gif

A zamisli tek koliko ima pandura i koliko njihovih razlicitih tumacenja zakona! :rtfm::rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitam se oce li im folije padati na pamet kad otopli malo........whistle.gifwhistle.gifwhistle.gifwhistle.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znate sta je meni bilo zanimljivo, kad sam video po Sapcu da su folije skidane na svim autima, znaci i na autima od 500 e i na autima od 30 000 e. :D Izgleda da su se bas zainatili da se voze auta bez folija. Neko je pomenuo da su xenoni sledeci i verujem da ce i biti tako, samo me cudi da sad nisu smislili da naplate bar neku simbolicnu kaznu vec da tablice vracaju bez ikakvih problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BLIC

Oduzeto 19 tablica zbog zatamnjenih stakala na vozilima

Tanjug | 08. 03. 2011. - 15:26h

Saobraćajna policija u Kragujevcu je za sedam dana oduzela registarske tablice vlasnicima 19 vozila koja su imala zatamnjena stakla lepljlivim folijama, a vratiće ih vozačima kada uklone te nepravilnosti, saopštila je danas policija.

Akcija pojačane kontrole saobraćaja trajaće do 13. marta imajući u vidu da značajan broj vozila učestvuje u saobraćaju sa obojenim staklima na kojima su zalepljene folije, nalepnice ili stavljeni premazi različite providnosti radi zatamnjivanja, što otežava vidivljovst i bezbedno upravljanje vozilom.

U saopštenju je navedeno da će od danas do 13. marta saobraćajna policija sprovoditi i akciju pojačane kontrole korišćenja sigurnosnih pojaseva u motornim vozilima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skinuo sam malopre folije :/ Iscimao sam se ko niko sa skidanjem lepka, folije kao folije samo se svuku i to je to... Lepak sa stakla jedino nitro omeksava i skida (barem kod mene)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam davno skidao lepak sa medicinskim benzinom. A inace, gde pise nesto tom novom aktu, izmeni zakona,uredbi ili kako se vec zove po kojoj sve ovo rade?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akcija policije u Kragujevcu

Oduzeto 19 tablica zbog zatamnjenih stakala na vozilima

Saobraćajna policija u Kragujevcu je za sedam dana oduzela registarske tablice vlasnicima 19 vozila koja su imala zatamnjena stakla lepljlivim folijama, a vratiće ih vozačima kada uklone te nepravilnosti, saopštila je danas policija.

Akcija pojačane kontrole saobraćaja trajaće do 13. marta imajući u vidu da značajan broj vozila učestvuje u saobraćaju sa obojenim staklima na kojima su zalepljene folije, nalepnice ili stavljeni premazi različite providnosti radi zatamnjivanja, što otežava vidivljovst i bezbedno upravljanje vozilom.

U saopštenju je navedeno da će od danas do 13. marta saobraćajna policija sprovoditi i akciju pojačane kontrole korišćenja sigurnosnih pojaseva u motornim vozilima.

Preuzeto sa blic.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

zna li neko tacno oznake na staklima koje su fabricki zatamljena kao van

Rimsko 5 - V je oznaka za fabrički zatamnjena stakla, primer oznake - V E1 43R 00 1586

Fabričko zatamnjenje mogu imati sva stakla iza vozačevog i suvozačevog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sledece,ima da uzmu santimetar i da mere visinu vozila od tla.Posto po novom zakonu vozilo mora da kad je pod punim opterecenjem bude minimum 10cm od asfalta.dry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stilo ce jedva da prodje :) Mamicu im, nek izmere oni malo njihove ivicnjake...

Edited by Terza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako,jedno pitanje za sve i za razmatranje!?

Ako su fabricki stakla zatamljena i to prolazi,zasto ne bi i folije,tj.nasa stakla isto tako su zatamljena??? Ne razumem,staklo crno te crno,pa mozes stoljpi da ptegnes i iz fabricki tonirang auta i naknadno toniranog,i iz jednog i iz drugog nece se videti sta je u kabini auta!!! Znaci nije bezbedan ni jedan ni drugi,s'tim sto je onaj prvi fabrika zatamnila nije se covek muci po kupovini vozila da to uradi?

:realmad::realmad::realmad::realmad::veryangry::veryangry::veryangry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...