Jump to content
FAS Goran
nikolic.salamon

Fiat Multipla / Bravo 1.6 - lupanje u trapu ; povećana potrošnja goriva i crni dim?

Recommended Posts

Multipla je kao pas...Kao sto izbor psa govori puno o afinitetima i karakteru vlasnika,isto je i sa Multiplom.Na kraju,ako hocete da znate da li covek ima zicu za estetiku i funkcionalnost,samo ga pitajte da li mu se dopada Multipla.rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

Čitao sam slične postove ali nisam našao nijedan sličan mom. Evo o čemu se radi. Vozim par godina fiat bravo 1.6 16v 1998god. U početku je bio super, a zadnjih godinu ipo dana imam problema sa potrošnjom benzna (nema plin).

- Na otvorenom mi auto troši, pri brzini 130- 140, 7.25 L. ovo je sasvim ok, ja mislim. mada kad bolje razmislim sećam se da je pre trošio oko 6.2 - ili 6.5... tako nešto. ali ajde ovo manje više nego:

- Po gradu, auto mi troši 18L na 100 KM - ŠTO JE UBITAČNO PREVIŠE

Bio sam kod više majstora, promenio svećice, kablove, čistio dizne, ulje, filter ulja, filter vazduha, filter goriva, landa sondu, i termostat za temperateru! i ništa!!! Opet isto. Inače zadnji put sam bio kod ninića ponovo, stavili su mi auto na neka 3 kompjutera i kažu motor ti radi kao sat. Bušan ti je auspuh idi to zakrpi pa dođi... Majkemi više se ne isplati ići po ovakvim majstorima.

Znam da ovi automobili malo više troše, ali to može da bude 12 pa i 13 litara po gradu , ali 18 je baš previše... Zimi je trošio i više, a i zimi mi se dešavalo da kad je hladan motor, dok se ne zagreje, hoće kad mu naglo dodam gas da se pvo zaguši, nekad dude i neka detonacija pa tak onda pvuče, a kad se zagreje radi kao sat...

Ako je neko imao sličan problem ili zna nekog majstora ali stvarno stručnjaka koji može da pomogne, bio bih mu zahvalan da mi pomogne!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam odakle si,ali ako si iz Bg zovi Mikija i zakazi termin za dijagn.Eve ti br.0641350732

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da iz BG-a sam, bio sam kod njih dvojice na dijagnostici među kojima su ovi iz ninića. I nisu mi ništa videli. Nije problem da odem i kod Mikija - što mi ga prepručuješ. Samo je pitanje ako nevidi ništa preko kompjutera da li hoće da se potrudi oko rešavanja problema...

Nisam čuo za njega. Jel dobar majstor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam isti problem. Mada sam gusenje i "detonacije" na hladnom (i ponekad toplom) vremenu resio promenom step motora (dok se ne zagreje drzao je obrtaje na cak 2500 ili skakutao izmedju dve i po i petsto), isto sam menjao i filter za gorivo i svecice i kablove... na kraju se doslo do zakljucka da je potrosnja povecana zbog TP senzora koji je crk'o nacisto pre dva dana i sada cekam da stigne novi. Ako i ovo ne resi problem, stvarno vise ne znam sta da mu radim jer osim potrosnje motor je extra. Takodje, greska u tp senzoru se nije pokazala na dijagnostikama nikada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

procitaj OVU temu!!!

Ogromna tema, a i nisam našao ništa zanimljivo u vezi mog problema samo hvaljenje servisa. Od 30 servisa svi su super i odlični... Pa u koji servis da odem? Dok odem u svaki i platim dijagnostiku bankrotiraću :)

Imam isti problem. Mada sam gusenje i "detonacije" na hladnom (i ponekad toplom) vremenu resio promenom step motora (dok se ne zagreje drzao je obrtaje na cak 2500 ili skakutao izmedju dve i po i petsto), isto sam menjao i filter za gorivo i svecice i kablove... na kraju se doslo do zakljucka da je potrosnja povecana zbog TP senzora koji je crk'o nacisto pre dva dana i sada cekam da stigne novi. Ako i ovo ne resi problem, stvarno vise ne znam sta da mu radim jer osim potrosnje motor je extra. Takodje, greska u tp senzoru se nije pokazala na dijagnostikama nikada.

Senzor za temperaturu motora - ako na to misliš sam menjo kad i landa sondu i prvih 20 dana je kao radio malo bolje, ali kasnije je ponovo počeo da se guši kad je hladan. Nadam se da će tebi rešiti problem, ali kao što rekoh nemoj da se nadap prerano, sačekaj 20 30 dana... Piši kad zamenit senzor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije za temp. To je nesto za ocitavanje polozaja gasa i time kontrolise tajming za paljenje i brizganje. U sustini nije bitno, ako pomogne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa ovako, promeni TP senzor, odnosno seznor za ocitavanje polozaja leptira, klapno, na usisnoj grani, time resavas probleme potrosnje i druge stvari. Cene su vrlo razlicite. Inace od clana Sale 986 je auto kod mene i ja ga odrzavam i dok danas nisam zamenio TP senzor nije spustio potrosnju ispod 20 litra, sipam za 500 dinara i predjem 15km a evo celo vece se vozim i skazaljka za benzin se ne mrda. To ni jedna dijagnostika nece da ti pokaze, vec ti kazem iz iskustva. Sama dijagnostika pokaze kvar, ali ne pokazuje sta je prouzrokovalo taj kvar, tako da je sve to samo uzimanje para. Sve je mehanika i glupa elektrika koja se meri i koja se uporedjuje sa originalnim vrednostima kako bi se ustanovilo da li nesto radi kako treba ili ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa ovako, promeni TP senzor, odnosno seznor za ocitavanje polozaja leptira, klapno, na usisnoj grani, time resavas probleme potrosnje i druge stvari. Cene su vrlo razlicite. Inace od clana Sale 986 je auto kod mene i ja ga odrzavam i dok danas nisam zamenio TP senzor nije spustio potrosnju ispod 20 litra, sipam za 500 dinara i predjem 15km a evo celo vece se vozim i skazaljka za benzin se ne mrda. To ni jedna dijagnostika nece da ti pokaze, vec ti kazem iz iskustva. Sama dijagnostika pokaze kvar, ali ne pokazuje sta je prouzrokovalo taj kvar, tako da je sve to samo uzimanje para. Sve je mehanika i glupa elektrika koja se meri i koja se uporedjuje sa originalnim vrednostima kako bi se ustanovilo da li nesto radi kako treba ili ne.

Druže,A šta ja da radim!? Ja nemam plin. Kapiram da je taj TP senzor za ko ima plin...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Druže,A šta ja da radim!? Ja nemam plin. Kapiram da je taj TP senzor za ko ima plin...

Nema plin i nije za plin! Standardni senzor.

A koja je otprilike cena TP senzora?

Oko 50e

Edited by Sale986

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kako si izmerio tu potrosnju?

Napunio do vrha, presao 50 km i ponovo napunio do vrha... to je to...

Sale986 - ako nije za plin, onda cu da vidim jbg da i ja to promenim. da skupim lovu i promenim pa sta bude. idem sistemom eliminiacije dok ili ne bankrotiram ili ne popravim :)

hvala !

A koja je otprilike cena TP senzora?

Sad sam zvao AP sport. TP senzor - senzor oktana 2550din. nije mnogo! Vredi testirat-rizikovati..

Edited by Krillin

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad si zadnji put skidao i cistio dizne? moguce je da ti dizne nisu u redu.

18 litara po gradu je bas previse,meni pri normalnoj voznji ne prelazi 11. na otvorenom putu mi trosi kao i kod tebe,oko 7 litara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kako si izmerio tu potrosnju?

Napunio do vrha, presao 50 km i ponovo napunio do vrha... to je to...

Sale986 - ako nije za plin, onda cu da vidim jbg da i ja to promenim. da skupim lovu i promenim pa sta bude. idem sistemom eliminiacije dok ili ne bankrotiram ili ne popravim :)

hvala !

A koja je otprilike cena TP senzora?

Sad sam zvao AP sport. TP senzor - senzor oktana 2550din. nije mnogo! Vredi testirat-rizikovati..

Vredi pokušati....hvala za info :thumbup:

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites

A koja je otprilike cena TP senzora?

Sad sam zvao AP sport. TP senzor - senzor oktana 2550din. nije mnogo! Vredi testirat-rizikovati..

TP i senzor oktana nije isto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

procitaj OVU temu!!!

Ogromna tema, a i nisam našao ništa zanimljivo u vezi mog problema samo hvaljenje servisa. Od 30 servisa svi su super i odlični... Pa u koji servis da odem? Dok odem u svaki i platim dijagnostiku bankrotiraću :)

Dobio si tu temu jer je ona za iskustva sa servisima, a to si i tražio. :thumbup:

Nema ''kupus'' tema, pa da se ovde sada krene pisati o svemu, tj. i o problemu koji imaš i o preporukama za servise i ko zna o čemu sve još. Tako se dobija nepregledna tema. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napunio do vrha, presao 50 km i ponovo napunio do vrha... to je to...

Ajde ti druže napuni pun pa pređi 200-300km (ili koliko već može sa rezervoarom sa tom potrošnjom) pa onda napuni ponovo pun. Merenje na 50km je ubitačno netačno i auto ti možda i troši 11-12l a da si ti pogrešno računao tj. merio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A koja je otprilike cena TP senzora?

Sad sam zvao AP sport. TP senzor - senzor oktana 2550din. nije mnogo! Vredi testirat-rizikovati..

TP i senzor oktana nije isto!

O.K.... TP senzor ili(throttle position sensor) znam šta je,a šta je senzor oktana?

Mislim da i meni troši više nego što bi trebalo,pa da vidim odakle da počnem...

Edited by Anubis

Share this post


Link to post
Share on other sites

A koja je otprilike cena TP senzora?

Sad sam zvao AP sport. TP senzor - senzor oktana 2550din. nije mnogo! Vredi testirat-rizikovati..

TP i senzor oktana nije isto!

Sale - kako onda da objasnim u radnji šta mi treba da kupim? Zvao sam ap sport i ja kažem TP senzor, a on kaže aha ok to je tp senzor-senzor oktana... Jbg da sam uzeo ovo zeznuli bi me znači.

Zašta služi tačno taj senzor da bih znao šta da tražim?

Napunio do vrha, presao 50 km i ponovo napunio do vrha... to je to...

Ajde ti druže napuni pun pa pređi 200-300km (ili koliko već može sa rezervoarom sa tom potrošnjom) pa onda napuni ponovo pun. Merenje na 50km je ubitačno netačno i auto ti možda i troši 11-12l a da si ti pogrešno računao tj. merio.

Ma testirao sam više puta. Godinu ipo dana mi je ovako! Toliko znam da procenim, kad auto troši 11 ili 12 - to je velika razlika oseća se! Znam šta pričam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...