Jump to content
FAS Goran
mojito

Plazma ili LCD / LED, OLED, QLED

Recommended Posts

Nek' "trosi oci" ko na sta voli. Meni se licno dopada plazma, jer ima toplije boje i nema probijanja. Naravno, ima i svojih mana.

 

E sad "da li vidis razliku od npr 4ms" i "posle 2 godine, 50%..." recenice su onako... rukavica koja zasluzuje odgovor :)

To 4ms je najniza izmerena vrednost, obicno GTG. Dakle, samo za marketing. Isto kao sto i proizvodjaci plazme pisu gluposti po svojim kutijama :)

Kod LED nije vise lampa nego LE diode. Brzina promene stanja kristala ostaje ista.

EIZO je proizvodjac za respekt. Evo sta on kaze na temu brzine odziva. Evo i TFTCentrala i objasnjenja pojmova i tehnologija koje se koriste. Moze se i pogledati poneki review monitora da bi se videle razlike izmedju reklamiranog i izmerenog.

 

I na kraju bi nam dosao neki zaljubeljnik u televizore i poklopio nas sa: "Da li ste vi uopste kalibrisali vase TVove?" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa stvarno  :laughing: Ja sam prikačio LCD TV na monitor i monitor je imao mnogo toplije boje. Onda je odrađeno komplet podešavanje boja i dobio je tv toplije boje, pa onda opet monitor podešavan da bi imao tople boje i na kraju ispade da imam pretamnu sliku  :laughing:

 

Ja iskreno ni ne vidim razliku između lcd-a i plazme. Čuo sam da su plazne zahtevnije za održavanje što zaista nisam imao priliku da proverim, dok kod kuće 4lcd-a rade besprekorno dok jedan lap top koji ima lcd ima par igrajućih piskela povremeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesu komplikovanije, moras da im titras prvih 100-200 sati. Da pazis da se staticna slika ne zadrzava puno, da ne gledas program sa crnim okvirima predugo, itd.

Bela nikad nije bela, isto kao sto kod LCD crna nikad nije crna. Oko bolje primecuje tamne tonove tako da se stice utisak kvalitetnijeg prikaza kod plazme.

U sustini, ako je film dobar, bas me zabole dal ga gledam na LCDu, plazmi ili na projektoru :D

 

U sustini, odes negde u prodavnicu. Polgedas LCD i plazmu i kazes sebi sta ti (vama) vise prije i kupis to. Ne pravis budalama one koji misle drugacije osim ako je zabava u pitanju :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igore LCD je puno zahtevniji za održavanje. Pošto je sav plastičan traži baš meku krpu da obrišeš ekran. Dok plazma ima staklo tako da stara dobra politika vrši posao.  :laughing:  :laughing:  :laughing:

Pokretna slika je puno detaljnija i kontrasnija na plazmi, čak i na HD ready plazmi u odnosu na full hd LCD. Nebrojeno puta sam direktno gledao plazmu pored LCD-a , upoređivao slike i potvdilo se što su ljudi ranije pričali i što ja sad pričam LCD nema šta da traži pored plazme. Imam i dva LCD-a oba sa Edge LED pozadinskim osvetlenjem i svaki put kada se vratim na plazmu oduševim se.

Prednosti LCD se ogledaju samo u manjoj potrošnji (mada su nove generacije plazme dosta smanjjile potrošnju), težini i manjem okviru oko ekrana. I to je sve.

Plazma, uglovi gledanja, pokretna rezolucija ekrana, nema probijanja pozadinskog osvetlenja, ravnomerno osvetljen ekran, svaki pixel / sub je izvor svetlosti samim tim ima svoju regulaciju (zamisli LCD sa 2 073 600 x 3 dioda), nema gubitaka detalja u tamnim scenama, nijanse sive boje u korist plazme,raspon boja koje je plazma u stanju da prikaže, ulazno kašnjenje tzv input lag (za gejmere). I ima još dosta stvari koje treba jedan dobar TV da ispuni. Veoma bitna stavka ne zamara oči 42 (107 cm) gledam sa oko 2 m bez ikakvih problema i đao mi je što nisam uzeo 50.

 

Ono što sam rekao da je LCD promašena tehnologija tj tehnologija sa puno mana. LCD dobija sliku / boju tako što belu svetlost propušta kroz niz filtera, što polarizaciskih što kroz tzv filtere boja (RGB i kod nekih Y) dok crnu dobija jednostavnim blokiranjem svetla. Pošto u tom slučaju dolazi do probijanja pozadinskog osvetlenja (lepo se vidi u mračnim prostorijama) setili su se pa su napravili zone zatamljenja ili smanjuju nivo osvetljenja ekrana. Što dovodi do gubitka detalja u tamnim slikama kao i do smešnih situacija. Da recimo na tamnom nebu nema zvezda dok oko meseca ima isijavanje kvadratnog polja dioda.

Manite se stručnjaka po prodavnicama i glupim pričama o padu osvetlenja i sl kod plazmi. Stanje na terenu je obrnuto.

 

JLZ , imam par kalibraciskih diskova i muka mi je kada krenem da se sa njima igram.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nikad nisam imao  priliku da uporedim plazmu i lcd jedan do drugog, mada mi lcd u full hd rezoluciji i sa nekim filmom od 12+gb prilično lepo izgleda. A čujem da je i slika na 3D tv-ovima baš dobra i mnogo prijatnija od običnih lcd-ova. E sad kolika je razlika video bih samo kada bih upalio lcd, plazmu i jedan 3d sa istim filmom

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mađarskoj zadnji put kada sam gledao cene zbunio me jedan LG. Slika puno detaljnija, lepši kontrasti, lepa textura lica itd. I tek onda provalim da su ugurali plazmu među gomilom LCD-a. Dođi jedan dan pa možemo da uporedimo plazmu, edge LCD i edge LCD 3d.

3D je zanimljivo iskustvo samo kada je film dobro odrađen. Nisam čak nijedan fim odledao samo po par scena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam jedno vreme radio u tehnomaniji na IT/audio-video, i nagledao sam se svim mogucis tada dostupnih modela tv-ova,prva i velika razlika izmedju lcd-a i plazme (pored same tehnologije dobijanja slike) je u tome sto ne postoji plazma manja od ja mislim 42" zbog samog nacina postavljanja pixela,sto se slike tice,lcd paneli imaju dosta ostru sliku i neprirodne boje,dok plazma ima dosta prirodnije boje i sliku,odziv na plazmi je dosta brzi nego kod lcd-a,mada oko ne registruje razliku ispod 15ms.inace osvetljenje kod plazma tv-ova se stvara u samom pixelu dok kod lcd-ova postoji pozadinsko osvetljenje,LED. lcd/led-ovi su dobri do nekih 40-42" posle u mracnoj prostoriji se vidi da osvetljenje nije ravnomerno na celom panelu,na manjim se i to ne vidi,kod vecih je primetno,zatosu u vecim dijagonalama bolje plazme. suma sumarum ako imas gde da stavis veliki tv uzmes plazmu,ako nemas uzmes lcd (philips-najprirodniju sliku medju lcd-ovima ima) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrodošao u FLCS istureno odelenje ljubitelja PLAZMA TV-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveći problem što po radnjama rade ljudi koji ne znaju šta prodaju ili znaju asortiman ali ništa dalje. I onda kreće lupetanje, ubeđivanje itd itd. 

Sve što me interesuje pročitam na netu i onda u radnju čisto fizički da se uverim. 

Koliko znam već par godina nema PLAZME manje od 42", Panasonic je tada imao u ponudi 37". Isto Panasonic ima jedini 42" Full HD, ostali tek od 50".

Share this post


Link to post
Share on other sites

inace osvetljenje kod plazma tv-ova se stvara u samom pixelu dok kod lcd-ova postoji pozadinsko osvetljenje,LED.

Pozadinsko osvetljenje LCD panela je CCFL, a poslednjih par godina standard je Edge LED, koji je kombinacija CCFL/LED. Najbolju sliku imaju LCD paneli sa full LED osvetljenjem, ali su i najskuplji. OLED još nisam probao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa da,kad se kaze lcd to je lcd panel sa tim osvetljenjem po ivicama,a lcd/led ima led panel i panel led-a iza. oled i amoled imaju dosta neprirodnu sliku,ali izgleda veoma efektno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

suma sumarum ako imas gde da stavis veliki tv uzmes plazmu,ako nemas uzmes lcd 

 

Hehe... Ja bas to napisah jos pre skoro tri godine ;)

 

 

Neko nepisano pravilo je do 40" LCD, a preko 40" Plazma. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Koliko znam već par godina nema PLAZME manje od 42", Panasonic je tada imao u ponudi 37". Isto Panasonic ima jedini 42" Full HD, ostali tek od 50".

Pre jedno 4-5 godina LG je napravio eksperiment sa plazmom od 32" (a i moja bivša firma WEG ih je radila  :help: ), ali to nije bilo to, LG ga je ubrzo izbacio iz proizvodnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e za te male plazmice nisam cuo... :D uf jednom,dok sam jos radio tamo,dosla neka samsungova plazmica 3D pocistila je tadasnje serije 7000 i 8000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bila je jedna mala PLAZMICA 32 , ali baš davno i imala je neku smešnu rezoluciju. Ko mobilni tipa 800x480. Dugo je stajala.

Koliko sam čitao prvi test Samsung OLED TV je lepo prošao.  http://hdtelevizija.com/2013/09/30/prvi-testovi-pokazali-samsungov-zakrivljeni-oled-tv-ima-izvrsnu-sliku-no-nije-najbolji-izbor-za-igrace/    

 

http://www.youtube.com/watch?v=eqWd8qs9YAk

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti oled imaju u pravom smislu reci wow sliku,efektna do bola,jak kontrast,crna je crna i tako to ali daleko je od prirodne :-D o5 sve zavisi ko sta voli :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok ne vidim i dok mu ne padne cena ispod 1000 e, neću ga uzimati u obzir.  :laughing:  :laughing:  :laughing:  Naravno i kada nauče da ga prave ravnog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekskluzivan test: Samsung KE55S9XALXZG (KE55S9) zakrivljeni OLED televizor

 

samsung_KE55_S9_calibration.jpg

 

http://hdtelevizija.com/2013/10/13/ekskluzivan-test-samsung-ke55s9xalxzg-ke55s9-zakrivljeni-oled-televizor/

 

 

 

 

 
Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...