Jump to content
FAS Goran
boki

Filmovi, serije...

Recommended Posts

29 minutes ago, shomispc said:

Pa saznao je zato što živimo u dobu gde informacije putuju brzinom svetlosti, i gde su, uslovno rečeno, necenzurisane.. Da se to njima desilo pre 20g, teško da bi sve bilo toliko transparentno :) 

 

Stoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni samo nije jasno pored sve te katastrofe, umiranje od radijacije i sta sve ne, imas jedan nato koji isti taj uranijum baca nama po glavama i truje nas.. Pa ko je tu lud? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cernobil - Da ne ulazim sada i ja u diskusiju koliko je nesto tacno ili netacno prikazano, da li je preterano u ovu ili onu stranu, to nikada necemo saznati... ali serija je PERFEKTNA!!! Nisam u zivotu gledao bolje uradjenu seriju po istinitom dogadjaju (a i uopste). Od lokacija, preko kastinga, kamere, rezije... svaka cast.

Rusi su najavili da ce snimiti i svoju verziju... pa da vidimo i to ;) 

 

Game of Thrones - poslednja sezona je djubre na kvadrat. Toliko besmislena, plitka, puna rupa... bas su je "odradili" iako su uzeli brda para.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega vaperu, kad si vec spomenuo Černobil, ženina koleginica koja je inace ukrajinka kaze da je sve bilo tako ako ne i gore od prikazanog tako da je to to od prilike...

btw ja odusevljen osim sto je komunikacija na engleskom a ne na ruskom... Stoga zeljno iscekujem tu rusku verziju ako je ikada snime...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da su prvo probali na ruskom pa je to lose zvucalo (akcenat valjda nije valjao) pa su odlucili da ipak bude engleski.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se za Černobilj da je odlična serija, koja drži pažnju, bez sexa i ljubavne patetike...

Opet kažem, korišćen je svaki momenat da se Rusi pecnu. 

Zataškavanje je tih godina bilo veoma često, praktično normalno, a mislim da je jedino "dobro" što je ta katastrofa donela shvatanje radijacije i nuklearne energije na mnogo ozbiljniji način.

Što se osiromašenog uranijuma tiče, radijacija je njegov nus proizvod. Naime zbog povećanja izdržljivosti oklopa borbenih vozila, moralo se ići na jače protiv-oklopne projektile. Kod raketa je to lakše, ali kod topovske municije to je značilo ili povećanje kalibra (što implicira i povećanje mase oružja i borbenog kompleta municije) ili nalaženje čvršćih materijala za izradu zrna. Upravo zato je poslužio osiromašeni uranijum, kao materijal koji ima veliku probojnost, a malu masu, te su od njega napravili projektil 30mm za top na jurišnim avionima i helikopterima! Sebi su smanjili količine otpada iz elektrana (taj uranijum i potiče iz nuklearnih elektrana), dobili probojnost i radijaciju koja se oslobađa udarom zrna u materijal i obično je smrtonosna za posadu oklopnjaka!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10.6.2019. at 5:03 PM, chikavili said:

Cernobil - Da ne ulazim sada i ja u diskusiju koliko je nesto tacno ili netacno prikazano, da li je preterano u ovu ili onu stranu, to nikada necemo saznati... ali serija je PERFEKTNA!!! Nisam u zivotu gledao bolje uradjenu seriju po istinitom dogadjaju (a i uopste). Od lokacija, preko kastinga, kamere, rezije... svaka cast.

Rusi su najavili da ce snimiti i svoju verziju... pa da vidimo i to ;) 

 

Game of Thrones - poslednja sezona je djubre na kvadrat. Toliko besmislena, plitka, puna rupa... bas su je "odradili" iako su uzeli brda para.

Černobil juče odgledao i sve što si napisao bih i ja napisao. Jedino me čudi ako je sve po istinitom događaju snimljeno dal l' je realno da su rusi toliko idioti da su hteli da sakriju od ostatka sveta da je sve kao u najboljem redu, samo blaga radijacija.

 

Za GoT delim isto mišljenje, užas i sve zbrzano u ovoj poslednjoj sezoni, možda prve dve epizode zanimljive, preostale :thumbdown:

 

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sinoć počeo da gledam,ok serija. Šta se tačno desilo to nikada nećemo saznati,bitno da oni znaju šta je bilo pa da se više ne ponovi. Da su se pravili ludi da se nešto desilo to je tačno,dok ih nisu pritisnuli. Do Engleske je došla ta prašina 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Axic said:

Jedino me čudi ako je sve po istinitom događaju snimljeno dal l' je realno da su rusi toliko idioti da su hteli da sakriju od ostatka sveta da je sve kao u najboljem redu, samo blaga radijacija.

 

Naravno da je realno. Pa mislim da bi svaka drzava pokusala da zataska, ako ima mogucnosti. Mada je u danasnje vreme to prakticno nemoguce, ali 80-tih bi cak i proslo da nisu bile razmere posledica koje su bile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serija je odlicna, ta tvrdnja nije nuzno odredjena time da li je istinita ili ne, u vecoj meri inace i jeste, nego je serija sa stanovista samog zanata kamere, fotografije, kadriranja, zvuka itd itd itd zaista perfektna. Naravno, ona u sebim nosi zapadni narativ o tromoj, losoj, nesavrsenoj Rusiji, a iskreno pitanje je kako bi USA reagovala tih godina da se to njoj desilo, ja mislim da bi cak bila gora i sporija, jer i inace cega god su se dotakli bili su milosrdni i savrseni ;) Naravno, ironican sam.


Pricamo o skrivanju, zataskivanju, je i danas aktuelna. To sto bi mi danas mogli brzo da snimimo obicnim telefonom nuklearku koja gori i putem social media ili bilo kojim drugim putem obavestimo druge o tome, ne znaci da u ovom trenutku neko od nas ne krije gomilu stvari....Meni je u ovoj seriji najstrasnije to da ljudi licno i interes stavljaju ispred cak i tamo gde mogu biti zivoti u pitanju, ali i najdivnije to da postoje ljudi koji ce svoj zivot bukvalno zrtvovati zbog drugih. To je onako ajd kazem lep lajtmotiv ove serije.

 

Inace, neko spomenu, i meni je do sada true detective bio no 1, prva sezona naravno, medjutim po kvalitetu izrade Cernobil se priblizio.

Edited by Nidza Savin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serija Černobilj: Preživeli inženjer o činjenicama i fikciji u HBO seriji

 

pripjat.jpg

Photo: Wendelin Jacober from Pexels
 

Inženjer Oleksij Breus koji je u nuklearnu elektranu stigao jutro nakon eksplozije, kaže da su neki događaji opisani realistično, a neki - ne.

 

Svega nekoliko sati posle najgore nuklearne nesreće na svetu, inženjer Oleksij Breus ušao je u kontrolnu sobu reaktora broj četiri u nuklearnoj elektrani Černobilj u Ukrajini.  Član osoblja elektrane od 1982. godine, on je postao svedok neposrednih posledica katastrofe koja se desila u nuklearnoj elektrani 26. aprila 1986. godine. Priča o katastrofalnoj eksploziji reaktora, ispričana u mini-seriji u koprodukciji HBO-a i Sky, dobila je najvišu ocenu svih vremena za neku televizijsku seriju na stranici IMDB. Rusi i Ukrajinci gledali su je preko interneta, a dobila je i dobre ocene na ruskom sajtu ''Kinopoisk''. Breus je radio sa mnogim pojedincima prikazanim u seriji i dao sud o njoj. 

 

Koliko je istine, a koliko fikcije? 

''Bio sam iznenađen što su nas uopšte doveli tamo'', priča Breus o dolasku na posao jutro posle eksplozije. ''Reaktor je delovao toliko oštećeno da je izgledalo kao da tu nema šta da se radi.'' Neki od događaja kojima je prisustvovao toga jutra opisani su realistično u seriji, kaže on, ali neke druge opisuje kao fikciju. ''Černobiljska katastrofa je opisana moćno, kao globalna katastrofa u kojoj je stradao veliki broj ljudi. Takođe, emocije i raspoloženje iz tog vremena prikazani su prilično precizno, i među osobljem i među vlastima. Međutim, tehnološki aspekti sadrže neka odstupanja, koja ne moraju da budu laž, već puka fikcija'', dodaje on.

 

Šta je sa glavnim likovima?

U središtu priče nalaze se tri ključne ličnosti: direktor elektrane Viktor Brjukanov, glavni inženjer Nikolaj Fomin i zamenik glavnog inženjera Anatolij Djatlov. A Oleksij Breus njihov opis doživljava ''ne kao fikciju, već kao otvorenu laž''. ''Njihove ličnosti su izvitoperene i pogrešno predstavljene, kao da su zlikovci. Oni uopšte nisu bili takvi. Anatolij Djatlov je postao glavni anti-heroj serije zato što su ga ispočetka tako doživljavali radnici nuklearne elektrane, njegovi potčinjeni i uprava. Kasnije se ta percepcija promenila.'' Sva trojica osuđena su na 10 godina u radnom logoru zbog uloge koju su imali u nesreći, a tvorac serije Kreg Mejzin i dalje insistira na tome da je Djatlov posebno bio ''pravi siledžija'', koji je kasnije davao nekredibilne izjave.  ''Operateri su ga se plašili'', slaže se Breus. ''Kad je bio prisutan u bloku, svi su bili napeti. Ali koliko god da je bio strog, bio je vrhunski profesionalac.''

 

Da li su posledice radijacije prikazane verno? 

Breus kaže da su tvorci serije dobro prikazali dejstvo radijacije na ljudsko telo. Nekoliko sati posle eksplozije, pričao je sa Oleksandrom Akimovim, vođom smene u reaktoru broj četiri, i operaterom Leonidom Toptunovim, koji imaju istaknute uloge u seriji. ''Najblaže rečeno, nisu izgledali dobro'', kaže on. ''Bilo je očigledno da se osećaju loše. Bili su veoma bledi. Toptunov je bukvalno pobeleo.'' U roku od dve nedelje, i Akimov i Toptunov su umrli u moskovskoj bolnici od akutnog radijacijskog sindroma (ARS). ''Video sam i druge kolege koje su radile te noći. Njihova koža bila je jarkocrvena. Kasnije su umrli u bolnici u Moskvi. Izloženost radioaktivnom zračenju, crvena koža, radijacijske opekotine i opekotine od pare bili su ono o čemu su mnogi pričali, ali nikad još nije prikazano ovako. Kad sam završio smenu, moja koža bila je smeđa, kao da sam pocrneo od sunca po čitavom telu. Delovi mog tela koji nisu bili prekriveni odećom - kao što su ruke, lice i vrat - bili su crveni''.

U nedeljama neposredno posle eksplozije, umrlo je 29 radnika elektrane i vatrogasaca od ARS-a, izazvanog izloženosti visokim dozama jonizujuće radijacije, prema tvrdnjama sovjetskih zvaničnika. Još dva radnika umrla su od posledica povreda. Telo jednog od njih, Valerija Kodemčuka, nikad nije pronađeno u ruševinama reaktora. 

 

Šta je sa vatrom? 

Vasilij Ignjatenko, prikazan u seriji, bio je među prvim vatrogascima poslatim da suzbije požar. Vatrogasci poslati iz obližnjeg Pripjata nisu znali za izloženost radijacijskom zračenju. Ignjatenko je umro od akutnog radijacijskog sindroma 13. maja 1986. godine. Stigavši na posao tog jutra, Breus kaže da nije video nikakvu vatru. ''Video sam oštećenje u reaktoru broj četiri. Mogli ste da vidite ogoljenu opremu i pumpe. Nije bilo dima niti vatre, samo je iz oštećenog dela kuljala para.'' Većina vatrogasaca polivala je oštećeni reaktor vodom, kaže on. ''Tanki mlaz koji su sipali vatrogasci verovatno je ispario još pre nego što je stigao do reaktora.'' Vatrogasci su zamoljeni i da pomognu u čišćenju radioaktivnog otpada sa krova nakon što je vatra ugašena.

 

Koliko je tačan bio prikaz radnika?
Jedna od najdramatičnijih scena u mini-seriji prikazuje tri radnika elektrane kako se dobrovoljno javljaju da uđu u podzemni tunel ispod oštećenog reaktora da otvore vitalni ventil za odvod. Bilo je strahova da će ''lava'' iz otopljenog reaktora stići do vode, izazvavši novu, potencijalno snažniju eksploziju. Suprotno izveštajima da su tri ronioca stradala od radijacijske bolesti kao posledice njihovih radnji, sva trojica su preživela. Šef smene Boris Baranov umro je 2005. godine, dok su Valerij Bespalov i Oleksij Ananenko, obojica glavni inženjeri jednog od odeljaka reaktora, i dalje među živima i žive u glavnom gradu Kijevu. 

''To nam je bio posao'', kaže Oleksij Ananenko, koji je tada bio na smeni, dok su ostali dobili naređenje od šefa. Oni su znali gde se nalaze ti ventili, tako da su bili pravi ljudi za taj zadatak. ''Da to nisam uradio, mogli su tek tako da me otpuste. Kako bih našao drugi posao posle toga?'' On ističe nekoliko netačnosti u televizijskoj verziji. Njihova lica samo su delimično bila prekrivena respiratorima kako bi mogli da pričaju među sobom, nije im ponuđena nagrada i nisu dobili aplauz po uspešnom povratku. ''To nam je samo bio posao. Ko bi tome aplaudirao?''

 

Dovedeni su rudari da prokopaju tunel ispod reaktora kako bi se napravio prostor za razmenjivač toplote, da bi se sprečilo da otopljeno jezgro prođe kroz beton i kontaminira podzemne vode, ugrozivši tako milione života. Temperatura ispod reaktora bila je visoka i u seriji su prikazani kao da su se skinuli do gole kože. ''Oni jesu skinuli odeću, ali ne onako kako je prikazano na filmu, ne skroz do kraja'', insistira Breus, ističući i da njihova uloga na kraju nije bila ključna za priču. ''Rudari su prikazani kao tvrdi momci koji se ne plaše ničega, ali ne i radnici elektrane.'' Rudari su završili svoj deo posla pre roka, ali do tada se otopljeno jezgro već ohladilo.

 

Koliko je fatalan bio ''Most smrti''?
U seriji, stanovnici Pripjata žure do železničkog mosta kako bi bolje videli vatru, nesvesni da će tako biti izloženi radijaciji. Deca su prikazana kako se igraju u radioaktivnoj prašini, koja pada sa neba kao sneg. To je kasnije postalo poznato kao ''Most smrti'', posle izveštaja da su oni koji su tamo stajali navodno umrli od radijacijske bolesti. Ali, Breus veruje da je većina stanovnika Pripjata prespavalo eksploziju, a i on sam je za nesreću čuo tek kad je narednog jutra stigao na posao. ''Nikad nisam čuo da se okupila masa koja je išla da tokom noći gleda vatru'', kaže on. ''U bolnici sam lečen zajedno sa čovekom koji se odvezao biciklom do mosta ujutro 26. aprila. On je dobio blagi tip akutnog radijacijskog sindroma, rekao je lekar. Drugi moj prijatelj koji je lečen u isto vreme rekao je da je imao sastanak sa devojkom blizu mosta te večeri. On je posle imao zdravstvenih problema.''

 

Kako je predstavljen Sovjetski Savez?
Oleksij Breus kaže da je nesreća pomogla da na videlo izađu suštinske manjkavosti sovjetskog sistema. ''Naprimer, ta bespotrebna tajnovitost, koja je postala jedan od uzročnika Černobiljske katastrofe. Kad su operateri pritisnuli crveno dugme, reaktor se nije zaustavio, već je eksplodirao.'' Ali, iako su mnogi pohvalili posvećenost serije detaljima, on smatra da je to i jedna od njenih veliki mana. ''Prikazani su mnogi stereotipi, tipični za zapadnjačku predstavu o Sovjetskom Savezu'', tvrdi Oleksij Breus. ''Velike šolje, votka, KGB svuda.''

 

Kad se sve sabere i oduzme, međutim, on je zadovoljan što je serija uspela da preusmeri pažnju javnosti na samu nesreću i razmere nastale štete. ''Njene visoke ocene pokazuju da se ljudi i dalje interesuju za Černobilj. To nije samo lokalno interesovanje jedne male grupe ljudi, već ona i dalje postoji na globalnom nivou.''

 

preuzeto sa - b92.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dve nove serije, Projekat plava knjiga kao dosije x samo onaj deo o NLO. Kvaka 22 mini serija o drugom svetskom ratu 

Project-Blue-Book-2019-movie-poster.jpg

MV5BZjY3MmQzYzItMzRmNC00NWQyLWJjYjgtNzEzNTBlMTllYjRkXkEyXkFqcGdeQXVyNjg3MDMxNzU@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam ga odavno, dobra je prica skroz.. Kolko se secam ima i americka verzija ovoga.

 

Ko prati, pojavila se 3. sezona Stranger Things na torrentu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...