Jump to content
FAS Goran
bglion

Lancia Lybra 1.9 JTD - provera cilindra kvačila / problem sa kvačilom

Recommended Posts

7 hours ago, FOXARA said:

Tako ce i biti. ;) Pretpostavljam da ni polovne nisu ispod 50e?

Kako da znam da li je problem u sajlama?

Nisu više od 20-30€ polovne. 

Pregledaj vizuelno sajle. Raskači ih sa birača na menjaču, i pogledaj da li su se iskrivile. Svaka sajla ima završetak u obliku šipke, dugačak 10ak centimetara, i taj deo šipčice hoće da se iskrivi prilikom otkačinjanja ili zakačinjanja na birač.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvadio sam akumulator, zatim njegovo kuciste, i pregledao sam cilindar koji se nalazi na menjacu, ali nisam primetio da bilo sta curi ili da ima otezan hod. Pregledao sam i sajle biraca, @Sedla ti vrhovi koje si spomenu ( jabucice ), nisu krive, niti je sama sajla zardjala. 

Snimio sam i kratak video, na kome se moze videti kako funkcionise taj cilindar na menjacu. Zamolio bih Vas da mi obajsnite, kako mogu postaviti taj video ovde na forumu, pa da i vi mozete pogledati i reci svoje misljenje.

 

Samo da naglasim, privh par puta sam namerno pritiskao kvacilo polako, a zatim sam ga pritiskao normalnom brzinom. 

 

Ovde mozete pogledati video:   

 

Edited by FOXARA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda bi trebalo sada, kada ti je već izvadjen akumulator da probaš da raskačiš sajle sa birača, pa onda sa raskačenim sajlama da probaš da pomeraš ručicu menjača kao kad menjaš brzine. Brzine svakako nećeš imati, jer su sajle raskačene, ručica može slobodno da mlati u svim pravcima. Ali tako ćeš znati, ako ima nekog otpora kao kada menjaš prvu, drugu, treću brzinu, onda je sigurno problem u sajlama ili u ručici menjača (šalt-hebli). A ako nema otpora nikakvog, ni u jednom pravcu, onda je problem dalje, ili u biraču ili u samom menjaču. 

Btw, kada si poslednji put proveravao nivo ulja u menjaču? Ili menjao ulje? 

Edited by Sedla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulje u menjacu kao i sam Glicerin ( ulje ) za kocnice i cilindre, je promenjeno prilikom zamenje seta kvacila, i tom prilikom je ozracen ceo sistem.

Edited by FOXARA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada god sam stavio "Valeo" (a to je bilo dva puta) postalo je tvrdje nakon par dana i oba puta je izdrzalo kratku km.Od tog drugog puta nikada vise "Valeo" sto se mene tice.Naravno da ljudi imaju i dobro iskustva sa njime ali ja nemam i ne bih ga vise stavljao na svoj automobil.

Sto se tice tog cilindra,mrdni slobodno gumicu rukom i vidi jel "mokro" ispod gumice ako nije ok je.

Edited by werp690

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, werp690 said:

Kada god sam stavio "Valeo" (a to je bilo dva puta) postalo je tvrdje nakon par dana i oba puta je izdrzalo kratku km.Od tog drugog puta nikada vise "Valeo" sto se mene tice.Naravno da ljudi imaju i dobro iskustva sa njime ali ja nemam i ne bih ga vise stavljao na svoj automobil.

Kvacilo je poslato na reklamaciju u ovlasteni servis Fiat Bogunovic, gde su ustanovili da je kvacilo u potpunosti ispravno.

Edited by FOXARA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bilo je i kod mene ispravno ali otisla korpa posle 27.000km ne bih vise stavio "Valeo" nikada..Samo u krajnjoj nuzdi..a cene su bile Luk 9500 din,Sach 12.500 din,Valeo 16.500 din..Mozda je samo moje iskustvo lose ali kada se ponovi 2x ne prepisujem vise slucajnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, werp690 said:

Bilo je i kod mene ispravno ali otisla korpa posle 27.000km ne bih vise stavio "Valeo" nikada..Samo u krajnjoj nuzdi..a cene su bile Luk 9500 din,Sach 12.500 din,Valeo 16.500 din..Mozda je samo moje iskustvo lose ali kada se ponovi 2x ne prepisujem vise slucajnosti.

Od zamene seta kvacila, presao sam oko 1.800 km i manje.

Edited by FOXARA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smatram da je set kvacila ispravan, kao i oba cilindra kvacila. Procitao sam na nekom drugom forumu da problem mogu praviti "viljuske" biraca, da li mi neko moze objasniti kako da testiram ispravnost samog biraca. 

Pokusacu da pritisnem kvacilo i kade bude zapelo prilikom ubacivanja u prvu, onda cu rucno pogurati polugu biraca, kako bih video da li ce onda nesmetano uci u brzinu.

@Sedla sta ti mislis, da li mogu na ovaj nacin testirati sajle. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ispravan je set kvačila, niko ne spori ali ne valja fabrički. Loš je izašao iz fabrike tako i spakovan u auto. Da nisam lično čuo za 5-6 slučaja da je valeo izdržao max 20000 km i da je postalo tvrdo kvačilo posle zamene pa ajde (1.9jtd 105/110 KS).

Drugari koji su stavljali valeo (jer je jeftiniji i prva ugradnja fiata u bravo/bravo/Marea 1.9jtd) posle 4-5000 km su počeli da se žale i na podrhtavanje prilikom kretanja. 

Luk i Sachs su daleko bolja rešenja za set kvačila a razlika je u 50tak evra.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, andreja.micovic said:

Ma ispravan je set kvačila, niko ne spori ali ne valja fabrički. Loš je izašao iz fabrike tako i spakovan u auto. Da nisam lično čuo za 5-6 slučaja da je valeo izdržao max 20000 km i da je postalo tvrdo kvačilo posle zamene pa ajde (1.9jtd 105/110 KS).

Drugari koji su stavljali valeo (jer je jeftiniji i prva ugradnja fiata u bravo/bravo/Marea 1.9jtd) posle 4-5000 km su počeli da se žale i na podrhtavanje prilikom kretanja. 

Luk i Sachs su daleko bolja rešenja za set kvačila a razlika je u 50tak evra.

 

 

Slozio bih se sa tobom, ali ovaj set nije kupljen u prodavnicama auto delova i sa sigurnoscu znam da nije neka losa kopija, jer i sami znamo da se kopije prodaju na nasem trzistu. U pitanju je originalni set kvacila Valeo i cena korpe, lamele i druk lezaja je bila 26.000 dinara, sto je moras se sloziti skluplje i od Sachs i od Luk seta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavis Sachs i ono meko kao prvog dana i posle 20k km,a Valeo tvrdo posle 1000km..Neka je org milion puta,to je nesto sto ne zelim da osecam pod nogom kada pritisnem kvacilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, werp690 said:

Stavis Sachs i ono meko kao prvog dana i posle 20k km,a Valeo tvrdo posle 1000km..Neka je org milion puta,to je nesto sto ne zelim da osecam pod nogom kada pritisnem kvacilo.

Lako je reci " stavis Sachs", ja sam vec pukao pukao 26.000 za set kvacila, 48.000 za zamajac + 100e ruke. :rofl:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@FOXARA slažem se ja sa tobom ali je činjenica da je valeo set takav kakav je, kupljen u ovlašćenom servisu ili u nekoj radnji.

I opet, u ovlašćenom servisu svaki deo je značajno skuplji od onog u nekoj radnji na glasu koja dobavlja možda sa istog mesta gde i servis.

Ovim ti naravno ne pomažemo, nego gledaj kako da vratiš taj set i da ti stave odgovarajući. Nisi zadovoljan i proizvod nije saobrazan onome šta treba da radi. Vidi u Bogunoviću prvo a zatim, ako ne žele da izađu u susret, zaštita potrošača. Imaš račun, garancija je 2 godine uz fiskalni, dok kvačilo i brzine ne budu kako treba, ne primaj auto. 

Tih problema nisi imao pre zamene, javili se posle zamene, dakle nešto nisu odradili valjano.

Iako je ovlašćeni servis, može i njima da se zalomi. Nisi malo potrošio, skoro pola lybre

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, andreja.micovic said:

@FOXARA slažem se ja sa tobom ali je činjenica da je valeo set takav kakav je, kupljen u ovlašćenom servisu ili u nekoj radnji.

I opet, u ovlašćenom servisu svaki deo je značajno skuplji od onog u nekoj radnji na glasu koja dobavlja možda sa istog mesta gde i servis.

Ovim ti naravno ne pomažemo, nego gledaj kako da vratiš taj set i da ti stave odgovarajući. Nisi zadovoljan i proizvod nije saobrazan onome šta treba da radi. Vidi u Bogunoviću prvo a zatim, ako ne žele da izađu u susret, zaštita potrošača. Imaš račun, garancija je 2 godine uz fiskalni, dok kvačilo i brzine ne budu kako treba, ne primaj auto. 

Tih problema nisi imao pre zamene, javili se posle zamene, dakle nešto nisu odradili valjano.

Iako je ovlašćeni servis, može i njima da se zalomi. Nisi malo potrošio, skoro pola lybre

Tako ce i biti na kraju, razmisljao sam prvo da promenim te sajle na biracu, kao i da prekontrolisem sam birac, a usput bih zamenio i taj cilindar na menjacu, mada je jasno kao dan da je cilindar potpuno ispravan. Sve to bi me kostalo dodatnih 100e i verujem da se nista ne bi promenilo, poslusacu tvoj savet, pozvacu Bogunovica da vidim da li je moguca zamena, naravno uz moju doplatu ako je potrebno, i ako jeste, sta da uzmem Luk ili Sachs?

Edited by FOXARA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ista prica i kod mene... Stavljen Valeo iz Gazele... Sve u kompletu... 2-3 dana otvrdnulo kvacilo tj pedala... U pocetku me nerviralo ali sad me vec boli uvo... Koliko izdrzi izdrzi posle idemo na drugi brand... I da... Desava se da po ubacivanju u prvu osetim neki blagi udar vise po osecaju nego sto je po zvuku... To se desavalo i sa starim setom... Sve ostalo OK...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
29 minutes ago, FOXARA said:

Lako je reci " stavis Sachs", ja sam vec pukao pukao 26.000 za set kvacila, 48.000 za zamajac + 100e ruke. :rofl:

 

Nisam ja to napisao da bi ti "stao" na muku.Forum mnogi citaju i svacije iskustvo ce nekome znaciti(pa i moje sa setom Valeo) a opet je licna odluka ko ce sta staviti na svoj auto.Evo koliko znam i Goran stavlja Valeo i mislim da su ljudi zadovoljni.Ja ga ne bih stavio vise nikad.Kao sto kaze kolega..Imas garanciju pa vidi sa njima neka srede.Iz mog iskustva ako mozes da zamenis proizvodjaca stavi Sachs.Opet kazem iz mog iskustva.Mnogo km iza mene,mnogo saltanja,mnogo svega jer je kod mene auto u visokoj eksploataciji i Sachs se pokazao odlicno. Taksista sam pa mnogo stiskam kvacilo...

Edited by werp690

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, alfini0507 said:

Ista prica i kod mene... Stavljen Valeo iz Gazele... Sve u kompletu... 2-3 dana otvrdnulo kvacilo tj pedala... U pocetku me nerviralo ali sad me vec boli uvo... Koliko izdrzi izdrzi posle idemo na drugi brand... I da... Desava se da po ubacivanju u prvu osetim neki blagi udar vise po osecaju nego sto je po zvuku... To se desavalo i sa starim setom... Sve ostalo OK...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

@alfini0507 znaci i tebi se desava isto, prilikom ubacivanja u brzinu osecas kako rucica menjaca krene da ulazi, onda naidje na tu malu blokadu i zatim upadne u brzinu?

6 minutes ago, werp690 said:

Nisam ja to napisao da bi ti "stao" na muku.Forum mnogi citaju i svacije iskustvo ce nekome znaciti(pa i moje sa setom Valeo) a opet je licna odluka ko ce sta staviti na svoj auto.Evo koliko znam i Goran stavlja Valeo i mislim da su ljudi zadovoljni.Ja ga ne bih stavio vise nikad.Kao sto kaze kolega..Imas garanciju pa vidi sa njima neka srede.Iz mog iskustva ako mozes da zamenis proizvodjaca stavi Sachs.Opet kazem iz mog iskustva.Mnogo km iza mene,mnogo saltanja,mnogo svega jer je kod mene auto u visokoj eksploataciji i Sachs se pokazao odlicno.

@werp690 nisam zeleo da te uvredim, samo sam besan na sebe, dao sam toliki novac, a kvacilo ne funkcionise kako treba. :wallbash:

Edited by FOXARA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumem te potpuno ali ne trebas da budes besan na sebe,ti si posteno platio.Treba da vidis sa njima da rese problem koji imas sa kvacilom.Kako ce da ga rese nije tvoj problem.Ako nesto ne radi kako treba,onda ne radi.Imas racun,garanciju,reklamaciju..Ako to nije dovoljno da se problem resi ides dalje.Inspekcija pa cak i obracanje samom Fiatu posto je u pitanju ovlasceni servis.Naravno ovo su krajnje mere ali ako nema druge..Mada iskreno mislim da ce te sve resiti kako treba i bez krajnjih mera.Bogunovic je ok servis koliko ja znam i reklamaciju ce svakako prihvatiti,a mislim i da nece biti problema sa njima oko dogovora i zamene samog dela.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, werp690 said:

Razumem te potpuno ali ne trebas da budes besan na sebe,ti si posteno platio.Treba da vidis sa njima da rese problem koji imas sa kvacilom.Kako ce da ga rese nije tvoj problem.Ako nesto ne radi kako treba,onda ne radi.Imas racun,garanciju,reklamaciju..Ako to nije dovoljno da se problem resi ides dalje.Inspekcija pa cak i obracanje samom Fiatu posto je u pitanju ovlasceni servis.Naravno ovo su krajnje mere ali ako nema druge..Mada iskreno mislim da ce te sve resiti kako treba i bez krajnjih mera.Bogunovic je ok servis koliko ja znam i reklamaciju ce svakako prihvatiti,a mislim i da nece biti problema sa njima oko dogovora i zamene samog dela.

Sutra cu nazvati servis Bogunovic, nadam se da ce njihov odgovor ici u moju korist.  Hvala tebi, kao i svim ostalim clanovima na savetima. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...