Jump to content
FAS Goran
dzibril

Delta II - kontakti grejača zadnjeg stakla

Recommended Posts

Prvo i pre svega, svim forumasima sve najbolje u novoj godini.

A sad da predjem na konkretno (ne, nije sarma i pecenje :harhar: ). Ispod je nekoliko slika zadnjeg stakla na mojoj Delti II. Kako su poceli ovi hladni dani, primetio sam da mi ne radi grejac zadnjeg stakla. E sad, kako se spremam da ispitam situaciju sa instalacijom cim vreme malo dopusti (imam i onaj ispitivac cak) zagledah juce gde se nalaze kontakti koji spajaju grejace u staklu sa ostatkom instalaciju u kolima. No izgleda da sam malo priglup za to, posto ne uspeh nista da identifikujem. Stoga molim ako neko od vas zna sta su kontakti (ili gde se nalaze) da mi objasni putem ove tri slike, ukoliko se isti vide na njima.

Unapred hvala. Pozdrav svima.

27122010607.jpg

27122010608.jpg 27122010610.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega, da li ste rešili ovaj problem? Pre Lancie sam vozio Ladu Nivu, na kojoj su ovi kontakti grejača zadnjeg stakla vidljivi još sa parkinga - dve kleme na levoj i desnoj strani stakla. Ali na Delti II... to je kultirnije rešeno pa se ne vide. Ili su u kederu, ili postoji neki kontakt. Iskusniji bi možda znali, i sam sam sveži vlasnik Delte II.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na zalost, jos uvek nisam. Od tad kad sam samo pokusao da vidim mogu li ih identifikovati nesto nisam imao vremena, a nije bilo ni vreme za to. Probao sam jedino glinericom da vidim da li ima napona na onim zicama na zadnjem staklu kad ukljucim i nista mi nije pokazala. Takodje sam probao i kod osiguraca na razvodnoj tabli da izmerim, ali nesto nisam ni tu nista uspeo, posto nisam mogao da uglavim glinericu nigde. E sad, sto se tice samih kontakata, ja sumnjam da su negde ispod one unutrasnje plastike na vratima od prtljaznika, ali to vec zahteva malo vise vremena i skidanje te plastike da bi se videlo. A to sad nikako ne mogu. Ma na kraju cu da odem kod majstor mikija (tu mi je u kraju) pa da ga priupitam, nakon sto platim taksu u limenkama jelena... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja cu pokusati da vas uputim posto je to univerzalna stvar. Zadnji grejac stakla dobija napon kroz kabal(po srbski) koji opet prolazi kroz rebrasto crevo

(stucnu) izmedju krova i vrata . Da bi se proverio vod mora se (bilo bi pozeljno) skinuti oplata zadnjih vrata. potraziti kabal pa ga raskaciti . ukljuciti

grejac pa izmedju raskacenih krajeva postaviti pipalice unimera ili kontrolne lampe (12V) ! Ako ne bude nikakvog napona(U) negde postoji prekid e.kola.

Ko ovo ne shvata u potpunosti treba da potrazi pomoc poznavaoca tematike! :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Hvala na savetu, sve sam skapirao, jedino jos da sneg malo okopni, pa da tako nesto i probam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

druze svrati da to namestimo kad imas vremena

nebojsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mali update. Konacno nadjoh vremena i hrabrosti da se pozabavim kontaktima grejaca i naoruzan raznoraznim kljucevima raznoraznih velicina pristupih skidanju obloga zadnjih vrata i gotovo odmah problem.

Konzolicu trece stopaljke drza dva torax srafa a ja za inat kljuca nemam. No, obican srafciger ponekad zlata vredi i ja nekako uspeh da skinem konzolicu. Olabavim potom plasticnu oblogu sa leve strane stakla gde bi trebalo kontakt da se nalazi i sav radostan pokusam da je skinem. Kad ne lezi vraze. Od metalnog nosaca konzole trece stopaljke ne moze da se skine plasticna obloga stakla, jer je metalni nosac siri od obloge (vidi sliku).

02042011006.jpg

Probam ja balkanski, cimam levo desno, pokusavam da rasirim platiku obloge da predje preko nosaca, ali ne vredi nece, krta plastika, puci ce. Nista, shvatim ja da moram da da skinem i donji deo obloge vrata pa da svucem oblogu prozora na dole i tako dodjem do kontakata. Elem, rasrafim nekoliko srafova (dva se nalaze sa donje strane nosaca sijalica zadnjih svetala, dva uz donju ivicu vrata) i krenem da cimam, ali cene da vape sto bi rekli u Munze. Krenem da trazim zasto nece, kad ono sa gornje strane nosaca sijalica zadnjih svetala dve matice postavljenje jako, jako duboko (procenjujem velicina 8-ce) drze dva parceta plastike donjeg dela obloge vrata. Probam okastim, probam viljuskastima, ne moze da dohvati, duboko. E tu vec pocnem da psujem i da pominjem dizajnerima lancia delte sve po blizoj i daljoj rodbini, iznerviram se i vratim sve srafove nazad. Ionako do sledece zime ima jos podosta meseci.

Ne mogu da shvatim koji je to idiotski dizajn koji za jednu tako jednostavnu stvar kao sto je kontakt grejaca zadnjeg stakla zahteva da svucem kompletnu unutrasnjost zadnjih vrata, pa jos na sve to izmisle dve idiotske matice zbog kojih ne moze tako lako ni da se skine cela kontrapcija. E moji italijanci, ponekad ste bas indijanci. Ako sutra uspem da dobavim potrebni alat pravim foto pricu sta sam rasturao i kako.

Pozdrav

Edited by Dzibril

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novi update. Danas sam konacno uspeo u nameri da stignem do kontakta grejaca zadnjeg stakla. Prikaz tehnike pristupa je dat u delu foruma uradi sam na adresi http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=47478, pa koga interesuje ili mu ne daj boze treba moze da vidi ilustrovano uputstvo tamo. Ovde samo da kazem da konacno znam gde je problem, a problem je u kablu koji od table sa osiguracima vodi struju ka grejacu. Unimerom sam proverio osigurac i leziste koji su ispravni, kao i sam kontakt sa mrezicom grejaca i kontakt koji se vezuje za strujni kabl (braon beli, nesto deblji kabl). Svi su ispravni, jedino kod strujnog kabla nema kontakta. Da bih bio dodatno siguran napravio sam i jedan mali eksperiment. Naime, duzi dvozilni strujni kabl sam jednim krajem direktno vezao za metalni zub osiguraca pre nego sto sam ga stavio u leziste na tabli, a drugi kraj kabla sam vezao na kontakt mrezice grejaca i potom isti ukljucio. Sve je funkcionisalo najnormalnije, pa je i unimer registrovao postojanje strujnog kola. E sad, posto sprovodjenje novog kabla za struju ipak zahteva malo vise akcije i skidanje neba verovatno, mislim da cu posao popravke ipak prepustiti nekom autoelektricaru kad budem imao para.

Toliko, pozdrav

Edited by Dzibril

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korisno iskustvo i dobar opis problema. Nebo mozda ne mora da se skida, ako moze za postojeci kabli da se veze novi i onda samo povuce. Ako nije velika guzva kablova mozda i upali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem postoji, posto ne moze za postojeci da se veze novi, jer je postojeci kabl upleten nekom platnenom trakom uz ostale kablove koji tuda prolaze celom duzinom (video sam kad mi je Lukag cupao crevo za vodu za zadnji brisac iz jedne takve sume). Koliko ja vidim lakse je da se provuce novi kabl paralelan sa postojecim i potom skinu zabice sa pocetka i kraja starog kabla i premeste na novi. A za to mislim da verovatno mora da se olabavi jedan deo neba sa leve strane automobila ukoliko je to moguce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pade mi danas nesto na pamet i prosto ne mogu da verujem da se toga nisam juce setio, kad sam imao rasturenu oblogu zadnjih vrata. Naime, kako je grejac zadnjeg stakla prilicno veliki potrosac i ima 25A osigurac, mora da ima i relej preko koga struja ide. Pogledah u EPER danas i naravno, ima.

E sad, posto se meni pali lampica na komandnoj tabli kad ukljucim grejac zadnjeg stakla, to moze i da se shvati kao podatak da je osigurac ispravan, ali da li je i relej u tom slucaju ispravan? Mozda je zapravo cela caka u tome? Osigurac radi i daje signal tabli, ali relej ne radi i nema protoka struje do grejaca? Moze li to tako? Sta mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...