Jump to content
FAS Goran
grki

Fiat Punto mk.2a 1.2 8v / 16v - ima li filter za gorivo? / naknadna ugradnja filtera goriva

Recommended Posts

Ni jedan fiatov benzinac od 98-me nema filter goriva.rolleyes.gif

Moj punto je 98 god i ima filter goriva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ NikolaRancic

@ Dvla

'Pumpe goriva u današnje vrijeme su električne i najčešće se nalaze u rezervoaru goriva. Ovdje ću navesti neke primjere što mi se dogodilo u dosadašnjem radu s električnim pumpama goriva.

Kao prvo najbitnije je da se rezervoar puni od 1/3 goriva na više i da se ne vozi na rezervi jer to smanjuje vijek trajanja pumpe.Puno puta mi je automobil doveden a u rezervoaru nema goriva a ja moram recimo atuomobil probati i testirati u vožnji, ukoliko je pumpa smještena u rezervoaru -benzin preuzima ulogu hlađenja pumpe, da, dobro ste razumjeli.

Uz pumpu važan je i filter goriva koji bi trebalo promjeniti svakih 30000 kilometara a u našim uvjetima i češće, iako neka danas jeftinija i manja vozila nemaju filter goriva ili imaju lifetime filter odn komponentu koju se ne mjenja a služi za filtriranje benzina.'

Eto malo sam se detaljnije raspitao ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas filter tj. kao neku mrezicu na pumpi za gorivo u rezervoaru ali se on, na zalost, ne moze zameniti. Jedino cela pumpa a to je bespotrebno i skupo.

I moj punto trosi bas dosta ali takvi su i to nema veze sa filterom. Sipaj i teraj :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni jedan fiatov benzinac od 98-me nema filter goriva.rolleyes.gif

Moj punto je 98 god i ima filter goriva.

Verovatno je na samoj granici kad su prestali,medju zadnjima.Inace,Ona mrezica na pumpi sluzi da ne usisa slucajno pumpadziju il nek slican krupan predmet.Za ostalu prljavstinu gospoda inzenjeri su predvideli davanje para majstoru da ocisti dizne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije 98 utvrdjena kao neka fiksna granica ali je je od te godine poceo da se izbacuje na benzincima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj da i ja dodam da svaki Punto mk1 ima filter goriva iako su neki primerci izradjeni i krajem '99.

Aj sad jedno glupo pitanje, ako moj puntisa ima pumpu za gorivo u reservoaru gde mu je filter ako ga ima i cemu sluzi ako pumpa vec filtrira?

Share this post


Link to post
Share on other sites

od tipa i tempre sa ubrizgavanjem pa nadalje svima su pumpe u rezervoaru.proveri ima li ispred zadnjeg desnog tocka filter goriva.pumpa ima dva sita na sebi ipak je filter za finiju prljavstinu bolji precistac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može li se naknadno ugraditi filter za gorivo (benzin), npr. presecanjem voda za gorivo (creva) i povezivanjem sa 2 šelne i sl.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li filter za gorivo na Punto 1.2 16v mk2 - 2000 godine? Ja do sada nisam nikad promenoi takvo nesto, a kad sam bio kod majstora rekao mi je da nema filter za gorivo nego neko sito kod rezervoara za gorivo koji se cisti s vremena na vreme.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde se nalazi filter goriva na fiat puntu 1.2 8v?

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li mi neko moze da kaze da lifiat punto 1.2 8v 60ks ima filter goriva ? i sta je ono iza zadnjeg tocka

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora da ima filter goriva...a to iza tocka moze biti bas on...ako je vezan na crevo sto ide iz rezervoara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od pumpe do motora nema filter goriva :) Ima to kao neko sito od cepa do rezervoara i na pumpi takodje ima sito i to je sve ;) zakljucak nema nista za menjanje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na Puntu mk 1, bio je 98 godiste, 1.2 8v benzinac, imao filter goriva. Nalazio se kod ruba zadnjeg desnog tocka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako pitas za Punto Classic filter se nalazi u sklopu pumpe koja je zajedno sa filterom i regulatorom pritiska potopljena u rezervoar koji se nalazi ispod zadnje klupe (sedista). Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne ne, za 1.2 16v sporting. Tu bi isto trebalo i meni da se nalazi ali taj filter uopšte nema u prodaji i kao treba da se menja ceo taj sistem sa sve pumpom koji košta 12000. Prosto ne mogu da verujem da je to tako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam menjao pumpu za gorivo posle 140000 km i to sam .... Izvadio sam sve napolje tj komplet elektro pumpu, piovak i i sitasti filter za gorivo .... znaci nema posebnog filtera za gorivo koji se ugradjuje na preseceno crevo pre motora ... znaci posle toliko kilometara filter je skoro bio cist, ipak sam ga malo izduvao na kompresoru i vratio nazad ... iz rezervoara sam pumpicom za pretakanje goriva izvadio sav benzin u providnu flasu jer me je zanimalo kakvo je stanje rezervoara za prljavstinom i da li ima nekog taloga na dnu ... iznenadilo me je da posle sat vremena stajanja goriva u kanri nije bilo nikakvog taloga na dnu .... verovatno da postoji neko sito na levku za sipanje goriva pre nego sto gorivo dospe u rezervoar

 

cxcv800023.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,
Prelistao sam sve slicne teme na ovom i stranom forumu bilo je nesto spomenuto ali nisam nasao konkretno neke odgovore.
 
Imao sam problem sa starom pumpom goriva koja je crkla. Posle zamene samog uloska (motorica) poceo je da dobija knedle i uskoro kao da radi na tri klipa. Da neduzim. Skinuo sam nosac od dizni. Svaka dizna je do cepa bila puna necega kao opiljci, kao rdja tamno sivo-braon i neceg crvenkastog. Znaci svaka dizna do cepa puna, ne znam kako je mogao i da upali auto. U samom nosacu dizni isto je bilo te prljavstvine. Stavio sam dovodno crevo goriva u providni balon i davao jedno 10x kontakt da izbacim iz creva u kome jo bilo mozda kao kafena kasikica tih opiljaka. Probao sam opet u novu flasu i nije vise bilo opiljaka.
Dizne su uspesno ociscenje, kao i isusen rezervoar u kojem nije nedjeno apsolutno nista, kao i na mrezastom filteru u kucistu pumpe.
Moja predpostavka je da sam pre 3-4 meseca sipao aditiv za ciscenje dizni na (mojom greskom) na pola rezervoara celo pakovanje, a benzin se slabo koristio samo za paljenje auta jer imam ugradjen i plin. Pa je nagrizlo vec staru pumpu za gorivo te je ona crkla i pustila iz sebe sta je imala. Mozda, nisam siguran.
Sledece je da nadjem filter koji su stariji modeli imali moj je iz (2003), nasamo sam iza zadnjeg i prednjeg desnog tocka nesto ušta nisam siguran sta je, ali ta dva crno i plavo crevo prolaze kroz te kao filtere. 
Kod zadnjeg tocka to je kompletno plastika tu gde se toci gorivo i ulazi u rezervoar sve je zaliveno neodvaja se.
A kod prednjeg tocka mislim da sam nasao na net-u da je to neki karbonski filter, posto izlazi iz usisne grane prema njemu predpostavljam da je neki za povratne gasove ili sl.
 
Ono sto me interesuje da li bi mogao da stavim klasican metalni filter goriva presecanjem gumenog creva neposredno pre ulaska u nosac dizni i da li bi selne mogle dovoljno da stegnu da bude bezbedno da izdrzi pritisak oko 2,5 bara ako se nevaram. I da ima nesmetani protok goriva.
Ako neko zna sta su ti filteri ili sta vec sto sam uslikao ??
 
Ovo radim da bi izbegao slicnu stvar. Ne kosta puno a pomaze. 
 
cxcv800019.jpg


 cxcv800020.jpg cxcv800021.jpg cxcv800022.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neki modeli imaju filter u samom kućištu pumpe koji ide u rezervoar.

Na nekima je ispred zadnjeg desnog točka.

Ako slabo voziš na benzin, možda nije loša varijanta da se stavi relej koji će isključivati pumpu kada radi na plin.

I jedan savet benzina imaj uvek od rezerve pa do prve sledece crte u tom rasponu a gorivo sipaj po mogućstvu što češće ali manje količine.

Bolje je sipati dva puta mesečno po 500din, nego jednom 1000 din.

Tako uvek imaš svežije gorivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...