Jump to content
FAS Goran
srki1003

Stilo 1.6 - gasi se na plinu / metanu

Recommended Posts

Posle dužeg istraživanja, ja sam moj problem konačno rešio. Dakle, posle "Swap"-a bobina, svećica, klapne sa ćalovog stila 1.6, ništa nisam rešio. Čišćenje klapne gasa x-puta. Podešavanje pozicije klapne preko examiner-a, takođe. Iz italije moj auto je došao sa Landi Renzo uređajem Omegas. Došao je bez Timinig advance processor-a (one male stvarčice koja vraća ugao paljenja) što je mom majstoru bilo čudno, iako je sam uređaj, navodno, ugrađen u Viccenci u Italiji kod ovlašćenog Landi servisera. Pomenuti uređaj (misli se na T.A.P) je naknadno ugrađen te 2012. godine, ovde u Srbiji. Da li je on bio ugrađen u Italiji ili ga je neko "iščupao" iz auta - ne znam. Znam da ima i neki LANDI omegas+ koji ima u ecu-u, navodno, opciju da sam vrši vraćanje stepena paljenja, bez navedenog T.A.P, međutim, u jednoj firmi iz KG, koja se bavi sa LANDI RENZO-uređajima kažu da na 1.6 i 1.8 mora T.A.P u svakom slučaju da se instalira. E sad, posle ugradnje, auto se mnogo bolje ponašao, manje trošio, ali režim rada motora na leru nikako nisam mogao da rešim. Vozim po gradu treća, mali gas, ispred krivine druga i on mi crkne i tako x-puta. Iskreno, poslednjih dana sam razmišljao da prodam k.... i da kupim nešto drugo. Sati i sati na internetu. Sve dok nisam došao do uputstva za instaliranje i korišćenje (podešavanje) T.A. Procesora COBRA marke A.E.B. tip 510N. Dakle, problem je bio u T.A. procesoru, konkretno te 2012 god., pored povezivanja istog na senzor radilice, nije izvršeno povezivanje i na senzor položaja klapne gasa (trottle position sensor) - jedna mala plavo-žuta žica koja ide na, mislim roze-belu sa klapne gasa. Sve te T.A. procesore pravi renomirana firma A.E.B iz Italije, kod mene je ugrađen LANDI STAP-100, a to je u stvari A.E.B. 510N tzv. COBRA T.A.P. Dakle, na stilu 1.6. i 1.8 ko nema ugrađen ovaj uređaj, bilo plin ili metan imaće velike probleme sa ler gasom i sa potrošnjom goriva. Vrlo često prilikom instalacije novih uređaja nije retkost da vam navedeni uređaj neće ugraditi jer uglavnom nije deo "paketa" za ugradnju. E sad, ja ne znam da li je isti obuhvaćen elektronski u nekim savremenijim kompijuterima (čitaj ECU) od LPG(CNG) uređaja novijih generacija, ali ko ima landi renzo omegas u svom fiat stilu isti mora imati. Pošto sam posle dve godine zaključio da možda ovaj TAP nije povezan kako treba, a za elektriku sam "totale" laik, gore navedena plavo-žuta je povezana po uputstvu za povezivanje. E sad nije samo povezivanje, ima i podešavanja. Pošto ja nisam mogao da ga podešavam preko računara, morao sam da primenim opisanu proceduru za ovu COBRA-u i istu sam primenio. Dakle ja sam za moj stilu izabrao krivu od 12' vraćanje ugla paljenja, sa interneta sam zaključio da je to otprilike ok, ali to nigde ne piše i to vam niko neće reći.  Uputstvo na engleskom za COBRA A.E.B. 510N u pdf-u može se preuzeti sa interneta. Nije nikakva nauka podesiti ovaj uređaj, samo pratite uputstvo. Ostaje samo da se podesi aktiviranje ovog "varijatora" na leru, za koju vam je potreban precizan šrafciger i da motor radi na leru na TNG/CNG-u. Procedura je stvarno laka, da je sad ne opisujem u detalje, ako je neko zainteresovna ili ne može da nađe uputstvo, objasniću pvt. Danas, posle podešavanja, sam vozio i prešao oko 45 km po gradu, komšije me gledaju ko da sam lu..., testirajući auto baš po gore navedenom režimu - treća druga, krivina - ni jednom mi se nije ugasio. Da ne ureknem, pu, pu... Ne znam da li sam nekome pomogao, probajte...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7.6.2013. at 7:51 AM, amokke said:

Pozdrav,

 

Evo da podelim sa vama iskustvo u vezi ciscenja leptira. Skinuo sam celo kuciste leptira i otvorio ga. Primetio sam da leptir stoji u otvorenom polozaju i da ga opruge natezu na jednu i drugu stranu. U principu unutra nije step motor, vec elektro motor (dva kontakta) koji nateze opruge na jednu ili kad promeni polaritet u drugu stranu. Sa momentom regulise otvorenost leptira. 

 

Kod mene je problem bio u tome sto kad leptir ode u jednu stranu, do granicnika (potpuno zatvoren), on se tu zaglavi i opruga ne moze da ga vrati, pa mora da ceka akciju elektro motora da ga odglavi, sto znaci da pri izlasku iz cut-off-a opruga ne otvori leptir i motor se ugasi, ukoliko se ne dodaje gas. 

 

Posle pola sata ciscenja, sve je proradilo. Sad mehanizam glatko funkcionise. Auto mnogo mirnije radi i cini mi se bolje ide. 

 

Throttle_Body_Inside_View.jpg

Godinu i po dana sam se patio sa ovim problemom i zahvaljujuci ovoj ideji sam resio veliko problem.Znaci trebalo je samo podesiti saraf koji je u stvari granicnik da leptir ne bi zaglavio u kucistu.Nema vise variranja lera,nema gasenja kad se stisne kvacilo i nema paljenja greske motora.Veliko HVALA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...