Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

@kolega.Jankovic mislim da nije preko 2000din komplet, ja sam davno uzimao za Juga i nešto su me smešno izašle, tipa 500din pre par godina :laughing:

@Ivan možemo onda i zajedno da stavimo, samo ne znam koliko je realna ona priča o oduzimanju tablica ako imaš zatamnjena stakla bez atesta..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ta prica je nista. Koliko sam cuo:

-Za zatamnjena stakla ne treba atest

-dozvoljeno je zatamniti stakla iza ravni vozaca bez ogranicenja

-dozvoljeno je zatamniti stakla u ravni vozaca uz ogranicenje da odnos propusnost ili vidljivost bude min 35%-65%

-nije dozvoljeno lepiti nikakvu foliju na vetrobransko staklo

-policajac ti moze uzeti (privremeno) tablice i poslati te na kontrolu zatamnjenosti prednjih stakala

kako ta kontrola kod nas postoji samo u amss-cmv, a mozda vise ni tamo, tako se i policajci ne hvataju puno za folije osim u slucajevima kada je:

-folija toliko crna da ne vidis nista unutra

-u slucaju ogledalo folija

-i u slucaju folija u boji, koje nisu tamne ali opet imaju veliku refleksiju

@igor, ako budem isao do b.potoka ili mozda vidim na netu, mozda se i odlucim da sam zalepim neke no name folije, da vidim kako ide uz auto, a kako uz saobracajce.

Poslato sa marsa koristeci teleport!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buvljak verzija ti je oko 400din a ima i neka bolja "sa americkom zastavom" na pakovanju ona je neki dinar sakuplja. Dve rolne ti zavrsavaju posao i ostaje visak, ali ako nisi radio to do sada ili nemas deebele zivce, tesko da ces uraditi posao kako valja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja ću da napišem svoje iskustvo po ko zna koji put... Zatamnio sam Llumar folijama od 25% sva stakla osim šajbne i tako vozio skoro godinu dana, a onda su doneli zakon da napred sme da bude zatamnjeno do 30%, a nazad smeš i 100% ali mora atest obavezno.. Izneli su to u medijima, o tome se pričalo nekoliko dana, mada nisu još uvek nikoga kaznili, ali su rekli da atest može da se izvrši na mašinskim fakultetima i u AMSS-u.. Ja odem prvo u AMSS, oni kažu da im je stigao dopis o toj promeni zakona, ali oni nemaju čim da izvrše atest, odem na Mašinski fakultet u Kg-u, kažu nemaju čime da izvrše atest.. Pozovem drugara koji je policajac, kaže aj raspitaću se, načuo sam nešto o tome, zove me i kaže da mora atest i da to mogu najbliže da izvršim u Bg-u ili u Nišu.. Ja kao to ostavim tako još koji dan i pratim šta se dešava na tu temu, kad ono prednja bočna stakla ne mogu da prođu atest nikako osim sa providnom folijom koja nema nikakvo zatamnjenje i da samo ona ispunjava uslov da se prođe atest jer svi noviji auti imaju fabričko zatamnjenje od 27% i ja lepo odem i kupim nitro razređivač i udri u skidanje folija, posao od dva sata po jednom staklu, otelio sam se dok sam skinuo sav taj lepak koji drži foliju... Sad tek vidim da sam se sje*ao, ali šta je tu je.. Jedini način za dobijanje atesta je da atestiraš prednja bočna stakla sa providnim folijama, dođeš kući, skineš ih i zalepiš koja ti odgovaraju, drugačije ne mogu da prođu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako providne folije, ne razumem? Sto bi ih pa stavljao onda ako su providne? U ovoj zemlji zakon kao da nije pisan negde nego kao da se prenosi gluvim telefonima :D

Ja koliko znam o folijama i zakonu za iste je to da napred ne sme nista jace od 25%, pozadi i na zadnjoj sajbni mozes i 100% i da moras da imas atest koji moze da se izvrsi na masinskom falkutetu u Nisu, to znam sigurno jer znam par njih koji su izvrsili taj atest i mislim da kosta negde oko 2000din.

Moj zet je na svom autu uradio atest kada je izasao taj novi zakon, imao je llumar ali bio je bas tamniji pa je napred skinuo stare i stavio 25% a nazad nista nije dirao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš tako, mislim da košta 2.200 taj atest i može da se izvrši u Nišu na mašinskom fakultetu... Zavisi kada je radio, prvi zakon je bio da sme do 25% i svi koji su radili atest su ga prošli bez problema, ali je onda donet zakon da staklo sme da ima zatamnjenje do 30%, ali je fora u tome što noviji auti imaju već fabrički 27% plus ta folija od 25% to je na merenjima pokazivalo preko 50% zatamnjenja, dok recimo na Jugu da zatamniš sa tom folijom od 25% na merenju pokaže regularno 25% i prođeš atest, a ja sa Puntom ne boh mogao da ga prođem... Te providne folije služe da odbijaju UV zrake i istu ulogu imaju kao ove tamne, samo što su providne..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako providne folije, ne razumem? Sto bi ih pa stavljao onda ako su providne?

Smanjuju transmisiju UV zracenja cak na ispod 1% (Llumar) i neznatno povecavaju refleksiju solarne energije.

EDIT: Pretece me Sikter...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakav atest, prosle godine zalepio i samo mi je jedan pomenu da krsim zakon sa folijama, opasni su periodi kad nemaju panduri para i ne rade nista, pa se tad sete tamnih stakala, prve pomoci, pp aparata ... i slicnog ... Onda kad je bila ona hajka nisi mogao nigde da mrdnes sa folijama, bilo ih je na svakom cosku i malo malo pa neko ostane bez tablica. Tad sam skinuo ali to je bilo privremeno i opet stavio i ne skidam vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne razumem se baš u zakon, ali mislim da policija nema prava da skida tablice, a znam da je postojala ta akcija ranije kada su skidali tablice ovima sa zatamnjenim staklima..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš tako, mislim da košta 2.200 taj atest i može da se izvrši u Nišu na mašinskom fakultetu... Zavisi kada je radio, prvi zakon je bio da sme do 25% i svi koji su radili atest su ga prošli bez problema, ali je onda donet zakon da staklo sme da ima zatamnjenje do 30%, ali je fora u tome što noviji auti imaju već fabrički 27% plus ta folija od 25% to je na merenjima pokazivalo preko 50% zatamnjenja, dok recimo na Jugu da zatamniš sa tom folijom od 25% na merenju pokaže regularno 25% i prođeš atest, a ja sa Puntom ne boh mogao da ga prođem... Te providne folije služe da odbijaju UV zrake i istu ulogu imaju kao ove tamne, samo što su providne..

To nije tacno ;) Oni mere nepropusnost stakla i ja nisam cuo da postoji savrseno staklo sa 100% propusnosti tj nula zatamnjenja... Lako mozete pogledati to na vasem vozilu, spustite prozor do pola pa pogledajte kako je napolju sa i bez stakla, videcete razliku, a 100% bi bilo da se ne vidi razlika... Na vozilima koliko sam ja na netu trazio podatke, vecinom ide izmedju 15 do 25%, mada postoje i sa 10 pa do 30% (ako se dobro secam, neki Opel ima 30%)... 5% je prozirna folija i ona je dozvoljena jer moze da ima ista svojstva kao i zatamnjena po pitanju tih UV zastita i plus postoji ona sigurnosna folija koja ne dozvoljava da se razbije staklo... Najsvetlije folija za zatamnjivanje o kojoj ljudi pricaju obicno je 50 do 65% propusnosti kad se stavi na staklo odnosno 35 do 50% zatamnjenja... Dotle idu odprilike i najcesce ona zadnja zatamnjena fabricka stakla... Glupo je sto nije dozvoljeno 50% jer prakticno nema uticaja po vidljivost iz kabine cak i po mraku, daje odredjenu privatnost i povecava estetiku koju vecina trazi a dovoljno se jasno iz blizine vidi sta se desava u kabini te panduri nemaju razloga da se osecaju ugrozeno i pricaju da ne vide ko je u kabini i da li ce da potegne pistolj i slicno...

Postoje one 10-15% zatamnjenja folije, ali ih je tesko naci, to u teoriji bi moglo da se nabaci na neka vozila ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu si, nemoguće je da bude 0%, ali sam mislio na to da stariji auti i Jugići uglavnom mogu da prođu atest, tj bar sam tako ja pročitao od strane lica koje je vršilo merenje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i mojih saznanja. Nedavno sam išao kod sudije za prekršaje (pre 2 meseca), iz nekih drugih razloga, pa sam tražio informacije iz prve ruke tj od sudije, u vezi zatamljenih stakala. Ja sam auto ceo (sem šoferke naravno) zatamnio još pre skoro 3 godine i nikad mi niko nije pravio problem, a zatamljeno više od 60% napred i pozadi skoro 100%, dok su na primer ortaka zezali dostas puta za zatamljena stakla, ali kad vide da poznaje zakon (tj da nije sproveden za zatamljena stakla), onda odustanu i puštaju. Sudija kaže da po zakonu nije još uvek regulisano, i da ne može niko ništa da ti kaže povodom toga, jer bi ona prva znala i imala bi takve slučajeve, za koje kaže da nije bilo ni jedne jedine prijave za zatamljenje. Ispričao sam joj da su policajci pokušavali jednom drugaru par puta da skidaju tablice, i zaprepastila se i rekla da oni ni pod kojim okolnostima ne bi smeli da skidaju tablice, pogotovo ne za zatamljenje stakala, koje nije regulisano zakonom.

Tako da ja svoje zatamljenje ne skidam do daljnjeg :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma to su sve price presipanja iz supljeg u prazno, imao sam vise licnih situacija da niko nista ne zna i to nije regulisano i nije tako i svi su zaprepasceni a ja dobijem ipak na kraju kaznu...

One najsvetlije folije mogu da prodju na tim starijim automobilima, ali to retko ko hoce da stavi jer se prakticno ne primecuje pa auto nije "mafijaski"... A ono sto vecina smatra dovoljnim je negde oko tih 50+% sto sam napisao...

Sto se tice Yugica, na ove novije sa onom crnom bordurom okolo nema sanse folija, ja sam siguran da je to negde oko 25% nepropusnosti tj zatamnjenja, jasno se vidi razlika izmedju soferke i bocnih i zadnjeg stakla u nijansi... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i ja imam zatamnjena stakla, ali ne smatram sebe nesto zajebanim, samo gledam da zastitim svoju imovinu i na taj nacin, da neko ne moze da vidi sta je u kolima, da li imam cd plejer, kakvi su zvucnici i slicno. Inace nesto posebno zajebanim ne smatram ni ove sto voze audije i bmw-e sa zatamnjenim staklima... niko nije zajeban, bar sto se mene tice :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kazem one do 50% i slicno sto daje odredjenu dozu privatnosti uz dovoljnu vidljivost, nego ono kad zatamne sva stakla 100% da se nista ne vidi ni iz kabine... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Video sam neki Micubisi u kod pumpe u MML, skroz tamna stakla cak i soferka, bio je dan, a ja nisam mogao da primetim da se nesto mrda unutra, kako li on vidi nocu samo da mi je da znam, dal` gleda kroz prozor ili sta radi ne znam

Share this post


Link to post
Share on other sites

inace, Puntici, Jugici, VW Golf i ostali svakodnevni automobilcici su bas popularni medju "mafijasima" :D

Jel to mene neko prozvao? :laughing:

Ja sam svoj zatamnio isto iz tih razloga, i još plus ne volim da me svako vidi i s kim se vozim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...