Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
Woodoo

Zlatar i Uvac

Recommended Posts

Proslog vikenda sam sa devojkom isao na vikend odmor na Zlatar. Mnogo mirnija planina od Zlatibora, bez guzve i buke, rekao bih idealna za odmor. Posto smo bili blizu, posetili smo Uvacko jezero i kanjon Uvca, mozda i najlepsi deo Srbije.

Smestaj smo placali 20 evra, za oboje, bez klope, apartman u drvenoj kuci.

IMG_3469.jpg IMG_3478.jpg IMG_3479.jpg IMG_3590.jpg

10 km od Zlatara prema Pesteru i Sjenici se nalazi Uvacko jezero, tj. njegov veci deo na cijem kraju se nalazi elektrana Kokin brod. Do te strane jezera smo jednim delom isli dobrim afaltnim putem a onda pravim seoskim kolskim dok nismo dosli do nekog sela (zaboravio sam sad ime) koje se nalazi bukvalno na kraju sveta i odakle se dalje moze samo pesice, a posle nekoliko stotina metara ni pesice. Odatle se pruzao pogled na jezero i reku koja se uliva u jezero a koja je bila zaledjena. Tu smo od lokalnog mestanina kupili domaci sir, a posto zbog vremenskih uslova u selo slabo ko zalazi docekali su nas kao najrodjenije pa smo na kraju jeli domacu prsutu (mislim da bolju nisam nikada probao) i domaci hleb. Jedan lokalac koga smo sreli na livadi iznad jezera a koji je postavljao zamke za krtice nam je rekao da par meseci zbog snega nije izlazio iz sela. A mlad covek je bio, propalo mu preduzece u Kokinom brodu pa je poceo da se bavi stocarstvom.

IMG_3488.jpg IMG_3495.jpg IMG_3498.jpg IMG_3508.jpg IMG_3520.jpg

Ovde nam lokalni dekara objasnjava kako su komunisti 1948. naredili da se uniste sve koze u tom kraju jer su jele grane drveca bas kao sto pokazuje na slici. Naravno da nisu od drzave dobili nista, a narod je ziveo od tih koza.

IMG_3507.jpg

Na slikama dole je Vodena poljana, sa svih strana okruzena sumom na kojoj su se za vreme rata partizani krili i imali svoju bolnicu. Na poljani Srbija sume imaju svoj hotel a SPC je izgradila malu drvenu crkvu i veliki konak sa parkom. I u hotelu i u konaku je celodnevni pansion 20 evra po osobi, hrana je iskljucivo domaca s tim sto u konaku muskarci i zene spavaju odvojeno jer bi se u suprotnom narusavao tipik. Za boravak u konaku mora vladika milesevski da se zove, ako nekome bude potreban br. neka se javi preko PP-a. U konaku su nas pocastili kafom i sokom koji nisu hteli da naplate, u hotelu smo kafu i palacinku platili 180 din. :thumbsup:

IMG_3535.jpg IMG_3536.jpg IMG_3540.jpg IMG_3545.jpg

IMG_3547.jpg IMG_3546.jpg IMG_3549.jpg IMG_3552.jpg IMG_3553.jpg

Drugog dana smo hteli da vidimo cuvene meandre Uvackog jezera tj. kanjon Uvca.

IMG_3610.jpg IMG_3612.jpg

Posto smo bili skroz nepripremljeni malo smo lutali, preko brda, a na kraju sasvim slucajno dosli opet na kraj sveta, gde smo upoznali porodicu koja se bavi seoskim turizmom. Tu nam je lokalni domacin pokazao kuda da prodjemo da bi videli kanjon. Po totalnoj divljini posle dobrog spustanja i penjanja dosli smo na livadu odakle se pruzao pogled sa slika dole. Ipak, sami meandri nisu mogli da se vide odatle vec smo morali da odemo na brdo preko puta koje se vidi na poslednjoj slici a za to taj dan nismo imali vremena.

IMG_3643.jpg IMG_3633.jpg IMG_3635.jpg IMG_3638.jpg IMG_3642.jpg

Inace, i kod tog domacina smo se jedva izvukli da ne jedemo (zbog nedostatka vremena), ali ipak nismo mogli da se izvucemo od stare dobre domace. Ljudi su cudesno gostoprimljivi.

IMG_3648.jpg

I jos bih ovaj detalj izdvojio, ti isti ljudi drze divlje svinje, kao atrakciju, pustaju ih u toku dana u sumu a one se uvece uredno vracaju jer im je tu najsigurnija hrana. Sledeci momenat sam zabelezio fotoaparatom a kuriozitet je da su navedeni akteri muzjaci sto ce da odusevi pojedine clanove foruma, prepoznace se oni sami. :harhar:

IMG_3628.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

A do tih ''krajeva sveta'' se išlo peške ili kolma?

Inače, sjajna priča, oduševljen sam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do kuca se moglo kolima, a posle pesice do vidikovaca iznad jezera. S tim sto do kanjona nije bas lako, prvo spustanje do potoka na kom je mostic, pa onda pakleni uspon do livade odakle se pruza pogled.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bio sam prosle nedelje na Zlataru,nisam nikad bio,a bila mi je zelja da vidim meandre Uvca i odusevio sam se,prelepo je,tj citav Zlata je prelep,mnogo lepe mesto nego Zlatibor.Imao sam odlican smestaj,i super pogled na planinu i prirodu,cena je 10 eura po osobi sto je veoma povoljno,jer su cene u drugim smestajima i vece

Do meandara Uvca smo isli brodicem,koji vozi oko 1 sat i posle smo se penjali na jedan vidikovac,pa posle kroz šumu na drugi,najbolji vidikovac sa Zlatarske strane,preko puta je vidikovac molitva,mislim da je jos bolji pogled.

Kad sam se vracao,isao sam preko Tare i na Mitrovac i bio na vidikovcu Banjska stena,fantsaticno mesto i to mi je bila zelja da svojim ocima ovo vidim,nikojom slikom nemoze da se opise lepota sa vidikovca,a i Tara je prelepa planina.Tu je brana Perucac i jezero koje izgleda prelepo

 

IMG_20210910_141406.jpg IMG_20210910_141412.jpg IMG_20210910_144345.jpg

IMG_20210910_144726.jpg IMG_20210910_151722.jpg IMG_20210910_152103.jpg

IMG_20210910_154025.jpg IMG_20210912_131340.jpg IMG_20210912_135556.jpg IMG_20210912_140542.jpg

 

i musa u akciji,kao dzip:D,kad smo isli na najveci vrh Zlatara,golo brdo,oko 1650 metara nadmorske visine.

Al izdrzala je sve,a za 5 dana presli smo oko 800km

 

IMG_20210909_124351.jpg IMG_20210909_124412.jpg

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...