Jump to content
FAS Goran
Woodoo

Britanac kažnjen jer je blicanjem upozoravao druge vozače

Recommended Posts

Po meni prave solidarnosti nema...

Dobro se sećam te akcije "Drug na drumu" u vreme SFRJ... Ideja je bila da se pomogne vozačima koji su se našli u nekoj vrsti problema (kvar, udes i sl.). To je bila solidarnost a ne ovo blicanje. Svaki put kada se parkiram, bar pet njih mi trubi, blica, dere se, psuje majku, a ja prosto rečeno ne mogu da se parkiram brzinom od 80 na sat, u ulici gde je ograničenje 40...

Dakle naši vozači - 90% stoka bezrepa... i ja da im blicam... ne pada mi na pamet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kaži mi, recimo kad ideš nekim putem sa dve trake gde je ograničenje recimo 80 i voziš levom trakom po ograničenju, stiže te auto koji ide jelte brže od tebe i blica ti... ti učiniš sledeće (zaokružiti tačan odgovor :) ):

1) Bezbedno se pomeriš u desnu traku da brži prođe

2) Gledaš kako će se on ponašati, ali se ne sklanjaš iz leve trake

3) Iz inata nećeš da se skloniš jer ti ideš po ograničenju i hoćeš da mu staviš do znanja da je on stoka što jurca preko ograničenja

NAPOMENA: Dakle, radi so običnom putu tj. nema neke obaveze da voziš desno trakom (kao na autoputu), ali je put izvan naselja... pitanje ima razlog koji ću kasnije objasniti pa bih zamolio za odogovor :) Hvala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rado ću ti odgovoriti, naravno pomerim se u desno jer nemam nameru da svoju energiju rasipam na rasprave s budalama, a njih je među našim vozačima oko 90% kao što sam već napisao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa vidis druze, ne verujem da si cvecka i da nikad ogranicenje nisi prekoracio! Kao sto mnogi iskusni vozaci znaju i pogotovu oni koji su koristili radar detektore, znaju NEkorektnost policije! Recimo ima jedan pravac na ulasku u Stepojevac (ibarska magistrala) na pola tog pravca je tabla sa ogranicenjem 60, na pocetku ili kraju pravca kako hoces nije naseljeno mesto i ogranicenje je 80. E sad na vrhu, tj drugom kraju pravca su stajali policajci redovno i nikad me nisu sacekali da prodjem tablu 60 pa me onda upucaju radarom, vec mi se detektor javi cim izadjem iz krivine na pravac (provereno cita moju brzinu laser je u pitanju) E sad pogledaj teoriski, ja idem 80 izlazim na pravac postujem ogranicenje i cekam da prodjem tablu 60 pa da spustim brzinu. On me upuca iza table necekajuci da je prodjem ocita mojih 80 i onda me zaustvai iza table pokaze da sam vozio 80, kaze da je ograniceno na 60 i napise kaznu za prekrsaj koji nisam napravio!

E vidis to se zove solidarnost, zato blicni kad vidis patrolu i ne razmisljaj o tome ko kako vozi, nije tvoje da ispravljas krice drine... Gledaj svoja posla, postuj ogranicenja u potpunosti se slazem sa tobom. Udesi se ne desavaju zbog brze voznje, vec zbog toga sto neko pretice kolonu kad mu druga u susret ide ili ide preko pune... To su budale. A onaj ko na praznom putu u svojoj traci vozi brze nikog ne ugrozava i njemu lepo blicni da covek zna da ide na patrolu!

Druga stvar ne znas i ako neko zuri zasto je to! Mom drugaru iz jedne varosice blizu Lazarevca sinu pozlilo, dete ima tezak oblik astme dobio gusenje, morao hitno za Bg, a u domu zdravlja napisali nalog i uput, ali nemaju sanitetsko vozilo niti nekoga od osobla da posalju za Bg. E sta mislite kako je bilo tom coveku kad mu se dete gusi na zadnjem sedistu, a on mora da jurca kolima ne bi li stigao sto pre kod lekara... Sta mislite da li je usporavao kad mu blicaju? I kako mu je bilo kad se neko nadje pametan pa nece da mu se skloni jer hoce da ga natera na postovanje propisa...?

Negde na rusnju je naleteo na patrolu koja ga nije zaustvila iako je isao troduplo brze od ogranicenja jer je merila brzinu vozila iz suprotnog smera, naravno cevek se zaustavio kad ih je video a policajci odmah pomogli coveku i pod intervencijom ga sproveli do urgentnog!

Zato budeite solidarni na putu. Kada vidite patrolu blicnite onom ko ide u susret. Gledajte da ne ugrozavate ni sebe ni druge budite tolerantni, to je recept za bezbednost u saobracaju! A druge pustite... Na nama je da budemo solidarni ipak smo mi svi zajedno ucesnici u saobracaju, a na drugima je da zakon sprovode!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne samo što sam prekoračivao brzinu već sam pravio i druge saobraćajne prekršaje, pa čak i prolazak kroz crveno svetlo... Naravno, zaustavljan od policije sa svim posledicama koje to nosi...

Nemam nameru da ispravljam krive drine i svako neka radi šta hoće ali neću da učestvujem u lažnoj solidarnosti... Pravi drug na drumu je nešto drugo... A 90% onih koji jurcaju ne radi to iz opravdanih razloga već iz čiste zajebancije (izvin'te na rečniku)...

Pozdrav.

Edited by Prase

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa izmedju ostalog i to je pravi drug na drumu. Kako sam vec napisala ranije da sad ne ponavljam sve sto se pitam s vremnena na vreme.Ali i dalje blicam i upozoravam.

Cak i kad vidim da ljudima visi aupuh, ili ne radi stop svetlo ili pozicija , na sve upozoravam, neki se bece neki zahvale , ima ih raznih, ja samo znam da necu i ne zelim da postanem kao ti koji se bece.

Ja bih bila zahvalna da mene neko upozori na kakav god hoce nacin kao sto sam ja upozorila u slucaju izletanja kera (onog cetvoronoznog) na put usred krivine i gde su se naravno skucali kao posledicu a ja sam mahala kroz prozor , blicala i svirala i na sve moguce nacine se trudila da one koji su isli iza njih upozorim da uspore, pa makar isli tacno po ogranicenju.

I kad se meni desi tako da neko signalizira samo vicem '' e bog ga poziveo'' jer me bukvalno spasu nekog sudara ili bilo cega sto moze da se desi a ti ne vidis to u datom trenutku zbog krivine ili kolone ili sta god.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osnivam klub blicaša.

Ja to redovno radim i nadam se da sam spasao mnoge od kerova, kao što su i meni mnogi pomogli.

Bata Kole ti si izgleda jedan od retkih iz ZR koji ablenduje i upozorava druge.

To za Zrenjanince nije slucaj a i za Kikindjane.

Redovno popizdim kad vidim da prolaze pored pandura i ne blicaju posle. :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se za KI table. Stvarno ne znam zašto ali to primetih i ja. Nemam ništa protiv njih ali,...

Blicam skoro uvek jer bih i ja voleo da me neko upozori,pa makar i čisto da me obavesti jer ne idem preko ograničenja često i svesno.

@ Dovla odgovor 1

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek blicam ljudima kad vidim patrolu, poslednji put sinoc kad sma se vracao sa Altine kuci :) ali sam primetio u zadnjih godinu i nesto dana odkako je novi zakon na snazi da sve manji broj ljudi to radi, zasto ne znam, ali ja cu uvek to raditi a neko gore to vidi, naravno ja to percepciram kao "pomoc" na putu i znam da sma nekom pomogao, stvarno i kad neko vozi bas mngogo preko ogranjicenja i njemu blicam, jer mozda cu tako spasiti neciji zivot, a to uvek radim kad vidim budalu na putu, nek se strecne iako nema patrole da mu udje u pamet, da to sto radi nije nista pametno, postoje staze za to i tamo moze da se opali koli hoces pa nek uziva tamo u ludoj voznji a ne po putu gde ima dece.

Kako god ja uvek blicam i uvek cu blicati, aj da vidim kera koji ce mi pisati kaznu za to, uvek mozes da se kod sudije opradas za to, il ti je nesto izaslo na put u tom trenutku, neko drugo vozilo ti se isprecilo, pa si zato blicnuo i to kazes samo jednom, ma sta ker napisao u onome njegovom, dodas da si i svirnuo jer te nije video, naravno ne potpises ono govno od papira, a to sve napises kad te pita jel imas nesto da kazes posto ti procita zapisnik, tako sam ja dva put za nevezivanje pojasa napisao da se ne slazem i da sma bio vezan, on me kao tu nesto gledao, kaze kako nisi bio vezan ja reko samo ti napisi pa posle idemo kod sudije da dokazes, nikada mi to nije stiglo evo vec godinu i vise dana, i jednom za pogresno skretanje su mi pisali (ovo ima na forumu pitao sam Dovlu za pomoc) necu da to sad pisem javno kako sam ga zeznuo ali ako nekoga interesuje moze da me pita na okupljanju ili putem PM-a.

Uglavnom sto se toga tice sad ce godinu dana i nista, samo sam dao izjavu sudiji da nije tacnos ta je SL napisao i da imam svedoka koji ce to potvrditi i eto nista nema skoro 2 godine, kad dodje 2 godine samo ce da izbrisu iz kompa i cao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekad sam više blicao, sad sve redje. Sve je manje onih koji imaju pojma zašto im blicam. Ljudi su u stanju da voze bušne gume, noću ugašena svetla ili da sami sebe stave u nemoguću situacuju, a da nemaju pojma o tome ni kad im blicaš. Neki ne vide ni da im nabiješ duga svetla po sred nosa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joj nazalost Nidzo ovo je tacno, i sam sam bio svedok istis situacija nabijem liku duga svetla pored mojih xenona i predjem u njegovu traku da bi me bolje video i nista lik i dalje ide ka meni sa sve ugasenim svetlima, i to nocu na neosvetljenom putu sva sreca pap su mi svetla jaka i dobro podesena da vidim dalekooooo pa sam ga video ali kad sam uzeo pre neki dan auto od drugarice koja ima obicne sijalice halogene pa ja nista nisam video i verujem da sam tada vozio njen auto da bi bilo tesko da ga vidim ali stvarno ne znam kako ljudi to voze.

doneo bih zakon da se na sve automobile ugrade xenoni jer bi tako najmanje bilo nesreca ali da se lepo i pravilno podese, ovde izuzimam onaj nas DJunto taj ima one farove ubije te u pojam jos kad bi stavio na onoliki far i xenon onom iz suprotnog praca bi oslepeo, i da uopste mi nijednan xenon ne smeta vidim ljudi se zale, meni vise smeta kad mi dodje neki lik iz suprotnog pravca sa nenastelovanim farom ne mogu da gledam napred jer njegov nenastelovani far me bije u oci direktno, meni eventualni ljudi blicaju kad idem po neravnom putu jer onda s obzirom da je snop jako dugacak misle da sam im blicnuo, mada ima neki koji tada upale duga i drze ih dok ja ne upalim svoja onda odmah vracaju na oborena :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

blicam i ja kao besan i za policiju i za farove, a svim mudracima sa naknadno ugradjenim xenonima treba lepo policija da deli upute za vanredni tehnicki pregled. moze to i da se nasteluje da ne ubija u mozak. fascinantno je da svi novi automobili, sa xenonima i bez, imaju normalno nastelovane farove. e kad mudraci pocnu da steluju da im dalje "baca" i ugradjuju xenone pa su im srednja svetla pravac u moju sofersajbnu ( a ne vozim ferari pa da je na pola metra visine), to treba kaznjavati zestoko.

jeste, sad ce 3/4 onih koji ovo procitaju da se oseti prozvano, ali odvezite auto na tehnicki pregled da vam nasteluju farove po propisu. kosta par stotina dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bar trećina vozila ima ozbiljno raštelovane farove - sa xenonima ili bez, raštelovan far je problem. Sa ogromnim brojem novih vozača i vozila u saobraćaju možemo zaključiti da je prosečan šofer danas minimalno svestan svog vozila, a još manje svoje okoline i saobraćaja u kom učestvuje (površno). Dok se država ne uključi taj trend će samo nastaviti da bude negativan, baš kao što je novi zakon, nakon kratkoročnog poboljšanja, nastavio negativan trend prethodnog.

Sad su zakomplikovali i polaganje, samo se postavlja pitanje - ko će da uči te ljude da voze kako treba i ko će da ih posle kontroliše? Iste ove neznalice koji su odgovorni i za tekuće stanje. Biće sve isto, samo skuplje, jer to je izgleda jedina poenta svega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi jesu manje svesni sebe, okoline i na kraju vozila i saobracaja. Zasto?! - Zbog velike depresije, zbog manjka slobodnog vremena , zbog sve vecih troskova i nameta itd. Zato , moramo biti obazrivi i nastojati da se mi ne nadjemo sa druge strane ako vec nismo pa da se prepoznamo u ovakvim tekstovima.

Drzava je maceha i nema nista od njene pomoci , bar se ne nazire. Bojim se da ce mo se sve vise sretati sa ovim problemom ne samo u tekstovima vec i uzivo.

Po meni , stanje je alarmantno ! To sto birokratija ne vidi ovaj problem dok je zaokupljena svojom guz..om , to ne znaci da problem ne postoji. Sve cesce su vozaci zamisljeni i neoprezni pa imamo od najbizarnijih do najstrasnijih slucajeva krsenja propisa i ugrozavanja bezbednosti u saobracaju.

Blicajte, ne posustajte. Dok god ima dobre volje bice i ljudi. :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi jesu manje svesni sebe, okoline i na kraju vozila i saobracaja. Zasto?! - Zbog velike depresije, zbog manjka slobodnog vremena , zbog sve vecih troskova i nameta itd.

ali drze namerno previsoko nastelovane farove zato sto su samozivi, sebicni, primitivni i glupi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verujem da su tvoja (moze bez formalnosti?) iskustva takva. Sve vise i sve blize sam i ja istom, medjutim jos uvek zivi tracak nade da su ipak ljudi dobri i neshvaceni pod pritiskom sadasnjice pa zato i nastaju sukobi i problemi. Vagam , opasno ! <_<

Edited by zulurbr

Share this post


Link to post
Share on other sites

mmmm, mozda cinjenica da zivis u manjem mestu pa jos u vojvodini, a vojvodjani su definitivno civilizovaniji od ostatka srbije, utice na formiranje takvog stava. preseli se u beograd na 3 meseca i prevagnuces na moju stranu.

znas, u ZR ti niko ne svira kad na semaforu sacekas zeleno da bi krenuo, u BG je rutinski da se svira cim se upali zuto, a doziveo sam nekoliko puta da mi sviraju sto sam stao na crveno u pola noci kad nema nikoga. jednom sam cak i izasao iz auta, da pitam coveka sta je problem, reko' mozda mi je ispustila guma, curi mi gorivo itd, a on se prodere " sta stojis kad nema nikog?"

a ove sa farovima, poceo sam da ludim, jednog sam pre neki dan u mom kraju naterao da stane. ide mi u susret i posle mog blicanja ne obara svetla. ja lepo predjem na njegovu stranu i nastavim da blicam dok nije stao. izadje glupavi klinac od 20 god iz spustene mecke 190 :thumbdown: sa ksenonima. kaze da su mu to srednja svetla. na moju sugestiju da sto pre odveze auto na stelovanje farova odgovorio mi je "ko te jebe, meni je ovako dobro". e za to ko te jebe je popio nokaut, a za dobro sam mu kljuceve bacio u saht.

inace znam kretena iz komsiluka, 100 puta sam mu rekao kad ga vidim kod kioska gde pljuge kupujemo da sredi te farove

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam da li da formulisem kao nasilje,pa da bude kao u dvoru izbaceni ste.hahahahaha.

ovo je dobra fora,,,sada ce nindza kornjaca da mu vozi mecku kada nadje kljuceve! :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djape1977 : svaka ti čast. Na mom bravu su mi otpale zaštitne kapice koje idu ispred sijalica za srednja svetla (H1), koje služe da ne zaslepljuješ druge učesnike. Išao sam koe errora, kaže čovek vozi tako, ne fali ti ništa, nemoj da bacaš pare. Nisam primetio da mi blicaju, verovatno zato što su mi sijalice slabe. Nikako to da rešim, moraću errora da navatam da mi ipak otvori farove i zalepi nazad te :wallbash: :wallbash: kapice, pa onda da turim night breaker sijalice koje sam kupio, ne bi li bolje video, naročito po kiši i kada je mokar asfalt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče blicanja, ne vidim kako je upozoravanje drugih učesnika na postavljen radar na putu kršenje zakona ili ometanje sprovođenja istoga. Radar je tu preventivno valjda, kao i sve druge akcije Saobraćajaca na putu. PREVENTVNO to znači da svojim prisustvom upozore vozače na loš put, prisustvo pešaka, itd ako nekoga upozoriš blicanjem tvoj postuak se izjednačava sa njihovim u principu. Kada blicam ja inače ni ne znam kojom brzinom vozilo koje ide u susret se kreće, tako da ja ništa nisam ni ometao (čak sam im i pomoga ;) ).

Blicanje inače ne služi samo za to (radare, policiju) nego i za razna druga upozorenja:

molim upalite svetla po mraku, klizav put ispred, rupe (krateri tj.), otada ti tablica od 4000din :) itd.

I naravno treba biti solidaran na putu šta god je u pitanju, kao što treba biti solidaran i kada si i pešak i biciklista. I onako teško živimo i ovi nas kerovi maltertiraju na putu, samo još nemojmo biti solidarni i nismo daleko od naših rođaka na drvetu.

Raštelovani farovi na našim ravnim putevima ma hajde :) ja se vozim svaki dan na moju žalost putem Inđija-NS farovi su mi u očajnom stanju pokušavam svaki mesec besplatno ih štelujem u AMSS ali jednostavno to je cirkus od puta još kada me zaustave Policajci u Inđiji i žele da mi naplate kaznu jel ne radi jedno svetlo. Profesionalno vozim oklopna kola, 3 tone čelika i odbojnika zamisli samo kada bih ja divljao na putu mogu kroz svaka kola da prođem kao kroz stiropor, zapamtite uvek ima i jači i brži. I na kraju samo polako i đentlmenski kako ide ona reklama: budimo ljudi, da ne bi smo bili biljke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ometati Policiju u radu (vršenju njenih dužnosti) nije dozvoljeno.

Obaveštavati se o radu Policije je dozvoljeno. Blicanje je tipično međusobno obaveštavanje o radu Policije (u ovom slučaju saobraćajne) i nije, niti će biti zabranjeno.

Ako je to zabranjeno, onda je npr. zabranjeno da pozoveš telefonom drugara koji vozi par minuta iza tebe i kažeš mu da radar stoji tu i tu, ili da je kontrola tu i tu... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

u normalnom drzavama, toj istoj engleskoj napr, drzava (policija ili ko je vec nadlezan) redovno objavljuje zvanicno pozicije kamera i radara. gradjani su obavesteni o radu policije jer je policija servis gradjana. osnovne podatke o svakom vozilu na osnovu tablica mozete dobiti na zvanicnom DVLA sajtu. naravno, zloupotrebe se desavaju i tamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xa, ja sam još jedan Zrenjaninac koji blica i blicaće dok je živ! Pa dobro, ako nam zabrane da blicamo (što me neće začuditi) ostaje nam i dalje da uključimo sva 4, ili samo 2 ili da izvirimo kroz prozor.... Pa nije valjda da oni nama mogu da doskoče, nisu oni pametniji, ONI su samo bezobrazni!

Original "Dve stvari su bekonačne, svemir i ljudska glupost. Za ovo prvo nisam siguran"

Plagijat, ili dopunjeno izdanje "Tri stvari su bekonačne, svemir, ljudska glupost i bezobrazluk vlasti. Za ovo prvo nisam siguran, a za ova druga dva sam siguran, samo ne znam koja je BESKONAČNIJA!"

Nisam mislio na NAŠU vlast, vec na tuđu. Mislim, čim nije s' nama, znači da je njihove, tj. tuđa, je l'!

Edited by Bob_Rock

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da niko nikada i nikome ne sme da baca kljuceve u sahtu jer su mu svetla visoka, a o nasilju i da ne govorim... Hoces mi reci da si se ti bezbedno ponasao u saobracaju kad si mu uleteo u traku i naterao ga da se zaustavi... A sta da te taj neko zakucao kolima pa posle odleteo na trotoar, nisi mogao da znas kako ce on odreagovati... To je za svaku osudu! Niko od nas nije zaduzen da da lipravdu... Naravno da NE PODRZAVAM ni one sa ne nastelovanim farovima, ali mozda nisu uvek za to krivi vozaci, nego su recimo i neinformisani mozda. Svima nama je cilj da bolje vidimo na prvom mestu pa tek onda razmisljamo kako je onima koji idu u susret.

Inace nije tacno da ce ti za male pare nastelovati farove na tehnickom! Nece, bas ih briga, da je tako svi bi imali nastelovane, nasteluju ti na tehnickom i niko ih sam nece rastelovati. Meni levi far baca malo vise od desnog, na tehnickom kazem liku da mi proveri farove, on pogleda i kaze odlicni su ti farovi!

E sad sam da cackam necu niti imam vremena, drgima ne smetam... Naravno desavalo mi se da nas ima 5 u kolima u pun gepek stvari, auto legne do zemlje, ljude koji mi idu u susret malo zaslepim, oni blicnu meni, ja njima i tako teram dalje... Naravno ovo se ne desava svaki dan, ali se moze desiti svakome!

Blicam i uvek cu blicati, nemam nista od toga da se sladim sto ce neko naleteti na patrolu koja stoji na kraju nekog pravca gde ima 5 vikendica i oni to okarakterisu kao naseljeno mesto pa kaznjavaju vozace...

Blicanje nikada nece biti zabranjeno... :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...