Jump to content
FAS Goran
Mik

Kućni ljubimci

Recommended Posts

Dobermani mogu dobri da se nadju za te novce, posebno sto kazes da ti treba prijatelj a ne neko cudo od izlozbenog psa sa besnim papirima......

Drugo pitanje je diskutabilno. Prvo zavisi od doba psa a drugo od toga kako ga hranis. Moj Boxer star 6mes pojede 1kg granula za dva tri dana a kilo granula kosta od 90 do 400din :)

Pored toga ga jos dohranjujem povremeno konzervama, salamom, dzigericom, pilecim ledjima i sl.

U prvih godinu dana moras svasta da mu dajes (koliko si u mogucnosti) jer ako raste na granulama i hlebu samo-nece da valja.

Mene npr kosta izmedju 500-max1000din nedeljno (ne moze bez 2-3kg granula + nesto sa strane.....)- kako sam u mogucnosti + ne kupujem mu uvek istu hranu. Nekad dobije bolje, nekad losije....... A opet jeftinije nego da kupujem cigarete ;)

Sto se tice ishrane boxer-doberman slicni su sto se tice potrosnje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja ne zelim da vodim psa na izlozbe,zelim da setam trcim s njim,zabavljam se,da mi pravi drustvo i ja njemu,pa mogao bih za hranu da dajem, 6,7 hiljada,ali ne znam da li bi to bilo dovoljno, ne planiram da ga drzim u kuci, vec imam supu,sredjenu,postavio sam laminat,i jos malo krecem kucicu da pravim,a zelim zenku za pocetak,posto sam citao,da su lakse za dresuru i privrzenije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na to sve + kafortan, kalcijum, ad kapi...ako zelis da se psu dobro razvijaju kosti i hrskavice, pa na to dodas redovne posete veterinaru, vakcina, revakcina, druga revakcina koja se preporucuje zadnjih godina, pa besnilo... Pa onda ako zelis da kupiras usi.....pa onda idu sve vanredne posete a ima ih pogotovo prvih godinu dana dok su jos stenci, tih prvih godinu dana su osetljiviji. Pored toga sto je imati psa velika obaveza nije bas ni jeftino, racunas od 50-100€ mesecno. Sve ovo vazi ako uzimas psa da ti bude prijatelj i da bude zdrav, a imas i onu opciju da ga bacis negde u dvoriste i dajes mu hleb i vodu i da mu ne treba veterinar ali u tom slucaju bolje ga ne uzimati nego ga muciti.

Zenke su svakako privrzenije, jedino sto kad udju u teranje skupljaju se dzukci oko dvorista, cak znaju i da preskoce visoke kapije i tad nastaju problemi......

Edited by Kuvalja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne bih ni uzimao psa,pogotovo ne psa kao sto je doberman,a da ne vodim brigu o njemu, ne bih se trudio,oko milion stvari,zelim u septembru,da je uzmem,a do tada da sredim sve,i pokupujem sve sto mi treba

Pa jel ne bih bio problem,da je sterilisem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Savet- uzmi stene preko leta da stasa do zime i minusa.

Moj pas je u pocetku dobijao kalcifus i sa tim se prestalo jer izaziva prerano okostavanje. Mada su to sve finese, kod mog veterinara sam imao nekoliko pregleda i sve za dz, jedino sam platio 3 vakcine i sad me ceka protiv besnila. I imao je jos nesto antibakterijsko bla bla od 200din... :)

Sa budzetom od 6-7000 mesecno mozes lepo da odrzavas psa ;)

Sterilisanje tj kod zenke.......radi se operacija, kosta fino a nisam cuo da je iko rekao nesto lose. Cak sam cuo da muzjaci budu veci, jaci, krupniji kad im otfikare 00 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa meni je to bitno,jer ja cu sam od svoje plate da kupujem,posto moji nece sigurno da mi daju pare za hranu itd,a i majka mi se plasi dobermana strasno, pa uzeo bih u sept,zato sto od juna krecem da radim,u maju zavrsavam skolu :-D a od prve ,dve tri plate,sve ide na kuce :-D

Imao sam sarplaninca,10 godina,odrastao sam s njim bukvalno, i onda sam krenuo o dobermanima da citam,i odusevio sam se,imam druga,ima staforda,i odusevljen sam koliko je dobar,kada je u pravim rukama,jedva cekam septembar :-D

Imao sam tezu operaciju kolena,prosle godine,i treba mi drustvo dok trcim, imate neki savet za dresuru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sterilizacija je pozeljna ako ne planiras da je paris, ali ipak je preporuka da se jednom osteni pa onda sterilisanje, obicno je najzdravije prvo parenje posle treceg teranja pa onda sterilizacija. Cena je oko 50-60€ i isto toliko je kupiranje usiju, sve ovo su cene za staforda ali mislim da je i za dobermana isto mozda desetak evra vise za usi. Posveti dosta vremena keru i budi autoritet i niko nece bolje obaviti dresuru od tebe, mozes samo neke savete da pokupis od iskusnih dresera ili odgajivaca.... I ja imam staforda zenku i taj pas nema veze sa onim pricama koje kruze o njima, kad sam bio u fazi kupovine i raspitivanja o njima kao i ti sada, procitao sam na vise mesta jednom vlasnik staforda, uvek vlasnik staforda, a sada to mogu i da potvrdim. Inace pre nego sto sam kupio sam procitao par knjiga o njima, sto preporucujem i tebi ali o dobermanima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citao sam dosta,o svemu, i jos uvek citam, zanima me,jel ne bih bio problem da je drzim u supi? postavio sam laminat za nju,bice otvoreno,imam veliko dvoriste,moze kad joj hladno-toplo,da udje kad hoce, to za sterilizaciju? sta da radim sa stencima? u mom gradu,ako sam daj boze 1 dobermana video

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavis oglas da poklanjas...

Nije problem supa, potrebno je obezbediti dovoljno fizicke aktivnosti ako bude zatvorena i potrebno je da u toj supi temperatura zimi ne ide maaakar ispod 0 a leti da ne bude kao u furuni. Naravno zastita od kise, snega i vetra se podrazumeva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno,to je zatvoreno,to je soba,samo cu vrata da drzim otvorena,unutra cu kucicu da napravim,sve ce biti kako treba, a za fizicku aktivnost,toga nece da fali,ja trcim zbog kolena i po sat dnevno,a gde su jos setnje i igranje s njom

A napravicu grejalicu.pa zimi nece biti problem

Zanima me,koliko puta da je kupam godisnje? i koliko treba da bude stara,da bih isao na trcanje s njom? da li treba da uzmem stene,sa oko 2 ili 3 meseca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima jedan vlasnik dobermana na forumu,ali ga ne posecuje u zadnje vreme,mozda ipak vidi pa ti resi neke dileme.Prelistaj malo u nazad videces slike.Braon zenka dobermana...

Takodje i jedan bivsi vlasnik koji nije sada aktivan,ali procesljaj,pisalo se na tu temu.

 

Ono sto znam jeste da su jako osetljivi na zimu i da je pozeljno da im se boks greje ili da spavaju u toplom preko zime.

 

Sto se tice hrane,bas sam danas isao sa bratom da kupi hranu za Rota.Uzeo je neku Josera-20 kg 3800 din.Njemu je to dovoljno za mesec dana,tako da ce i Dobermanu biti ok.
Ali bitno je da znas da hrana nije jedini izdatak.Pocev od zastita od krpelja i buva,vakcina,cipovanja pa sve do raznih bolesti zbog kojih ces morati da ides kod veterinara.

 

Da li se moze uzeti pristojno kuce za 200 e je posebna prica i ne bih se upustao u nju sad.Recimo samo da zavisi od tvojih kriterijuma :)
Posto sam i sam nameravao da kupim dobermana,malo sam citao-sto i tebi savetujem.Postoje specijalizovani forumi za pse gde ces svakako dobiti bolje informacije nego na auto forumu.

 

Secam se da su mnogi hvalili odgajivacnicu u okilini Novog Sada.Raspitaj se i proveri koje cene su tamo.Citao sam da je moguce dobiti i zenku za dz ako se dogovoris sa vlasnicima da se ona pari sa njihovim psom i da oni uzmu celo prvo leglo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa znam, citao sam dosta, na balkan kinology, ali nekako tamo dok sam citao, mnogo njih ima zamerki na sve sto mozes da pitas, prvo ce da mi kazu kako ne treba da uzimam dobermana, pa onda, ce jos 1001 stvar da me pitaju, pre nego sto mi odgovore na postavljena pitanja, pitas ih neka najobicnija pitanja, oni ti odmah udare kontra pitanje, i onda pocnu da ti sole pamet, kako to nije kuce za tebe, da trebas da uzmes neko drugo, itd itd. i zato sam resio eto slucajno sam, kucao dobermani forum i izasao mi je ovaj, i deluje mi pristojno i da su ljudi okej, a ne ko na mnogim drugim forumima, pa reko aj ovde da pitam nesto. Bilo bi mi idealno ako nadjem neko stene da kupim u okolini beograda, ili nesto sto mi je blize, tipa obrenovac, i tako nesto, novi sad mi je mnogo daleko, treba mi samo 5000 da odem do tamo i da se vratim ,a da ne pricam o tome, da moram makar 1 da odem da vidim kako izgledaju, da pricam sa vlasnikom, pa tek ako se dogovorimo sledeci dan da dodjem. to je jedini problem. inace ovako, sto se tice veterinara i svega, nece biti problem,pa ja zelim samo normalnog psa za drustvo, setnju, da idemo na trcanje, tipicno druzenje, ne zelim ga za izlozbe, ili tako nesto, jednostavno da mi pravi drustvo, a i citam zadnjih 2 meseca o njima, na svim mogucim forumima, i nasim i stranim, i nista lose nisam procitao sto se tice njih. i zato sam resio ovde da postavim par pitanja, posto su na drugim forumima uglavnom mnogo kriticni sto se tice svega, prvo kad bih rekao da ce doberman, da mi bude u supi, oni bih odma rekli nije za tebe, a ne znaju da sam na primer postavio laminat zbog kuceta, da kupujem svakog meseca po nesto pre nego sto ga kupim, da ima veliko dvoriste, i da ce mu biti super. ali eto. zato nisam na drugim forumima ni pisao, a citam ih vec dugo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jao, jao, jao, pa ja nisam video ovu temu, od silinih kola. Vidim imate razne živuljke, sve lepote. 

A eto i mene, tj. mog Loka. Argentinac, ali rodom iz Sombora. :) 40 kila - struna, i profesija mu je da prosi za hranu i da se izležava po krevetima. I da liže moju glavu ako mu je u dometu. 

Teško mi je bilo da suzim izbor na ovo malo slika, ali :D eto, da ne davim previše, skoro sve poze. Ima 2,5 godine, ali i dalje je budala kao kad je bio mališan štenac.  

 

338339_10151027403611695_389489910_o.jpg 391581_10151027404356695_1427108992_n.jp 552059_10151027403866695_1112024650_n.jp
 
1175004_10151605264961695_254926241_n.jp 10439038_10152132770231695_4804820193967 1379340846769.jpg
 
1380729855622.jpg IMG_20121215_175956.jpg IMG_20121218_210522.jpg
 
IMG_20130102_124352.jpg IMG_20130102_175118.jpg IMG_20130106_130042.jpg
 
IMG_20130227_211403.jpg IMG_20130615_071454.jpg IMG_20130616_111131.jpg
 
IMG_20130804_082644.jpg IMG_20130804_142312.jpg IMG_20130811_120601.jpg
 
IMG_20130914_154633.jpg IMG_20131126_205434.jpg IMG_20140106_155313.jpg
 
IMG_20140615_132948.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahah...Vidi se po slikama da obozava da lezi.A vidim da voli da bude i za lap topom :D

Mora da ima Facebook profil, pa se dopisuje sa raznim kujama :D

Salu na stranu, zaista zanimljiv pas, mora da si ga razmazio :D

On je i dalje kao malo detence :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Više bih nekog staforda ili dobermana, vučjaka recimo, labradora crnog... :) bigla...i tako :laughing: 
Iskreno da mogu selio bih se sad odmah u kuću zbog garaže i kučića...ništa drugo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj apsolutni ljubimac među psima je 

BorderCollie6yearsKaya.JPGs8731p1.jpg

 

ali njemu trebaju hektari prostora  :)

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bre kakve kucice imate, sad mi dodje da uzmem jedan komad... :) ali dok sam u stanu nista od toga, ako predjem nekad u kucu imacu 5 kucica :D

Posto nemam kucu a i pitanje da li cu je ikada imati, ja sam uzeo staforda i drzim ga u stanu, redovno se ceslja, kupa, sredjuje stan i nema nikakvih problema, bilo ih je dok nije pomenjala zube, sve je tepihe pokidala i papuce, ali sada nove ne pipa. 46e842e9517a40467677a0c8711d84f4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...