Jump to content
FAS Goran
Mihailovic

Lancia Lybra 1.9 JTD / 2.4 JTD - nosači motora

Recommended Posts

Zamenio sam juče gornji desni nosač motora takozvani "koska". Evo da prokomentarišem sa vama.

- Zamenio sam, naravno, u varijanti "sam svoj majstor". Toliko je trivijalno (dva šrafa 16 i 17) da nema smisla da pišem posebnu temu u podforumu "Uradi sam". Ukupan posao 10 minuta, potreban alat: okasti 16/17. :thumbup: Guma na jednom kraju nosača je bila toliko propala, da se potpuno odvojio deo sa čaurom od spoljašnjeg obruča.

- Nosač je za moju Lybru 1.9 JTD 115, SW, (kraj 2003) isti kao za Mareu, i ono šta je bitno je da u e-PERu stoji (nacrtan je) drugačiji deo ! Dakle, i e-per greši !

- Vibracije su se bitno umanjile! Volan je sad skoro potpuno miran, kao i ručica menjača, i to odmah nakon startovanja motora, dok je hladan. Naravno, "brunda" i dalje, i nije baš potpuno miran, kao neki benzinac.

E sad, Lybra je moj prvi i jedini dizel, i ja zaista ne znam šta su normalne vibracije za 1.9 JTD a šta se mogu smatrati pojačanim vibracijama. Čitao sam dva-tri puta onu dučačku temu na podforumu za Stiliste "JTD rešite se vibracije motora" i otprilike kapiram da bi mi bilo pametno da očistim dizne.

Ono šta me zanima, i voleo bih da pročitam vaše komentare, je: da li je neko od vas menjao neke druge nosače motora na Lybri ? One donje, koji zaista nose motor. (Ovaj gornji ipak samo pridržava) Da li stradaju ? Da li je na Lybri to "boljka" kao na Stilu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje je marke nosač i koliko je koštao?

Da li se oseća razlika neka po pitanju onih vibracija pri kretanju (otpuštanju kvačila) nakon zamene nosača?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marka je Acron, koštao je 1.730,00 u prodavnici BeoCar, u Gandijevoj, N.Bgd.

Što se "onih" vibracija tiče, one mi se ne manifestuju već evo cele zime. 'Ladan motor, 'ladno kvačilo, staruje lepo bez ikakvih vibracija. Tako, "nemam ništa da izjavim" :thumbsup: po tom pitanju. Jednostavno - ne znam. Videću kad dođe leto.

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lybra 1.9 JTD, koliko ja znam, ne bi smela da ima nikakve vibracije. To mi je rekao jedan majstor. Ne bi trebalo da se oseca ni na karoseriji, ni na volanu, ni na menjacu. Meni je otisao onaj prednji veliki nosac, kao i ta kosta. E, sada, za kosku je cena simbolicna, ali za onu prednju veliku budzu u delti traze 16000 dinara.

Posle slusam price kako postoji tih nosaca od drugih proizvodjaca, istog kvaliteta, po mnogo pristupacnijim cenama.

Molim iskusne da prokomentarisu ovu potonju tvrdnju sa modelima i cenama tih nosaca ukoliko su upuceni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na koji tačno nosač misliš ? Evo slike is Manuale d'officina:

untitled.jpg

- Kako si znao da je vreme za zamenu ?

- Da li si ga zameno ?

- Pošto je bio, ako si ga zameno ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel pitas mene? Ako pitas mene, u pitanju je nosac 1008B i 1008C, prednji desni i koska.

Nisam ih jos zamenio jer mi je mnogo sada da dam 200 jura za nosac (jbg slabo ide posao) a pricaju da postoji istog kvaliteta a mnoooogo jeftiniji. Skapiras da su za zamenu kada na karoseriji osetis vibracije, kao i na volanu. Kazu da Lancia ne proizvodi sama te nosace, nego ih uzima od nekog kooperanta. Voleo bih da saznam koji je to kooperant koji ih pravi za Lanciu, kazu da moze da se nabavi isti takav u pola cene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam ko je kooperant,ali eto ja sam mijenjao taj donji desni veliki i ovu kosku gore desno. Kod koske treba pripaziti kod neoriginala kakv je ugao između selena.Meni se desilo da je češao od šasiju,pa sam morao grijati autogenim i malo zakrenuti selen.

Veliki sam uzeo u Bgd preko kolege,marka je Birth i platio sam ga oko 50 evra,ali ne znam koja je trgovina. Nešto prema Obrenovcu, u nekakvoj zgradi kod nekakve pumpe. Mislim da se prodavnica zove Fiat shop ili tako nekako. Kvalitet je ok,ali mi auto nikad više nije bio tako tih i bez vibracija kao prije. Ali opet sve se dešavalo na nekih 230000km,pa je sve moguće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da cu morati da promijenim nosac motora. Koji tacni, utvrdice majstor.

Naime, kada je motor ugasen, ubacim u I brzinu i cimam auto neprijed-nazad. Motor se klati, ne puno ali ima hoda cca 3-4 cm.

Da li su ti nosaci isti kod svakog 1.9 JTD 85 KW, ili Lybra ima neko specificno rjesenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako je kod drugih, ali Libra ima 4 nosača

1. Gornji "koska"

2. Levi ispod motora OEM 46467328

3. Desni ispod menjača OEM 46781213

4. Zadnji OEM 46758638

Kad na Googlu ukucaš ove brojeve možeš videti kako nosači izgledaju. Gornji i zadnji su malo jeftiniji, ova druga dva koštaju po oko 3.000 dinara u AP sportu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gornji nosac "koska" kupio sam ga novog,pre pola godine,ali desava mi se sledece kada ga pritegnem potpuno osetim jake vibracije na volanu,kada je u leru,kada ga popustim one nestaju,miran relativno,da li smem voziti tako sa popustenim nosacem ili ne?pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve što se steže treba da bude stegnuto. Inače ima da sjebe šrafove-navoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm nije mi bas logicno da se to desi posto je on tu nije potpuno izvadjen,i popustio sam saraf koji ide na karoseriju.Nema previse slobodnog hoda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci da koska ne valja previse tvrda guma menjaj kosku.... a nikako nemoj da otpustas sraf zato sto se pojede i pukne od muke...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, guma mora da bude tvrda. S druge strane, nema sad tu mnogo izbora, da se šeta od radnje do radnje, da sad bira nosać motora sa mekom i finom gumom. Jer možda će ukupno da nađe nosč od dva proizvođača.

Radi se o sledećem:

Acomarea je navikao na određene umanjene vibracije zato što je gornji nosač (koska) skroz propao pa je motor vibrirao "u vazduhu". Sad, kad je motor u gornjem delu "utegnut", logično je da prenosi vibracije na karoseriju i volan. Problem je u tome što su i drugi nosači "odradilii svoje". Stoga je moj savet da se zamene i ostali nosači motora, pa da motor kompletno bude utegnut, a ne samo preko jednog nosača. To naravno ne mora odmah, već jedan po jedan, kako već budžet dozvoljava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam promenio nosac ispod akumulatora i taj "kosku",znaci ipak da ga pritegnem i da budu vibracije prenesene na karoseriju,pa kada budem finansiski mogao da promenim i preostala dva?Posto ovako popusten ima setatan efekat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam stavio gumenu podlosku(rucno napravljenu debljine 10mm)malo dotegao vijak,zakljucio sam kada ga potpuno dotegnem ne samo da mi trese,nego se promeni i zvuk motora.Stavljao sam polovnu "kosku" ali nema znacajnih promena u odnosu na moju.pozz

Edited by Acomarea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce,da je otisao nosac na desnoj strani,koji se pricvrscuje za krak,ali trenutno se ovako dobro ponasa i zadovoljan sam,kada se povecaju vibracije promenicu ga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora motor da trese samo ako mu je neki nosac neispravan. Desava se da pravi uzrok bude nesto drugo pa od toga kasnije stradaju i nosaci. A to nesto drugo je najcesce neispravna jedna ili vise dizni. Kad pali motor ako bilo koji cilindar ne radi ispravno dolazi do vibracija koje nemaju nikakve veze sa nosacima jer motor trese kad ne radi neki cil. desava se takodje da na leru trese i ako nije dobro gorivo ili zupcenje motora. Zupcenje moze da se poremeti i ako je motor dobro uuzupcen pa se kasnije posle nekog vremena nesto desi sa recimo remenicom radilice ili bregaste ili aktivnim spanerom ili sam kais preskoci itd...

Mozes menjati nosace i po 10 puta a da glavni uzrok nisi otklonio, zato bolje poseti nekog majstora ili se posavetuj u nekom servisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko moze da slika svoj polozaj nosaca "koske" posto mi je "majstor" skidao pomenuti nosac,mislim da je vratio u pogresan polozaj.Pokusavao sam ja menjati polozaje ali mi se desava sledece,bude napregnuta guma na jednoj ili drugoj strani,zavisno kako okrenem,znate na sta mislim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako imas originalni deo - KOSKU . Sa jedne strane imas strelicu pored koje pise ALTO. E ovako Ta strana ide na karoseriju i to tako da strelica pokazuje na gore ka haubi.

A ako ti po tome sto kazes stoji nategnuta guma sa jedne strane , moze se desiti da.

1- nosac nije original za tvoj auto. ( slicno ima i na alfi)

2- mozda je bio nekada udaren sa te strane pa je pomereno krilo .

3- Neispravan jos najmanje jedan nosac motora ili druga deformacija karoserije.

4- Idi kod drugog majstora. :construction:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sta sad .Zameni ili vrati, a Imas i remontovanih koji su odlicni . Ne treba da ocajavas namontiraj to kako treba i proveri ostale nosace i td...

Srećno!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo danas sam zamenio i jedan donji nosač motora, onaj ispod menjača. Kupio sam ga u AP Sportu, koštao 3.100,00 din. Zamenio, naravno, u sopstvenoj režiji (otvoriću temu na "uradi sam"). Primetno je da motor mnogo mirnije radi, volan takoreći nema vibracije ! Izuzetno sam zadovoljan !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...