Jump to content
FAS Goran
boki

Mobilni telefoni - pitanja, problemi, iskustva (+ Tips and Tricks)

Glasanje :)  

242 members have voted

  1. 1. Koji je po vama najbolji proizvođač mobilnih telefona?



Recommended Posts

@shortee

 

Ja imam Honor 70, definitivno najbolji telefon koji sam imao.

Uzeo sam ga preko MTS-a kada je bila ona akcija telefon + pametni sat.

 

Odličan telefon u svakom smislu, elegantan, dobra baterija i kamera. Prilično je brz u radu, nema seckanja itd...

Jedino što mu se možda može zameriti jeste nesto manji broj ažuriranja (i dalje se čeka dugo najavljivani android 13), ali i postojeći sistem radi jako dobro pa mi to nije ni važno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod šaomija je hardver ok,zahebu softver(miui)…

ja godinama dobijam motorole od firme i navukao sam se na klot android uz zadovaljavajući hardver(ništa posebno) i odličnu bateriju( nije retkost da izvučem dva-dva ipo dana). Trenutno imam u kući jedno 7-8 motoroli kod članova porodice, ja najviše koristim edge30 i G72, odlični za te pare….ipak primarni mi je iPhone SE3 za privatne obaveze

Share this post


Link to post
Share on other sites
[mention=15344]knezevic76[/mention]
I ja imam Samsung Galaxy A71 i jako sam zadovoljan, kamerom posebno. Evo vec treca godina, nema bagova, mada cu uskoro verovatno uzimati nesto novije, uz tarifni paket.
 
Imate neki predlog? Nisam ljubitelj iphone-a...
A71 sam prodao kolegi, i radi ok, i dalje me kod Samsunga oduševljava Super AMOLED ekran i njegova kamera. Taj telefon ima optičku stabilizaciju i fotke i video su fantastični. Ipak ga je malo poregazilo vreme, barem što se brzine tiče, ume da štucne tu i tamo.
Nakon njega sam uzeo OnePlus Nord2. Fenomenalan telefon, ono što mi je bitno kod telefona je kompaktnost i osećaj u ruci i Nord je to imao, plus softver kliza plus kamera slična A71. Al podrška im je loša i baš dosta kasne ažuriranja, al ja sam se zaljubio u taj telefon. Na žalost, nakon 6 meseci se odlepi ekran i slepci u A1 nisu hteli da poprave , pa ni da mi vrate, jer bi ga ja zalepio, već sam morao da prihvatim zamenu. U tom momentu jedini u tom rangu je bio Xiaomi 12lite, pa čak sam morao i da doplatim. Ono što je totalni besmisao su cene koje su vrtoglavo otišle na gore, pa gore tri navedena telefona su u istom rangu (oko 300-350€), Xiaomi dosta skuplji. Skuplji i od Norda koji ima brutalan procesor, kameru itd....ali eto, kompromis je morao da se napravi.
Ja sam imao averziju prema Xiaomi softveru, od ranije, ali sam pozitivno iznenađen kako su ga ispeglali i već od A13 je to totalno druga priča.
Iznenađujuće fluidan i bez bagova, da sam ih ja imao, IR, 120hz osveženje, 8gb Rama, AMOLED, stereo zvučnici....poprilično stvari za jednu lajt verziju.
Ovaj 12lite je i najmanji po dimenzijama koji sam mogao naći plus sam dizajn vuče na iPhone, malo kockasti i po meni poprilično lep telefon.
Ono što mi je pored dimenzija i ekrana bitno je brzina punjenja, koju Samsungu nisam mogao da oprostim, 65w je 65W tako da i ako je štedljiv na bateriji, o njoj i njenom trajanju ne razmišljam.

Ali nonsense mi je što imam Samsung pametni sat a Xiaomi telefon, mada rade odlično, Nord je pravio probleme sa samsungovim satom.

PS bio sam fan Huawei telefona, ali nakon svađe sa googlom sam napustio taj brend.

Sent from my 2203129G using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, darkman14 said:

Xiaomi 12T pro

Upravo to sam i ja merkao sebi u nekoj buducnosti.

Vec dugo koristim Mi 9T Pro i taj telefon je definitivno bio najbolje sto je Xiaomi napravio cena/kvalitet. I dalje su budzetski telefoni, i nude mnogo, ali sa poskupljenjem delova, nisu u mogucnosti da daju tako dobro ponude. 12TPro je ludilo sa cenom. 630e na kupujemprodajem. Nekom magijom (ne znam kako) od reputabilnih prodavaca sa 2000+ pozitivnih ocena moze da se nadje nov S23 za iste pare. A to je vec daleko bolja masina. Da je Mi12tpro cena oko 450e onda bi mogli da razgovaramo, ali procesor Snapdragon 8+ vuce troskove. Za oko 450e trenutno moze da se kupi od Xiaomi-ja srednja klasa Redmi Note 12 pro plus, ali to nije ni izbliza ta vrednost kao nekad.

 

Igrom (nesrecnog) slucaja sam trenutno upucen u cene, inace ne pratim vise toliko, pogledam Benchmark s vremena na vreme. Da se novac ne uzima u obzir, ja bih sigurno imao S23 Ultra. Najbolja kamera. Nije da koristim kameru toliko, ali volim da imam za situacije kada pozelim. Realno i full frame dslr, i objektivi mi stoje ispod kreveta, skupljaju prasinu. Drugar moj se jede kako mogu da dozvolim da prime stakla stoje neupotrebljena. :D

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre mesec dana promenio telefon. Dugo sam odolevao sa malim, a jakim telefonima pa sam tako i dalje trazio. Jedini aktuelni telefon koji je odgovarao dimenzijama je iphone 13 mini, ali je cena nenormalna. Pokusavao da nadjem neki koji je uzet preko mreze i ima garanciju od 2 god, ali to kosta oko 600e. Model koji je iole mali, ali opet osetno veci od minija je Samsung s22 5G tj osnovni s22. Kupio njega preko oglasa novog iz Yettel-a za 470e jer sam vise popiz. sto nista normalno novo i malo ne postoji. I ta cena mi je bila previsoka, takodje nije dovoljno mali, ali sa druge str, nije taraba koju ne mogu nigde da smestim. Hteo sam iskljucivo telefon u garanciji nasih mobilnih operatera.

Koristio sam pre toga dugo Sony Xperia XZ2 Compact. Telefon radi odlicno, mali je, cvrst, kvalitetan, malo deblji, ali izuzetno dobrih performansi. Jedini razlog sto sam menjao je jer mi je trebalo nesto novije za aplikacije koje koristim za posao, a da ne kupujem neki krs za klinku, njoj dao taj moj stari.

https://mobilnisvet.com/mobilni/6354/Sony/Xperia-XZ2-Compact 

Share this post


Link to post
Share on other sites
50 minutes ago, Dale said:

osnovni s22

Ja odbijam da kupim flagship model sa Exynos procesorom. Uzasno jajarska praksa Samsunga da za US i Azijsko trziste stavlja krsten Snapdragon, a onda za isti model u Evropi stavi losiji procesor, i sve to vodi kao isti model. Konacno prekinuto sa S23.

 

Kapiram da prosecnom korisniku ne igra toliko ulogu, nece ni primetiti u realnom radu, ali mene nervira i odbijam da im dam pare. Moja supruga nema tih problema. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Supruga = prosecni korisnik..
Moja ima iphone poato je njeno znanje oko IT i telefonije isto ko kod moje babe, tako da kulis joj ipho e , casti te jedno vece zena i miran si.
Ja sam licno samsung korisnik ( nisam fan boy ) vec 10 godina zbog posla i sve modele sam probao i koristio.
Jos se secam A5 2016 modela koji i danas radi kao macka samo ga ubija soft update inace sve ostalo top.
Sledeci model za nekih mesec dana je S23 ultra 512gb sa zoomom od x 200 puta
Ima snimam snajke u Zemunu iz Jerkovica

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne voli Iphone. S2, S7, S8+...

Vec neko vreme zena mora da menja telefon, i sad joj je napokon riknuo S8+ posle 5-6 godina. Ona je bice navike i tvrdoglavo je odbijala da odabere novi telefon, i cima se da sve prebacuje i podesava . "Ti ces mi to sve uraditi"... I zaista,  dosad na svake dve-tri godine sam ja to radio. Ali rekao sam da necu vise.

 

Iako je "neko" upozoravao vise puta da joj se telefon greje, a ne silazi sa njega, sto zaista za poslovne potrebe, a cesto i za blejanje. Juce je umro. Na servisu je danas da vidimo ima li spasa podacima i silnim pasvordima... Jer ako nema, vec vidim ko ce sa tim morati da se zaje*ava. I da nadje novi model da joj se kupi.

 

I kad se inatim, samo sebi napravim dodatni posao. :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne volim samsung i nikada ga nisam voleo. Sto se tice pametnih telefona, stare motorole, dok su bile drugacije od ostalih, sam bas voleo, par compact modela sony, koristio i iphone neko vreme... Ja volim da telefon bude mali, solidno jak, ali to vise niko ne pravi. Nekada sam koristio motorolu droid turbo. Nije je bilo kod nas, kupio je iz amerike za $200, bila je pandan iphone 5. Tada vrlo mocan mali telefon, a normalna cena.
Sada, ovaj s22 je kompromis. Srecom pa se i samsung promenio na bolje pa sam zadovoljan. Mnoge glupe stvari npr slika cica glise na ekranu kada te neko zove ili neke nelogicnosto sa dugmicima su ili promenjene ili su korisniku date opcije da sam prilagodi. Aluminijum sa strane nije ofarban onom jeftinom farbom koja se ljuska itd. Kamera je odlicna tj softver sve pegla i cini korisnika sposobnim da napravi lepu sliku bez razmisljanja. Ne igram igrice pa to oko procesora mi ne predstavlja problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se svidja Motorola cist Android. Ui kod Samsunga je odlican. Lepo smisljen i logican. Mui kod Xiaomi je... Blago receno, katastrofa. Posle 3 godine se nisam navikao, To nije nesto u cijem koriscenju uzivas, trpis zbog jeftinih performansi.

 

8 minutes ago, Dale said:

Ne igram igrice

Nije samo za igrice. Ljudi koji moraju vise aplikacija da drze otvorene, i da rade nesto zahtevnije tipa foto/video obrada... Vrlo brzo pocne da se uocava razlika izmedju procesora srednje i visoke klase.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ne voli Iphone. S2, S7, S8+...
Vec neko vreme zena mora da menja telefon, i sad joj je napokon riknuo S8+ posle 5-6 godina. Ona je bice navike i tvrdoglavo je odbijala da odabere novi telefon, i cima se da sve prebacuje i podesava . "Ti ces mi to sve uraditi"... I zaista,  dosad na svake dve-tri godine sam ja to radio. Ali rekao sam da necu vise.
 
Iako je "neko" upozoravao vise puta da joj se telefon greje, a ne silazi sa njega, sto zaista za poslovne potrebe, a cesto i za blejanje. Juce je umro. Na servisu je danas da vidimo ima li spasa podacima i silnim pasvordima... Jer ako nema, vec vidim ko ce sa tim morati da se zaje*ava. I da nadje novi model da joj se kupi.
 
I kad se inatim, samo sebi napravim dodatni posao. :wallbash:
Ti si druze zaista mislio da mozes zenu da pobedis na bilo koji nacin? ja sam pokusavao i nikad uspeo nisam i onda mi je lakse da joj sve ja podesim i znam pasworde i radim backup svega nego posle da mi kenja eto ti si ITjevac a meni crko telefon...sta sve mi trpimo zbog jednom mesecno hopacupa..

Sent from my SM-S908B using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva su iskustva sa POCO telefonima?

Vidim da su cene dosta povoljne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre imao dobra iskustva sa Samsungom pre Androida. D600 je bio brutalan telefon.

 

Posle uzeo neki mid-range i jednostavno mi je dosadio. Bagovao, izguvio Andriod podrsku posle 6 meseci i klinac zeljan ucenja o svemu logicno menja telefon za Iphone kad je dosla i prva plata :D

 

Posle sam uzeo S8 u Nemackoj jer me je sa povracajem PDV i akcijom izasao 350e, a zeleo sam nesto sto podrzava Android Auto posto je iOS podrska za Srbiju za Apple Car Play bila uzas.

S8 je posle godinu i po odlepio i nije hteo vise da se puni.

 

Ja sam tad uzeo XR i zavrsio sa Samsung telefonima sto se mene tice. Sada uzimam Xiaomi za jeftine i Iphone ako padne cena.

 

Xiaomi sto zbog ponude sto jer moja firma ima ugovor sa njima po podrzavam zaradu zaradu :lol: a i lepo mi da odem u Mi prodavnicu i uzmem, a ne da jurim Iphone na skuterima po Zelenom vencu jer su prodavnice preskupe

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, italiano said:

Kakva su iskustva sa POCO telefonima?

Vidim da su cene dosta povoljne

F5 i F5 pro su zveri za male pare. Najbolji procesori u telefonima izvan premium klase.

Prethodnici su imali problema sa plocama, ali su bile price da je to samo za Indijsko trziste, kao za ostala je kontrola kvaliteta bila bolja. Sve sem kamera je impresivno. Kamere su... Negde se moralo ustedeti.

 

Btw, moja zena se odlucila za proslogodisnji Samsung A73. Morao je biti Samsung. S23 je bolji u svemu ali mnogo para za "mali telefon", kako je meni objasnila. Zapravo bi S23+ bio optimalan, ali je to izvan razmatranja zbog cene. Tako da se prelomilo na A73.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja cu bas uzeti F5 ili F5 pro ukoliko odustanem od 12T pro. Razlog za odustajanje bi bila samo razlika u ceni od 200njak eur zarad bolje kamere i esim-a.

Licno mi se vise svidja kako je na Poco uradjen UI, blize je cistom androidu iako je MIUI  u pozadini.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/3/2023 at 2:36 AM, totti said:

Ja se nešto sad naložih na Sony Xperia 1 V

Interesantan telefon. Svakako drugaciji od ostalih sto je plus. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nekog interesuje dobar telefon, da kazemo, za okej cenu, ako uzmmeo u obzir odnos dobijenog ulozenog, to je telefon OnePlus 10T pro. Telefon koji ima snapdragon 8+ gen 1, TSMC je proizvodjac cipseta, ne samsung, tako da se telefon ne ponasa kao furuna. OnePlus pripada BBK grupaciji telefona (Oppo, Vivo, Realme, Oneplus), kineska kompanija, ali su telefoni jako ozbiljni. Ja sam ugrabio navedeni OnePlus 10T telefon za 550e, najjaca varijanta od 16/256 GB, zadnji put kada sam proverio cene, telefon je trenutno oko 500e najjaca varijanta, slabija ili osnovna varijanta je oko 430-450e. Iz mog iskustva sa ovim telefonom, malo je reci da sam zadovoljan. Telefon ispunjava sve moje uslove i nadam se da ce trajati narednih 5-6 godina bez problema. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Scentic E vidis, gledao sam ga i odustao zbog "preporuke" drugara koji je rekao da je softver jako bagovit, da nije upeglan, sto mi se i slozilo sa cinjenicom da ih je Oppo kupio i brze bolje da izbaci telefon. OnePlus su nekad bili nezavisni, firma nastala od xda developera cini mi se i imali su bruka telefone do pre 3 godine. Do tada su bili, za mene, novi HTC. Dok sam imao Xperiju pre nekih 10tak godina koristio sam njihove custom romove redovno. Izvlacili su iz obicnih telefona jako lepe performanse sa njihovim romovima. 

Sad ce biti zanimljivo kako ce se razvijati pod Oppo, kompanija koja je definitivno iza Xiaomija i Huaweija, a opet imaju ozbiljne telefone. Samo ih sopstevni razvoj OS moze zakopati.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se da je sistem bio zabagovan, ali to je vise bilo do androida 12, jer je vecina telefona imala problem sa jakim bagovima, pixel, oneplus, xiaomi itd, sa androidom 13 su svi resili vecinu bagova. Iz licnog iskustva, mogu reci da je xiaomi sa android 12 bio jako, jako los UI. Sto se tice samog oneplus-a i njegovog sistema, da nije vise cist android, OxygenOS je sada bukvalno drugi ColorOS, ali nema toliko bloatware-a. Na kraju kraveja, za prosecnog korisnika telefona, sto je 80% ljudi, UI i nije toliko bitan, koliko je bitno da telefon radi i ne baguje, u tu grupu spadam i ja, moze biti ColorOS, OxygenOS, ili MIUI, bitno mi je da telefon radi i sistem ne baguje. A oneplus 10t za sada ispunjava svaki zahtev, nemam nista lose trenutno da kazem za taj telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih se bas slozio, ja imam Xiaomi Mi10T Pro 8/256 sa A12 nikakav bug nisam primetio telefon leti vec 2 god novog kupio i uvek apdejtovan.
Verovatno da nekom baguje meni nikad nije i sad uskoro prelazim na Xiaomi 13 Pro.
T10 Pro je odlican telefon i steta je jer je dosao do EOL, a lagano moze 13icu da vrti a i 14icu po hardweru ali ko bi onda nove tel kupovao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dusman13 Ja sam koristio pre OnePlus-a Xiaomi Mi9, njega sam koristio 3 godine i bio prezadovoljan, posle predjem na xiaomi 11t pro, sa android 12 sam imao probleme, baterija je 5000mAh a SoT je bio oko 3 sata, UI zapuca sam od sebe, otisak prsta je bio na power tasteru, pa mi se desavalo da nece da se otkljuca ili zakljuca, imao je bagove, sa 13 su ti problemi reseni. Preleo telefon, sa izuztenim ekranom i zvukom, cak mu je i hladjenje dobro izvedeno pa se nije toliko grejao iako je imao snapdragon 888. Prodao sam ga i kupio OnePlus 10T, ali iskreno receno, xiaomi 11t pro, iako je telefon iz 2021 godine, i na papiru losije specifikacije u odnosu na OnePlus 10T, mala je razlika, cak je xiaomi imao i dosta prednosti u odnosu na oneplus 10T. Oneplus 10t je telefon koji spada u neku srednju klasu telefona, ali je sto se performansi tice, dosta dobar i jak telefon. Zaista leti kroz interfejs. Sa 16gb rama zadrzava mnostvo aplikacija u pozadini. 

Edited by Scentic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj komša je imao ( i još ima) Xiaomi Mi10T Pro baguje mu od početka, isto i sada sa 13…poludeo! Reko komši baš su neke kurat€ sreće…a baš voli xiaomi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...