Jump to content
FAS Goran
urkozamanje

Fiat Punto mk.2 - pištanje / škripanje / zujanje u predelu motora

Recommended Posts

Pozz svima. Imam Puntica 1.9D i dok je hladan motor cuje se pistanje nekog kajsa sve dok motor ne dostigne radnu temperaturu. Interesuje me jel nesto opasno, da li je mozda zupcasti kais, plasim se da ne pukne, ako pukne bice s****.

Hvala svima unapred na odgovoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam. Pravo da ti kazem od kada sam uzeo auto pre godinu dana nisam ga menjao, znaci presao sam oko 20.000 km. Gde da gledam da bih video da li se on cuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozda ti neki od lezaja pravi problem mozda cak i lezaj na altenatoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

taj kaiš ti ide oko alternatora, onaj mali jedan što se vidi, provera otprilike može rukom, guraš vučeš ga gore dole pa vidi dal je labav...a možeš i ako uspeš da vidiš da li je kanal kaiša pojeden, znači on se zove klinasti jer nema zubce već je sa nalegajuće strane kao konus koji ulazi u kanal od ležaja tj semeringa..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nov sam na forumu i prvenstveno sam ovde zbog problema sa Z 10 sa 2,5 godine starosti i pređenih 40000 Km.

Naime nekoliko puta se već dešava baš jako škripanje kaiša iz motornog prostora, kao da je neka remenica zablokirala. Auto ima klimu, a ja pretpostavljam da je u pitanju remen klime, alternatora i vodene pumpe i neki od ležajeva, možda i neki od dva rolera na istom remenu.

Škripa se dešava uglavnom odmah nakon nekoliko sekundi po startu motora, nevezano za doba godine(toplo- hladno), gde naravno isključim motor. Na ponovno startovanje obično se desi isto a sutradan radi normalno. Ovo se desilo možda 10 puta od svih recimo 1500 startovanja motora.

Ukoliko neko ima slično iskustvo molio bih da opiše, ili neko ko ima uputstvo kojim bi redosledom trebao da potražim kvar.

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice ovog Puntica 1.9D moguce da je u pitanju neki spaner meni se desilo na benzincu da je zujio spaner pogotovo kad dodajem gas u leru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radi se o Sportingu 1.9 JTD.Zvuk je takav kao da proklizava neki kais.To se dogadja kada krecem i kada su obrtaji nizi.Taj zvuk se javlja samo leti,odnosno kada je spoljna temperatura visa, pa me to navodi na pomisao da se radi o nekom gumenom kaisu.

Da li je neko imao isti problem i da li neko zna o cemu se radi?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozim Fiat Punto MK2 1.2 8v iz 2001 i u zadnjih par dana primetio sam cudan zvuk. Kao da imam lanac i lancanik koji se cuju negde izmedju 2500 i 3000rpm, samo u tom rasponu i posle nestaje zvuk. Inace auto pali normalno, vuce isto kao pre, nema gutanja knedle, trzanja ili slicnih pojava. Sve je normalno samo se cuje lanac i lancanik.

Naime zvuk nije klasican zvuk ventila i loseg goriva koji se manifestuje na uzbrdici i prilikom dodavanja gasa. Ovaj se cuje uvek, uzbrdo, nizbrdo, bez obzira da li polako ili sporo dodajem gas i na hladnom i toplom motoru... Manje se cuje na leru i u prvoj a vise u 2,3 i 4 brzini. Veliki servis je odradjen prosle godine i nisam puno presao..recimo 15ak hiljada. Pre par dana sam uradio mali servis.

Znam da mogu da odem u servis ali bih ipak hteo da cujem vase misljenje, ako je neko imao slican problem. Plasim se da ce mi stelovati paljenje do besvesti i da ce samo jos vise zeznuti stvar.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da je spaner,zupacstog kaisa,spaner liniskog,ako ima klimu,pupma za vodu(limcic koji ide uz rotor pumpe) ,sraf neki ,mozda se matica popustila neka na alternatoru,pa igra platna itd.... svasta nesto,na dizalicu,kanal,pa gledaj..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se desilo da pisti kad se ugreje motor i provali majstor da se cuje vodena pumpa,naslonio je srafciger na uvo i na motor i setao po motoru dok nije provalio odakle se najjace cuje. Radila je ok ali je pistala u pm.

Zamenom nove resen problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav svima,imam punta 2003g,1.9jtd,63kw, naime od sinoc mi se cuje na leru kada ga malo isturiram,ne preko 2000obrtaja,da se cuje kao malo,ali neprimetno pistanje u predelu motora,u voznji ne cujem nista ali na leru eto tako po malo,slusao sam u predelu turbine nije odatle vec negde ispod,skidao sam i egr ventil,nije zatvoren malo je cadjav nista strasno,tako sam i vratio sve ali i dalje isto,tako da molim za vas savet,unapred hvala,pozz

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kais, neki spaner, lageri na alternatoru, da nije naprslo neko crevo od turbine ako vec kazes da nije turbina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

videcu sta je pa se javljam,mada otac mi je automehanicar vec cetrdesetak godina ali ne mogu ga nikako namoliti da udje u kanal i garazu,pozz pa se javljam kada ustanovim sta je...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posedujem punta 1.2 16v 2002 godiste.Kada upalim auto cuje se neko zapomaganje iz njega kada dajem gas,prvo sam mislio da je kais ali on pisti ovaj zvuk nije tako pistav kao onaj.Ja ga ugasim i pokusam ponovo upaliti on opet nekad se desi i da posle prvog gasenja pa paljenja auta pestane da zuji zapomaze nekad tek posle treceg puta.

Drugi problem je neko lupkanje (treperenje) na nekih 20-30km na cas se cuje dobro kasnije malo slabije valjda kako se zavrti i mislim da je u pitanju desni prednji tocak jer imam problema sa lezajem na tom pa reko mozda je otisao sada skroz.A majstor je rekao da moram i diskove da zaamenim.E sada da lije to do toga ili nije ne znam mozda je neko imao ovakav problem pa zna otprilike sta moze biti.pokusacu da snimim zvukove ako uspem na telefon pa cu okaciti,

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je neki lager (roler, spaner, alternator...) Koliko ima do velikog servisa? Lezaj tocka ako je otisao nemas sta da cekas jer ne valja ako ode skroz, moze da bude bas zeznuto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam za lezaj gledacu to ovih dana da sredim idem na godisnji pa taman malo posla i zanimacije,a do velikog servisa vidi od kada sam ga uzeo nisam radio servis veliki.menjani su samo kais zupcasti menjanu ulje filteri pumpa za vodu i to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ti si skoro sve i zamenio,još samo linijski kaiš i roler i to je to.Što se tiče zvuka,ako je baš jak i liči na škripu,onda je bez sumnje alternator,meni se desilo isto.Utvrdio sam merenjem punjenja unimerom u trenucima kad se zvuk čuo.Kako se zvuk smanjivao,tako je i unimer pokazivao normalnije punjenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoce i spaner PK kaisa da se cuje bas gadno, ja sam morao da ga menjam 20 000 posle velikog servisa opet. Proveri vizuelno kakav je PK kais, ako je izlizan i ispucao onda je do spanera . . . . . .

Edited by Ticma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videcu sutra sa majstorom sta moze tacno da bude.Sve to je menjano na 188.600km a sada na 204.500 sam menjao sam ulje,filtere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primetio sam danas da ovaj zvuk sto se cuje kao neko klepetanje je vezano za kvacilo ili menjac u tom sklopu jer kada je u brzini i kada usporava cuje se ili ubrzava,ali kada se zaletim i izbacim iz brzine necuje se taj zvuk,ali kada opet ubacim u brzinu nebitno koju cuje se.Tako da je nesto vezano za menjac,kvacilo i taj deo barem ja tako mislm.Onaj zvuk kada upalim auto jos nisam spoznao koji je jer vec dva dana se nedesava da zapomaze tako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moras da izbacujes iz brzine, stisni samo kvacilo i prestace, sto znaci da je nesto u menjacu ili tom delu auta jer kada stisnes kvacilo odvajas menjac od motora..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...