Jump to content
FAS Goran
Viljuska

Večita dilema, koji auto kupiti?

Recommended Posts

Pozdrav svima :-) Kao što sam u predstavljanju napisao, trenutno sam bez auta i u potrazi za istim.

Naravno, kao i većina (čast izuzecima koji tačno znaju šta traže i za koliko para) u potrazi sam za polovnim autom, godište od 2001. pa naviše, cena najviše 4200 €. (sa uključenim servisom i registracijom).

E sada kreće igranka. Benzin ili dizel?

Punto, Brava/Bravo, Stilo?

Kao prvo, nadam se da ćete mi pomoći u ovim mojim dilemama, realnim i objektivnim savetima i ličnim iskustvima.

Ponuda je šarolika. Da bih sebi olakšao bar nešto sam definisao šta očekujem da auto ima: Sigurnosnu opremu, klima uređaj, ako može fabrički ugrađenu muziku,

Pošto sam čovek koji ima 43 godine, sina koji ima 22 godine, psa (staforda) koji ima 2 godine (e da i ženu ;-) ), nekakav kompromis se mora naći. Sin, kao što je normalno, očekuje da to bude auto sa dvoje vrata, brz, jak, startan itd.. Po meni, auto koji tražim, voleo bih da ima 4/5 vrata, eventualno, ali baš eventualno zbog psa da je karavan, akonomičan i po ceni pristupačan za održavanje i registraciju.

Što se tiče ispravnosti i regularnosti vozila, koliko sam pročitao iz raznih postova na ovom forumu, postoje načini da se to proveri.

Što se cena tiče (da ne ulazim u to koliko se dobije za koji model), od velikog značaja ima ono sa početka igranke.

- Da li je jeftinije održavati benzinca ili dezelaša?

- Kolika je cena velikog i malog servisa i šta sve ide u to?

- Da li je, recimo, motori istih oznaka isti u recimo puntu i stilu i ostalim modelima?

- Osim velikog i malog servisa (što je normalno da se uradi pri kupovini bilo kojeg polovnog automobila), šta je još potrebno promeniti na citroenu, a da čovek bude siguran i miran neko vreme, to jest, šta se pokazalo kao česti kvar koji se dešava? (Po pričama nekih korisnika Fiat automobila, elektronika je kritična i često se kvari).

Nadam se da nisam previše zahtevan u traženju pomoći, ali verujte mi, bitna mi je Vaša pomoć, jer nikad nisam bio vlasnik Fiat automobila.

Od mnogo stvari zavisi da li ću se opredeliti za Fiata, ili recimo nekog citroena, renaulta.

Unapred sam Vam zahvalan :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

šta je još potrebno promeniti na citroenu, a da čovek bude siguran i miran neko vreme

dobro ti nama dosao!

Sta god da promenis na citroenu bices miran neko vreme, dok se nesto drugo ne pokvari :thumbsup: tako ti je i na svim drugim autima :harhar:

salim se malo, nemam nista pametno za reci pa onda lupam ovako gluposti :) pozdrav :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvo dobro nam došao :thumbup: ali da ti ne bi mi ovde preterano širili naše teorije, prvo odvoji par dana da dobroooo prečešljaš forum i vidiš koji auto da odabreš prema tvojim potrebama odnosno održavanju, prostoru itd...

za neki B segment (mali gradski zvrk) moja preporuka je uvek Punto 1.3 M-jet kao moj ... jeste dizel malo skuplji od benca, ali i manje troši pa izađe na isto :thumbup::welcome:

i druže te priče o starim Fiatima i elektronici ne drže vodu: ja sam uzeo najgoru moguću varijantu Van-a bez ikakve provere sa placa baš kod tebe u NS i zadovoljan sam evo već 3 godine :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje bi bilo da klikneš na teme koje te zanimaju u ovom delu foruma:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showforum=116

Videćeš da se tu pričalo dosta i o Puntu, Bravu, Stilu, o različitim motorima kod njih, o cenama održavanja, delova...pa se slobodno nadoveži u nekoj od tih tema ako je nešto ostalo nedorečeno. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U velikoj sam dilemi da li uzeti benzinca Stila 1.8 ili dizelasa, u principu auto ce se voziti svaki dan, kolika je potrosnja za 1.8 motor benzina a koliko plina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavi lepo na papir kilometražu, potrošnju i održavanje pa vidi. Idu oba oblično i prilično su izdržljivi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeftiniji su benzinci kudikamo, sada dolazi u obzir i Punto 1.4, da trosi trosi, ali opet mogu da ga vozim ne mnogo na rezervi tipa 7,8L...dok dizela tako ne smem, mada dizel trosi duplo manje, sad zna li neko potrosnju za 1.4 motor u Puntu?

I kakve su cene velikih i malih servisa za dizela i benzinca pa da racunam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzinci su i ko novi jeftiniji. Kako to mislis duplo manje? Nema tog dizela koji trosi duplo manje od benzinca ( slicnih kubikaza). Male su razlike u potrosnji a cene goriva skoro iste

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dizel u gradu (1.9) trosi oko 6L i to gazenja a benzinac sto kaze Kicerica 15L to ti je vise od duplog. Jedino da je to on preuvelicao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeftiniji su benzinci kudikamo, sada dolazi u obzir i Punto 1.4, da trosi trosi, ali opet mogu da ga vozim ne mnogo na rezervi tipa 7,8L...dok dizela tako ne smem,

 

Voznja na rezervi je presudna pri kupovini kola....

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam lupio jer nedeljno mogu da sipam za odredjen broj dinara a treba mi auto svaki dan, najvise zbog vise u Vojvode (Visa eelektrotehnicka) a ja zivim na Miljakovcu, dakle taj auto ce se voziti bukvalno svaki, svaki dan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koj bre dizel u gradu trosi 6l? 7,2 - 8,5l trosi stilo. Zavisi i od relacija. Meni je zimus po mrazu za relacije od 2km trosio i 9l.

Kicericin stilo razdrndan pa zato tako i trosi :p:D 1.8 mislim da je 9-10l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ćeš da voziš na rezervi, nemoj da kupuješ nijedan auto. Vožnja na rezervi ne prija ni benz. ni dizel varijanti (zbog električnih pumpi u rez. i dizni),jedino na plinu,pa te boli uvo ako ostaneš bez istog,ali svakako moraš imati više benzina u rez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odokativno sam napamet uporedio:

*dizel:

-dpf

-egr

+potrosnja

-registracija (koliko toliko opet je 1.9)

+medjuubrzanja

-maksimalna brzina

-skuplji za odzavanje

-plivajuci

-skuplji auto u startu

___________________________

*benzinac

+registracij

+odrzavanje

-potrosnja

+maksimalna brzina

+nema plivajuci

+jeftiniji auto u startu

-----------------------------

Sve kad se sabere i oduzme benzinac preovladava, ali ja sam opet naklonjen dizelima, ali bih voleo da se oprobam u benzinskoj varijanti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.8 ide 220 a 1.9 multijet sa 150 konja ide isto toliko, mada je dizelas dizelas, nije to to dok ja ne osetim da me baci u sediste pri punom gasu :D mozda je takav i 1.8b, probacu ga valjda na skupu pa cu videti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabrika kaže ovako:

 

Stilo 1.8 16v gradska potrošnja 11,3 l/100km,vangradska 6,1lit.   ; Stilo 1.9 JTD-grad 7,2lit, van 4,2lit

Punto 1.4 16v grad 7,8lit, van 5,1lit ; Punto 1.3 JTD grad 5,6lit., van 3,9lit; Punto 1.9JTD grad 6,6lit, van 4,0 lit.

 

U benzinca ubaciš plin i smanjiš troškove goriva, dizela čipuješ i smanjiš troškove goriva a dobiješ na performansama:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa toliko trosi da se menja svaki put u 6000-6500 obrtaaja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate,mnogo se razmisljas...

Dizeli su skuplji za odrzavanje,ali benzinci vise trose...kada se ima plin,dodje mu na isto.

Brzinu konacnu nemoj da gledas,jer cisto sumnjam da ces do vise skole preci 50, znaci to otpada odmah. Na tebi je odluka,ali oba modela su dobar izbor. Ali ako ubodes los primerak,bilo da je dizel ili benzin,proklinjaces dan kad si se rodio. Tako ti je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabrika kaže ovako:

 

Stilo 1.8 16v gradska potrošnja 11,3 l/100km,vangradska 6,1lit.   ; Stilo 1.9 JTD-grad 7,2lit, van 4,2lit

Punto 1.4 16v grad 7,8lit, van 5,1lit ; Punto 1.3 JTD grad 5,6lit., van 3,9lit; Punto 1.9JTD grad 6,6lit, van 4,0 lit.

 

U benzinca ubaciš plin i smanjiš troškove goriva, dizela čipuješ i smanjiš troškove goriva a dobiješ na performansama:

 

Kad se pogleda nije velika razlika...mislim da je benzinac, voleo bih da se oprobam i u benzinskoj varijanti, lako se da zameniti za dizelasa. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...