Jump to content
FAS Goran
Viljuska

Večita dilema, koji auto kupiti?

Recommended Posts

Samo BMW. :)

IMG-20211119-WA0034.jpg

Edited by Dule 021

Share this post


Link to post
Share on other sites

@PremieRacing Kupio Daciu Logan 1.6 sa 300.000, taj ortak nesto muljao sa parama, kao mozes platiti deo sada, pa kao ne, treba mi odmah, pa malo digao cenu i drug odustao jer video da ovaj ne zna sta hoce.

 

Kaze Logan ga sluzi ko budalu samar, prezadovoljan :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto su Peugeoti 4008 toliko retki na oglasima (i na ulicama)? Posebno u poredjenju sa 2008,3008,pa i 5008. Ima li neka 'kvaka',veca falinka zbog koje ih se treba zaobici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha..danas videh jednog na parkingu..morao sam bolje da pogledam koji je model u pitanju;pomalo odudara od uobicajenog Peugeot dizajna..ovo je bio neko 2014-2015 godiste..meni se prilicno dopao ovako na pogled..posle mi vlasnik rece da je 1.8 dizel sa 150ks. Fin enterijer,na vozacki displej se gleda kroz volan,a ne preko..kazem - odudara pomalo od npr.2008 tih godista..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokusavajuci da pronadjem jedan (meni) zanimljiv i koristan post,iscitah sinoc gotovo celu temu..od poslednjeg posta prema prvom..sigurno sam presao tako 50 strana. Post,nazalost,ne nadjoh (potrazicu ga na jednoj drugoj,slicnoj temi),ali se sretoh sa dosta screen-shotova (print-screenova) oglasa od pre godinu-dve..neverovatno koliko su cene otisle gore..ja sam stekao utisak opusteno i 30%..

Sto je najgore - ja uopste ne delim optimizam da ce se one ikada i vratiti..znam,znam za zakonitosti ponude i potraznje,znam da se ceka normalizacija stanja uzrokovana pandemijom..sve mi je jasno,ali jednostavno ne delim optimisticna ocekivanja.

Bice mi vraski tesko naci sledeceg polovnjaka..iziskivace to osetno vise novca od planiranog,ocito.

Edit:slova

Edited by Decak Iz Vode

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cene se sigurno ne vraćaju. Ovo oko čipova će potrajati. Proizvođačima odgovaraju ovi uslovi. Jaka cena, odma se proda.
Cene su otišle na više zbog približavanja cena EV. A oni su skoro duplo skuplji od SUS.

Dal je ova Korona situacija ili nešto drugo, jednostavno inflacija radi svoje.

Opšte zaduživanje, krediti, itd,

Sve će se starija vozila voziti, zadržavati. A pritisak na SUS je ogroman, dok je EV još uvrk na niskom nivou razvoja.

Teška vremena nam dolaze, cene energenata rastu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se tu uvek pitam sta kupiti zeni za gradsku voznju i svrljanje okolo..okej, bajs je najjeftinija opcija (mogucnost voznje samo leti) ali lomim se izmedju malog dizela (1.3mjet/1.4 i 1.6hdi i 1.5 dci) i nesto tipa 1.2 bez kod Resoa ili 1.4 8/16V kod fiata sa plinom. 

 

Neka EV/HEV/MHEV/ DLJSAU i slicne gluposti ne gledam iz ekonomskih razloga i realno sto je veliko drndanje za i oko istih. 

 

Ono, pug 207/Musa/EVO/Clio kao opcije sa gore pomenutim motorima (kod EVO bez dizela). 

Voleo bih da cujem neka misljenja za 1.4/1.6hdi motore sa slabijom snagom tipa 70-90ks, za 1.5 dci znam da je raga. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/10/2022 at 4:26 PM, shuxx said:
Cene se sigurno ne vraćaju. Ovo oko čipova će potrajati. Proizvođačima odgovaraju ovi uslovi. Jaka cena, odma se proda.
Cene su otišle na više zbog približavanja cena EV. A oni su skoro duplo skuplji od SUS.

Dal je ova Korona situacija ili nešto drugo, jednostavno inflacija radi svoje.

Opšte zaduživanje, krediti, itd,

Sve će se starija vozila voziti, zadržavati. A pritisak na SUS je ogroman, dok je EV još uvrk na niskom nivou razvoja.

Teška vremena nam dolaze, cene energenata rastu.

Gde se odma proda? :) Automobili polovni
nikad duže stajali nisu. Pratim oglase i nikad manja dinamika nije bila. Manje se uvozi, istina, ali malo se i sporo prodaje.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam na Nove automobile. I proizvođače istih.

Da sam mislio na polovnjake, bili bi u sklopu sa preprodavcima ili plačevima za polovnjake.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim po preprodavcima i placevima da je mnogo manji obrt automobila, jer ljudi imaju otpor da placaju vece cene, samim tim su izbirljiviji, uvozi se manje krseva.

 

Takodje se i novi automobili slabije prodaju, samo sto je ponuda novih automobila dosta slabija nego ranije, pa je ponuda pala ispod traznje, koja se takodje smanjila.

 

Evo npr. drugar je resio da 407 2005 godiste zameni za 2015g 508 2.0hdi u super opremi i stanju za 10.000e, skocile su cene, a on se zainatio da ceka iz principa, pa nije kupio prosle godine cele, a ako ne kupi ni ove, kupice sledece, ali zacrtao je da podmladi pezoa za 10 godina za 10.000e kad tad.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, shuxx said:

Cene se sigurno ne vraćaju. Ovo oko čipova će potrajati. Proizvođačima odgovaraju ovi uslovi. Jaka cena, odma se proda.
Cene su otišle na više zbog približavanja cena EV. A oni su skoro duplo skuplji od SUS.

 

da izvineš, ta priča oko čipova je sviranje k. Ako pogledaš sa strane da nije zastala proizvodnja, a ni prodaja, TV-a, telefona, računara i svih ostalih elektronskih gedžeta, zapitaš se, odakle im čipovi, iz auta ili iz fabrika čipova?! A još važnije, čisto sumnjam da bi se EU oslonila na dobavljače SAMO iz Kine i da zavise od njih. Meni ovo liči na veštako podizanje cena ali samo ne znam iz kojih razloga.

A sve je to počelo posle dizel VW afere u Americi

 

a tržište, pa 200 dindži litra diz'la, ako cene nastave ovim tempom biće još manjeg obrta automobila

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastala je proizvodnja svih električnih uređaja koji koriste čipove,ono sto je u prodavnicama su stare zalihe...

Svi novi modeli se čekaju, ali mnogi imaju istu cenu

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, vagenovac said:
Vidim po preprodavcima i placevima da je mnogo manji obrt automobila, jer ljudi imaju otpor da placaju vece cene, samim tim su izbirljiviji, uvozi se manje krseva.
 
 Takodje se i novi automobili slabije prodaju, samo sto je ponuda novih automobila dosta slabija nego ranije, pa je ponuda pala ispod traznje, koja se takodje smanjila.
 
Evo npr. drugar je resio da 407 2005 godiste zameni za 2015g 508 2.0hdi u super opremi i stanju za 10.000e, skocile su cene, a on se zainatio da ceka iz principa, pa nije kupio prosle godine cele, a ako ne kupi ni ove, kupice sledece, ali zacrtao je da podmladi pezoa za 10 godina za 10.000e kad tad.

Hehe, interesantno to za 508. I sam pratim cene, jer jedan auto novi kućni smo uzeli tu tokom korone kad su još cene bile ok, a oklevam sa menjanjem drugog jer je u ok stanju i nije ni toliko star. Elem, cene pratim i sve cene su skočile, ali čini mi se da je upravo taj 508 sa 2.0hdi motorom najviše skočio. Mislim na onaj restajling 2015 + jer neverovatno su sad poskupeli ti primerci, idu i preko 13k a nedavno su eto bili oko desetak plus minus. Ni b8 nije toliko poskupeo imam subjektivni utisak ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo sa cenama nije od juče, traje to već godinama. Npr, Scenic 2013. godište je u nabavci isto (pa i više) koštao i 2017. i 2018. i 2019. godine, što je suludo da mu ne pada cena sa većom starošću.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantno za Scenic, meni je eto uvek delovao da se može kupiti povoljno, odnosno da on ne drži nešto cenu.

Slično kao Volvo u premium segmentu što je uvek nešto niže za nijansu u proseku mogao da se nadje kada se radi o ceni.

 


 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Njega sam dao samo kao primer iz razloga što je bio dobro prodavljiv i čest u nabavci, ali nije on usamljen slučaj.
Hoću da kažem da je ovaj poremećaj cena počeo i pre kovida i ovih nestašica čipova.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan od razloga nestasice cipova u auto-industriji je taj,sto kada je pandemija pocela naglo je porasla potraznja za drugim elektronskim proizvodima i proizvodjaci cipova su se preusmerili na njih. Auto-industrija koristi (vecinom) jeftinije cipove i da bi se sada konsolidovala u opskrbi,ona (auto-industrija) mora proizvodjacima cipova da ponudi povoljnije ugovore (citaj:vise novca) nego ranije,pre pandemije. U tom grmu lezi zec,izmedju ostalog.

Takodje,prosle godine je izbio veliki pozar u jednoj japanskoj kompaniji, koja je jedan od najvecih proizvodjaca cipova za automobile u svetu..Toyota, Nissan i Honda su bili najvise pogodjeni ovim dogadjajem..
 

Quote

 Konacno,pojedine kompanije koje samostalno proizvode cipove,poput americke Tesle,imale su problema u svojoj infrastrukturi,sto se takodje odrazilo na njihove proizvodne kapacitete..uglavnom - jedno veliko vrzino kolo. :crazy:

 

 

3 hours ago, totti said:

Hoću da kažem da je ovaj poremećaj cena počeo i pre kovida i ovih nestašica čipova.

Mouce,ali kulminacija je krenula pre nekih godini dana..il malo jace..zaprepastio sam se kad sam pogledao cene pojedinih modela tada i uporedio ih sa danasnjima..prelistajte temu svi,pa pogledajte sacuvane screen-shotove oglasa koje su ostavljali Ivan,Vagenovac i ostali forumasi..

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, neshtry said:

Zastala je proizvodnja svih električnih uređaja koji koriste čipove,ono sto je u prodavnicama su stare zalihe...

 

ja u NS-u vidim prepune radnje elektronike i stalno su neke akcije da prodaju sto vise

to po meni nista nista zastalo

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, ISV_01 said:

Ja se tu uvek pitam sta kupiti zeni za gradsku voznju

Velika preporuka za tvingo II. Znas sta mozes da ocekujes od 1.5dci, a neces da pogresis ni sa 1.2 16v. Mnogo komforan unutra, pregledan jer ima velike prozore i retrovizore, a uguras se sa njim malte ne kao sa smartom. Sa druge str, nije premali kao pezo 106, seicento i sl pa da se plasis nekog nedaj boze sudara u njemu... 
 

fff.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elektroniku ljudi slabo kupuju....

Mozemo biznis napraviti, kupimo tv, monitor, lt ili nesto slicno, skinemo cip i prodamo fiatu da poguraju proizvodnju Tipa. 
Vidis kakva je redina ovde na forumu, pojedini ce deci punoletstvo slaviti dok im tipo ne dodje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...