Jump to content
FAS Goran
sko

Fiat Stilo - zaleđena brava

Recommended Posts

Pozdrav drugari...

Prošle zime sam imao problem sa zaledjenom bravom na mojim vratima, pa sam sve ulazio na suvozačeva i preskakao ručnu kao neka dilea.. komšije su počele da me gledaju još čudnije nego do sada :) ako neko zna nešto o tome biću zahvalan.

Fala vam unapred, ako se javite :)

sko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče zaleđivanja brave imam dva predloga:

- WD 40, jeftinija varijanta, onako efikasan, nije loš izbor,

- Teflon sprej (iliti, teflon ulje) skuplja varijanta ali čini čuda

ja sam uzeo teflon (platio oko 700 sprej) isprobao jednom i od tad ga prskam na

sve brave koje imaju tendenciju da zezaju zimi, isprskao sve kapije i na firmi i

kod komšija i moje, ma koristim ga i za bajs :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

He he nije to nista , ulazila sam kroz gepek jednom prilikom al ne zbog brave nego zbog zaledjenih kedera , koje sam zaboravila da namazem, komsiluk popadao od smeha u nesvest :)

Sve lepo rece Siruis, ja zimi nosim WD u tasni :) zlu ne trebalo pu pu :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ovo wd 40 sam i ja probao. Ali nisam izvalio gde i kako da ga naprskam, jer nije sama brava problem, tj tamo gde ulazi kljuc (koji i ne guram tu jer imam onaj daljinski fazon za to) vec se nesto unutar samih vrata smrzne i kada hocu da otvorim vrata, cvrc, ne moze, ona kvaka se zaledi , a kada probam na silu da je izvucem onda ostane da landara i onda ne mogu da zatvorim vrata (valjda ta sajla ostane u tom polozaju sve dok se auto ne zagreje u nekoj garazi) uzas! ne bih voleo da mi se to ponovo desi nikako!

Tako da bih preformulisao pitanje:

Kako da zastitim vrata iznutra sa tim sredstvima? Da li se nekom desavalo ovako nesto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Namazes onda i kedere jer to sto opisujes lici na to , imas neko sredstvo na pumpama da kupis , u stiku je i kostalo je nesto oko 350 dinara, u kolima mi je , ne znam kako se zove. Ne mrzne ti sajla nego pogledaj kad otvoris vrata ima jedan kao jezicak i vratis ga rukom.Na delu brave na karoseriji, jer na vratima imas samo onaj deo kao mali valjak. U svakom slucaju obavi to sad pre minusa i ne bi trebalo da imas problem. Meni se posle nijednom nije desilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podseti me ova tema na moje ulaske kroz gepek zimus...

Odnosno ne moje posto sam malo krupniji nego sam terao zenu da ulazi kroz gepek :thumbup::wallbash:

Ista stvar mi se desavala...

Prskao u bravu i nista...

Prskao i mazao kedere i nista...

Nije problem sama brava nego kvaka koja zaledi i nece da mrdne...

Kljuc udje u bravu, otkljuca ali spoljna kvaka se zaledi i ne mrda...

A uznutra se otvara lagano...

A spolja nece dok mraz ne popusti ili dok dooobro ne zagrejem auto...

I tada sam prskao sa svim i svacim, ali dzaba...

Bice ova tema aktuelna zimus... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) e bas tako... bedak..

@Irokanji

Hvala za ove kedere (mada ja tako zovem mamac za pecanje, pa mi je malo teze da povezem sa bravom :), probacu da namazem taj stick ili sta vec, aj samo ako nije problem pogledaj u kolima kako se zove to, pa baci ovde u jednom postu kad god stignes.. pre snega.. :) hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mozes i DOBRO VECE da kazes slobodno ako je posle 18 h :rofl: salim se malo

naravno pogledacu pa cu napisati kako se zove, mrzi me sad da izlazim :)

znaci, treba ti wd40 ili teflonski sprej za bravu i taj stik za kedere odnosno gume oko vrata.

I da, kad peres auto zimi, trazi da ti izduvaju vodu iz brave , tj da je osuse ako peres u perionici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sad su mi i brave zaledile

otkljucam auto povucem kvaku kao da je otpala a vrata se otvore i onda se ne mogu zatvoriti poludio sam kako rijesiti ovaj problem na ovom bolesnom stilu :wallbash: :wallbash:

od danas me ne cudi nista na stilu auto je 10+ :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upalis auto i pustis da se dobro zagreje unutra.Toplota ce srediti zaledjeni mehanizam i mozes zatvoriti vrata.Meni se to obicno desava posle pranja auta i kada to vece stisne dobar mraz....

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate upalio bih da moze :thumbsup: :thumbsup:

riknuo mi alnaser :wallbash:

a nije od pranja nisam ga prao 15 dana vec mu dodje tako ne znam jel kod drugih ali kao da je slomljena vanjska brava skroz je labava

a desavalo mi se ovo i prosle zime :wallbash: :wallbash:

bar kod mene stilo ima vise mana nego vrlina :wallbash: :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sednem u kola i drzim vrata skroz kao da su zatvorena i klikom na kljuc se zakljucam i to je to.

Kod stila su problem te sajle koje se smrznu i onda ostanu ne vrate se nazad zato se ne mozes covek nekad niti zatvorit u kola

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam na jugu taj problem resavao glicerinom, mislim da je mnogo bolji za gumu nego wd, a wd ili glicerin sam sipao na kljuc pa i bravu, stim sto wd ima i cevcicu...

Jedno upozorenje, ne krecite nigde dok se auto ne odledi skroz! Kolega se tako nasadio na bankinu kad je skretao na put sa parkinga, od onda ostaje poslednji na parkingu zimi! stakla bila polu odledjena a vrata drzao rukom jer do kuce ima oko kilometar i eto nesrece!

Share this post


Link to post
Share on other sites

glicerin ili glicerol je najbolji za kedere tj gumu oko svih vrata

nikakvi drugi preparati

a sto se tice vozačeve brave koja smrzne

ispod brave na vozačevim vratima imate jedan jezičak, on se zaglavi :)

možete ga ključem vratiti a možete ga i malo gore/dole da proradi i onda kad

zatvorite vrata ne otvarajte ih dok se auto ne ugrije

jer se i taj mehanizam za otvaranje vrata ugrije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

imas da kupis silikonski sprej,ima u bilo kojoj prodavnici auto delova,ja sam ovaj kupio u metrou,sprej za prskanje kedera da ne zaleda .naspricao sam kvaku dobro,i mehanizam brave bas tamo gde je taj jezicak.dobra stvar.tako radim vec godimama i nemam problema .po meni dobra stvar.a nije los ni sprej za podmazivanje,ne wd 40,virtov podmazivac,ali samo za brave.nije lose posle svakog pranja izduvati i naprskati i namazati kedere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa onda moze i onaj kokpit sprej sa silikonom, hahaha

ja sam navikao na glicerin i nekako mi ide uz kedere, ne "jede" ih 100%, mada bi glicerol bio jos i bolji, cini mi se

Odoh ja da ga izmazem, kad me vec podsetiste...

Koliko cesto se koristi koje sredstvo po vama?

kedere sam mazao jednom ili 2x za zimu ne secam se, a bravu nedeljno od prilike,ali mi je auto na poslu stajao na parkingu i ceste su bile one ledene kise.... za soferku mi je majka bio rasecen dzak od soli,plastican, prebacen preko iste i prikljesten vratima

Meni je flasica glicerina od ondasnjih 20-30din trajala 2-3 godine na yugu

Share this post


Link to post
Share on other sites

glicerin ili glicerol je najbolji za kedere tj gumu oko svih vrata

nikakvi drugi preparati

a sto se tice vozačeve brave koja smrzne

ispod brave na vozačevim vratima imate jedan jezičak, on se zaglavi :)

možete ga ključem vratiti a možete ga i malo gore/dole da proradi i onda kad

zatvorite vrata ne otvarajte ih dok se auto ne ugrije

jer se i taj mehanizam za otvaranje vrata ugrije :)

Ciao,

Evo javljam se jer imam isti problem oko zaleđene brave, ako mi možeš pojasniti (ili ako ti nije teško fotografisati) taj jezičak.

Možda mi pomogne da se rešim problema. Dosad sam nasprejavao s gornje strane brave, možda treba nekako na taj jezičak.

Mada opet meni su rekli u servisu (i to odradili jesenas) da je to do zaleđene sajle pa su je podmazali.

Ali opet ledi.

Ako neko još ima neki predlog osim ulazaka kroz gepek, molim da mi savjetuje.

hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da li mozes postviti sliku u kakvom polozaju treba da bude jezicak ,posto ja ne mogu da ih zatvorim a u istom je polozaju kao na slici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na slici je položaj brave kad su vrata otvorena

Koliko sam shvatio, kada se vrata zatvaraju, tj kad taj deo brave od vrata naleže na deo

brave deo na karoseriji, jezicak treba da preskoči i drži vrata zatvorena

(tako da taj položaj ne mogu slikati)

Ali možeš da probaš da ga razmrdaš, jer i taj deo iznad jezička je pokretan.

I natopiš silikonskim sprejom kao što je Ćulum objasnio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najefikasnije je da se taj jezicak dobro namasti kako neko rece ili silikonskim sprejoj ili glicerinskim uljem, prilikom podmazivanja pomeriti jezicak nekoliko puta da bi "lubrikant":rolleyes: dosao do osovine na kojoj se pomera, mozda i nekim stapicem "nagurati" unutra. To bi trebalo da spreci pojavu leda koji verovatno glavi jezicak :rambo:. Ako to ne pomogne onda se verovatno mora otvoriti tapacirung vrata i da se podmazivanje odradi iznutra :thumbdown:, sto je malo veca bacinaje :wallbash:, narocito za ovo doba godine!:crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako to ne pomogne onda se verovatno mora otvoriti tapacirung vrata i da se podmazivanje odradi iznutra :thumbdown:, sto je malo veca bacinaje :wallbash:, narocito za ovo doba godine!:crybaby:

Ni kad skineš tapacirung nemaš lak prilaz bravi

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je bila moja pretpostavka, ali moze se valjda na neki nacin pristupiti bravi iznutra.:question:

Elem posto sam vec nesto cackao oko kola veceras iskoristio sam priliku i silikon sprejom naprskao bravice-jezicke tj prostor oko istih. :thumbup:

Da pojasnim jer je bilo pitanja oko polozaja: Kada su vrata otvorena jezicak je svojim otvorom okrenut ka spoljnoj strani, kao na slici od pre par postova. Isti se lagano moze rukom pomeriti u donji polozaj :rambo:, preciznije receno u dva donja polozaja (prvi zub zatvaranja vrata i potpuno zatvorena vrata). U tom donjem polozaju se lako moze proturiti cevcica spreja i da se dobro podmaze duboko unutra. :w00t: Jezicak se u prvobitni polozaj vraca povlacenjem kvake (kao za otvaranje vrata). Mislim da bi takvo podmazivanje trebalo da predupredi problem sa zaglavljivanjem. :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...