Jump to content
FAS Goran
Dragon

Koje kočione pločice, diskove?

Recommended Posts

hvala na savetu :thumbsup:

sad sam mozda blizi kupovini originala, ali ajde videcu da li jos neko ima neki predlog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam stavio ATE prednje diskove i pločice pre tri dana. Kao što Nidza kaže treba im vremena da legnu, može lepo da se dozira sila kočenja ali da bi se jače ukočilo mora jače da se pritisne pedala, a to nije moralo ranije (mada nisam preterivao dok ne legno pločice). Treba uzeti u obzir da su sada i klipovi skroz vraćeni u čeljusti tako da i zbog toga ima razlike u kočenju. Posle oko 150 pređenih kilometara malo je bolje nego u startu, tako da se i ja nadam da će posle 1000-2000km da legnu... Nema škripanja i cviljenja kao ranije, a što je najbitnije više mi ne vibrira volan kada kočim jer su mi bili malo krivi diskovi...

Diskovi 5150 din/kom i pločice oko 5300. u KIT komercu...

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebale bi da legnu i ranije, naravno zavisi od stila kočenja, a pošto si menjao sve komplet onda nemoj da preteruješ sa naglim i jakim kočenjima, svakako posle 200-300 max 500 km treba da legnu, iz mog iskustva :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

4000km otprilike u mom slučaju. Toliko su loše kočile u prvih 1000km, da sam hteo da ih vratim Goranu.

Sada su savršene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plocice iz originala su malo skuplje nekih 500din,jel to jedan disk ili oba?

Sto se tice lezanja plocica i vracanja klipova,moze malo da se radi o plocicama,sve drugo macu o rep.

Plocice su verovatno tvrde(moguce da ce duze trajati,sve zavisi od slojeva,kako su radjene/teksture),tako da moguce da ce posle postati mekse,a moguce i da nece,samo ces se navici i bice to to.

Roske,ako hoces pravu stvar kupi original.Ja sam se dva puta opekao zbog toga,a meni iz originala kostaju 2400,a fals jedna bile 1100,druge 1350,pa puce pare,ma nista ne uradi.

Naravno to ne znaci da nema iz kopje dobrih plocica. :welcome:

Sada vidim i disk je malo skuplji iz originala!

Edited by Bane23

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su svi diskovi meteli a plocice original fiatove,posle 25000 km mogu reci da se odlicno ponasaju,jako dobro koce ,vec posle 500-600km su legle,nema pistanja niti bilo kakvih zvukova ni leti ni zimi!

Gledajuci diskove malo su postali talasasti na dodir ali ne utice na voznju tj kocenje (ne trese)

Imao sam par kocenja sa vece brzine na nulu, jedno na autoputu sa 180 (covek se zaustavio jer je promasio skretanje za pumpu pa je stao na belu liniju izmedju 2 trake) :realmad: a jedno na pancevackom mostu sa 120 (naglo skretanje iz leve u desnu traku ocigledno ne gledajuci u bocni retrovizor) :realmad: ,oba puta sam mislio da cu uleteti u gepek nekome ali sreca u kocnice...

Vozim ostro i ne stedim ga pa opet mogu reci da je ok kvalitet u odnosu na cenu. Lukasove trw su mi trajale 48000km (prednje) pa i njih preporucujem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam stavio ATE prednje diskove i pločice pre tri dana. Kao što Nidza kaže treba im vremena da legnu, može lepo da se dozira sila kočenja ali da bi se jače ukočilo mora jače da se pritisne pedala, a to nije moralo ranije (mada nisam preterivao dok ne legno pločice). Treba uzeti u obzir da su sada i klipovi skroz vraćeni u čeljusti tako da i zbog toga ima razlike u kočenju. Posle oko 150 pređenih kilometara malo je bolje nego u startu, tako da se i ja nadam da će posle 1000-2000km da legnu... Nema škripanja i cviljenja kao ranije, a što je najbitnije više mi ne vibrira volan kada kočim jer su mi bili malo krivi diskovi...

Diskovi 5150 din/kom i pločice oko 5300. u KIT komercu...

Isto i meni tako mora da se zalegne da bi stao auto, ali je moguce dozirati, uglavnom losije nego sa orginalom...

Doduse i ja sam tek oko 1000km presao od zamene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljam da je štos u tome što mi uglavnom vozimo po gradu, prosečnom brzinom bicikla, pa se iz tog razloga pločice i diskovi jako slabo troše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno sam se odlucio za original, ali posto moram da cekam kod gorana javicu kakvi su utisci kad budu stavljeni.

@ nidza

A to mi nesto bas mnogo (4000 km) da bi sve leglo. Mozda si se navikao posle nekog vremena pa ti deluje kao da bolje koci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne, koči sjajno. Vozim razna kola stalno i vrlo lako uočim kad nešto ne valja.

Čim sam ih ugradio preznojavao sam se od neprijatnosti pri parkiranju jer auto nije hteo da stane dok se ne stisnem ko sivonja.

Sad je odličan bez svake dileme. Mada ja nisam neki reper za trajanje kočnica, jer ove što smo skinuli posle 60 hiljada su mogle još toliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa verovatno je onda stil voznje merilo kad ce da legnu plocice, sto je i logicno. Meni plocice traju 20 hiljada km, jer vozim iskljucivo u gradu i imam tripove ponekad da mislim da sam Colin Mcrea :D Sto znaci da ce meni pre da legnu, ali ce isto tako pre i da se istrose.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

Treba da menjam prednje diskove i plocice na Lybri. Jurim neku srednju-visu klasu i diskova i plocica.

Evo sta sam nasao da moze da se uzme kod nas pa ako moze neki komentar bio bih vam do neba zahvalan :)

Evo cena:

Diskovi:

ATE - 5200 kom

Delphi - 3450 kom

Textar - 4400 kom

Brembo - 4000 kom (na nekoj akciji)

Meyle - 2800 kom

Optimal - 2500 kom

Valeo - ~4000 kom

Plocice:

Lucas - 3500-4000

ATE - 5000+

Textar - 4000-5400

Valeo - 3500

Delphi - 3500

Bendix - 3800

Moj neki izbor bi bili Brembo diskovi i lucas/textar plocice, nesto je jeftinije od ATE kompleta a kapiram da nije toliko losije. Ima li neko iskustva sa Meyle diskovima posto imaju lepu cenu?

Hvala unapred

Nesa

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATE ako hoćeš baš, baš...samo što je to verovatno i najskuplja opcija. Kada sam menjao diskove pre par meseci, već sam bio rešio za ATE jer je razlika u ceni bila mnogo manja nego što sam mislio da će biti (nekih 900 dinara po disku), ali ispostavilo se da nemaju trenutno za Stila 1.6, imali su samo pločice. Rekoše mi da nije najbolja varijanta ATE pločice na diskove koji nisu ATE, pa onda uzeh neke...da kažem obične...Metelli:

http://www.metellispa.it/en/brake-parts.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam presao vec oko 2000km sa novim ATE plocicama, posle TRW i ove ATE cvile, i to bez kocenja kad se malo zagreje.

Kako se ohlade u voznji cviljenje se smanji.

U medjuvrmenu sam za test vratio stare fabricke, a one ni da pisnu.

Jedan servis mi je rekao da mora da se potrose nove plocice, i prilagode starom fabrickom disku koji ima oko 50.000km, da bi prestale da cvile na prazno.

U cemu je fora?

Nije da mi nesto smeta jer dobro koci, ali opet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si nestrpljiv kupi onu mast za to i namaži leđa pločica i neće više nikad da zaškripe.

Moje su nečujne od prvog dana, koje god da su bile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

spremam se za promenu plocica na tipu ali sam u nedoumici tj.treba mi savet.imam na instrument tabli lampicu senzora za istrosenost plocica (0).to mi je prvi put da menjam pa bi mi trebao savet koje plocice iz iskustva mi preporucujete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre neki dan stavio Bosch plocice na Punta i vrlo sam zadovoljan. Meke su i kocenje se jako lepo dozira. Tek sad vidim koliko su prethodne plocice bile tvrde. A tek sto su skripale :realmad: Sad ne znam da li si citao temu, ali meke plocice se brze trose, ali ce zato bolje kociti, lepse dozirati kocenje i jos plus ce ti cuvati disk. Inace, moje plocice su bile 2550 kod Gorana sa ugradnjom. Bosch ti je moja preporuka. Ali vidi jos na temi sta ljudi kazu, pa vidi sta ti najvise odgovara (cena, tvrdoca/mekoca, skripanje itd.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvuci drugacije (senzor), ali je stvar najprostija moguca. Kraj kabla se nalazi u telu kocione plocice i kada se ona istrosi do odredjene granice dolazi do kontakta zice sa diskom i generisanja signala upozorenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, to je sva mudrost :thumbup: . Videces vec kad skines tvoje stare (ako su ga imale). Koliko se secam kada sam menjao moje, Stilo recimo ima taj "senzor" samo na prednjim levim kocionim celjustima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo Ljudi! Recite mi koje plocice da kupim za zamenu na stilu 1.9jtd? Lucas su najskuplje oko 3500 samo prednje. Postoje li neke jeftinije a dobre? Kakve su one wolf ili RIW? Mogu li se nazad ugraditi drugog proizvodjaca u odnosu na prednje? Od koje debljine se moraju diskovi menjati?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je majstor skoro ugradio zadnje plocice Valeo, mislim da su kostale oko 2500 RSD, manje vise neki dinar. Rece mi da ima i neke jeftinije ali mi ih nije preporucio, jer skripe nepodnosljivo prilikom kocenja, s toga ti je moj savet da uzmes neke poznatijeg proizvodjaca. Sa ovim sam presao mozda 700 km i nema skripanja. I da dodam, povod za zamenu plocica inace je bilo to sto mi je puklo kociono crevo na prednjem desnom tocku, puklo na spoju i to se ne desava bas cesto. Promenio sam oba i kostaju oko 700 RSD po komadu, nije skupo i obavezno prekontrolisi i prednje i zadnje kocnice. Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pročitao sam celu temu, najviše je iskustava sa Stilistima i Libristima, a na ove sa Puntom, naleteh na 3-4, ali nisam ništa izvukao poučno ni iz jednog, svakome nešto škripucka ili ne znam kakav je konačan ishod...

Prešao sam sa mojim 1.2 8v Puntom bez ABS-a 21.000km, a ne znam koliko je prethodni vlasnik vozio od poslednje zamene i u poslednjih nedelju dana čujem škripanje u prednjem desnom točku.. Nisam skidao točak da proverim stanje, ali hoću zbog radi sebe da zamenim komplet kočnice, tj diskove i pločice napred i pozadi doboše, kočione cilindre i pločice... Nisam iz Bg-a, pa mi je malo komplikovano da jurim te ATA diskove i pločice koje mnogi preporučuju, osim ako ne postoji mogućnost da ih poručim pa da mi pošalju...

Zanimaju me mišljenja i iskustva sa Meteli i Lucas markama, pošto vidim da u AP sportu samo njih imaju u ponudi, iskreno ne bih želeo da mi škripe kočnice, pošto me je to kod prethodnog auta ubijalo u pojam, i progledao sam što se toga tiče od kako sam seo u Punto, pa ne bih baš da opet ponavljam to iskustvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...