Jump to content
FAS Goran
Luka_pg

Fiat Bravo/a - koje motorno ulje i koliko litara?

Recommended Posts

3 hours ago, zimzim said:

stavljeno je Selenia Gold 10w40 polusintetika, sijalica za ulje treperi od tada.

Sipano je odgovarajuće ulje za taj motor.

A, možeš i Selenia 20K, mislim da je ona bila preporučeno ulje kad je taj auto bio nov.

 

2 hours ago, zimzim said:

Ako sam dobro razumeo, star auto, dosta presao, trazi gustije ulje...

Onda bi trošio više ulja, ali bi pritisak bio ok.

 

1 hour ago, tox said:

Nema tu bas logike u toj prici.

Lampica za ulje se pali kada je pritisak ispod nekog bezbjednog miniumuma a ako treperi znaci da je na samoj granici.

Slažem se.

Lampica hoće da se pali i zbog filtera ulja, a tebi je počela da treperi baš posle malog servisa. Vidi kako stoji filter ulja, ili stavi drugi (drugi brend).

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, zimzim said:

Navodno je pritisak okej i proverena pumpa i filter. Iskljucivo je do ulja. Ako sam dobro razumeo, star auto, dosta presao, trazi gustije ulje. Da probam sa nekim gustijem ali ne znam kojim ? Pa cu kod drugog majstora ako treba da se proveri sve jos jednom.

Kako je pritisak ok, kad lampica treperi?Lampica i služi da upozori na loš pritisak.

 

Najjeftinije ti je da promeniš filter, pogotovo ako je stavljen neki loš.Moje iskustvo da ti jeftini filteri imaju lošu gumenu membranu koja zna da se uvije ili čak i da se raspadne ako je filter stajao po magacinima duže vreme i baš se tako manifestuje ili da duže drži lampicu ili da ista treperi jer je ta gumena membrana krš i čas drži, a čas propusti ulje. 

 

A majstora menjaj pošto čovek očigledno ne zna šta radi jer motor zakuca samo zimi, a leti je i preporučljivo da tremperi lampica :lol: Pa onda dođeš a on trlja ruke jer moraš da otvaraš motor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
46 minutes ago, Dzoni_Bravo said:

Kako je pritisak ok, kad lampica treperi?Lampica i služi da upozori na loš pritisak.

 

Najjeftinije ti je da promeniš filter, pogotovo ako je stavljen neki loš.Moje iskustvo da ti jeftini filteri imaju lošu gumenu membranu koja zna da se uvije ili čak i da se raspadne ako je filter stajao po magacinima duže vreme i baš se tako manifestuje ili da duže drži lampicu ili da ista treperi jer je ta gumena membrana krš i čas drži, a čas propusti ulje. 

 

A majstora menjaj pošto čovek očigledno ne zna šta radi jer motor zakuca samo zimi, a leti je i preporučljivo da tremperi lampica :lol: Pa onda dođeš a on trlja ruke jer moraš da otvaraš motor. 

 

Na velikom servisu je zamenjen filter ulja, od tad je i pocela da treperi, zato ovaj doticni forsira pricu oko gustijeg ulja. Narucio sam Seleniu Racing 10w60, da probam sa tim, pa onda menjam majstora. Kad sam tolko ulozio, ulozicu i u ovo ulje, pa onda da vidim sta i kako.

 

Hvala

Edited by zimzim

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da možeš da proveriš filter bez skidanja, parkiraj auto na nizbrdici i ostavi ga da radi ako ne treperi lampica onda je filter.Ja sam isto imao problem od dijagnoze da je motor gotov došlo se do lošeg filtera.Meni je npr 2000km nakon servisa na prvom pljenju držao lampicu upaljenu dok čovek sa iskustvom nije pogledao kako se ponaša kad se pali i rekao ovo opet puni filter, ono klasično lupkanje nakon servisa dok ne dodje ulje u motor.I rekao mi za tu foru da nagnem auto na stranu gde je filter i stvarno on ugasi lampicu kao da je sve normalno.Ne košta te ništa i to da probaš. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetu. Ako je ovo stvarno neko merilo, posle cu da skoknem do poligona jer nemam u gradu nesto mnogo nizbrdica ni ubrdica. Bas cu da proverim to. Uzeo sada papire da pogledam sta se radilo na velikom servisu, i stvarno ono filter ulja za nekih 300+ dinara. Fabricki za punto/bravo, posto je sve uzeto po saobracajnoj. Sad da li je kvalitetan i to, pojma nemam, ali kamo srece da je on u pitanju. Poceo sam vec i da se svadjam sa majstorom sto nikako nije dobro nakon samo 2 meseca :D

 

Vidim da nije na odmet da se stavi Racing ulje, ali ako pokaze tom metodom sa nizbrdicom da je filter, radije bih da dam pare za nov filter nego 4800 za 4l ulja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, zimzim said:

Vidim da nije na odmet da se stavi Racing ulje...

Za tvoj auto jeste jer mu ne ide ulje te specifikacije.

Jel' ti motor trošio ulje pre, koliko dugo imaš taj auto? Promeni filter. Kupi bilo koji kršten. Ako i nakon toga sija lampica (tinja ili se pali povremeno), izmeri pritisak ulja. Ne rešava se ta lampica menjanjem ulja...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po onome gore, nije do filtera. Na jakoj nizbrdici sam zaustavio auto, i dalje treperi sijalica. Jedno 15min dok se ne zagreje sve, ona se ne pali, posle se pali i kada auto ide ali bez gasa samo sa kvacilom. Cim dodam gas makar u mesto, odmah se ugasi. 

 

Videcu onda u ponedeljak sta mogu od toga da uradim, jer jbga jos ne znam nista do te mere da cackam sam. Auto imam 2 meseca, bilo je manjka kada sam ga uzeo i oterao kod mehanicara na pregled) pa sam dosipao neki Eurolub 10w40 da gura par dana, a do pre velikog servisa nije bilo te lampice, ali sam ga radio i njega i set kvacila i amortizere i auspuh, lonac i jos par stvari jer je kupovina bila previse povoljna, pa sam hteo da u prvi auto ulozim nesto novca, da ga sredim jer ce vremenom da ostane tu za zenu, a i svidja mi se generalno, ima taj neki sportski duh sta znam za te male pare :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto rekoh,tu ima neki problem sigurno,nije to do ulja,dzaba ces baciti pare za novo ulje a pritom ces mozda samo maskirati problem a pritisak ulja ce opet biti nizi nesgo sto treba a to nije dobro za motor.

Iskreno mislim da nije ni do filtera,filter je vrlo prost dio i nema tu puno sta da ne stima.

Pogledaj po forumu,ima jos ovakvih tema za druge modele, naprimer ova

 

Edited by tox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, ne vozi se tako dok se ne ustanovi u cemu je problem. Idi u neki servis ( ne taj gde si bio) i izmerite pritisak ulja u motoru, bez toga nista. Ako je dobar onda ce te odmah videti da li je problem do senzora pritiska ulja, da li nekde kabal dodiruje masu..ako ne valja pritisak onda...nije dobro. Da se skine karter , proveri prvo sito uljne pumpe i deo koji vuce ulje, desava se da se zapusi pa pumpa ne moze na manjem gasu da povuce ulje. Ako je ono ok, onda da se proveri sa drugom pumpom, ako to ne resi problem..onda je s razlogom bio jeftin kad si ga kupovao :)

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, zimzim said:

Po onome gore, nije do filtera. Na jakoj nizbrdici sam zaustavio auto, i dalje treperi sijalica. Jedno 15min dok se ne zagreje sve, ona se ne pali, posle se pali i kada auto ide ali bez gasa samo sa kvacilom. Cim dodam gas makar u mesto, odmah se ugasi. 

 

Videcu onda u ponedeljak sta mogu od toga da uradim, jer jbga jos ne znam nista do te mere da cackam sam. Auto imam 2 meseca, bilo je manjka kada sam ga uzeo i oterao kod mehanicara na pregled) pa sam dosipao neki Eurolub 10w40 da gura par dana, a do pre velikog servisa nije bilo te lampice, ali sam ga radio i njega i set kvacila i amortizere i auspuh, lonac i jos par stvari jer je kupovina bila previse povoljna, pa sam hteo da u prvi auto ulozim nesto novca, da ga sredim jer ce vremenom da ostane tu za zenu, a i svidja mi se generalno, ima taj neki sportski duh sta znam za te male pare :)

 

 

E ovo boldovano drastično menja situaciju.Onda nije do filtera jer loš filter je konstantan problem, nebitno dal je zagrejan ili nije on je loš pa je loš.Isto tako i senzor.A i ulje nije Selenija loše ulje pa da toliko menja svojstva u vožnji da hladan ima pritisak, a zagrejan ne.Možeš da menjaš viskozitet,ali ako troši ulje nećeš time rešiti to, imaćeš ok pritisak ali potrošnja ostaje.A isto tako i viskoizet nije beskonačan ako je motor u problemu možeš da mu održavaš pritisak sve gušćim i gušćim uljem ali u jednom momentu zafaliće ti dovoljno gusto ulje :D

 

Nemoj da ga voziš tako, jer leteći ležajevi ne podnose ni najmanji problem sa pritiskom i gotovo uvek stradaju.Senzor gasi lampicu na nižem pritisku od onoga koji motor pravi na leru. 

 

Biće da si naleteo na neku venčanicu (što jelte nije strašno, dešava se). 

 

Ako ti se ne ispalti da otvaraš motor, a prelaziš male kilometraže kupi Liqui moly aditiv i teraj tako, samo da znaš nakon tog aditiva niko neće da prihvati da radi mašinsku na tom motoru :D Jer pravi neki jak film kojem alat ne može ništa. 

Edited by Dzoni_Bravo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trenutno mi jedan Clio polazi ispred oci kad saberem ulozeno, mozda cak i Megan :) Sutra stavljam ovo drugo ulje, pa cu da vidim. Cak i ako je dihtung glava u pitanju, imam i za to ulaganje. Ali ako se ispostavi da je to u pitanju i ja ulozim u to, posle mu sleduje neki tuning, iscedio me.

 

Ako nista drugo kad za koju godinu kupujem drugi auto, bice to ispeglano dobrim predznanjem i losim iskustvom da budem siguran sta kupujem. Javim sta se zbiva kad mu resim muku, pre ili kasnije. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otisao kod drugog majstora. Kaze nema plavi dim iz auspuha, creva za vodu il koja vec, nisu tvrda, nije dihtung glava. Sipao on Seleniu Racing, izvozao 70km od Leskovca do Nisa i nazad da uzmem radio Nema da trepka.

Menjam sutra hladnjak jer je malo busen i plovak nov, stajem sa ulaganjem, to je to. Auto placen 750e, registrovan jos 9 meseci, atest jos 2 godine. Ulozio oko 550e, iz dzepa direktno sa kupovinom osetio nekih 400e sve ukupno (Vuciceve pare, neocekivani bonus na platu, sestra iz inostranstva, poklon od matorog za prvi auto), srecom . Tako da sam ja zadovoljan.

Ostaje misterija pucanje pri naglom gasu, ali neka ga za sada. Stavim i NGK svecice ovih dana, kod mene su.

To je to od mene za sada, hvala na savetima.

Sent from my PSP3530DUO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...