Jump to content
FAS Goran
neshaoct

U Srbiji nove biometrijske vozačke i saobraćajne / Novi namet za vozače u Srbiji - broj mesta (sedišta)

Recommended Posts

Vozači kojima je u saobraćajnu upisan pogrešan podatak o broju sedišta ne bi trebalo ništa da plate

 

zorana.jpg

 

Ministarka saobraćaja Zorana Mihjalović reagovala je na pisanja da ukoliko imate dva pojasa na zadnjoj klupi, moraćete da platite novu saobraćajnu dozvolu za automobil sa četiri sedišta, pišu Novosti. ''Vozači kojima je u saobraćajnu dozvolu upisan pogrešan podatak o broju sedišta ili su pogrešene neke druge tehničke karakteristike vozila ne samo što ne bi trebalo ništa da plate, već nadležni moraju da nađu način da reše problem i da to naplate od onih koji su za to odgovorni'', rekla je Mihajlovićeva. Ona je poručila da problem mora što pre da se reši. ''Bezbednost u saobraćaju svakako je jedna od stvari na kojoj insistiram, ali nije logično da za greške za koje su odgovorni neki drugi sada plaćaju vozači, obični građani. Agencija za bezbednost saobraćaja treba ozbiljno da se posveti pravednom rešavanju ovog problema'', kaže ministarka.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na auto-otpadima nestalo pojaseva

 

165781-pojas.jpg

 

Sigurnosni pojasevi za zadnja sedišta u automobilu su trenutno među najtraženijom robom na srpskom tržištu. Novih skoro da i nema u prodavnicama auto-delova i servisima, a na auto-otpadima vlada neviđena jagma za bezbednosnim pojasevima za vozila. Cena je sa desetak, narasla na 30-40, pa i više evra. Razlog tome je muka koja je pritisla vozače, vlasnike vozila, koji su, suočeni s primenom novih propisa prilikom registracije vozila, iznenada saznali da ne voze automobile sa pet (koliko je do tada pisalo u saobraćajnoj dozvoli) nego sa četiri mesta za putnike - jer im nedostaje jedan pojas. ''Zvala sam desetine prodavnica auto-delova, isto toliko auto-otpada, ne samo u Beogradu, i niko nema pojaseve za moj automobil'' - priča, za Novosti naša sugrađanka Ivana M., koja je vraćena s tehničkog pregleda ''zbog nesaobraznosti podataka u saobraćajnoj dozvoli''.

 

Shodno važećem slovu zakona o bezbednosti saobraćaja (ZOBS), da bi ispravili tuđu grešku, ili pak zlu nameru, vlasnici takvih vozila moraju da zavuku ruku u džep i da plate minimum 11.000 dinara, ne računajući dangubu i jurenje po šalterima, pa većina vlasnika pokušava da ugrađivanjem pojaseva uštedi neki dinar, poput naše sugrađanke koju su na tehničkom pregledu posavetovali kako da ''se snađe''. Iako je potpredsednica Vlade Srbije i ministarka saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović odmah reagovala, smatrajući da vozači svakako ne mogu da budu krivi za novonastalu situaciju, pa shodno tome ne moraju ništa ni da plate, u praksi se ništa nije promenilo. Nadležne državne institucije MUP i Agencija za bezbednost saobraćaja Srbije tvrde da rade samo po zakonu i da su nemoćne da postojeću situaciju isprave.

 

Tako, pored vozača, ne misle ni udruženja tehničkih pregleda Srbije, koja već godinama unazad traže od nadležnih da donesu odgovarajuće pravilnike o tehničkim pregledima, na šta ih obavezuje i ZOBS donesen 2009. godine. ''Uputićemo dopis Ministarstvu saobraćaja i infrastrukture, MUP i Agenciji za bezbednost saobraćaja Srbije da dođu kod nas na sastanak'' - kaže Vlada Marinković iz Nacionalne asocijacije tehničkih pregleda (NATEP). ''Pošto niko neće da pokrene stvari s mrtve tačke, mi ćemo.'' NATEP je, u saradnji sa drugom asocijacijom, Udruženjem organizacija tehničkih pregleda (UOTP), već više puta tražio uvođenje reda u ovu za bezbednost izuzetno važnu oblast. ''I sada tražimo da se prvo ispune dva osnovna preduslova. Da Agencija oformi bazu podataka i da se pod hitno donese pravilnik o dimenzijama i masi vozila'' - objašnjava Vlada Marinković. ''Nakon toga treba doneti pravilnik o tehničkim pregledima.'' Po tom novom pravilniku, jedna od mera bi bila i obavezno snimanje vozila na linijama tehničkog pregleda koje bi kontrolisao MUP, pa bi tako odzvonilo registraciji na crno.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobar dan

 

Molim vas za informacije ako je moguće. Imam  problem sa Grande Puntom (1.3 MJTD, troje vrata). Kupljen nov u Stojanovu (a oni od Delte)  nazad nema srednjeg pojasa. U saobraćajni piše 5 sedišta.

Juče sam išla da ga registrujem i nisu mi dozvolili na tehničkom jer nema srednji pojas a piše 5 osoba u saobraćajnoj. Svi mogući tehnički,AMSS, Stojanov auto kuća su me usmerili na FIAT homologaciju - milan.stanojevic@fcagroup.com da tražim potvrdu od Fiata-a dali je to vozilo sa 4 ili 5 sedišta. 

Po svemu sudeći je sa 4 kako su mi iz auto kuće Stojanov objasnili (kao sportska varijanta, 3 vrata....) . Taj iz fiata je na godišnjem i nema rešenje dok se ne vrati. Inače potvrda košta 25 evra.

da napomenem da sam kupila auto sa 5 sedišta a ne sa 4.

Dali je neko drugi imao sličan problem?

 

Hvala unapred 

 

Ivana

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, ivana78 said:

dobar dan

 

Molim vas za informacije ako je moguće. Imam  problem sa Grande Puntom (1.3 MJTD, troje vrata). Kupljen nov u Stojanovu (a oni od Delte)  nazad nema srednjeg pojasa. U saobraćajni piše 5 sedišta.

Juče sam išla da ga registrujem i nisu mi dozvolili na tehničkom jer nema srednji pojas a piše 5 osoba u saobraćajnoj. Svi mogući tehnički,AMSS, Stojanov auto kuća su me usmerili na FIAT homologaciju - milan.stanojevic@fcagroup.com da tražim potvrdu od Fiata-a dali je to vozilo sa 4 ili 5 sedišta. 

Po svemu sudeći je sa 4 kako su mi iz auto kuće Stojanov objasnili (kao sportska varijanta, 3 vrata....) . Taj iz fiata je na godišnjem i nema rešenje dok se ne vrati. Inače potvrda košta 25 evra.

da napomenem da sam kupila auto sa 5 sedišta a ne sa 4.

Dali je neko drugi imao sličan problem?

 

Hvala unapred 

 

Ivana

Pogledajte pp...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Građani Srbije će od 1. jula putem portala e-uprave moći da naruče nove vozačke dozvole

 

192907-dozvola.jpg

 

Građani Srbije moći će od 1. jula putem portala e-uprave da naruče nove vozačke dozvole, koje će im poštom stizati na kućnu adresu, rekao je direktor vladine Kancelarije za IT i e-upravu Mihailo Jovanović.

Jovanović je najavio da će u saradnji sa MUP-om, putem portala e-uprava, biti obezbeđena i usluga poručivanja uverenja o nekažnjavanju. Prema njegovim rečima, u Srbiji se godišnje izda oko 1.7 miliona uverenja o nekažnjavanju, a građanima će biti omogućeno da ga poruče putem portala e-uprava i da ga preuzmu u policijskoj stanici, što će im znatno uštedeti vreme i novac, prenose beogradski mediji. Jovanović je najavio i da će u narednih mesec i po dana u Kragujevcu početi izgradnja drugog državnog ''Data centra'', pet puta većeg od postojećeg u Beogradu, koji će obuhvatati 10.000 metara kvadratnih prostora.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...