Jump to content
FAS Goran
tomerc

Bonus i Malus

Recommended Posts

Mislim da ce ovo mnogo da utice na cijenu osiguranja:

http://www.seebiz.eu/sr/kompanije/transport/nbs-za-savesne-vozace-jeftinija-premija-osiguranja-i-do-20-odsto,76469.html

NBS: Za savesne vozače jeftinija premija osiguranja i do 20 odsto

Autor/izvor: SEEbiz/Beta

BEOGRAD - U zavisnosti od toga da li je vlasnik prouzrokovao štetu, u Srbiji će od 1. septembra 2011. godine biti uveden sistem umanjenja i uvećanja premije osiguranja vozila, objavila je Narodna banka Srbije.

Maksimalno umanjenje premije (bonus) biće 15 odsto, ukoliko vlasnik vozila ne napravi štetu tri godine uzastopno, izjavio je pridruženi član Izvršnog odbora Delta Generali osiguranja, Branko Pavlović.

Vozači koji budu prouzrokovali štete moraće da plaćaju uvećanu premiju (malus) i do 250 odsto od osnovne premije, naglasio je Pavlović.

Prema trenutnoj prosečnoj ceni polise od oko 9.000 dinara, pažljiviji vozači plaćaće oko 7.500 dinara, dok će izuzetno nepažljivi vozači plaćati oko 22.500 dinara, odnosno skoro tri puta više.

"Očekuje se da će odluka NBS doprineti povećanju odgovornosti vozača, s obzirom da cena osiguranja može biti značajno veća nego što je bila do sada", naveo je predstavnik Delta Generali osiguranja.

Pavlović je podsetio da bonus-malus sistem za osiguranje od auto-odgovornosti za vozila postoji u svim evropskim zemljama, a i u Jugoslaviji je postojala do početka devedesetih godina prošlog veka.

Bonus-malus sistem, istakao je, uticaće na cenu osiguranja svakog pojedinačnog vozila, ali neće uticati na tarifu osiguranja od autoodgovornosti.

Pavlović je ocenio bi odluka NBS u kombinaciji sa novim Zakonom o bezbednosti u saobraćaju, trebalo bi da donese veću sigurnost u saobraćaju, manji broj saobraćajnih nesreća i samim tim i manje šteta u osiguranju od autoodgovornosti.

Novi Zakon o obaveznom osiguranju koji se primenjuje od decembra 2009. zajedno sa Odlukom o bonus-malus sistemu doprinosi sredjivanju stanja u osiguranju od autoodgovornosti. Sada je najpotrebnije da se obezbedi striktna primena propisa u praksi, kazao je Pavlović.

http://www.reosiguranje.com/vesti/1246-bonus-malus-sistem-u-srbiji-od-sledee-godine.html

Bonus-malus sistem u Srbiji od sledeće godine

S. Tomčić, Kurir

Od 1. septembra 2011. sve osiguravajuće kuće prilikom zaključenja polisa od auto-odgovornosti primenjivaće bonus-malus sistem, odnosno cena polise će direktno zavisiti od toga kako su se vozači ponašali u saobraćaju proteklih godinu dana.

Kako se „zarađuju“ kazneni i nagradni poeni, objasnio je u intervjuu za Kurir Aleksandar Ilić, zamenik generalnog direktora „AMS osiguranja“, koje se za 12 godina postojanja sa 1,5 miliona zaključenih ugovora probilo do samog vrha u sektoru osiguranja u Srbiji.

Iako mnogi vozači to ne znaju, osiguravajuće kuće prate njihovo ponašanje od 1. jula ove godine, a od toga će zavisiti cena polise od septembra 2011. Kako se računaju kazneni poeni, odnosno malus?

- Svi odštetni zahtevi iz jednog udesa, bez obzira na to koliko je oštećenih, a za koji se utvrdi odgovornost osiguranika, računaju se kao jedan štetni događaj. Prekršaji se evidentiraju i prilikom produženja polise utiču na cenu. Cena polise određuje se na osnovu premijskih koeficijenata, koji zavise od toga da li ste u prethodnom periodu bili pažljivi ili ne, odnosno da li ste prouzrokovali štetu koja je naplaćena od vašeg osiguranja.

Kako se određuje premijski koeficijent?

- Svako ko prvi put osigurava novo vozilo dobija osnovni premijski koeficijent - četiri i premiju osiguranja plaća bez bonusa ili malusa. Kada obnavlja polisu, proverava se da li je bilo prijavljenih šteta u periodu važenja polise. Ako nije, osiguraniku se spušta jedan premijski stepen, a ako je šteta bilo, on se kažnjava sa tri viša premijska stepena za svaki prijavljeni štetni događaj. To znači da za jednu štetu sledeće godine morate platiti osiguranje do 50 odsto više. Za tri i više šteta ova cena ide na maksimalnih 2,5 više od osnovne cene osiguranja.

Šta se dešava ako je osiguranik jedne godine imao štetu i dobije malus, a sledeće godine prođe bez štete? Da li tada dobija bonus?

- Ne. Za svaku štetu u godini pomerate se za tri premijska stepena nagore, što znači da naredne tri godine morate da vozite bez prijavljenih šteta kako biste se vratili na početnu cenu. U slučaju da završite na najgorem, dvanaestom premijskom stepenu, trebaće vam osam godina bez udesa da biste se vratili na osnovnu cenu osiguranja, a potom još tri godine pažljive vožnje da biste zaradili maksimalni mogući bonus.

Zar to nije prestrogo?

- Sistem bonus-malus je veoma rigorozan, jer predstavlja jedan od metoda poboljšanja bezbednosti saobraćaja i dodatnog kažnjavanja nepažljivih i nesavesnih vozača.

Osiguranicima može izgledati kao da je taj sistem smišljen da osiguravajuće kuće uzmu što više para?

- Naprotiv. To čak znači da će osiguranja dobijati manje para u kumulativu, jer je učestalost prijavljenih šteta na ukupan broj polisa u našoj zemlji oko tri odsto. U najgorem slučaju, kada bi svake godine novi osiguranici pravili udes, za tri godine imali bismo oko devet odsto osiguranika sa malusom, a 91 procenat osiguranika sa maksimalnim bonusom.

Ko će i kako voditi evidenciju o nagradnim i kaznenim poenima?

- Od Nove godine startuje sa radom jedinstveni informacioni sistem svih osiguravajućih kuća. Nijedno prodajno mesto, tehnički pregled ili agencija neće moći da izda polisu osiguranja a da prethodno preko tog sistema ne proveri vozilo, vlasnika, broj polise i premijski stepen na osnovu štetnih događaja u prethodnom periodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha, 15% manja registracija ako si pazljiv, a 3 PUTA vise ako si nepazljv, pa mi smo samo stvoreni da nas drzava krade, jel zna neko infoirmaciju koliki je bonus-malus u Sloveniji, u Nemackoj i drugim evropskim zemljama, pa jel znas ko ce da prijavljuje stetu kad dodje do nekog sudara, osim ovih sa smrtnim poseldeicama, niko, jer vise mu se isplati da se dogovori za eventualnu stetu pri sudaru, em nece placati vecu premiju osiguranja, em nece dobiti negativne poene, cista glupost nista se ne dobijaa realno ali se mnogo gubi, kao i sve u ovoj zemlji, tako i ovo ce biti tema kako zaobici zakon jer je tu ne da pospesi svest i i znacaj normalne, pazljive voznje, vec sluzi za to kako da se zaobidje zakon, a i treba, sa ovakvim zakonima, uredbama, koja samo idu na ruku ljudima iz vlasti da bi uspeli svojom nesposobnoscu da nadomeste pare u budzetu koje nisu sposobni da zarade prozivoidnjom i izvozom to mora da se kaznama dopuni...

Ali odose i oni.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Katastrofa, 15% manje ako si pazljiv vozac, a 250% vise ako pravis stetu, pa oni nisu normalni... :realmad: :realmad: Koliko se secam kada je prosle godine bilo reci o ovom sistemu, rekli su da ce osiguranje za pazljive vozace biti jeftinije i do 50%, ali od toga nema nista.... Kada se vec pozivaju na Evropske zemlje, sto bar ne uzese i namanju premiju od njih, nego bednih 15%. Bem ti drzavu u kojoj zakon o osiguranju pisu osiguravajuce kuce....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dušmane, kakve veze ima budžet sa parama koje ne uplaćuješ u budžet, nego osiguravajućem društvu?

Al' je postalo moderno da se pljune uvek na državu, bez obzira ima li osnova za to, ili ne. :D

I, treba praviti razliku između države i vlasti. Prvo je stalna kategorija, drugo je promenljiva. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veliki je jaz izmedju teorije i prakse. Pogotovu ove nase.

Slazem se u vezi kategorija iz prethodnog posta. Medjutim , izgleda da je ta konstanta kod nas pobila sve prirodne i drustvene (neprirodne) zakone.

Slazem se i u vezi budzeta s tim sto vlast upravo zbog svoje nesposobnosti da realnim uvecanjem kapitala poboljsa budzet a time namakne i sebi neku "crkavicu" ona suruje sa izvesnima u cilju licnog ...Pa nece valjda samnom , mene ce da dovede u red ! :whistle:

Ua!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ovo lici na.......Penis bonus pax in domus....dry.gif

Bokija, pre me podseca na "omnia demos penis maximus" (kompletan narod velika tuki) kad nas toliko penetriraju a mi cutimo.

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj sin plaća registraciju i osiguranje u Češkoj za benzinskog šestaka od 3 litre isto koliko i njegov otac u Srbiji za 1.9 dizelskog. Prosečna plata u Češkoj je preko 900 e. ( da budem precizniji 946e., izvor:http://www.naslovi.n...46-evra/2171271) U Pragu, gde je pretežno administracija, prosečna plata je za 70% veća od ovog proseka u zemlji.. (odnos zaposlenog stanovništva Praga u odnosu na ostatak zemlje je 1:6) U Beogradu je prosek jedva 400 e. (391 da budem precizniji)

Odnos prosečne češke plate prema srpskoj: 1:3,1

Odnos prosečne plate Beogradjanina prema plati Pražanina 1:4.5

ovo tek malko o zemlji koja je do pre 20 godina bila daleeeeeko ispod nas, ili ti "gde smo mi danas i kada će mo stići Čehe"?

-------------------------------------------------

Naravno, da se ne bi sve svelo na puko kritizerstvo, bez dobre volje, evo primera: "mrska evropska unija" i Monetarni fond, ocenili su na osnovu svojih analiza da ova zemlja plaća svakog meseca višak od 26.000 uposlenih u državnoj, lokalnoj adminstraciji i javnim službama. Sve ove službe imaju svakako bruto platu od 800e. Odnosno godišnje blizu 10.000e. Pomnoženom brojem viška uposlenih, a umanjeno iznosom koji bi država plaćala njima preko biroa rada kada bi bili otpušteni, dolazi se do iznosa od 150.000.000 evra koju Srbija svake godine gubi. (jedan mose preko Ade u kešu, bez kredita, na primer ili 3 klinička kardiovaskularna centra, ili 4-5 ozbiljnih fabrika koje bi mogle da uposle bar 2.500 ljudi, ili, ili...bezbroj je primera). Medjutim, 25.000 ljudi je otprilike 100.000 glasova! A to je ozbiljan broj.

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dušmane, kakve veze ima budžet sa parama koje ne uplaćuješ u budžet, nego osiguravajućem društvu?

Al' je postalo moderno da se pljune uvek na državu, bez obzira ima li osnova za to, ili ne. :D

I, treba praviti razliku između države i vlasti. Prvo je stalna kategorija, drugo je promenljiva. :thumbup:

Ne razumem tvoje pitanje Neso, ali zato je to NBS dala da 15% bude bonus a malus da bude 250%, sad mi lepo nadji to isto koliko je bonus i malus u "normalnim" drzavama(SLO, GER, AUS...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sad mi lepo nadji to isto koliko je bonus i malus u "normalnim" drzavama(SLO, GER, AUS...)

Eeeee...kako je lako reći da se poredimo sa npr. Nemačkom...a, svetlosnim godinama smo daleko od njih. :D

Ili sa bilo kojom državom od ovih koje si nabrojao, jer ako poredimo...kako da u tom poređenju izuzmemo činjenicu koliko kod njih koštaju polise? Da nije možda isto kao kod nas? :whistle:

Ne možemo porediti samo u onom delu gde nam poređenje odgovara (bonus, malus)...a, oko cena polisa koje plaća Slovenac, Nemac...e, to nećemo da poredimo jer nam ne odgovara.

- Nemačka

Npr. ako nikada nisi imao osiguran auto na svoje ime, plaćaš više od osnovne cene (140%). Ako si nov vozač takođe, samo onda ide od 200% do 300%, zavisno od toga koji si auto izabrao za svoj prvi auto. Izaberi neki jači i ode premija u nebo, jer em si nov vozač, em hoćeš auto od 250 KS...da ne pričamo više od toga.

Npr. kod njih se nivo premije određuje i na osnovu toga u kojoj si kategoriji po broju pređenih kilometara godišnje. Što više kilometara prelaziš, to ćeš skuplju polisu plaćati jer samim tim imaš više situacija u kojima možeš drugome pričiniti štetu.

Ili, kod njih je različita cena ako osiguravaš auto i živiš u Berlinu, ili Minhenu, ili nekom drugom velikom gradu (skuplja polisa), nego ako živiš u nekom manjem mestu,

da ne kažem selu. Tu će ti polisa biti jeftinija jer opet ima manje rizika da pričiniš štetu drugome.

Ili, kod njih postoje posebne polise namenjene ženama...ili posebne polise ako imaš manje od 25 godina...ili manje od 21 godine.

Ili, uradiš neke modifikacije na automobilu...moraš da se konsultuješ sa svojim osiguranjem, da prijaviš sve što nameravaš da uradiš (a, obično sve što se radi je sa ciljem da ti auto bude brži), pa će ti oni reći koliko ti poskupljuje polisa jer ćeš tako biti više rizičan da pričiniš štetu nekome.

Popusti za vozače su tamo znato veći. Idu i do 60%, 70%. Naravno, konkurencija radi svoje, pa ne daju sva osiguranja isti popust. Međutim, da bi došao do većih popusta, mora da prođe mnooooogo godina...5 do 15 godina...sve zavisi od konkretne vrste osiguranja.

Tako će biti i kod nas, pa se ne treba držati k'o pijan plota da će sva osiguranja u Srbiji nuditi samo 15% popusta. Šta će onda opredeliti osiguranike (tj. nas) da odu u jednu, a ne u drugu osiguravajuću kuću...ako su svuda isti uslovi i svuda je isti bonus?

Međutim, najvažnija stvar, osnovna cena osiguranja za automobil koji ti i ja vozimo (automobili te klase) nema ispod ~900 eura. A, u Srbiji?

Sa druge strane, ako ja svojim Stilom, svojom krivicom lupim u neku novu Mečku, neće popravka tog Mercedesa (na teret mog osiguranja) biti nešto mnogo jeftinija u Beogradu u odnosu na npr. Minhen. Isti originalni delovi, ista cena, jedino je majstorska satnica malo manja kod nas.

Ali, poenta je da će to moje Osiguranje morati da isplati popravku tog Mercedesa npr. 8.000 eura...osiguranje u Nemačkoj 10.000 eura za istu stvar, ali je to osiguranje u Nemačkoj uzelo premiju od 900 eura, a ovo moje u Srbiji mi je uzelo 110 eura.

Mnogo manje oni nama naplaćuju premiju, nego što postoji razlika u ceni popravke koju plaćaju.

Dok sa jedne strane naplaćuju 8 puta manju premiju za isti auto, ne plaćaju popravke automobila 8 puta jeftinije nego u Nemačkoj.

Iako nama ne odgovara da mislimo na interse Osiguranja, ipak se to ne može izgubiti iz vida ako želimo da zadržimo objektivnost, a ne da samo kritikujemo.

---------------------------------------------

Mene je baš briga za bonuse dokle god je osiguranje za moj auto ~ 100 eura.

Međutim, uvođenje bonusa i malusa je uvod u dalja poskupljenja osiguranja (fino će to nazvati liberalizacijom tržišta obaveznog auto osiguranja zbog EU, jer ti neće doći npr. Allianz u Srbiju ako je premija 100 eura ili manje, ali hoće da dođe ako je premija nekoliko puta veća), a onda me baš i mnogo briga da mi daju popust 50% na osnovnu cenu od 400-600 eura.

Niko ne može da ti da bonus 70% na premiju od 100 eura. Koliko bi onda plaćali osiguranje...2-3 eura mesečno? Osiguranja bi tako volela da daju bonus 60%, 70%...ali na 900 eura. Bolje je manji bonus na premiju od 100 eura...nego veći bonus u procentima, ali na premiju od nekoliko puta više od 100 eura.

Nažalost, mi ćemo imati ovu drugu varijantu. A, onda ćemo sa setom da gledamo na ovo vreme kada je polisa bila ~100 eura.

---------------------------------------------

Evo...za par godina će ova cena biti kod nas:

Za automobil koji pokreće motor snage 66-84 kW platit ćemo godišnju premiju osiguranja u iznosu oko 3000 kuna, cifra koja se razlikuje ovisno od županije do županije.

http://www.ekonomskiportal.com/izracunajte-koliko-vas-kosta-automobil/

7.39 je srednji kurs...pa je ovih 3.000 kuna ustvari 405 eura.

Moj auto ima 76 KW, tako da bih u HRV plaćao obavezno osiguranje ~400 eura, ili ako imam maksimalni popust, onda oko 200 eura. Prosečna plata u HRV je pre par meseci bila oko 720 eura.

U Srbiji sam kompletnu registraciju pre dva meseca platio (sa zelenim kartonom) oko 230 eura. A, nije bilo popusta uopšte...

Pa, što se mene tiče, bolje da ostane da i dalje nema popusta...i da polisa bude oko 100 eura. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neso,

matematika kaze ovako, polisa obaveznog osiguranja za mog stila je :

osnovica 12.290,00 rsd plus

porez 614,00 rsd

ukupno 12.904,00 rsd

e sad zamisli ovako : 12.940 x 250 % = 12.940 + 32.350 = 45.290, 00 a od tih lepih 45.290,00, 5% poreza je 2.264,5 pa puta xyz broj korisnika odnosno vozila, doci ces do iznosa od kog se vrti u glavi

ili ajde ovako: neka je prosek vrednosti polise za putnicko vozilo 10.000 rsd a broj samo registrovanih putnickih vozila u Srbiji u 2009.god je bio 1.637.002 , dolazimo do sume od 16.370.020.000,00 rsd koji se sliju u razne osiguravajuce kuce a od toga drzava iliti vlast uzme 5% odnosno 818.501.000,00 rsd a zamisli sad tu jos kamione, motorcikle, vojsku, policiju,autobuse i sva ostala vozila koja moraju da imaju polisu osiguranja, pa se jos zamisli koliko tu prostora ima za malverzacije raznih nivoa.

Da li su vec odredili nacin na koji ce da dodaju malus poene ili ce to biti u hodu ?

I sta to znaci, gde su kriterijumi po kojima ce nagurati tih 250% poskupljenja polise tj maluse, nista nije definisano jasno.

A sa druge strane jedan lancani sudar tretiraju kao jednu stetu i sta se onda desava? taj neki nesrecnik koji je kriv za takvu prouzrokovanu saobracajnu nesrecu ispada da je u prednosti nad nekim koji ima neko ovlas cukanje a taj neko mora da se naplati od njegovog osiguranja i ne moze da se dogovori jer je recimo sluzbeno vozilo. Ovaj prvi u prici sa lancanim sudarom je onda u boljoj poziciji nego ovaj iz drugog dela price. Prvi unisti recimo 5 automobila a ovaj drugi jedan, a imaju iste poene za malus? Iz onoga sto su napisali tako ispada.

Na kraju, jasno je da NBS i osiguravajuce kuce imaju debeli interes da same kroje zakon po kom ce nas pljackati. A smem da se opkladim da ce malusa biti vise nega bonusa , a svima njima zajedno hvala sto tako vode racuna o nasim zivotima u saobracaju.

Zemljo otvori se ! Satro NBS vodi racuna kako cemo se mi ponasati u saobracaju! OMG!!! :realmad:

A ono jes, sto nas vise prezivi bez posledica, vise nas ima za djiha djiha :harhar:

sad videh da se dotices i nemacke : kad si vec u toj prici, tamo ono sto kod nas zovu registracija je u stvari tehnicki pregled i vazi 2 godine!!! skoda dizel karavan 2002 godiste registracija za te dve godine 350 evra.

a tamo lepo kad odes u osiguravajucu kucu ne moras da nosis bibliteku pravnog fakulteta sa sobom, mrke poglede i da galamis i pretis raznim clanovima zakona, nema potrebe za tim, JER IMAS SVOJA PRAVAAAA . Kad ja budem imala ovde takav tretman, nek platim i soma evra godisnje za registraciju , a ne ovako, lazu mazu i prave te budalom. A tome se jos ne vidi kraj. Plate ovde i tamo necu cak ni da pomenem.

Edited by Irokanji

Share this post


Link to post
Share on other sites

...učestalost prijavljenih šteta na ukupan broj polisa u našoj zemlji oko tri odsto...

100 automobila Stilo platilo po 110 eura premiju, nema nikakvih bonusa i malusa = 11.000 eura prihoda osiguranju.

3% polisa prijavi štetu, neka je prosečan iznos te štete 1.500 eura = 4.500 eura koje je isplatilo osiguranje.

U plusu su 6.500 eura. Profit im je naravno manje od toga, jer se tek onda od te cifre odbijaju njihovi troškovi.

-------------------

Uvedu se predloženi bonusi i malusi.

110 eura - 15% = 93.5 eura

Opet 100 automobila od čega njih 97 ima bonus, a ova tri sa štetama imaju malus od 50%.

Osiguranje ukupno prihoduje 97x93.5 + 3x165 = 9.564,5 eura

Opet 100 automobila od čega njih 97 ima bonus, a ova tri sa štetama imaju malus od 100%.

Osiguranje ukupno prihoduje 97x93.5 + 3x220 = 9.729,5 eura

Opet 100 automobila od čega njih 97 ima bonus 15%, a ova tri sa štetama imaju malus od 250%.

Osiguranje ukupno prihoduje 97x93.5 + 3x385 = 10.224,5 eura

Opet 100 automobila od čega njih 30 ima bonus 5%, 35 ima bonus 10% i 32 imaju bonus 15%, a ova tri sa štetama imaju malus od 250%

Osiguranje ukupno prihoduje 30x104.5 + 35x99 + 32x93.5 + 3x385 = 10.747 eura

Vidiš da u ovim varijantama osiguranje nikako ne može da prikupi onih 11.000 eura koje je prikupilo u prvom primeru kada nije bilo ni bonusa ni malusa.

Zato kažem da šanse nema da osiguranja žele ovu računicu, već računaju sa ozbiljnim poskupljenjem polise u narednim godinama.

-----------------------------------------------

A, evo sada da bonus nije samo 15%, nego da se poredimo sa Nemcima...i idemo sa bonusima od 50%, 60%, 70%...a, naša cena polise.

Neka primera radi kod nas maksimalni bonus bude 50%.

100 automobila od čega njih 97 ima bonus 50%, a ova tri sa štetama imaju malus od 50%.

Osiguranje ukupno prihoduje 97x55 + 3x165 = 5.830 eura

100 automobila od čega njih 97 ima bonus 50%, a ova tri sa štetama imaju malus od 250%.

Osiguranje ukupno prihoduje 97x55 + 3x385 = 6.490 eura

100 automobila od čega njih 40 ima bonus 15%, 35 ima bonus 30%, 22 ima bonus 50%, a ova 3 imaju malus 250%

Osiguranje ukupno prihoduje 40x93.5 + 35x77 + 22x55 + 3x385 = 8.800 eura

-----------------------------------------------

U svim varijantama neka iznos šteta bude onih istih 4.500 eura...pa ti vidi koliko se smanjuju margine za njihov plus sa uvođenjem i ovako malog bonusa od 15%, a kamoli da su išli sa maksimalnim bonusom od npr. 50%. Nemamo mi trenutno cenu polise za bonus od 50%.

Znaju oni to, zato i nemaju ovakvu računicu u vidu jer prihoduju manje nego u sistemu bez bonusa i malusa sa sadašnjom cenom polise, nego planiraju poskupljenje polise na, u prvom mahu npr. 150 eura...i onda sa bonusom od 15% računica za njih je:

100 automobila od čega njih 97 ima bonus 15%, a ova 3 sa štetama imaju malus od 250%.

Osiguranje ukupno prihoduje 97x127.5 + 3x525 = 13.942,5 eura

Op, eto povećanja njihovih prihoda od ~ 26%...i povećanje njihovog plusa sa 6.500 na 9.442,5 eura

-----------------------------------------------

A, onda jednog dana budu imali bonuse i od 50%, polisa neka bude kao u HRV = 400 eura. Uzimam primer ovih naših automobila.

100 automobila od čega njih 97 ima maksimalni bonus 50%, a ova 3 sa štetama imaju malus od 250%.

Osiguranje ukupno prihoduje 97x200 + 3x1.400 = 23.600 eura

Sada dva puta op :D jer eto povećanja njihovog prihoda u odnosu na sistem bez bonusa i malusa sa 11.000 na 23.600 eura, odnosno za ~ 114%

A, njihova margina za plus ode sa 6.500 na 19.100 eura :thumbup:

E, tu računicu oni planiraju da stignu za jedno 4 godine.

A, tada će im puna usta biti maksimalnog bonusa od 50%

-----------------------------------------------

Mislim da se sa ovim pojednostavljenim računicama vidi zašto ne može veći bonus sa ovom cenom polise...čak da će i manje prihodovati sa ovim cenama polise i uvođenjem bonusa i malusa, ali naravno oni ne žele manje da prihoduju...pa će zato ići na veću cenu polise.

A, kada je podignu, onda će se isplatiti i da daju 50% bonusa...ma, i više ako treba jer će imati još kako prostora za to.

Ali, šta nas briga...moći ćemo tada da kažemo da imamo isti bonus kao u Nemačkoj. :D ...a, sada ćemo da pljujemo jer nemamo isti bonus kao u Nemačkoj. :whistle:

Zato sam ja za to da se manu bonusa i malusa i ostave kao što je sada, ali nažalost naravno da to neće tako ostati.

-----------------------------------------------

p.s. Znam da se ovo sa popustima na računa baš tako, tj. ako hoćeš da odbiješ 15% onda ustvari računaš manji procenat, ali ovako je lakše...da se ljudi ne zbunjuju.

Ispravna računica bi bila 110 eura - 13.15% = 95.54 + 15% = ~ 110 eura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesi siguran da je u HRV 400 eur :question: jbt -pa za par godina auto samo da stoji na parkingu za godinu će pojesti +/- 1000 eur osiguranje, registracija, parking ZONA :wallbash::wallbash: izgleda da ćemo uskoro svi iz šireg dela centra biti primorani da batalimo kola i obesimo se o šipku :thumbdown: jer ni motori/skuteri nisu nešto jeftiniji sa dažbinama :thumbdown::wallbash:

ili da prodamo gajbe & emigriramo u predgrađa jer plate će ići samo dole ... :rant::rant::rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu opet su osiguranja u dosluhu sa "drzavom" krenula u ovaj poduhvat,po ugledu na j-evropu, u nameri da opljackaju i ovako ogoljeno stanovnistvo ali su se tu malo preracunali jer sa poskupljenjem osiguranja i ukupne sume za registraciju, ovakvim kretanjem dinara i dohodaka,bice sve vise onih koji ce se preorjentisati na druga transportna/prevozna sredstva. Ne znam od koga ce onda ubirati profit?!

Smanjenjem ucestvovanja u ukupnom zbiru smanjuje i dobit pa i da bonus smanje na "0" !

Ako je krajnji cilj da Srbija ide peske?-To ce i dobiti?! Samo, i ovako smo vekovima iza civilizovanih drustava....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nesa

Bas me briga ja imam 11 godina iskustva u voznji pa me za pocetnike bas briga, znaci da bih usao u kategoriju kja je navise na dobitku kazes 5-15 godina i + nikada ne pravim sudare (nisam nijedan za 11 godina, mene jesu udarali tri puta ali ja nisam nikog), e bre crni Neso kako ja platih registraciju svu 210EUR i to sa popustima a ti na tvoj stilo 230EUR priznaces d aje malo smesno.

E ti portedis babe i zabe Neso, pricas kako je u Nemackoj 900EUR registracija ok slazem se stim da prosecni Nemac ima platu od 3000-4000 EUR i da mu je to sto placa na 2(DVE) godine jer kod njih novi automobili se ne registruju svake godine, bar je tako u Francuskoj znam primer za Fra. tamo ako si novi vozac sve ti je skuplje a sto si stariji (ovde ja pripadam) onda ti je sve jeftinije, i tamo ces naci da neki 307 koji vozi klinac bude skuplje osiguran nego neki BMW 5 sto ga vozi matorac sa 30 godina voznog iskustva koji nikda nije napravio prekrsaj (sudar)

To sve sto pricas su toliko nerealne cifre jer ako kazes da Nemac placa 900EUR za dve godine mrzi me da sad racunam koliko ga registracija izadje na mesecnom nivou sa njegovim primanjima, a onda izracunaj evo moj slucaj da svake godine dam po 210 EUR a prosecna plata u Srbiji je 250 EUR hmmm verujem da ti matematika dobro ide i da ces izracunati koliko ja (mi) trebamo da platimo a koliko taj Nemac.

Ja ne kazem nek sve te osiguravajuce kuce dodju ali nek daju onda takvu mogucnost tj. drzava da se automobili do 5 godina starosti registruju jednom u 2 godine, da premija ne bude (ako smo rekli da je 900E a plata Nemca 3000E to mu dodje trecina plate na 2 godine)

ja nemam nista protiv da ma placam trecinu moje plate na dve godine i da jos zaradim na ovih 11godina koliko vozim a nemam nijedan sudar.

Racunica je jasna, onda bi i svi mi gledali da kupimo sto noviji auto do 5 god. naravno za to je preduslov da ova drzava(vlast) shvati da mora da pokrene prizvodnju i izvoz da bi imali "realne" pare a ne da na svakom koraku krade gradjane kroz poreze, namete svih vrsta, kazne(koje su smesne) ne umeju da naprave novac samo da iz privatnih dzepova citaj gradjana prespu u budzetki dzep.

Irokanji je apsolutno upravu i ja se sa njom slazem 101%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neso , ajd idi malo do Nemacke pa da vidis kako to tamo izgleda, kad si se uvatio Nemacke ko pijan plotaa pride ne znam odakle izvlacis te podatke, a da si video sa koje udaljenosti ljudi idu na posao , s kraja na kraj zemlje shvatio bi da si lupio sa onom teorijom , kao ko zivi na selu manje placa, ma daj, i apsolutno si promasio poentu onog mog pisanija.

Buduci pravnice, ovde te kadija tuzi , pa ti i kadija sudi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

...e bre crni Neso kako ja platih registraciju svu 210EUR i to sa popustima a ti na tvoj stilo 230EUR priznaces d aje malo smesno.

Polako Dušmane....polako. :D

Piše gore da sam imao registraciju pre dva meseca...ističe mi 07.12...što znači da ja nisam plaćao nove tablice, nove obrasce dozvola, vinjetu...dok si ti tih ukupno oko 4.000 platio.

Uostalom, evo kalkulator i podatak za moj Stilo 1.6:

http://www.registracijavozila.rs/registracija-vozila-kalkulator

Ukupno: 21602,50 RSD

Dodaje se tehnički, imao sam i nov obrazac stare saobraćajne i njenu overu i eto me na oko 24.000 koliko sam i platio. :thumbup:

Dakle, polako, ne brzaj...

Inače, neverovatno mi je da ćeš pre da pomisliš da lažem koliko sam platio registraciju, nego da pomisliš da si ipak nešto propustio u računici, pa da pokušaš da vidiš šta si to pogrešno zaključio.

E ti portedis babe i zabe Neso, pricas kako je u Nemackoj 900EUR registracija ok slazem se stim da prosecni Nemac ima platu od 3000-4000 EUR i da mu je to sto placa na 2(DVE) godine jer kod njih novi automobili se ne registruju svake godine...

Nije kod njih registracija 900 eura...toliko im je samo obavezno osiguranje. Osiguranje naravno plaćaju svake godine, kao i mi.

Opet brzaš sa poređenjima... :thumbup:

I ne zaboravi da si ti tražio da poredim sa Nemačkom.

Nisam uopšte poredio odnos osiguranja i plate.

Napisao sam gore računicu po kojoj vidiš da naša osiguranja sa uvođenjem bonusa i malusa, a zadržavanjem sadašnje cene polisa, ukupno prihoduju manje para nego sada po sistemu bez bonusa i malusa. Naravno da nije moguće da oni pristaju na manje pare, nego računaju sa povećanjem cene obaveznog osiguranja. I to je pokazano računicom.

Isto tako je pokazano zašto ne može da bude bonus 50% sa našom cenom polise, jer su i sa 15% na manje prihoda ako ostane ova cena polise, a kamoli sa 50% bonusa.

A, onda je pokazano u kojoj situaciji može da bude i više od 50% bonusa...ali onda cena obaveznog osigiranja neće biti ~110 eura za automobil sa 100 konja. :thumbup:

-------------------------------------

@Irokanji

Nisam se ja uhvatio Nemačke, nego me je dušman pitao da poredim sa npr. Nemačkom.

Dakle, on pitao da to uradim, ja uradio. :thumbup:

...da si lupio sa onom teorijom , kao ko zivi na selu manje placa, ma daj...

Lupio :question:

Znači...ja onako sedim...i izmišljam. Ono, ništa da odem na npr. sajt Allianz..ili da čitam na njihovim forumima iskustva ljudi sa osiguranjem...ništa...nego sedim i krenem da izmišljam. :D

Pitaju i da li će auto stajati u garaži, ili na otvorenom...i onda i taj podatak utiče na cenu. Ovo npr. obavezno pitaju ako je kasko.

...i apsolutno si promasio poentu onog mog pisanija.

Poente mog pisanja:

- Ne može veći bonus od 15% sa našim cenama polise.

- Ne može ni 15% a da ostane ova cena polise jer ako ostane ova cena, prihodovaće manje para. Naravno da nije moguće da oni pristaju da prihoduju manje para.

- Zbog toga će da poskupe polisu i sa ovih 15% bonusa...a, za 4-5 godina će polisa biti 400 eura za ovakav automobil za koji je sada 110 eura, ali će onda postojati bonus i od 50%.

Šta je poenta tvog pisanja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se sa bonusima i poskupljenjem sasvim slažem. Ljudi su bre mnogo bahati, a to im omogućava sistem. Nekad je sistem postojao i bilo je više reda u saobraćaju. Treba takođe žestoko da klepe po ušima sve koji deci kupuju kola od 200 konja - da se ja pitam do 21. godine i/ili 3 godine vozačkog staža bez incidenta, ne bih ni dozvolio novim vozačima da voze kola jača od 80KS dok ne ispune pomenute uslove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo se pitam hocemo li imati sa cim da platimo to? Mozda cemo moci u naturi da im placamo. To bi bilo dobro, jer, sada nas .ebu za dzabe.

U ovoj drzavi niko ne razmislja kako da narod zaradi pare koje oni hoce da naplate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosjecan prihod po glavi stanovnika u Njemackoj je ispod 2.000 USD mjesecno. Tacnije 23.534,80 godisnje sto podijeljeno na 12 mjeseci iznosi 1.961 USD mjesecno, a kada to preracunamo u eure to iznosi 17.292 EUR godisnje odnosno 1.441 EUR mjesecno

Izvor: http://www.nationmaster.com/graph/eco_gro_nat_inc_percap-gross-national-income-per-capita

Prosjecan prihod po glavi stanovnika u Srbiji je 4.449 EUR godisnje, odnosno 371 EUR

Izvor: http://webrzs.stat.gov.rs/axd/drugastrana.php?Sifra=0001&izbor=odel&tab=30

Poredjenja radi neke zemlje EU:

Slovacka 2.749 EUR godisnje odnosno 229 mjesecno

Madjarska 3.611 EUR godisnje odnosno 301 mjesecno

Prosečna neto zarada u Srbiji u decembru bila je 39.580 dinara (375 evra), odnosno 54.948 dinara u bruto iznosu objavio je Republički zavod za statistiku.

Edited by tomerc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj sin plaća registraciju i osiguranje u Češkoj za benzinskog šestaka od 3 litre isto koliko i njegov otac u Srbiji za 1.9 dizelskog. Prosečna plata u Češkoj je preko 900 e. ( da budem precizniji 946e., izvor:http://www.naslovi.n...46-evra/2171271) U Pragu, gde je pretežno administracija, prosečna plata je za 70% veća od ovog proseka u zemlji.. (odnos zaposlenog stanovništva Praga u odnosu na ostatak zemlje je 1:6) U Beogradu je prosek jedva 400 e. (391 da budem precizniji)

Odnos prosečne češke plate prema srpskoj: 1:3,1

Odnos prosečne plate Beogradjanina prema plati Pražanina 1:4.5

ovo tek malko o zemlji koja je do pre 20 godina bila daleeeeeko ispod nas, ili ti "gde smo mi danas i kada će mo stići Čehe"?

-------------------------------------------------

Naravno, da se ne bi sve svelo na puko kritizerstvo, bez dobre volje, evo primera: "mrska evropska unija" i Monetarni fond, ocenili su na osnovu svojih analiza da ova zemlja plaća svakog meseca višak od 26.000 uposlenih u državnoj, lokalnoj adminstraciji i javnim službama. Sve ove službe imaju svakako bruto platu od 800e. Odnosno godišnje blizu 10.000e. Pomnoženom brojem viška uposlenih, a umanjeno iznosom koji bi država plaćala njima preko biroa rada kada bi bili otpušteni, dolazi se do iznosa od 150.000.000 evra koju Srbija svake godine gubi. (jedan mose preko Ade u kešu, bez kredita, na primer ili 3 klinička kardiovaskularna centra, ili 4-5 ozbiljnih fabrika koje bi mogle da uposle bar 2.500 ljudi, ili, ili...bezbroj je primera). Medjutim, 25.000 ljudi je otprilike 100.000 glasova! A to je ozbiljan broj.

e moj prijatelj!Kazes da je u Beogradu prosek 391E.Taj prosek nam dizu raznorazni Miskovici Forcanke i njima slicni,kao i sluzbenici u

raznoraznim bankama stranim predstavnistvima itd kao i ovi magarci u vladi i skupstini.

Istina je mnogo mnogo niza nego sto se misli.

Pogledajte primanja ljudi van Beograda i sve ce vam biti jasno ko dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poznate su mi te njihove racunice ! Tako racunaju i potrosacku korpu a zatvaraju narodne kuhinje iako je sve vise onih kojima je potrebna!

Mislite da ovi gladni razmisljaju o nekakvom , tamo, osiguranju ?! Kako odmice vreme sve mi je bistrije... Ja nikad necu imati svoj avion ! :whistle:

Medjutim, spustice i oni svoje dzetove na zemlju ! <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...