Jump to content
FAS Goran
cmiro

Punto mk.2 - ne radi klima? / šišti klima / problemom sa klimom / curi klima

Recommended Posts

Evo i mene :welcome:  :welcome:  :welcome:​  posle duzeg vremena sa jednim mogu reci ne tako malim problemom.Naime sta se desilo,prosle godine pred odlazak na odmor(Crna Gora) izvrsim punjenje sistema za klimu sa freonom,majstor lepo to sve uradi,proveri da li negde curi i ordadi sve to maximalno profesionalno.Ali sta se desi posle maltene godinu dana negde u sistemu za klimu freon malo po malo iscuri.Kosultujem se sa mojim majstorem i kaze dodji da pogledamo.

 

Prvo sto je radio proveravao je xladnjak klime koji mu je bio dosta sumnjiv jer je postao (kako on kaze dosta porozan),gledao xladnjak,kontrolisao ventile gde se puni klima,kontrolisao sastave cevi gledao skoro citavix 2.5 do 3 sata i nigde nista nije mogao da uoci,predlozio mi je da zamenimo xladnjak klime sto sam i uradio.Kupio sam neki jeftiniji(neki kinez za 7000 dinara posto nisam bio u mogucnosti da izdvojim vise(imali su i skuplji,recimo VALEO xladnjak sto je skinuo kosta negde oko 26000 sto je za moj budzet mnogo :coffee:  :coffee:  :coffee: ).Pokazao mi je mesta na hladnjaku gde se vide masne fleke jer je ubacivao neku boju u freon da pokaze mesto curenja.

 

Zameni on xladnjak klime,i masinom za punjenje klime pusti vazdux pod pritisak da vidi da li opet negde pusta i da li da ponovo puni sistem gasom,medjutim pokazuje se negde ponovo gubitak tj.negde izilazi vazdux,opet on gleda jedno 2 sata proverava i kaze ovako ce mo:punimo sistem gasom,i za neko vreme kad imas vremena dovozis mi auto da sve komlpet rasturim pocevsi od xladnjaka za klimu pa sve do instrument table jer mozda postoji mogucnost da negde unutra pusta gas.

 

Juce sam ostavio auto kod njega i videce mo kakva je situacija preko vikenda, nadam se da problem nije toliko veliki.Javljam se sledeci put sa vestima od majstora,izvinjavam se sto je ovoliko dugacak tekst. :no  :no  :no  :cry:  :cry:

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

....koji sada ima da se nadje i za 5500 din i to bas famozni Valeo. E, sad koliko je to blizu ili daleko od Valea? Ima i Marreli za te pare. Danski NIssens je oko 10ak hiljada. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem sa klimom.Upalim je lampica svetli ali ne pali kompresor.Gasa ima u sistemu provereno,rece mi jedan majstor da je mozda relej ili osigurac.Ako neko moze da mi kaze gde se nalayi taj relej i koji je osigurac od klime posto nemam upustvo da vidim.Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio kod majstora,dopunio mi freon i sad hladi odlicno.Inace sam zvao coveka od koga sam uzeo auto i on mi rece da je isto prosle godine dopunio i da je radila super 2 meseca i onda je prestala jer vise nije bilo freona.Sad me interesuje kako je moguce i gde da pusta toliko malo da traje citava dva meseca.To je verovatno tesko pronaci gde pusta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako traje dva meseca onda to malo vise pusta. Idi opet kod istog majstora i reci mu to sto si gore napisao. On ce ubaciti boju da vidi gde pusta, pa javi kakva je situacija. :-)
Jel ti prodavac to nije spomenuo pre kupovine auta?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cesto pusta na preostatu klime,tu je kod mene pustalo.Plin izlazi pokraj nozica u dzeku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao mi je pre kupovine auto da je punio ali posle toga nije sipao boju da vidi gde pusta.Sacekacu malo posto idem na more u nedelju,pa ce valjda izdrzati,ali svakako cu to srediti.Ako pusta na preostatu sta se tu radi,jel se menja preostat ili nesto drugo.Pozdrav i haval svima na odgovorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Menja se presostat uglavnom(majstor mi rece da on sam od sebe pusta. Kako? Fabricki los) , mada moze biti i sam spoj presostata i onog cilindra ispod, na koji se presostat srafi. Nov je oko 55eur, polovan 20eur. Ja sam stavio polovan i za sada radi. Sacekaj da se pogleda sve UV lampom i onda  ces znati gde pusta, pa ces dalje. Neke komponente mogu da se vare, neke ne. U svakom slucaju, ne zuri sa punjenjem da ne bi bez veze placao u vise navrata, a sistem nisi do kraja ispitao da li ''drzi''. 


Cesto pusta na preostatu klime,tu je kod mene pustalo.Plin izlazi pokraj nozica u dzeku.

Da. Bas to mi je i majstor elektricar rekao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preostat se mijenja,to im je boljka.Ja svoj kupio za 5 eura,skinuo sa prijateljevog punta,jer kod njeg svakako nema kompresora :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas upalim klimu kad ono nista.Odem kod majstora,kaze skroz je prazna.Pregledao cevi crevai ne vidi nigde da pusta.Skinuo je branik,i na ulazu cevi u hladnjak vidi se masna fleka u duzini 5cm.Kaze da tu pusta i da moram kupiti novi hladnjak.Rece mi da ima neki kineski za 5000-6000 dinara,pa da vas pitam jel se isplati to kupiti kako su se pokazali.Sad cu morati da se kuvam jer sam sve pare dao za odlazak na more... :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam mijenjao hladnjak prije par dana,placen 70 evrica.Nije orginal ali radi posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mog problema.

Otkad sam kupio kola povremeno se cuje neko sistanje iz ventilacije dok je ukljucena klima. Nisam mnogo obracao paznju na to, a ni na temperaturu hladnog vazduha koji izlazi iz ventilacije. Prosle godine sam bio kod nekog majstora da eto pre mora proveri o cemu se radi, eventualno dopuni sistem, neko ulje u kompresoru za koje su mi pricali, itd.. Tada se desilo da ona masina za klime nije mogla lepo da vakumira sistem (ili je mogla ali nije mogla lepo da ga napuni, sad se vise ne secam) i taj proces je trajao jako dugo, mnogo duze nego na ostalim kolima. Majstor je konstatovao da postoji neko zacepljenje ali ne zna gde, i da mora da menja deo po deo dok ne otkrije sta je u pitanju. Rasturao je kaze i ekpanzioni ventil ali on je ok. Posle te intervencije klima nije uopste hladila, samo bi obrtaji motora skocili sa 800 na 2500 kad se ukljuci kompresor. Posle dan ili dva klima je malo po malo proradila, sama od sebe, i tad sam primetio da desna strana centralnog otvora solidno hladi, dok leva strana izduvava znatno topliji vazduh. Ponovo se pojavljuje ono sistanje i tada i leva strana hladi kako treba, kad prestane sistanje ona oslabi. Onda mi se par puta desilo da iz ventilacije izlazi beli dim ili magla bez mirisa. To mi se i danas desilo, i primetio sam da tada jednako hlade i leva i desna strana, cak sam i snimio telefonom ali se slabo vide ta isparenja.

Sta mi je ciniti, ima li leka, i koliko je to normalno?

Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se na puntu culo to sistanje - krckanje godinu dana ali je klima radila super..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravih da napisem, i kod komsije na puntu leva strana malo slabije hladi ali nije toliko izrazeno. Cak smo i merili, razlika je od 4 do 7 stepeni manje u odnosu na desnu stranu. Kod mene nisam merio, nisu mi kola bila tu.

Evo i snimka od danas. Kamera ne moze lepo da snimi, uzivo izgleda strasnije.

Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vako, zveknuo presostat, punto 2 jtd, uzeo polovan 1-ne odgovara, zamenio i drugi explodirao i ispustio freon.. Da li mora nov ili sam loš na džaku za p..kama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre dve godine kupio nov i od tada klima radi bez ikakvih problema i promena intenziteta.

jbg, novo je novo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrad forumasi, nov sam na ovom forumu. Iz pozarevca sam, imamo familijarni punto od 12.2011. godine kupljen nov, ali imam jedno pitanje, kada se koristi klima uredjaj u puntu, poluga za vazduh treba da stoji da uvlaci svez ili da okrece onaj u kabini, i kada se iskljuci klima kako treba da se izduvava, sa otvorenom tom polugom ili da okrece vazduh iz kabine? :) mozda pitanje nije za ovu temu, izvinjavam se unapred ako je tako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...