Jump to content
FAS Goran
nikolic.salamon

Fiat Multipla / Bravo 1.6 - lupanje u trapu ; povećana potrošnja goriva i crni dim?

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Pre dva dana smo kupili Multiplu, juče je registrovali i danas već išli na put.

Pošto nam je ovo prvi susret sa ovim autom moram da kažem da sam prijatno iznenađen!

Prvo da predstavimo naše čedo :p

Rođena 2000

1,6 16v

Boja pa. . . zanimljiva neki je zovu ljubičasta, mi je zovemo pink :rofl:

Sve u svemu nije loše, pošto nam je tip od kog smo kupili auto učinio uslugu i sam uradio tehnički pregled (da li je usluga ili ne videcemo)nisam imao prilike da je pogledam odozdo.

Prvi utisak je izuzetno dobar! Prostran komforan auto, udoban za duge vožnje.

Kada euforija kupovine malo splasne obratimo mi pažnju na neke sitnice pa otud i ovaj post.

U vožnji se čuje nekakvo lupanje iz pravca prednjeg trapa kad idemo preko rupa ili malo neravnijeg terena (nemislim na offroad)

Ima li ko ideju sta bi to moglo da bude? U ponedeljak svakako idemo na servis pa će tamo majstori već utvrditi ali mene, nas kopka šta je to i smemo li s time na put.

Ima li ko da preporuči dobar servis osim zvaničnog koji je, čini mi se, prilično skup?

Još jedno pitanje :whistle: sipali smo goriva za 3000 otišli iz Beograda (zvezdara) za Smederevo i nazada laganom vožnjom (peta brzina ne preko 4000 obrtaja cca 120-130 na sat)i na ulazu u BG nam upali rezervu!!!

Nisam stručnjak ali mi se čini da je to mnogo goriva za cca 200km.

Unapred hvala na savetima i sugestijama.

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lupkanje je nešto oko trapa verovatno viljuške, šolje amortizera ili nešto sl.

Potrošnja prema ovome izađe oko 12l što je u suštini malo povećana potrošnja za taj motor, ali je pitanje i da li ste dobro merili. Ipak je to kratka relacija za izračunavanje tačnije potrošnje ;)

Interesuje me kako do SD i nazad ima 200km? Ili sam se ja nešto zabrojao ili sam prevideo neki podatak? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovla hvala na odgovoru, što se tiče kilometraže možda sam preterao za 20-30 km, inače bi bilo oko 130-140 km u oba pravca ali sam dodao i 15ak km u BG i 20ak u SD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cestitam na kupovini, potrosnja mozda jeste malo veca, mada , pitanje je koliko si stedeo papucicu gasa,u svakom slucaju puno dobre voznje ti zelim. :thumbsup:

Edited by NED

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resili smo lupkanje u trapu. Zamenili prednja dva stabilizatora (cena 920 din/kom) - i lupkanje prestalo :thumbsup:

Potrosnja nam je i dalje ogromna! Kada se vozi u cetvrtoj, na max 2000 obrtaja, posle duge voznje padne sa 12 na 11,3 l/km :no

Ima li tu pomoci ili je to najbolje sto moze (a da se ne ugradi plin)?!

Da podsetim, motor je 1,6 16V 76KW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj da proveriš dizne, po meni je to potrošnja koja bi trebalo da bude manja. Ne mnogo manja, ali oko 10.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miltipla bez TNG-a je ko pasulj bez kobasice...rolleyes.gif

Misliš ko slanina bez kupusa :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni je to velika potrošnja za "ekstra pažljivu" vožnju kako si mi napisao u poruci. Nešto tu nije u redu 100%. Pravac u servis i sve to (a i mnoge druge stvari za koje još ne znaš da nisu kako treba) će se rešiti...

Ovo su inače podaci sa mađarskog sajta Multiplista:

multipla.jpg

Šteta jedino, ako si već birao benzinsku varijantu, što nisi tražio onu što ide i na metan. Vozio bi se jeftinije nego na skuteru u tom slučaju a gepek bi ti ostao ceo slobodan. Ovako, možda te čeka ugradnja plina, a možda i ne. :no

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj da proveriš dizne, po meni je to potrošnja koja bi trebalo da bude manja. Ne mnogo manja, ali oko 10.

Moraću da ih proverim samo još da odaberem majstora <_< , čini mi se da se i španer malo čuje a verujem da mu je vreme i za zupčasti kaiš (na poklopcu piše 96000 a trenutno ima 134500), naravno plus sve što ide uz redovan servis, ulje, filteri, svećice...

Eeee baš je to sve super :no

I meni je to velika potrošnja za "ekstra pažljivu" vožnju kako si mi napisao u poruci. Nešto tu nije u redu 100%. Pravac u servis i sve to (a i mnoge druge stvari za koje još ne znaš da nisu kako treba) će se rešiti...

Ovo su inače podaci sa mađarskog sajta Multiplista:

multipla.jpg

Šteta jedino, ako si već birao benzinsku varijantu, što nisi tražio onu što ide i na metan. Vozio bi se jeftinije nego na skuteru u tom slučaju a gepek bi ti ostao ceo slobodan. Ovako, možda te čeka ugradnja plina, a možda i ne. :no

Bole prijatelju da sam znao da je ova potrošnja strpio bih se i skrpio još koji evro i kupio lepo ili JTD ili neku noviju sa metanom :wallbash:

Od ugradnje plina/metana za sada nema ništa, sumnjam da mogu da odvojim dodatnih ... evara za to, voziću je manje pa ko zna možda ako naleti neka povoljna preko ovu prodam pa tako... šta znam. Inače danas, vraćajući se s posla SD-BG vozeći trećom/četvrtom na 2.000 obrtaja i manje uspeo sam da svučem potrošnju na 11,1 samo što to nije vožnja nego maltretiranje i auta i vozača :no

Videćemo kako će biti posle servisiranja :whistle:

Edited by nikolic.salamon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije dozvoljeno davati preporuke za bilo koji servis kada preporuku NIKO nije ni tražio.

A, zašto nije dozvoljeno? Zato što je bilo slučajeva da mi stižu na PP ljutite poruke kako neko ''namerno gura ovoga ili onoga, kako se to namerno radi...zašto mu se daje preporuka za neki servis kada preporuku nije ni tražio'' i sl.

Takođe, ovo je tehnički deo Foruma i ne može odgovor biti ''idi u taj i taj servis'' ako već preporuku niko nije tražio.

Ako je tako, onda da ukinemo ceo tehnički deo i samo da napišemo ''za svaki problem koji imate idite u servis''.

Kada se i traži preporuka, korektno je dati link ka temi o iskustvima sa servisima, pa neka ljudi sami čitaju. :thumbup:

p.s. Kada god niste zadovoljni ili vam treba neko pojašnjenje oko editovanja ili brisanja, lepo se u namenskom delu Foruma za to napiše u čemu je stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resili smo lupkanje u trapu. Zamenili prednja dva stabilizatora (cena 920 din/kom) - i lupkanje prestalo :thumbsup:

Potrosnja nam je i dalje ogromna! Kada se vozi u cetvrtoj, na max 2000 obrtaja, posle duge voznje padne sa 12 na 11,3 l/km :no

Ima li tu pomoci ili je to najbolje sto moze (a da se ne ugradi plin)?!

Da podsetim, motor je 1,6 16V 76KW.

Malo kasnim sa komentarom....Stabilizatori ili selen blokovi su glavni uzrok lupanja u prednjem delu! Najtuznije je to sto se ta "bolest" brzo vraca na nasim offroad putevima. Iz iskustva mucim muku sa tim stabilizatorima i selen blokovima. Ne znam koliko sam ih zamenio! Italijani jednostavno nisu projektovali auto za ovakvo okruzenje :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam imao slicnih problema sa lupanjem iz prednjeg trapa ,i jos uvek ih imam ,majstor kaze amortizeri ,zamenim amortizere ,sam uzmem pa zamenim stabilizatore ,gume balans štangle i uradim optiku trapa i opet se cuje lupanje.Što to ume da nervira pogotovo kad vozim nekog ko se iole razume u kola ,pa kad me pita sta ti se to cuje...Nerazumem se nesto u te selen blokove i koliko bi to kostalo,ali sta jos da mu menjam :šolje amortizera,selen blokove,krajeve spona,homokineticki ,viljuske,kuglu ili mozda ceo auto. :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tako mi obavismo taj servis (konacno)

Zamenili ulje, filtere (vazduha, ulja i klime) zamenili kajseve, svecice, procackali sa Mikijem sve sto je bilo sumnjivo, pronasli da su lezajevi na alternatoru otisli, tu stupa na scenu Mikijev komsija i resava problem u rekordnom roku! (posle zamene lezaja, ali bukvalno posle deset minuta, crkne i regler :clap: )

Na kraju dana opsti utisak je vise nego zadovoljavajuci, posle potrosnje koja je tukla do 12l bez obzira na rezim voznje, dosli smo na zadovoljavajucih 8-9 l

Sto je, mogu da primetim draaaasticna razlika!

Bravo! :thumbup:

Ostalo je jos da zamenimo levu prednju viljusku i termostat koji ovih dana ne moze da se nadje ni za lek, ali dobro sad nije predglavu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bato, sto se leve viljuske tice mozda mogu da ti pomognem. Zavisi koliko ti je otishla. Ja sam moju Multi uzeo pre 2 meseca i odma sam joj odradio sve sto se odraditi trebalo (veliki + mali servis, gume i svasta nesto). Izmedju ostalog, odem da nacentriram trap i majstor mi kaze: leva viljuska bi mogla da se zameni. Ja naravno se odma zaletim i kupim novu, zamenim i sve ok. Medjutim, onu staru koja uopste ne izgleda lose ubacim u gepek i odem do majstora (ortaka) da mi uradi veliki servis. Popodne, kad je servis bio gotov, dolazim u servis po auto, a ortak me pita: je li bre, sta ce ti ona viljuska u gepeku. Ja mu odgovorim da sam je promenio, a on me pita: ko ti reko da je menjas kada ti je ova u ok stanju?

Tako da ako vec nisi kupio viljusku, javi se da ti dam ovu. Mozda ce da ti zavrsi posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si kupio viljusku u AP-ubolje sacuvaj staru za sebe.rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bato, sto se leve viljuske tice mozda mogu da ti pomognem... Tako da ako vec nisi kupio viljusku, javi se da ti dam ovu. Mozda ce da ti zavrsi posao.

Prava multiplistična solidarnost na delu. :thumbup:

Inače vi novopečeni multiplisti tačno prolazite kroz ono kroz šta sam ja prošao pre 3 godine, sve po spisku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

blago tebi ja jos uvek to nikako da prodjem,stalno se pojavi neka nova :thumbup: multiplasi kad se srede tekuce boljke bar posle uzivate u voznji :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ja vec uzivam u voznji, i to bukvalno. Samo mi onaj "klonk" zvuk ide na k....

Inace sto se tice auta. Ja sam moju uzeo u prilicno vizualno neuglednom ali tehnicki odlicnom stanju, tako da je pored velikog i malog servisa, termostata, guma i jos nekih sitnica palo i detaljno ribanje i pickanje enterijera. Trebalo bi jos da sredim tapacirunge na vozackom i suvozackom sedistu, ofarbam neke plastike, orklonim "klonkanje" i sredim jos neke gluposti. Kada se malo pokrpim sa lovom mozda padne i neki chipic. Kao sto rekoh na nekom od ranijih postova bice sve dokumentovano i slikano pa okaceno na forum u prolece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bato, sto se leve viljuske tice mozda mogu da ti pomognem. Zavisi koliko ti je otishla. Ja sam moju Multi uzeo pre 2 meseca i odma sam joj odradio sve sto se odraditi trebalo (veliki + mali servis, gume i svasta nesto). Izmedju ostalog, odem da nacentriram trap i majstor mi kaze: leva viljuska bi mogla da se zameni. Ja naravno se odma zaletim i kupim novu, zamenim i sve ok. Medjutim, onu staru koja uopste ne izgleda lose ubacim u gepek i odem do majstora (ortaka) da mi uradi veliki servis. Popodne, kad je servis bio gotov, dolazim u servis po auto, a ortak me pita: je li bre, sta ce ti ona viljuska u gepeku. Ja mu odgovorim da sam je promenio, a on me pita: ko ti reko da je menjas kada ti je ova u ok stanju?

Tako da ako vec nisi kupio viljusku, javi se da ti dam ovu. Mozda ce da ti zavrsi posao.

Ako je u ok stanju sto da ne brate, nisam jos kupovao novu cekao sam pravi trenutak (citaj platu :)) ) Kad i gde bi mogli da se vidimo?

Bato, sto se leve viljuske tice mozda mogu da ti pomognem... Tako da ako vec nisi kupio viljusku, javi se da ti dam ovu. Mozda ce da ti zavrsi posao.

Prava multiplistična solidarnost na delu. :thumbup:

Inače vi novopečeni multiplisti tačno prolazite kroz ono kroz šta sam ja prošao pre 3 godine, sve po spisku...

Multiplisti svih zemalja ujedinite se ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se vremena tice vrlo sam sjeban... Ko ima zenu, decu, poso shvatice.

Mozda bih mogao da ustinem par minuta danas u toku dana. Poslao sam ti fon na priv pa me cimaj da se dogovorimo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...