Jump to content
FAS Goran
Dragon

Koje kočione pločice, diskove?

Recommended Posts

auuuu al briju ti tvoji purgeri.Duse nemaju!

Treba da te snabdevamo odavde sa delovima :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

e stari moj nesto i jesam narucivao od vas samo sto mi je problem prijevoz,a kad bi se nasla neka dobra dusu koju bih i pocastio bio bi zahvalan dok sam ziv. :unworthy: Ma nisu normalni tolki grad a imamo jednog generalnog zastupnika za orig.dijelove za fiat grupu.katastrofa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas proveravao cene,prednjih plocica,za Lanciu Lybru JTD :rolleyes: ,pretpostavljam da iste idu i na Stila :question:

U Kit--u 3000 i nesto hijlade,nije vise od 3500din,a u AP-u 4700 din :blink: ,Lucas i jedno i drugo :huh:

Rec je o,nazovimo je srednjij klasi plocica :yes ,razlika u ceni nije mala :no ,kod ova dva prodavca,pitao sam za ovu marku,jer sam na zadnje kocnice Lucasove plocice i rade besumno,skoro od prvog dana,bez struganja i skripanja,a i na diskovima nisam primetio neke tragove,pojacane porosenosti ili riseve,otkad sam stavio nove plocice.

Interesantno :yes je da su u Kit-u,Valeo plocice upadljivo jeftinije :o od Lucasa,Valeo je 2500 din :( .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam stavio te Valeo iz Kit-a i cule su se malo prvih 50-100km (pretpostavljam jer mi nisu sjajni diskovi tj sledece menjanje plocica su i oni za zamenu) jer sam cuo da su mekse od Lucas-a koji je u nekim kombinacijama sa isto Lucas diskovima znao da se cuje poprilicno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo pre skoro mesec i po dana sam promenio plocice, cudesni klak zvuk je nestao sam od sebe kao sto rece brat a.m.

I dalje se desava da sviraju pri kocenju ko blesave, ali zanimljivo da se sviranje desi tek posle treceg ili cetvrtog zaustavljanja vozila, pre toga se nista ne cuje. Ne znam zasto tako, valjda se ugreju povrsine pa onda pocnu da cvile. Elem...

U servisu mi rekose da i diskovi bi trebali da se menjaju s' toga iscitah ovu temu uzduz i popreko ali nisam naisao na konkretnu preporuku nekih diskova.

Jel ima ko da se pozali na neke ili neko da pohvali neke diskove, pa da suzim izbor?

Fala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad diskovima treba biti oprezan,ako su neki losijeg kvaliteta,mogu da budu skloni pregrevanju i krivljenju :no

a onda se to manifestuje tresenjem volana i podrhtavanjem automobila pri kocenju :vava:

Opet dosta toga zavisi od stila voznje,neko ko vise koci motorom i vozi lagano-kod njega verovatno i ti losiji diskovi mogu da prodju

ali kad zatreba neko jace kocenje,pri vecoj brzini,ako je disk od losijeg materijala-dolazi do krivljenja :thumbdown:

Takodje ima ona prica da posle zamene diskova treba biti lagan na kocnici dok se sve to malo ne slegne :( i ne pocnu da koce kako treba,a opet neko kaze da dobar disk i dobre plocice-od samog pocetka rade bez greske :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto mi je vreme da menjam kočione pločice, počeo sam da se interesujem o ponudi na domaćem tržištu. U "Beo Car" prodavnici nude Lucas pločice za oko 2.600,00 din i neke, meni nepoznate marke, "Top AM" (ako sam dobro shvatio prodavca) za oko 1.600,00 din. Nisam se još raspitao u Ap sportu.

Cena nije neka, a sigurnost je najvažnija, pa sam 'teo da prodiskutujem sa forumašima koje pločice valja uzeti. Naravno, pošto nisam sportski vozač, ne interesuju me neke ultra-ekstra-giga performanse i takozvane "mekane" pločice konstruisane da traju jednu trku. Dakle, nešto normalno, što traje svakako par desetina hiljada kilometara obične vožnje.

Koje pločice Fiat-Alfa-Lancia koristi za prvu ugradnju ? Koje pločice vi koristite ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U zadnjih nekoliko godina Fiat koristi plocice marke Bosch za prvu ugradnju. Lucas ne bi trebao da bude los. Ja koristim Ferodo plocice i veoma sam zadovoljan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi od modela do modela :yes

Na Lybri,konkretno mojoj na prednjm kocionim klestima ima utisnut natpis ATE ;) ,sto znaci da je prednji kocioni sistem njihov :whistle:

A zadnje kocnice su marke Bosch <_< .

Diskovi,prednji i zadnji,su mi ostali koji su bili na njoj,prednje plocice sam stavio ATE-ove,a zadnje sam stavio Lucas

Automobil koci jako dobro,bez ikakvih zvukova i skripanja :thumbsup:

Sto se ATE-a tice,on je jako mekan,ali koci perfektno :unworthy: ,dok je Lucas tvrdji :unsure: ,

i jedinu vizuelnu razliku koju sam ja primetio posle zamene prednjih i zadnjih plocica je

da su prednji diskovi i dalje sa ATE-om kao ogledalo bez riseva,

dok je Lucas na zadnjim napravio riseve :huh: ,ne prevelike,ali se primecuje da je povrsina zadnjih diskova talasatija od prednjih,sto nije nesto drasticno,ali se vidi.

Inace kada sam uzeo Lybru,i prednji izadnji diskovi su bili kao ogledalo :yes ,pritom ne znam koje plocice su bile na njoj :question: ,uvezena je iz Italije,i ja sam prvi vlasnik ovde.

E sad ima ona prica da Lucas duze traje,ali je tvrdji i trosi diskove :( ,a ATE krace traje :o ali bolje koci i manje trosi diskove :thumbup: ,izbor je na vlasniku vozila.

Kod Lybre je jos vazno napomenuti da taj zadnji Bosch-ov sistem kocnica zna da bude jako problematican,ako se zadnje plocice potrose do kraja :wallbash: ,

jer ima neki mehanizam kocionih kljesta koji kada izadje do kraja,usled potrosene plocice,

ne moze da se vrati nazad :thumbdown: ,pa je potrebno kupiti druga kociona kljesta,

sto zna da bude neplanirani izdatak :crybaby: .Ovo nije pravilo ali se desavalo :whistle: .

Daklem moja preporuka je ATE :yes ,pre svih :whistle: ,

mada sam siguran da ni Bosch odnosno Lucas-TRW,

zadnje pomenute pogotovo zbog nize cene,nisu greska,ukoliko se normalno vozi,bez preteranog forsiranja kocionog sistema na kolima.

Postoji jos i Valeo :yes ,sa kojim nemam iskustva :question:

Ima tu jos manje poznatih brendova,za koje uglavnom nisam cuo,a jako su jeftini :blink: sto je najbolji pokazatelj :yes ,koliko zaista to vredi staviti na auto i kociti sa necim takvim :vava:

Edited by mik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch uopste nije jeftin. Nema svoju proizvodnju plocica nego za njih rade Textar, Pagid i treci koji nisu imenovani na poledjini plocice. Dugogodisnjom ugradnjom Bosch-a primetio sam da upravo ti treci imaju problem sa povremenim skriputanjem. Licno predlazem ATE. Jeste skup ali vredi svaku paru. Moze se nabaviti u Centru-S. Mekana plocica se trosi,ali i koci. Ona ne pravi riseve po disku,ali prlja felnu i to nekom smeta. Sve je izbor licnog ukusa i cene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadnje u nizu pomenuh Lucas-TRW :yes i upravo na njih sam mislio sto se tice jeftinoce :whistle:

A sto se tice Boscha,siguran sam da je prethodnik u pravu i da kvalitet kosta,kao sto je i uvek bilo

Inace sto se tice prljanja felne,kod ATE-a,nisam primetio preterano,i ako imam neke silver alu felne,osim kad padne kisa,pa ostanu tamni tragovi na felnama ili kad mi se neciji ljubimac popiski na iste :rofl: ,ali nista drasticno.

ja sam ATE pazario ovde,a imaju i popust za clanove FLCS-a :yes

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=44604

Edited by mik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja posle svih pločica koje sam probao više neću na FIAT-a staviti ništa drugo sem originala iz Delte, pa nek koštaju koliko koštaju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na pandi imam valeo prednje i odlično koče nema zvukova,zadnje sam isto menjao (paknovi) ne znam koji su moguće isto valeo i sve je ok,perfektno koči auto. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zoxy, mogao bi da objasnis zasto.

Zato što sve druge tokom eksploatacije s vremena na vreme ili stružu prilikom kočenja ili škripe ili slabije koče, dok se originali ponašaju konstantno dobro sve vreme. Sada trenutno napred imam Valeo pločice i ponekad pri kočenju toliko stružu kao da su potrošene do kraja i da su došle do metala. Tako je bilo i sa Lucas-om i ostalim jeftinijim pločicama. Jedino ATE pločice su se ponašale besprekorno kao i originali (samo što za nijansu kraće traju).

Share this post


Link to post
Share on other sites

FIAT ne pravi kocione plocice :no ,to jest i u te orginale se pakuju ATE ili prva klasa Lucas-a :yes ,a mozda i BOSCH :question: ,

zavisno od trzista,jer to naravno utice na cenu <_<

Interesantno :huh: je kada sam ja pitao za moju Lybru,cena orginal plocica je bila skoro u dinar ista kao i ATE-ovih,sto nesto govori :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam obratio pažnju koje pločice pakuju, ali su uvek radile besprekorno (isto kao i ATE).

Što se tiče Lukasa očigledno su mi prodavali drugu klasu kad toliko stružu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Zoxy. Nisam siguran koje plocice su mi stavili u servisu kad sam bio. Mislim da su Lucas iliti TRW. Znam da sam citao o njima pre toga ali davno je to bilo. Auto mi koci OK ali kad sam stavljao zimske gume pre mesec dana primetio sam da sam dobio riseve po diskovima :-( A znam da ih pre nije bilo. Prethodne plocice su stigle sa autom iz Italije i ne znam koje su bile.

Edited by Brzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prije par mjeseci mijenjao komplet plocice i stavio Bosch. Stavio sam ih jer su i prethodne bile isto Bosch. Zadovoljan sam, ne skripe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Negde sam procitao da su zadnje plocice na HGT-u iste kao prednje na 1.2 8v puntu, jel to stvarno tako...?

Rece mi bivsi gazda da su zadnje malo losije i da bi ih trebao menjati, a pocele su da "struzu" malo kada jace stisnem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odgovaram sam sebi, ali bude li nekome trebalo... :)

Iste su.

Podatci za oba su:

Discs Diameter 240.0mm

Discs Thickness 12.0mm

Overall height 40.0mm

Centre Diameter 59.0mm

Minimum Thickness 9.2mm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo samo da priJupitam... uzeo sam danas ove plocice sa slike

01032011.jpg

prednje = 3.090din.

zadnje = 1.890din.

jel imao neko iskustva sa tim plocicama i jel to ok cena?

Edited by stilo_Mjet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav forumasi. Imam nedoumicu pa zelim da cujem vase misljenje.

- Blizi se vreme za zamenu diskova i paknova. Ono sto je u istom cenovnom rangu je fabricki set (bosch paknovi, za diskove ne znam proizvodjaca) i ATE set (diskovi Ate, plocice Ate)

1. Ate kao veoma hvaljen i po recima prodavca set vrhunskog kvaliteta koji ide na renomirane marke kao prva ugradnja, i cija je smesa za sve klase vozila ista (odlicna). Pitanje je sta kod nas stize od tog kvaliteta?

ILI

2. Fabricki set koji ide kao prva ugradnja, gde je kvalitet uskljadjen kvalitetu vozila (srednji)

- Ono sto me odvraca od fabrickog seta je sledece. Posto sam kupio nov auto posle nekih 26000km pojavilo se sledece, pri duzim kocenjima narocito na senpertinama ili duzim nizbrdicama gde se dobro zagreju diskovi i kocnice culo se grebanje kao metal o metal i blago podrhtavanje volana. Posle zamene plocica (koje nisu bile do kraja istrosene) kupio sam fabricke u delti krenem na more u CG. Do mora lagano da sve legne i sve je zvucalo i funcionisalo ok. Kada sam se vracao isao sam breko Bosne i cim su krenule senpertine zvuk i podrhravanje volana se vratio, gde sam se bas iznervirao jer sam jelte stavio nove fabricke plocice.

Sada je vreme za zamenu diskova auto je na 50000km i to me i buni ta tako brzo stradaju diskovi. Opet sa druge strane ja volim da na kolima sve bude od delova fabricki i od kupovine auto do sada je tako.

3.Meteli diskove i lukas plocice sam u startu izbacio iz razmatranja i ako su dva puta jeftinije a u TIM-u mi kazu da se ljudi na njih ne zale.

Sta bi ste izabrati da je vas auto?

Unapred hvala na odgovorima i sugestijama

Nemanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzmi ATE odlicni su i generalni uvoznik je Mass Company ozbiljna kompanija jos su partner kluba tako da to ne treba da te brine. Ja sam ih uzeo u Bg od njih za prethodni auto i super su bile kocnice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...