Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

odgovor nemam. to je stvar osecaja. nekad deluje da je ta zastita od sunca odromna, nekad i ne. ne znam sta bih ti rekao. jednom mi je bio otvoren prozor dok sam stajao na semaforu, deo ruke na dir. suncu a deo na suncu kroz foliju-osetno vise przi dir.sunce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ovaj problem sa zamagljivanjem zimi ?

 

Sto se tice prakticne primene folija, u cilju zastite od toplote, mogu vam reci da nema nikakve potrebe za tim. Stakla su izgleda vec zasticena UV slojem. Jedina svrha je izgled, a o ukusima se ne raspravlja. Usput, onima koji nikad nisu imali folije na staklima da napomenem da se mnogo lakse zamagle I da se ogrebotine na spoljasnjem delu stakla koje se inace ne vide kada nema folija znatno vide. Ja sam imao na proslim kolima na svim staklima 3M folije bez zatamljenja, samo UV, nikad ih vise ne bih stavio. Leti je super, mnogo je prijatnije, ali je zimi muka ziva zbog zamagljivanja. Cini mi se da 500l ima UV efekat I bez folija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj ovako, ogrebotine se ne vide. cak i ako se vide vide se manje.

sa magljenjem nemam problema jer i onako imas defrost funkciju koja odmagli sve. ali i onako nije maglilo. imam folije na drugom autu dve zime nije zamaglilo! bolje proverite filter kabine...

sto se tice uv zastite, potrazite istrazivanja. na pamet nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka agencija koja ima tehnicki, prolazi sve.

 

Panduri ne pitaju za zatamnjenje, jedino sto su pitali je gde si radio folije, dobro izlgedaju :turned:

 

Ne postoji clan zakona na osnovu kojeg mogu da utvrde o stepenu zatamljenja na svoju ruku. Najvise sto mogu da urade je da te posalju na vanredni tehnicki pregled, a to se nije desilo nekome od ljudi koje ja znam sa zatmljenjima, aa znam ih poprilicno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji zakon?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Burazeru su gledali na Fiesti , čak je i prstima pipao kad smo radili tehnički u NS-u.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo upravo citam Sat plus i pise da su vec poceli da zaustavljaju sumnjiva vozila i da ce tek masovno poceti da ih zaustavljaju i salju na vamredne tehnicke preglede... Bice veselooo... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozila sa tamnim staklima :D

Izmedju ostalog, na vanredni ce biti poslata vozila koja su preterano spustena, vozila sa ne ispravnim svetlima... ima dosta toga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta recimo mi koji imamo tamna stakla samo pozadi? Teoretski nas ne bi trebalo da cimaju,ili cu i ja morati da imam atest da su folije samo nazad? I onda kad dobijem taj cuveni atest napred stavim neke folije sa malim % i teraj

Edited by AdamGT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma to oni mogu kad im se cefne. Kum mog drugara je morao da skida foliju noktima da mu ne bi pisali kaznu, jer je napred imao 80% a nije imao papire za atest.

U svakom slucaju ovi sto napred nemaju zatamnjeno nista vise od fabrickog, mogu biti mirni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedva prodjoh tehnicki danas.Nigde nisu hteli po NS da urade bez atesta kao stakala.Jedva nesto preko drugara nasli agenciju neku za tehnicki i odrade mi to.Nemogu da verujem da je dzavi bitnije staklo od vozila koja se voze po srpskom asfaltu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja lepo pricam jos od pre par meseci da pocinju problemi na tehnickom u vezi folija, ali ocigledno neki ne veruju dok i sami ne dodju na tehnicki. Ovde je na tastaturi vecina jaka.

Samim tim ocekujem i da vrlo brzo pocnu da rebraju na ulici... Naravno da mi nije u interesu, ali izgleda da cu uskoro guliti ove 65% napred i stavljati neke providne zbog UV zastite. Voleo bih da gresim u proceni.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene neko pitao da li sam lud kad sam pitao treba li mi atest ako se zatamnjuju kola, a vidi sad..

 

Zatamnis kola 60e u najbolje slucaju, atest xy nekih evrica, sigurno nije dz, nova saobracajna oko 2k dinara, plus se iscimas ziv i pitanje je da li taj atest traje neko vreme pa se radi ponovo :/

 

I jos taman resio da uradim kod juhice projektore a cuo sam da su i tu nastale zabave na tehnickom, ali o tome u drugoj temi.

Kakva banana drzava. A kad probas da atestiras, ne mere, nemamo uredjaje ovo ono  :2guns:  :2guns:  :2guns:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo o tome i ja pricam... Nije problem da platim i neki dinar preko za atest, ali da se zna tacno sta i kako...

A ne ovako, napisali su, a nista se ne zna... Nemas gde da premeris, nista se ne zna oko atesta, panduri nista ne znaju jos... Evo pitam na tehnickom krajem jula - hocu folije napred da me zastite od UV u okviru zakonskih 30% izmedju A i B stuba, sta da radim? Samo slezu ramenima i kazu da ne pustaju vozila sa folijama napred. A kako ovima zatrebaju pare mogu da se dignu i cimaju sve nas, bilo je vec akcija...

I jos jedna stvar mi nije jasna... Da neko ulozi poprilican novac, npr. za osvetljenje, da stavis projektore i xenone - i ti bolje vidis i uocljiviji si i ne smetas drugima. I problem je da se atestira nesto sto je unapredjeno i blize novim generacijama vozila, a nije problem onaj sa rastelovanim svecama napred, koji je opasnost i za sebe i druge.

Ovde ne pricam o kineskim xenonima od 20 EUR koji sljaste na sve strane ili o onim smejurijama od LED kreatura po ulicama kao dnevnim svetlima, to i treba cupati...Nego ljudi ulazu ozbiljne pare da poboljsaju osvetljenje...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

E tu je baš problem što je tih što ulažu ozbiljne pare 5% a ostatak je sa kinezima koje guraju bez projektora u farove i zaslepljuju sve redom (iskreno da se pitam ja bih ih isključivao iz saobraćaja) malo je onih koji to to uspeju da ušteluju da ne smeta okolo

Od 10 vozila sa naknadno ugrađenim xenonima je 8 u običnom faru a 2 u faru predviđenom za to.

Kapiram ja da oni bolje vide ali neretko toliko smetaju kada voze iza tebe a da ne pričam kad ti dolaze u susret...

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ne razumem sta ce biti sa xenonima?

Oce da mi otvara haubu da vidi da li imam balaste?

Ili ce da me iskljuci iz saobracaja po tome sto mi farovi svetle belo/plavo? Postoje i obicne sijalice koje tako svetle...

Ili ce da me iskljuci jer smetam drugima zbog jaceg svetla? Verujem da vise ima onih koji smetaju drugima sa obicnim sijalicama ali rastelovanim farovima, nego ovih koji smetaju sa xenonima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aftermarket xenon se prepozna za sekund (i kad je kvalitetan i dobro upucan), jos dok te nije zaustavio, a kamoli ako zagleda. Imamo temu o xenonima, da ne offujemo ovde mnogo, ni za to se nista jos zvanicno ne zna, koliko ja imam informacija...

 

@Mare

I sa tim se slazem i prvi sam za to da se to regulise. Ali zasto ne dozvoliti nekome ko ima ozbiljno, skupo, pravilno upucano osvetljenje i ko je zbog toga bezbedniji u saobracaju da to ne atestira?

Tema jeste o folijama, da ne skrecmo mnogo, pricam o regulativi naknadnih modifikacija i sprovodjenju toga...

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...