Jump to content
FAS Goran
neshaoct

EU: vozila moraju imati automatsko paljenje farova

Recommended Posts

Audi%20A6%2050111.jpg

Svako putničko i malo transportno vozilo proizvedeno u Evropskoj uniji ubuduće će mora da ima ugrađene farove koji se automatski pale pri dnevnom svetlu. Time je u ponedeljak stupila na snagu direktiva usvojena još 2008. godine, podsećaju agencije.

''Automatsko dnevno svetlo biće značajan doprinos smanjenju broja smrtnih slučajeva na evropskim putevima'', prokomentarisao je stupanje na snagu mere evropski komesar za industriju i preduzetništvo Antonio Tajani. Prema podacima Evropske komisije, na putevima Unije je 2009. godine bilo 35.000 smrtnih slučajeva. Takve cifre EK (Evropska Komisija) želi da smanji serijom mera od kojih je jedna i ugradnja farova koji se automatski uključuju po startovanju motora.

Za nove autobuse i velika teretna vozila ista mera će važiti od avgusta 2012. godine.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači u EU je 2009. godine poginulo 0,00007 % stanovništva u saboraćajnim nesrećama, a kod nas 0,01 %...

E sad, posebna priča je koliko ulogu u svemu tome igraju svetla, ali pohvalno je videti da se oni i ovaj procenat trude da smanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno oslobadja muke oko paljenja svetala.Mene automat za sad lepo sluzi.Nije mnogo 500 dindzi u odnosu na 3000 X ?@Prase,ne bi tako pricao da znas da ce tvoja glava uci u tih 0,00007

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Prase,ne bi tako pricao da znas da ce tvoja glava uci u tih 0,00007

Nisam ovo shvatio... ali da ponovim: nisam siguran koliko ulogu u povećanju/smanjenu saobraćajnih nezgoda i nesreća igraju upaljena odnosno ugašena svetla.

Ako neko ima kakav materijal na tu temu rado bih ga pročitao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne treba ti materijal.Uzmi sebe,da li ti vise privlaci paznju vozilo sa upaljenim ili ugasenim svetlima?rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko se sjecam skandinavci su prvi to uveli i kod njih je ta mjera, paljenje svjetla preko dana, dovala do znacajnog smanjenja saobracajnih nesreca. Sta vise kod njih su jos krajem osamdesetih novoregistrovani automobili imali paljenje svjetla prilikom davanja kontakta. Iz tog razloga se i mnoge druge zemlje uvele obavezno paljenje svjetla tokom dana. Ono sto se poslije desilo je da su se ljudi navikli na upaljena svjetla i to vise nije uticalo na smanjenje saobracajnih nesreca. Nesto mi se cini da su zbog toga austrijanci odlucili da u gradovima preko dana vise ne moraju da se pale svjetla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo jos da napisu standard za lako menjanje sijalica i da to propisu proizvodjacima...

Kod Stila a i jos nekih muka ziva da se zamene prednje sijalice :D

Pogotovu sa vozacke strane :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne treba ti materijal.Uzmi sebe,da li ti vise privlaci paznju vozilo sa upaljenim ili ugasenim svetlima?rolleyes.gif

Pitanje je izlišno. Naravno da mi više pažnje privuče auto s upaljenim svetlima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bokija, čini mi se da nisi dobro shvatio šta je Prase napisao... :thumbup:

U skandinavskim državama imaju specifične vremenske uslove u smislu osvetljenosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

valjda će ovo naterati one "mozgove" iz ABS ili MUP-a da odobre naknadno ugrađene LED-ove na sva kola :thumbsup: da ne sagorevamo glavne farove bezveze :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači u EU je 2009. godine poginulo 0,00007 % stanovništva u saboraćajnim nesrećama, a kod nas 0,01 %...

E sad, posebna priča je koliko ulogu u svemu tome igraju svetla, ali pohvalno je videti da se oni i ovaj procenat trude da smanje...

Koliko ja vidim covek prica o EU i misli da je procenat zanemarljiv.Ja sam mu sa druge strane rekao da bilo koja brojka koja se odnosi na ljudske zivote nije mala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja vidim covek prica o EU i misli da je procenat zanemarljiv.Ja sam mu sa druge strane rekao da bilo koja brojka koja se odnosi na ljudske zivote nije mala.

Koji čovek?

Ja sam naveo te procente jer je kod nas stanje poražavajuće... ali promašio si ne samo go već ceo fudbal...

Nema veze... :)

Inače palim svetla... mada sam par puta zaboravio... jednom me i policija zaustavila zbog toga... i ako smem ovom prilikom da se zahvalim policajcima jer mi kaznu nisu naplatili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to sto ce kod nas rupa na putu da ubije recimo troje nema veze ocigledno? po meni je besmislica preko leta drzati upaljena svetla danju.... mislim da nema veze sa smanjenjem nesreca... leti cak meni smetaju upaljena svetla pored sunca.... eto toliko o tome.. a skandinavci su palili jer su im vremenske prilike takve bile jako mracni dani i sl...po meni i dalje glupost ali dobro de.... :p:P:p:P:p:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to sto ce kod nas rupa na putu da ubije recimo troje nema veze ocigledno?

Ovo je po meni, posle neprilagođene brzine najveći problem u saobraćaju...

I ne samo rupe... koje se u ovo doba godine pojavljuju u ogromnom broju... već i nepokriveni šahtovi... građani (bezrepi) kradu poklopce šahtove i tako prave potencijalne nezgode i nesreće u velikom broju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obican prekidac sa zadrskom.Kad se igasi lampica od alternatora,aktivira se prekidac,ceka oko 8 sekundi i onda pali svetla.Zabava za 500 dindzi.rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čemu služi taj automat za svetla? Zar bravo nema isto rešenje kao stilo?

Taj fazon. Ja mislim da sam rucicu za svetlo bacio na OFF samo kad sam nesto cackao oko kola na parkingu pa da ne akam sijalice svaki put kada dam kontakt. Sa resenjem kao sto ima Stilo ne vidim potrebu za automatikom. Jedino da se pokvari, nista drugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa automat se brine da se farovi upale tek posto motor startuje i ustali obrtaje.yes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo jos da napisu standard za lako menjanje sijalica i da to propisu proizvodjacima...

.

.

.

Pa, propisali su. :) Pre dve, tri godine otprilike. Neka evropska nešto za nešto. Da vozač može sam da promeni sijalicu, na putu a ne da vozi auto u servis.

Gledali smo Joca vrag i ja na novom Bravu. Na posudi za tečnost za pranje vetrobrana cev za ulivanje nije čvrsto spojena sa samom posudom već može da se izvadi pa ne smeta kod promene sijalice u faru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa automat se brine da se farovi upale tek posto motor startuje i ustali obrtaje.yes.gif

Taj automat je dobra stvar pogotovo za vozila sa xenonima. Jedino mi nije jasno na šta reaguje jel vremenski relej ili nešto drugo?

Ako je vremenski kod dizela treba da bude malo duže čekanje zbog grejača.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima kondenzator koji se puni oko 8 sekundi.ALI,ne puni se dok se ne ugasi lampica od alternatora.Sto znaci tek kad motor startuje i ugasi lampicu on pocinje da broji.Znaci nema veze sa grejacima koji svoje odradjuju na kontaktu.rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad cu da ispadnem glup u drustvu al' nema veze, ne mogu sad da isprobavam na kolima :D

Koji mehanizam ima Stilo za svetla?

Na to nisam ni obracao paznju jer po navici palim i gasim svetla...Upalim kola, pojas, muzika, tamo ovamo i palim kad krenem... :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa drzis prekidac za paljenje farova nije vezan direkt na struju nego dobija struju kad das kontakt. Time kada iskljucis motor gasis farove. Prekidac nikada ne diras i ne moras da brines ikada da ce ti farovi ostati ukljuceni :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je na svakom iole normalnom autu.Al da bi izbegao preoptercenje baterije,treba ti ovo parce automata....rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...