Jump to content
FAS Goran
Ivan

Stilo - naknadna ugradnja MF (sa dugmićima) volana

Recommended Posts

Odgovara, ne treba ti spulna.

Zamena traje 20ak minuta :)

Skines kleme, odsrafis 3 srafa koja drze airbag, skines konektore sa njega, odsrafis volan (gedora 24 ako se ne varam), skines stari, stavis novi, dalje sve isto smao obrnutim redosledom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/17/2016 at 5:26 PM, majkicbane said:

Sad tek primecujem da ovaj volan sa 6 dugmica ima MUTE, a ovaj sa 11 nema. Glupost!

 

Ako nekad ubacis navigaciju, videces da li je glupost ili nije ;) .

Taj volan sa 11 dugmica je namenjen za navi a ne za CD uredjaj. Da se ja pitam izbacio bih jos nesto manje potrebno kako bih ubudzio jos funkcija za navigaciju. ConnectNav+ ima prilicno sitne, zgusnute i brojne dugmice (preko 30) i banja je kada se koriste glasovne komande (Voice Recognition) ili komande sa volana. Za razliku od CD playera koji ima dugmice koje i corav moze da nabode.

Imao sam MF volan i sa 6 i sa 11 dugmica, i CD player i navigaciju, tako da mogu da potvrdim iz dugogodisnjeg iskustva :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, Ivan said:

Ako nekad ubacis navigaciju, videces da li je glupost ili nije ;) .

Taj volan sa 11 dugmica je namenjen za navi a ne za CD uredjaj. Da se ja pitam izbacio bih jos nesto manje potrebno kako bih ubudzio jos funkcija za navigaciju. ConnectNav+ ima prilicno sitne, zgusnute i brojne dugmice (preko 30) i banja je kada se koriste glasovne komande (Voice Recognition) ili komande sa volana. Za razliku od CD playera koji ima dugmice koje i corav moze da nabode.

Imao sam MF volan i sa 6 i sa 11 dugmica, i CD player i navigaciju, tako da mogu da potvrdim iz dugogodisnjeg iskustva :) .

 

Ma dobro, okej je to :D Al i da imam navigaciju opet bi mi falilo MUTE dugme :D Mogli su negde da ga ubudze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/23/2015 at 10:58 PM, makidada said:

...i onda se pristupilo ubacivanju vodova u originalni konektor u auto. Procedura je ista kao i sa pocetka iseci plasticnu vezicu skinuti oblogu izvuci konektor i ugurati vodove na svoje mesto.

Konektor je numerisan i vodovi idu ovim redom

 

3 pin - CAN B

4 pin - CAN A

5 pin - +12V koji ide na kontakt

 

Inace sve je numerisano na konektoru i nema greske a na kraju ti pinovi na konektoru su prazni.

 

jel možeš da mi kažeš,ustvari objasniš,pošto nemam na starom konektoru špulne numerisane kontakte,da li su to oni što su sa gornje strane prazni,mislim da ima 4 komada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numerisani su sigurno. Izvuci konektor iz ovog kucista (kao sto je na 4. slici) i videces pise koji je prvi i koji je sedmi pin (pocetak drugog reda)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ugrađen danas,sreći nema kraja,to mi je baš falilo na Stilu:)hvala na objašnjenjima,stvarno je lako zameniti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupljen ablender sa integrisanom mf spulnom

Ofarban ablender

Spojeno sve danas, ispeglan proxy,radi sve :D

Ali mi svetle dugmici samo 2-3 sekunde na kontaktu i to je to.. Da nije zbog magistala neki problem?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

zna li iko u cemu je problem?  dugmici rade, pokusao sam i da zamenim can A i B ali tada volan ne radi uopste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesu volani za Stilo 3V i za karavana isti? Uzeo sam obruč samo kožni pa bih da namestim na karavana, a skinut je sa trovratnog

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

nažalost nisu isti :(((

Kupih extra očuvan obruč volana sa Stila 3V benzinca, samo obruč bez airbag-a

Danas u sklopu servisa zamolim majstora da skine stari plastični i stavi ovaj kožni, ali moj airbag sa karavana fabrički ne paše na novi volan.. stiska sirenu i štrči :/

Žao mi volana koji je kao nov, sad jedino da tražim i airbag sa trovratnog ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

NIje lepo namestio majstor, volani su isti 100%.

Airbag se srafi na 3 srafa, a svaki od ta 3 srafa ima neku, nazovi maticu, koja mu omogucava da se utisne kada ti stisnes sa te strane sirenu.

Hoce ta matica da se podigne prilikom montiranja airbaga pa onda sraf ne uhvati dovoljno i airbag "strci", tj. ne legne dobro.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazem sa kolegama iznad. Ako je lepo namesteno, ne moze u isto vreme da strci i pritiska sirenu, posto je oko svakog od 3 srafa pozadi limcic koji uspostavlja kolo za sirenu. Znaci ili strci ili svira, tako da je nesto ili ukoso postavljeno, ili je iskrivljen neki od limcica na novom volanu ili nesto trece. U svakom slucaju nista sto "majstor" ne bi trebao bez problema da uoci i resi, a ne da mi entuzijasti caskamo ovde o tome :) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da doadam da postoje i opruge koje kada se pritiska sirena ili ti aerbag isti vraca u neutralni polozaj.verovatno se neka zaglavila

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momci hvala svima na savetima i uključivanju u problem .. stari volan i airbag potpuno normalno leže, i sve radi kako treba..

Ako su isti kako airbag na novi ne odgovara, a na stari potpuno normalno nameste :/

Evo u prilogu slike novog volana pa ako primetite da na njemu nešto nije u redu ukažite mi :)

Ovakav mi je stigao iz Inđije sa otpada, sa Stila 3V .. 

 

20160729_194011.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj ti to jos jednom, ne treba ti majstor :) Veruj mi da si sam najbolji majstor kad su takve neke stvari u pitanju

 

Skini kleme, skini airbag (3 srafa iza volana), raskaci konektore sa njega, onda mislim da je gedora 24 da odvrnes volan, skines i njega, stavis ovaj novi pa polako.

Pazi i zice airbaga i sirene kuda provlacis, moze da se desi da je neka smetala i nije dala airbagu lepo da sedne.

 

Popodne fino kad zadje sunce, to ti je 30ak minuta laganog posla. Otvoris pivce i sredices ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da javim sta sam uspeo da uradim.. Ispitao sam sve pinove iz spulne sto ulaze u onu "potkovicu" u volanu (crni dzek) i ima samo jedan stalan plus, sto znaci da meni on nakon 2-3 sekunde prekida masu a ne plus.. Tako da jel moze neko da mi kaze koji je pin masa sto ulazi u spulnu (beli dzek ispod volana gde se ubacuju one 3 zice za napon i magistrale) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajmo refres da nesto nesprzim :D

 

3 pin - CAN B u navi ili radio

4 pin - CAN A u navi ili radio

5 pin - +12V na koj je najbolje kontakt prikaciti i kako kablove provuci od mf do nav ili radia.

 

 

i jel ima nesto nesto gotovo od kablova da se kupi ili mora da se budji home made varijanta?:rtfm:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako juce sam ugradio mf 11dugmica...nadrkano izgleda drugo osecaj da auto ko da ima 200ks dobar osecaj......

-volan 30e

-spulna 1000din

-ablender ko ima integrisanu belu spunu 20e

-uradnja i povezivanje svega 10-20e

napon na kontakt bravu povezano igradnja svega 1h

 

IMG_20170823_173227.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Želeo bih da se upustim u ugradnju MF volana u svog Stila, pročitao sam celu temu i sve mi je jasno :thumbup:

 

E, sad, imam jedno glupo pitanje, i još gluplju ideju. Da li je moguće samo otvoriti špulnu i dodati žice za CAN A, CAN B, i +12V? Da ne ispadnem neozbiljan, mislim na to da uzmem tri tanke žice i namotam ih unutar flet kabla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako dobro pogledas moj prvi post, videces da se totalno razlikuju konektori u volanu za ova dva tipa.

Tj. konektori spulne za airbag su isti, ali za obican volan ona vodi jos samo linije sirene koje idu desno u volan u mali beli konektor. Dok MF spulna pored sirene vodi i dodatne linije za MF komande (CAN A, CAN B i napon) u veci crni konektor koji ide ulevo u Digital Network Node volana (centralna elektronika koja ne postoji na obicnom). Tako da ti se odgovor sam namece. A i cena spulne je sada bagatela (negde daju i gratis uz volan) da bi iole razmisljao drugacije, ranije je bio 60-100 EUR volan i 50 EUR spulna :) .

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovoru! :thumbup:

 

Video sam da se razlikuju konektori u volanu. Da li se mogu žice kačiti direktno na konektor DNN-a volana putem papučica? Ili da negde nađem ceo konektor pa da kalemim...

 

Otkud moje lude ideje... Moj je 2005. godiše, i ima integrisanu špulnu sa ablenderom. Ne menja mi se sve to, ne zbog para, već zbog ablendera koji je u super stanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, teoretski sve moze, neka ti satisfakcija bude da bi bio prvi ovde koji bi to probao :lol: . Najbolje i najsigurnije da ide u fabricki dzek, za sta ti opet treba MF spul :) .

Salu na stranu, ne bi mi nikada palo na pamet da se toliko, da izvines, zamlacujem sa necim, uz mogucnost da izlomis spul koji trenutno radi. Sigurno ces naci ablender u OK stanju, potrazi malo, em su bagatela, em posle prodas svoj a ako si dobar trgovac mozes i da zaradis.

Integrisani spul nisam imao priliku da kupusam, a evo kako izgleda rasturen obicni koji nije MF:

SDC10216.thumb.jpg.0e7748358909efd18c27f8aa7d58ba4a.jpg

Sta god da radis, vodi racuna da ti pri montazi "novi" spul bude centriran na sredinu namotaja i zakocen, a tockovi u polozaju za pravo.

Greska u montazi rezultuje time da pri prvom motanju punog, u stranu na kojoj je eventualni manjak duzine kabla, dolazi do kidanja flat-a i iskakanja poruka za Airbag, ABS, ASR, prestanka rada sirene, itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...