Jump to content
FAS Goran
Purasevic

Fiat Punto mk.1 & mk.2 - slabo grejanje / slabo duva / odzračivanje / antifriz

Recommended Posts

Da Li neko zna sta bi mogao da bude problem,

naime u posudi u koju se sipa tecnost nivo mi je na minimumu,

cim odvrnem cep nivo se popne do max pod pritiskom, i tako stoji sve dok se auto ne zagreje i opet padne na min.

Da li to znaci da imam vazduha u sistemu ili nesto drugo.

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemas vazduh to je jednostavno pritisak koji se javlja od isparavanja,zagrevanja antifriza.cep na posudi bi trebalo da drzi pritisak negde oko 1.4 bara ostalo je zakon fizike ili termodinamike :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozz. jel zna gde mogu da nabavim slavinu za ozracivanje ili celu ozraku za punta ?? Hteo sam da ozracim sistem ali mi je pukla slavinica za ozracivanje i ostala pola unutri jadva sam je izvadio......nesto sam nabudzio privremeno dog ne nabavim ozraku,malo pusta ali sta ja da radim...

BZ4Rr.jpg

Edited by cmiro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosla je zima a sa njom i problem sa grejanjem. Koliko god dugo da vozim auto, grejanje je konstatno mlako. Zanimaju me sada iskustva vlasnika Punta mk1, posle koliko vremena u kabini bude bas vruce (pri spoljnoj temperaturi kao sto je ovih dana 1-4`C)? Meni pocne da izlazi topao vazduh posle 5 - 6 minuta ali nikada ne izlazi bas vruc vazduh...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao ponosna vlasnica Puntishe KEC :rolleyes: moram da ga hvalim na sve strane.

Ali, onako medju nama, treba... Jedno 10 minuta da pochne da greje....

E tek posle 15tak minuta se usudim da skinem jaknu :whistle:

I, naravno, kada je najtoplije, vec je vreme za izlazak.... :thumbdown:

Brzhe zagreje kada podesish skroz desno ;) tj. da ne koristi sopljashnji vazduh, ali onda sve zamagli pa ti se smuchi shto si uopshte i zheleo to da radish :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja posle 15 min skinem kapu, a jaknu uopste ni ne skidam!!!

Salu na stranu, da li je moguce da se kabina po ovakvom vremenu ne zagreje ni posle 20-30 minuta ili tu nesto nije u redu?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozda imas vazduha u malom radiatoru(kabine) ili je zacepljen(mali hladnjak) probaj da ozracis sistem....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros sam te se setila :rolleyes:

Bogme, moj Puntisha kada se dobro zagreje ja josh smanjujem temperaturu :whistle:

Ne, stvarno....

Treba mu vishe vremena, ali kada se ugreje onda bash topao-topao vazduh izlazi iz njega...

U principu nekih 15tak minuta da mozhesh slobodno da pustish da duva

(ujutru stavim na shoferku i noge dok se ne ugreje, a posle tih famoznih 15tak minuta stavim onu varijantu dole-srednje-gore da duva na 2 :D )

Mislim da treba da posetish nekog majstora, mozhda se nestho zaprljalo? :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem kod Punta S je nedostatak pokazivaca temperature i vozaci nemaju pojma koje stanje temperature. Najcesci problem za slabo grejanje je los termostat motora. Neophodno je da se odmah posle 10km voznje na otvorenom putu specijalnim termometrom(onim sa laserom) proveri temperatura motora. To je najmerodavnije ili naravno ugradnja pokazivaca temperature na bilo koji nacin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za pocetak cu pokusati sa promenom termostata. To bi trebalo da je (relativno) jeftino, a sve mi smrdi da termostat ne funkcionise 100% ispravno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promenio sam termostat i sve je ok, za 5 minuta dobro zagreje...samo što pri sipanju anntifriza majostor mi nije ispustio vazduh i sada kad palim auto slušam kako klokoće antifirz u radijatoru za grejanje, a i ne znam kako da ispustim antifirz. Ima li neka stopna na motoru?

Edited by neshaoct
Ne piši odgovor velikim slovima

Share this post


Link to post
Share on other sites

J.b.g,ozraci sistem sam...

Podigni motor na radnu temperaturu,na hladnjaku ,ako stojis ispred haube,sa leve strane ima mali plasticni sraf.otpusti ga i pusti da izadje vazduh,cim potece cist antifriz,zatvori ga...samo pazi kad budes vracao cepic,antifriz je vreo,ja sam se jednom ispekao :D kad se ohladi,dolij antifriza ako treba i to je to :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima...

Ja imam problem sa grejanjem (punto 2, 1.2 benz 8V) tj. skala od temperature je na pola kad se motor zagreje i tako stoji, ne pomera se nikud. Sva creva na i oko motora su topla, da ne kažem vrela, ali u kabini je grejanje očajno, nekad se seti pa pusti malo "relativno" vrelog vazduha...

Antifriz je zamenjen, i sistem je više puta ozračivan na obe slavinice, prvo je nivo tečnosti opadao a sad je stao i stoji nešto ispod maximuma.

Sledeće razmišljanje, kojim bih pokušao da otklonim problem, mi je termostat, nasao sam u Autodata programu da je termostat 87'C +-2'C, da li ovo "+-" znači da se sme uzeti termostat koji ima nižu ili višu radnu temp. za ta 2 stepena ?

A da li postoji mogućnost da je filter klime (kabine) prljav, ili je mali radijator kabine prljav spolja pa topao vazduh ne mođe da prođe kroz saće?

Gde se nalazi filter vazduha za kabinu? Ako je pristupačan da pogledam sam.

P.S.

Čitao sam dosta po forumu za vreme radnog vremena :rolleyes: , tako da ako nisam našao odgovor ne zamerite, već me uputite.. :thumbdown::thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promenjen termostat i ponovo ozracen sistem (mada nije bilo potrebno, nije bilo vazduha u sistemu) ali i dalje slabo greje. Treba mi jos neka ideja sta bi moglo biti?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene isto slabo greje ali misli da je problem sto auto nije zagrejan. Danas sam bas bio kod majstora da mi proveri hladnjak motora. Auto je radio na leru i zagrejao se (imam kazaljku za temperaturu) ali duva mlak vasduh. Kad poceo poceo je da pali i gasi ventilator probao sam tad grejanje i onda je radilo bas ok. Ja se razmisljam da stavim neki karton kako bi sprecio da se hladi auto brze u toku voznje. Cini mi da neki puntici imaju neku plastiku koja sluzi bas za te stvari.

Ne znam da li ti znaci nesto ali kod mene se pali ventilator kad kazaljka dodje do malo ISPOD polovine a u toku voznje je uglavnom uvek na prvoj cetvrtini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozda ti je zapusen radijator za parno, ili ne ti dihtuje zatvarac za mesanje na topol i ladan vazduh (plavo-crveno)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto greje dobro do -2 posle toga samo mlako grejanje prije neki dan kad je bio -10 nikako da greje.Moj drugar dao savet da stavim karton ispred hladnjaka 2\3 hladnjaka sam pokrio kartonom sada greje i temperatura na tabli stoji na sredinu sa i bez kartona.da lito steti motoru ili bilo koji savet od vas POZDRAV svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo stavljanje kartona ne steti dok je temperatura motora u normali

Share this post


Link to post
Share on other sites

prosle nedelje cistio jedan mali hladnjak(grejac kabine)bio pun nekog trunja,taloga unutar samog grejaca,jedva duvao mlako a kad pojacas duvanje on ohladi skroz dok je temperatura motora bila normalna.imao iste simptome kao ti pa ne znam mozda je i problem isti

Share this post


Link to post
Share on other sites

I moj slučaj je isti, prošle nedelje kada je bilo ispod -5C temperatura motora kada stoji u mestu dođe skoro do 1/2 (između 1/4 i 1/2) ali čim krenem da vozim pada na 1/4 i čak malo ispod, a kada je spoljna temperatura do ~0C skala je uglavnom na normali tj. na 1/2 i ventilator se pali čim pređe tu vrednost. Takođe sam dobio objašnjenje da se mali Puntov motor 1.2 8V brzo hladi na tako niskim temperaturama i da stavim parče kartona preko hladnjaka ali da ne da blokiram deo hladnjaka ispred ventilatora.

Ono što mene zanima da li je to normalno, da već par stepeni ispod 0 motor uglavnom bude pothladjen ili je u pitanju loš termostat koji ne zatvara dotok vode pri hladnijem vremenu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...