Jump to content
FAS Goran
Manfred

Šta kuvate danas?

Recommended Posts

240220118777.jpg240220118778.jpg

Palacinke toplo preporucujem! Ispale su do 00! :thumbsup:

Ako su ovo 'cinke po mom receptu, bas mi je drago sto su ispale ovako - ukusno!! :thumbsup:

Ja cu praviti ove cikavilijeve mafine, samo da kupim onu tepsiju koja ima kao solje, obicno 4x3 redova, pa da u njih izlijem masu-smesu. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@chela

ja probao ovako sa kiselom i neutralnom, ali sledeci put cu uzeti dve neutralne... u principu vise se oseca miris i ukus slan'nice/prshute sa neutralnom pavlakom (ja vise volim tako), nego sa kiselom pavlakom... i to cu probati pa javljam.

No, da nastavim ja sa receptima:

Svinjski file sa jabukama:

500-600 grama svinjskog filea, dve zelene jabuke, secer, so, biber, kupovni sok od jabuke, psenicno brasno, cimet, crni luk, ostali zacini ko kako voli...

Svinjski file iseci na komade po zelji, ne preterano debelo, uvaljati u biber, so i ostale zacine i ostaviti do pola sata da meso lepo upije dok se sprema ostalo...

Jabuke oprati, oljustiti i iseci na kockice, iseckati jedan crni luk i pripremiti secer, cimet, brasno i sok od jabuke...

U tiganju zagrejati ulje, ubaciti kockicu maslaca i ubaciti meso, prziti ga oko 5 minuta po strani, ukupno 10 minuta... posle meso izvaditi i poklopiti da se ne osusi i ogladi preterano. Sa przenjem ne preterivati, jer file kad se osusi i stvrdne nije preterano lep za jelo, kao i biftek...

U isti taj tiganj, cim se izvati meso, ubaciti crni luk i jos malo maslaca. proprziti dok se ne zarumeni, pa ubaciti jabuke, cimeta po zelji (ne mnogo) i supenu kasiku secera. To prziti 2-3 minuta i mesati, da secer ne zagori. Posle ta 2-3 min dodati 1 dl soka od jabuke i brasno dodavati dok se ne postigne gustina. To krckati par minuta dok se ne napravi u sos, ne treba ni tu preterivati, da jabuke ne razmeksaju skroz...

Servirati na veliki plitki tanjir, meso u jedan cosak, preliveno sosom, a jabuke u drugi cosak, po zelji prebaciti malo persuna preko, cisto da zamirise.

Prijatno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

HARMONIKA PITA (brza i ukusna pita)

2129805817_d802d1a83c.jpg

Potreban materijal:

500gr kora za pitu

3 jaja

500ml jogurta

1 pavlaka

1,5 manja šolja ulja

1 prašak za pecivo

susam

Priprema:

U podmazani pleh poređati kore kao što izgleda meh na harmonici. Prelamati ih na visinu pleha i gurati jednu koru do druge, kao kad pravite lepeze od papira. Onda ih prelijte smesom napravljenom od ostalih sastojaka. Peći u rerni na 200C, dok pita ne porumeni.Ne prezderavati se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Devojka pravila mafine po receptu cikavilija i kaze da su sjajni - slatki i uskusni!! :thumbup:

Uf, al' cu veceras da ih tamanim uz 2L 'ledene coca-cole gledajuci Barsa-Arsenal! :thumbsup:

Hvala cikavili!!!

Srecan mi osmi mart! :harhar::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jos jedan recept. nije tezak i zahtevan. Jelo je ukusno, nije holesterolsko. :)

Jelo bih nazvao "kao becar, ali nije". :)

Za 4 osobe, i da malo pretekne, evo sta je potrebno:

Image_3286.jpg

- jedan klip kukuruza secerca

- 3 sargarepe

- 3 glavice crnog luka

- 5 paprika

- 800gr pileceg belog mesa

- solja pirinca

- 2 veca paradajza

- feat. zacini: so, susam, mleveni crni biber, bosiljak, origano, vegeta

Papriku i belo meso iseci na stapice.

Meso zaciniti Vegetom.

Ako se ne zuri, meso moze da se marinira, pa se u jednoj ciniji ostavi da odstoji, a po zelji moze da se preko iscedi malo limuna.

Luk seci onako poprecno, da ne bude suvise tanko, posto tako ili zagori, ili se "istopi".

Da bi ispalo socno, i da bi sve zadrzalo svoj ukus, ja prvo pojedinacno spremim svaki sastojak, a onda ih spojim u jedno.

Prvo proprzim belo meso prethodno zacinjeno i osoljeno.

Image_3287.jpg

Izdvojim ga u jednu ciniju, i poklopim.

Pred kraj ovog przenja dodam samo malo luka, da mu da smek.

Onda proprzim papriku.

U prvih nekoliko minuta ce biti cvrsta, a ako se poklopi sud, i pusti malo - smekasace.

Samim tim ce se lakse okretati-mesati.

Ovo treba raditi neznije da bi ostala citava, a ne onako gnjecava.

Image_3288.jpg

Kad se zavrsi, izvadi se u ciniju.

Isto se i luk propzi, ali ne previse, tj da ne potamni.

Kao kad se dinsta.

Sargarepu sam seckao na linije i na kolutice, cisto radi estetike.

Posle vadjenja paprike, proprzi se.

Image_3289.jpg

Papriku, luk, sargarepu, odlagati u jednu duboku ciniju, onako redom, bez ikakvog mesanja posle.

U medjuvremenu dok se ovo radi, treba spremiti kukuruz i pErinac.

Kupih na pijaci pravi domaci secerac, original sto bi rekli, kuvao sam ga pola sata. Kad se ohladio "krunio sam ga".

Alternativa je kupiti secerac u konzervi.

Jos lakse se pErinac sprema: jedna soljica + 3 soljice vode. Kad prokuva, pErinac ce upiti vodu, nabubreti.

Posle kad se malo prohladi, kukuruz i secer zajedno pomestai.

Image_3296.jpg

Posuo sam malo bosiljka, eto tako :)

Pre vracanja i sjedinjavanja mesa sa poovrcem, proprziti susam.

Image_3290.jpg

Vratiti prvo meso, nastaviti przenje uz mesanje. Susam ce se "zalepiti".

Onda dodati papriku, luk i sargarepu.

Mesati stalno, na laganoj vatri.

Tako ce "pustiti sok", bice ga dosta.

Sto se duze bude pravilo, na laganoj-srednjoj vatri, voda ce ispariti, a ostace onaj socan ukus.

Tokom mesanja dodati malo origana, vegete, i bibera.

Onda dodati paradajz isecen na malo vece komade.

Image_3291.jpg

Nastaviti sa mesanjem.

Po licnom izboru prekinuti, tj odluciti se ili za socniju ili suvlju varijantu.

Image_3293.jpg

Izabrah neku sredinu.

E sad, da bi u trenutku jela zacini dosli do izrazaja na samom kraju dodati malo biber i origana i promesai.

Onda posuti jos bibera, origana, malo bosiljka, i NE mesati!!

Ostavite tako, poklopite, i ugasite ringlu.

Kad budete otvorili serpu, ima da "grune" onaj miris! :D

Image_3295.jpg

Sustina je da se lepo pomesa sladunjav ukus sargarepe, kukuruza, sa paprikom i mesom preko kojih je biber i origana.

Cisto kao orijentir, za ovo jelo sam potrosio skoro celu kesicu od 10gr mlevenog bibera.

Ko hoce-voli, moze i neku supicu da skuva za intro, ko ne - samo neka servira i klopa!

Vuala! :coffee:

Image_3297.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Njam,najm :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alal vam vera za temu. Ima dosta dobrih stvari. Evo nesto sto ja volim da smutim:

Americke palacinke:

* 2 Jaja - odvojite belanca od zumanca

* 1 kasicica secera

* 1/2 kasicice soli

* 2 kasicice praska za pecivo

* 60ml ulja

* 250ml mleka (ako zatreba moze se jos dodati)

* 350g brasna

* 1 kasicica vanilin secera (opciono)

1. Umutite belanca da postanu cvrsta, tj. da postanu kao slag i ostavite sa strane

2. Umutite zumanca, dodajte secer i so i dalje mutite.

3. Dodati prasak za pecivo i mutiti dok se dobro ne sjedini.

4. Dodajte brasno, mleko i ulje i mutite dok ne bude lepo i glatko, nemojte previse jer prasak za pecivo nece lepo odreagovati. Dodajte vanilin secer - ko zeli.

5. Na kraju u tu smesu dodajte prethodno umucena belanca i polako ih umesajte u smesu sa nekom kasikom ili varnjacom - tako da testo dobije penastu strukturu.

Ostavite da testo miruje 15-30 minuta pre pecenja. Pri pecenju, sipate smesu na sred tiganja i pustite da se sama razlije i napravi krug otprilike 10cm u precniku.

Po pecenju naslazite na tanjir 3-4 komada, isecite malo parce maslaca i preko svega toga sipajte Maple Syrup koji mozete kupiti u snabdevenijim radnjama zdrave hrane, preporucujem sirup od Mejpl Mejpl D.O.O. iz Kragujevca.

Evo kako to izgleda:

pancakes.jpg

Edited by RazoR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo recepta za jedan kolac - mafin/kuglof aka "papucarski kolac".

Prost je da ne moze prostiji biti [pola sata za sve], a ukusan je :unworthy:

Treba Vam sledece:

- kalup za kuglof http://shop.gloria.com.hr/product_images/slike/637150-Kalup-za-kuglof-22cm.jpg

Mislim da kosta oko 500din.

- 4 jaja

- 12 supenih kasika secera [ako ne volite bas slatko smanjite na 8-10]

- 5-6 supenih kasika brasna

- 1 margarin od 250gr

- 200-250gr cokolade

U jednoj ciniji prvo umutite jaja i secer, zatim dodajte brasno.

U drugoj posudi, tj serpi[ci] istopite na tihoj vatri margarin i cokoladu.

Posle te dve mase spojite zajedno.

Kalup za kuglof premazite margarinom, zbog oblika najlakse je prstom to uraditi.

U njega ulijte prethodno pripremenjene i pomesane mase.

Stavite u rernu.

Sporeti tj rerne se razlikuju po programima, jacini grejaca, neke su sa neke bez ventilatora, pa nema precizne cifre vremena.

Ja sam konretno zagrejao rernu na 200 stepeni. Prvih 8-10 minuta je bila ta temperatura, i na povrsini se stvorila kora. Posle sam oko 10 minuta drzao na 150-160 stepeni. Cackalicom mi je najlakse da proverim da li je dovoljno peceno.

Kad pravim ovaj kolac volim da je spolja kao kora a unutra kao rastopljena cokolada. Ko ne voli tako moze da produzi vreme.

Po vadjenju iz rerne ostaviti da se ohladi 20-30 minuta.

Ako se odmah krene vaditi kolac iz posude ili seci, sve ce biti kao kasapljeno, i iscurece cokolada :(

Na kraju se moze posuti secer u prahu ...

papucarski_kolac.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slatkiš ubica!

Čokoladni sufle :rolleyes:

Potrebni sastojci:

250gr margarina

220gr čokolade za kuvanje

4 jaja

160gr šećera

120gr brašna

Priprema:

Umutiti jaja sa šećerom i brašnom.

Po sistemu šerpa u šerpi, na pari zajedno otopiti margarin i čokoladu.

Otopinu umešati u prvu smesu, razliti u kalupe i peći u prethodno zagrejanoj rerni na 250C tačno 7 minuta.

Ova količina je taman za silikonski kalup sa 12 rupa.

Pripremljeno izgleda ovako:

DSC_8013.jpg

Najbolje je kad se jede dok je vruće u kombinaciji sa sladoledom od vanile :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sufle sam pravio, ali neki drugi recept, bez margarina, vrlo jednostavan recept... Ubija koliko je jako i bez mleka ili sladoleda od vanile nije preporucljivo da se jede ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, nisam pratio na času :) Tek posle sam video da je već postavljen recept na prethodnoj strani, istina, za nijansu se razlikuje :rolleyes:

Stvarno je bruka dobro, a još bolje je što se jednostavno i brzo sprema :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 one velike ili 4 male i to mu dodje to. A najvise volem kad ima i neka hrskava salata da se urola sa sve filom. Inace je princip jedenja idealan za uz tekmu, film...... :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gulas na moj nacin :)

 

- 2 glavice crnog luka

- 400gr juneceg mesa (pozeljno krtina)

- 0.3l vode

- 2 kasike vegete

- po zelji bosiljka, persuna i mirodjije

- 3 lista lovorovog lista

- 300 ml. pasiranog paradajza

 

E sad nacin spremanja...

 

Proprziti crni luk dok malo ne porumeni.

Dodajte junetinu iseckanu u komade i proprziti je da ne bude rumene boje.

Nakon toga dodajte vodu  ali ne previse nego da pokrije sve sastojke.

Cim pocne da kljuca smanjite vatru na sporetu na najmanju jacinu.

Dodajte 2 kasicice vegete, 3 lista lovora i  po zelji dodajte bosiljak, persun i ostale mirodjije.

To se krcka nekih 30-ak do 40-ak minuta ali povremeno proverite da ne ispari sva voda nego uvek odrzavajte nivo da prekrije sastojke.

Nakon 30 min. dodajte 300ml pasiranog paradajza i promesajte.

 

E sad jos samo zaprska, ja spremam tzv. hladnu a to radim na sl. nacin.

 

U duboki tanjir stavite 1 dl  mlake vode, dodajte jednu i po  kasiku aleve paprike, jednu kasiku vegete, jednu i po kasiku brasna.

Sve to sjedinite da ne ostanu grudve u tanjiru.

Kad se sve to izmesa dodajte u serpu tu zaprsku promesajte a ako je mnogo gusto dodajte jos malo vode a ukoliko je previse retko dodajte jos pasiranog paradajza.

Nakon 5 minuta ugasite sporet i mozete da servirate.

 

To je to ljudi. Ja ovo cesto spremam i podelicu jos koji recept sa vama uskoro. :)

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...