Jump to content
FAS Goran
boki

Mobilni telefoni - pitanja, problemi, iskustva (+ Tips and Tricks)

Glasanje :)  

242 members have voted

  1. 1. Koji je po vama najbolji proizvođač mobilnih telefona?



Recommended Posts

Zato što niko neće da ti da. Uz normalno korišćenje telefona, baterija može da traje 2 dana, ali ja koristim wi-fi po ceo dan, kući, na poslu i u metrou, pa ostane uveče nekih 30% baterije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Microsoft ima cudnih poslovnih puteva, malo win phone gubi na autenticnosti vremenom, cak ima tvrdnji da microsoftow software nekada bolje radi na androidu i iOS nego na lumijama, mada ja nemam takva iskustva (radi u najmanju ruku jednako).

Win phone jesto mnogo bolji value for money, ali nije samo to.

Meni je lum830 odlican poslovni telefon, obavlja posao, radi stabilno i fluidno, lep dizajn, metalno kuciste. Naravno ne pada mi na pamet da eksperimentisem sa preview verzijama OS-a, kad stigne desetka, stigla je.

 

Iritira malo nedostatak guglovih servisa, zbog navike, ali moze se bez njih, dao bih predsnost microsoftovim mapama, ali fali mi hangouts (google talk klijent postoji, ali nije to to). Mada postoje nagovestaji da ce napraviti neki dogovor.

 

Na android se ne bih vracao. Ali generalno, sve moze coveku da obavi posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Godinu ipo dana koristim WP i sa 8 na 8.1 i evo sad sam na 10ku prešao.

Prvo sam imao l925 pa sam je prodao zbog slabe baterije i sad imam već 4 meseca L640. Ja prezadovoljan. Ni jedan jedini reset za svo ovo vreme, telefon nisam ugasio nikad! ( mada ni ne može da se ugasi sem kad crkne baterija, a to mi se još nije desilo).

WM 10 malo više troši bateriju, ali je kvantni skok u odnosu na osmicu, fali još da se ispeglaju još neke sitnice i to je to.Mada kako dolaze nova ažuriranja tako je i sistem sve bolji. Osmica mi je radila brzo, fluidno ali je bilo stvari koje su morale da se isprave.

Inače sam android koristio od verzije 1.6 , imam još i jedan LG spirit i asus tablet na androidu. 640 em je jeftinija em je za dva koplja ispred oba.

Dobri su android aparati,ali bez 2gb rama i kvad kore procesora ne treba ih uzimati ni u razmatranje, jer kako to kod androida ide, sve slabije od toga je zrelo zamanu već posle godinu dana.A cena " malo" jačih androida je prava sitnica @;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj ako ti nije problem napisi kako si presao na win 10?jel official u pitanju ili si ti ubacio nekako?

Kod mene i jos dvojice kolega jos ne izbacuje da ima update za win 10 na 640

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo preko insajdera, zvanično još uvek nema.

Instaliraš insajder i pratiš uputstva, nakon instalacije uradiš hard reset. Posle sam nudi naknadna ažuriranja sve do zvanične verzije.

Ako ti se ne svidi desetka, uradiš roll back preko kompa na osmicu.

Meni ne pada na pamet da se vraćam na osmicu.

Edited by knezevic76

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 - brže i fluidnije radi, ali to su delići sekunde u pitanju. Malo duže trajanje baterije.

10 - lepši interfejs, bolje sređen setings, opcija pretrage u svim menijima, prevod na srpski odličan i detaljan, više podešavanja, providne pločice i podešavanje transparentnosti istih. Sređen Dial, konačno traži kontakte po slovu i broju plus još opcija.Mejl mnogo bolje rešen, sredili su dodavanje fajlova....office bolje radi...

Aplikacije ne gasi izlakom iz njih i sve ih drži u keš mem radi bržeg baratanja.

Minus je što pravi po nekad veću ranziciju između aplikacija.

Ima još brdo sitnica da ne navodim sad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

WP10 još nije zvaničan, znači zvanična 8.1 radi perfektno a desetka se još pegla.

I ne izvlačite zaključke kao neki klinci od 10 godina. Dajte neki android sa giga rama da parira u brzini bilo kojoj lumiji sa isto rama, nebo i zemlja u korist lumie. Kod WM je problem firmera i to trenutan, što se tiče zahtevnosti hardvera, androidu je uvek malo. Pa koliko aparata je ostalo bez lolipopa a već izlazi M.Zbog čega?

Sam OS je ličan izbor korisnika. Meni se android lično smučio iz milion i jednog razloga, da ne navodim sad i ne kažem da mu se neću vratiti jednog dana, ali WM ima potencijala i za sad sam zadovoljan. Ne pada mi na pamet da nekog nagovaram i odgovaram od nekog sistema, moje mišljenje je da su android aparati ispod 200-250€ čisto bacanje novca.Kao i da trenutno ne treba za WP davati preko 200€, bar dok desetka ne počne da radi kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde da onda uzmemo iPhone od 1gb ram-a i bilo koji drugi telefon od 2gb ram-a i da vidimo koji je bolji? ;)

 

Očigledno nije ram najbitnija stvar već sama organizacija procesa i programski jezik aplikacija.

 

I to je vrlo jednostavno. iOS koristi objective C najviše i Swift programske jezike koji su itekako low level.
Android ima Javu koja zahteva Java virtuelnu mašinu što je samo po sebi high level i sporije daleko.

WP je C# koji mora da ima ceo .NET koji jeste zahtevan.

 

Znači - ram nije pravo proeđenje :)

Procesor? Takođe nije, iPhone rastura sa dual core procesorima u poređenju sa duplim octa core i još nemaju probleme sa baterijom i pregrevanjem zbog toga.

 

Znači jedino pravo merilo je novac. Batalite specifikacije, pustite testove i izaberite šta vam se sviđa :)

E sad samo da još kažem zašto ja koristim iPhone. Programiram na poslu i kod kuće, dobijam 50+ mailova dnevno i često putujem. Jednostavno nemam živaca i snage da podešavam još telefon i gledam zašto baš sad ne radi.
Ako radi - super, a ako ne neću se truditi da nameštam.

 

Takođe ne mogu da gledam u pasulj da li će da mi radi navigacija na putu iil će da joj zasmeta ostalih par hiljada procesa na Androidu.

WP ima potencijal da bude dobar, ali moraće još  mnogo da rade da bi stigli Android i iOS, pogotovo što Android drži i dalje 80% tržišta što znači da će sigurno 80% programera raditi za Android = 8 ili više puta više aplikacija nego za WP. Moraće Microsoft dobre pare da uloži u ovaj projekat da bi prošao.


Aplikacije ne gasi izlakom iz njih i sve ih drži u keš mem radi bržeg baratanja.

 

Teško da je u kešu. Na procesoru telefona keš je jako mali, čini mi se oko 1-2MB, što kaže Dante to sve ide u RAM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ne izvlačite zaključke kao neki klinci od 10 godina. Dajte neki android sa giga rama da parira u brzini bilo kojoj lumiji sa isto rama, nebo i zemlja u korist lumie.

 

Uporedni test 5 telefona u realnom radu,nista sintetika.I Lumia steka minut i 15 sec za Androidima istog hardvera.

Evo Stavili su ljudi u test Lumiu sa 3 G Rama i Androide sa isto toliko,svi iz testa imaju toliko osim iPhonea koji ima 2 G Rama.

Lumia 950 ima identican procesor kao i G4-Snapdragon 808,identicnu graficku kartu-Adreno 418...

 

I sad ti pricas da je nesto nebo i zemlja...Mislim,jesi stvarno ozbiljan?

 

A te price dok ispeglaju,evo samo sto nisu....To i jeste najveci problem Win telefona.Nece nikad ispeglati,jer je OS poluproizvod.

Kupis telefon i ocekujes da on radi out of box a ne evo samo sto nije...

I ti sa takvim stavom se nadjes da sugerises nekom da donosi zakljucak kao klinac od 10 god :D

što se tiče zahtevnosti hardvera, androidu je uvek malo. Pa koliko aparata je ostalo bez lolipopa a već izlazi M.Zbog čega?

 

Zbog cega?Jel zbog hardvera? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ja! Znam ja! :D

 

A zašto Apple svake godine izbacuje novi iOS iako su postigli to da rade i sa 1gb ram-a? :)

 

Jednostavno tržište tako očekuje i proizvođači daju ono što se očekuje sve dok donosi profit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dante Bg

Da li si pročitao zadnju rečenicu u mom postu u kojoj je lepo napisano da lumie preko 200€ ne treba uzimati !

Druga stvar, nagledao sam se tih testova i low i hi end aparata. Isto tako nigde nisam napisao da su SKUPI androidi loši. Mora da te nešto lično pogodilo.

Treća stvar, radim sa dosta ljudi i znam na šta se žale na androidima u cenovnom rangu do 200-250€.

Četvrto, imam u kući četiri androida i jednu lumiju, i na mom ne sintetičkom testu se pokazalo da androidi dosta štucaju, svi aparati imaju oko 70 instaliranih aplikacija i lumia nije zabola ni jedanput.

Što se ti će razvoja app, android stvarno ima mnoogo veći izbor ali mnogo veći izbor app koje su teško njesra i ne služe ničemu. I naWP je to prisutno samo u mnogo manjem broju.

Kapiram , pošto će continum uskoro da zaživi i da će app za win mobilni win desktop biti kompatibilne, biće mnogo bolja situacija sa app nego sad.

Što se tiče androida i to ovih skupljih, znam samo, bar koje sam ja imao, da em je trebao fix za kameru, pa brisanje bloatwera da se ubrza rad UI, pa razna tvikovanja da se produžni život bateriji.....i onda dođe vreme da se ubaci okta core i 3gb rama da bi nešto radilo kako treba.

E tad sam raskrstio sa googlom do daljnjeg. Smatram takvu poslovnu politiku kao krajnje bezobraznu i ponižavajuću.Ja u tom stadu neću da budem.

Ne pljujem ni jedan od tri OSa, svaki ima svoje prednosti i mane ali treba biti i realan u nekim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne znam kako da ti odgovorim a da ne pomislis da me nesto licno pogodilo :D

 

Jel na tim Lumiama od ~200 eur isti OS kao i na ovim skupljim?Pa kako to onda jeftina Lumia je super a ova skuplja sa jacim hardverom je teski krs kao sto se vidi iz videa koji sam gore okacio?

 

Druga 2 argumenta ne bih komentarisao ;)

 

Svaki OS ima svoje prednosti i mane tu se slazemo,dakle ni jedan nije savrsen i bez mana.Samo sto neki ima upadljivo vise mana od drugih pa se opravdano postavlja pitanje moze li se uopste smatratiti OS-om.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jel moze neko da objasni cemu ovi bolesni procesori, ramovi, memorije itd u telefonima?

Jesam ja davno uzeo s4, jesam ga platio 400e, al sad kad realno pogledam ne bih vise u zivotu dao tolike pare na telefon, a kamoli 1k za iphone npr.. aj da ne lazem, kupio bih verovatno telefon od soma eura ako imam mesecna primanja tipa 4k evra, sto u srbiji retko ko ima.. verujem da 75% ljudi koji imaju telefon skuplji od 300e koristi samo za fb, viber, pozive, mozda vesti, i kameru.. 20% doda na to jos forume, tako neka pretrazivanja, neki igrice, poneku aplikaciju i sl.. i 5% ljudi koji stvarno nesto rade preko telefona :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baron

U potpunosti se slažem sa tobom. Moj prijatelj kupio S6 Edge posle LG g3, i posle desetodnevnog hajpa došao je do zaključka da je preterao.i LG mu je vršio posao i više nego odlično za njegove potrebe .

Evo meni su npr prioritet mejlovi, forumi, beleške i prosečna kamera. Za to mi ne treba hi end aparat. Dovoljno je da bude pouzdan.

Jedino za šta vidim opravdanost ubacivanja brdo procesora i ostalog HW je kad se trebaju pokrenuti snimci od 4k ili rad u nekim prezahtevnim app tipa obrada zvuka, filma itd.

Sa druge strane, firme tipa samsung, ne znaju kako da doakaju jabuci i njihovom čedu, pa pokušavaju nekim inovacijama i napucavanjem HW da uzmu deo kolača koji žarko žele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apple ima ozbiljnu proveru aplikacija koje se objavljuju na njihovom store-u.
Windows osrednju.

Google prvo objavi pa onda proverava.

 

Otuda i baš taj broj dobrih/loših aplikacija :)

 

Kapiram , pošto će continum uskoro da zaživi i da će app za win mobilni win desktop biti kompatibilne, biće mnogo bolja situacija sa app nego sad.

 

Ne verujem im nešto, ali ajd' da vidimo :)
Teško da će moći za ARM i Intel arhitekture da budu iste aplikacije.

Continuum će ti dati samo da se konektuješ na neki njihov "docking station" koji će verovatno masno da naplaćuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu aplikacije kompatibilne, nego univerzalne. Koliko znam, to su mobilne aplikacije kojima je prilagodjen layout za desktop ekrane. Neke apps kao Office aplikacije npr su veoma dobro odradjene i iskustvo rada na continuumu je identicno kao pc aplikacija.

Druga stvar je sto MS objedinjuje desktop i mobile u smislu, kupis jedno dobijes oba.

 

Igore, ne mozes da poredis .net koji je framework sa java vm (dalvik) koji je virtuelna masina, a pored toga postoji citav niz framework-ova z aandroid development. Win je tu u pocetnoj prednosti (koja nije iskoriscena jer je razvoj aplikacija za and daleko isplativiji, pa je mnogo vise vremena posveceno njemu pa i kada postoji verzija za Win phone).

 

Ne naplacuju masno docking station, moze da se dobije za 20ak $ uz kupljenu 950ku... Svejedno me jos uvek ne privlaci nesto (ne kazem da se nece promeniti ako ostanem na WM)

 

Sa developerske strane je mnogo lakse raditi za WM, nisi ogranicen jezikom (sa c++ om imas mogucnost mnogo bolje optimizacije recimo).

 

Win phone ima mane, ali bar posle gomile aplikacija se ne uspori kao android, kao kad natovaris automobil pa vuce ko k. :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato što niko neće da ti da. Uz normalno korišćenje telefona, baterija može da traje 2 dana, ali ja koristim wi-fi po ceo dan, kući, na poslu i u metrou, pa ostane uveče nekih 30% baterije :)

I G3 uz to "normalno" koriscenje lagano gura 2 dana bez punjenja.

Do sada mi se ni na jednom telefonu nije desilo da od skidanja sa punjaca prodje sat i po, a za to vreme obavljena 3 poziva od po 30ak-40 sekundi, dva puta upaljena kamera i jednom otvorena fb aplikacija preko mreznog interneta - baterija i dalje na 100%. Jeste da je vecinu vremena proveo sa ugasenim ekranom, ali opet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

G3 moze da sastavi dva dana bez punjenja samo ako se telefon koristi najminimalnije moguce. Uz normalno koriscenje na kraju dana ostane 20 25 posto, tako da mora na punjac svake noci kako god se okrene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako kome... Ja sam napisao uz normalno koriscenje, a to je relativna stvar od coveka do coveka...

Ako ga koristis za par poziva, poruka, da pogledas nesro na interneru, mailove, vesti i slicno, garantujem da ide na 2 dana, sam sam se uverio u danima kada sam imao dosta posla i nisam non stop visio na tapatalku, igrao NFS i sve oatalo aro ceato radim. Osvetljenje ekrana auto na 50%

Takodje jos nešto. Telefon preko noci konstantno drzi bateriju, odosno sa koliko % ga uvece ostavim, sa toliko ga ujutru zateknem. Sto nije bio slucaj na prethodnim telefonima koje sam korisrio.

Pored ekrana, kamere, interfejsa i dizajna telefona, ja bih mu kao veliku prednost stavio i bateriju.

Pa drug svoj S4 puni 2 puta dnevno. 20% mu je bila baterija, pokrenuli smo antutu i pojeo je bateriju do 2%, za koliko vremena? Mislim da test ne traje vise od 5 minuta

Edited by majkicbane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za taj odnos cene - kvaliteta po meni odličan uređaj.
Vidi da il možeš u inostranstvu da nađeš, dosta su jeftiniji nego kod nas.

 

I proveri prvo da li ti odgovara uređaj u ruci jer je dosta nezgrapan i velik :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...