Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
sasa_vu

Novi znaci za ograničenje brzine sa dopunskom tablom

Recommended Posts

Na putevima u Srbiji postavljeni su novi saobraćajni znaci, sa dopunskim obaveštenjem da je u zimskom periodu na putevima prvog prioriteta brzina vozila ograničena na 60 kilometra na čas i na putevima drugog i trećeg prioriteta 40 kilometara na čas, saopštili su "Putevi Srbije".

Putevi prvog prioritet su autoput i poluautoput, prvog i drugog prioriteta svi magistralni putevi, a drugi i treći prioritet su regionalni putevi.

Dopunska tabla ima simbol snežne padavine i označava vremenske uslove u kojima važi postavljeni znak, u zimskom periodu od 15. novembra do 31. marta.

Saobraćajni znakovi sa dopunskom tablom postavljeni su u skladu sa Pravilnikom o saobraćajnim znakovima na putevima na kojima je to predviđeno.

Po isteku važnosti te mere "Putevi Srbije" će odmah ukloniti te saobraćajne znake i uspostaviti prvobitni režim saobraćaja, objavljeno je na sajtu tog javnog preduzeća.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haha,ne verujem koji debilizam,znaci od novembra do marta 60 autoputem???

Pa ovo zaista nema nigde. . .

A magistralom 40 :wallbash:

Najbolje da mi izadjemo i da guramo kola,tako ce sigurno biti najbezbednije,samo da pazimo da ne prekoracimo brzinu :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je prilično jasno napisano:

...Dopunska tabla ima simbol snežne padavine i označava vremenske uslove u kojima važi postavljeni znak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

u zimskom periodu od 15. novembra do 31. marta.

Tako sam ja shvatio. . .

Kako god opet je preterivanjeu redu je za planinske predele,ali kakva je nasa sluzba stavljace te znakove s pahuljom i po centru grada. . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

al sad ima + oblačić :whistle: ja ih video pre 15 dana na autoputu ka St.Pazovi i pomislio vidi lenji dripci ostavili pola znaka u crnoj foliji ali su se namnožili postalo je jasno da je nov znak :harhar:

Edited by phantom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takvi znakovi postoje svuda po Evropi. Čak i na autobanu stoje takvi znaci vrlo jasno i u grupama gde god su krivine, prevoji i slična mesta gde u slučaju padavina može da postoji rizik od proklizavanja. Doduše, na tim mestima se kod njih "koči" do 130, a generalno ograničenje ne postoji. Kada se vozi dugo 200+, stvarno se stekne utisak da je 130 izuzetno smorna vožnja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sta sad vas buni taj znak ?

pa jel lepo pise pod kojim vremenskim uslovima vazi ogranicenje?

i pobogu pa ne pada sneg samo po sumama i gorama, i u ostalom sta je tu novo , takvi znaci su postojali i ranije , sad je druga prica sto su resili da ga malo redizajniraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

problem je što stoje patrole koje na osnovu tog znaka naplaćuju kazne na prilazu nadvožnjaku iz pravca NS gde je normalno ograničenje 120,

pa 80 nekih kilometar pred sam nadvožnjak, a na samom nadvožnjaku 40 :whistle: i dalje do Galenike 60 :wallbash:

i to sve prethodnih 20 dana kad su temperature bile oko +20 :wallbash: oni se lepo šteknu iza velikog znaka i ko ne zna za jadac redovno se "dogovaraju tamo " :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

al ja i dalje ne razumem sta je tu problem i sta ima da se dogovara neko sa pandurom oko bilo cega kad to ogranicenje vazi SAMO KAD PADA SNEG a u vremenu od novembra do kad ste ono naveli. Sto znaci u prevodu, ako padne sneg usred juna mozes da sibas i 120 koliko je ogranicenje na autoputu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopunska tabla sa simbolom pahulje ne znači da osnovni znak važi samo za vreme snežnih padavina, već ta dopunska tabla ima potpuno drugačije značenje, tj. ona značava mesto ili početak dela puta na kome postoji opasnost od neočekivanog nastanka poledice.

http://www.kbs.rs/kbs/pages/pravni-okvir.php

Edited by sasha015

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je i odnosi se na na pravougaonu belu tablu sa jednom pahuljom.

Međutim, PLAVA tabla sa pahuljom je značila da se znak odnosi na period za vreme snežnih padavina.

Sada je ta plava tabla zamenjena ovom novom belom tablom sa oblačićem i par pahulja, a bela tabla sa jednom pahuljom i dalje znači isto.

Nema apsolutno NIKAKVE izmene u odnosu na prethodne godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve to jeste tako u teoriji ... ali suviše sam se nagledao kolona kola koje su izaustavljali iz pravca NS predpostavljam baš na tih 60 sa pahuljicom i oblačićem :veryangry:

nisam siguran jel samo brzina :whistle: ili nemaju svetla ili pojas ali redovno ih tamo naređaju jer u toj dosta širokoj krivini ima dva velika znaka za usmeravanje saobraćaja Batajnica BG i oni su iza ...

ko poštuje teoriju lepo ide 120 pa uspori po znaku na 80 i na nekih 100 m od nadvožnjaka je 40: fora je ko se zezne poštujući to i ne koči ranije pa lagano usporava sa 80, 70, 60 sačekaju ga :police:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. zimsko vreme je od 15/11 do 31/3

2. pahulja znaci ogranicenje u zimskih uslovima

Dopunska tabla ima simbol snežne padavine i označava vremenske uslove u kojima važi postavljeni znak, u zimskom periodu od 15. novembra do 31. marta.

zakljucak: koliko pise ogranicenje toliko vazi od 15/11 do 31/3 jer je to ZIMSKO VREME. Bez obzira da li je 15 stepeni i suncano ili 15 i kisa ili -15 i sneg do kolena. To je zimsko vreme.

Na stranu sto je o ogranicenje stupidno, ali dobro. Ni prvo ni poslednje. Valjda ce da tolerisu kad je lepo vreme, a manje kad je ruzno.

Edited by radoznali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi šta nije jasno?!

Dopunska tabla ima simbol snežne padavine i označava vremenske uslove u kojima važi postavljeni znak, u zimskom periodu od 15. novembra do 31. marta.

Dakle označava VREMENSKE USLOVE tj. kada PADA SNEG kada ograničenje važi. Ne razumem kako dolazite do toga da ograničenje važi od 15.11. do 31.3. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da razjasnimo :)

http://www.putevi-srbije.rs/sr-yu/zimska-sluzba-2010-2011

"ograničenje brzine" – II-30 (60) i II-30 (40) sa dopunskom tablom IV-20.1 sa simbolom "snežne padavine" (koja označava vremenske uslove u kojima važi znakom označena izričita naredba kada je na kolovozu sneg) na državnim putevima I i II reda,

Znaci ogranicenje vazi samo ako je sneg na kolovozu.

Ako nije ne vazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To tako vi tumacite, ali pandur moze bilo i bilo gde da zaustavi vozilo jer ide 60 na Ibarskoj i da naplati kaznu, jer postoji znak "pahuljica i 40 ogranicenje", jer je to njegovo tumacenje.

I zimske gume moraju da se stave od 1/11 i kad je 20 stepeni i kad lije kisa kao sinoc. I pandur moze da kazni i kad je 20 stepeni i kad je 10 i kisa, zar ne? Jer on to tako tumaci.

Edited by radoznali

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kad on to uradi onda ti možeš da ne platiš kaznu i prijaviš ga Unutrašnjoj kontroli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je to jasno,ali kod nas ce da iskacu iz zbunja po haubama da bi uzeli PARE,a na primer na autobanu kao sto je Nidza rekao postoje te table i dok pada sneg svi voze 120-130 i niko ih ne zaustavlja i maltertira kao sto nasi rade.Peglaju sleperi 100-110 km\h a kod nas autom ne smes autoputem da ides brze od 60 km\h,e to mene nervira.

Rekao sam vec,najbolje da guramo kola :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je to jasno,ali kod nas ce da iskacu iz zbunja po haubama da bi uzeli PARE

Bas zato sam i postavio temu, da ljudi koji vide znaju o cemu se radi ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce sam prosao ibarskom i dosta vozaca "postuje" te znakove sa pahuljicom i 60, pa ili ne znaju da to nije ogranicenje ili ne primijete ovu dodatnu tablu sa pahuljicom :unsure: Ali uglavnom treba samo jedan da uspori na 60 i odmah kolona :wallbash:

Ako vas zaustavi i kaze da ste vozili prebrzo vi mu objasnite da on grijesi (ako vidite da ne moze da vas zahebe na foru mozda odustane), a ako i dalje tvrdi uzmite mu broj znacke pa ga prijavite, ako napise kaznu kod sudije.

A sto se tice uzimanja para ja mislim da ovi u BiH su specijalci za to :thumbdown:

Nema hoce covjek da ti uzme pare pa sad :realmad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo strancima ili su alavi i na domaće :question: i pojasni malo detaljnije da znamo ako se zaputimo nekad u Bih :whistle: hvala unapred :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi , meni nije jasno oko cega se dize frka oko znakova i svega ostalog ! jel vi znate sta znace znaci ? ako ne znate onda naucite,jer ste u tom slucaju opasnost na putu i za sebe i za druge. Ako ste ispravni onda nema frke od pandura. Moze on to da tumaci kako god hoce, ja sam vec rekla na nekoj temi, nije me mrzelo da odstampam citav novi ZOBS kao i propis o ponasanju policije i sta moze i ne moze da vam radi. I aman, znanje je moc. Kad znas zakon onda mozes i da se raspravljas sa nekim a ako ne znas onda tisina i nek vas lera tamo neki saobracajac. Ja ne znam sta drugo da kazem, al sam ostala zabezknuta da neko ko vozi NE ZNA osnovne stvari.

A to za voznju po autobanu sa 130 kad pada sneg nece da moze. Cak i kad su veliki pljuskovi, pale se okrugli znaci upozorenja koji blinkaju i svi kao po komandi spustaju brzinu koja je u tim slucajevima izmedji 50 i 80 u zavisnosti od padavina. Naravno to je kratkotrajno, odnosno dok ne prodje potencijalna opasnost.Takodje , mesta na kojima postoji ogranicenje su i podvoznjaci odnosno tuneli. Bitna razlika izmedju nacina postavljanja signalizacije odnosno znakova je da je tamo to relativno promenljivo a ne kao kod nas kad zabodu znak to je to pa taman ne bilo nikakve opasnosti al to je sad vec druga prica. I uopste je suludo porediti one tamo puteve i ove nase, kad nas autoput ne bi prosao ni pod razno kao takav. A ako vec poredimo nacin rada policije, to sto se ne vide ne znaci da ih nema. Kroz Austriju , gde je ogranicenje 130 , na odredjenim razmacima iznad autoputa postoje poprecni stubovi,da ih tako nazovem, sa kamerama koji vas blicnu na jednom mestu pa na drugom, i caskom izracuna vreme od jedne do druge i samim tim i brzinu kojom se vozi. Ako se prekoraci, ocekujte cestitku na kucnu adresu, bez obzira odakle ste. Uz to blicne i vinjetu, pa ko je nema , kazne su prilicne , od par stotina eura.

Ono sto mi kao vozaci mozemo je da na neki nacin lobiramo za ili protiv nekog zakona, samo kad bi jednom bili slozni i kad nam svima to ne bi bilo "smaranje".

e da dodam jos ovo, tamo u toj Nemackoj nema fore da se raspravlja sa policijom, sedis u kolima sa rukama na volanu i cekas da ti se obrati, onda ti uzme dokumenta i platis uglavnom kaznu na licu mesta, mi kao stranci dobijemo lepo fiskalni racun sa svim podacima iz pasosa. Kao kod mene u kolima pametnjakovic koji se odvezao da skine jaknu, nemam pojma odakle su nas snimili, meni nista nije rekao sem sto me je zaustavio a od suvozaca je naplatio kaznu, prokletih 35 evra. Toliko.

Edited by Irokanji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voze voze,presao sam bar 150.000 km po evropi i znam kako peglaju svabe,bar vecina njih.

Nemaju bas svugde kamere i ne snimaju bas svaki auto pa znaju oni i da se malo opuste,ja kamion ne smem da vozim brze od 90 km\h,a vozim toliko i kad pada sneg jer njih ne iznenadjuje kao ove nase mentole i uvek je sve ocisceno i posuto da ne ledi.

A to za izlazenje iz kola ne znam,ja sam svaki put morao da izadjem da zajedno pregledamo kamion,da ne bude posle da ja nisam nesto znao,k'o sto mi srbi znamo da se grbavimo :harhar:

A kod nas je ovo u stvari i normalno da vozis 60 autoputem u vreme padavina,jer secam se prosle godine kad sam isao za BG,autoput je oko 12h bio totalno neociscen :realmad:

Jbg,iznenadio ih u sred zime :rofl:

Edited by ChobbyNS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...