Jump to content
FAS Goran
sko

Fiat Stilo - zaleđena brava

Recommended Posts

I meni ledi svaki dan ne mogu da mrdnem kvaku ujutru.Uzmes u spric kanticu sipas alkohol Etanol i poprskas sa tim i popusti sve za 10 sekundi.
Ja tako radim svako jutro i posle sve radi bez problema.
Ovakvu neku kanticu imas na ovaj nacin prskalica
 
zza140.jpg
 
Sipas unutra Alkohol imas u apoteci da kupis i u bilo kojoj obicnoj radnji
Odma se topi led i sve funkcionise
Ako ti ledi brava gde guras kljuc onda uzmi spric i iglu i uteraj unutra alkohol

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sve pomaze, ali je lecenje posledica. Sigurno cemo se sloziti da je bolje otkloniti uzrok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali sta je uzrok ,to je pitanje..... :smoke: ,i druga vozila stoje na mrazu pa nemaju taj problem,dodusa ja jos nisam imao taj problem ,a nisam ih premazivao bilo cime,ali sve u svemu tu su konstruktori omanuli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzrok je vlaga izmedju kvake i one gumene/plasticne podloge koja zaledi. Premazem mesta dodira kvake pred zimu silikonom, ako treba i ponovim, stvarno nikada nisam imao problem da ne mogu da udjem u auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nevezano za samu bravu, već uopšte, nahvatao sam recepat protiv smrzavanja u kućnoj radinosti. Ovako iz sećanja, izračunajte procentualno, na 2L tečnosti 1,2L alkohola ; 02L tečnog deterdženta ; ostatak destilovana.

Nisam proverio ali mi čovek od poverenja rek'o.

Zaključak je na vama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko imao slican problem? Rucka za zadnja vrata stoji nekako labavo i ne mogu da se zatvore vrata. Zakljucavanje iznutra ne pomaze,centralna nece da ih zakljuca a ostala vrata zakljuca.

 

 

 

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smrzla ti se brava. I meni se to desilo jutros sa desnim vratima (s tim što centralna nije htela zato da zaključa nijedna vrata). Ugrej ga dobro unutra (kabinu) i možda će proraditi samo od sebe. Meni je tako uspelo. Ako ne uspe - crkao motorić. Ali valjda nije.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se odmah sto sam postavio pitanje a nisam video ove postove.
Uspeo sam nekako da namestim jezicak kvake u polozaj da mogu da zatvorim vrata spolja i da mi ne sija lampica otvorenih zadnjih desnih vrata. ALI ...kad krenem kolima,namesteno mi je automatsko zakljucavanje i sva vrata redovno zakljuca a zadnja desna ne zakljuca i dalje. Znaci jezicak uhvati vrata da ne mogu da se otvore ali ne mogu ni fizicki da spustim polugicu za zakljucavanje. A rucka iznutra kao da ne hvata nista,kao da ide u prazno.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda je zaista problem u kukicama u vratima. Naprskao sam neki sprej za kocnice sto sam imao i sada radi zakljucavanje. E sad zanima me da li je bolje silikon ili teflon sprej? Da li je to isto? I kako je tacno uradjen mehanizam te brave zadnjih vrata? Neko skidao tapacirung? Video sam za prednja vrata...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pred svaku sezonu mrazeva, odvojim par sati jednog vikenda i lepo pripremim auto za zimu. Licno koristim silikon sprej, u zadnje vreme Motip, bili su bas povoljni u "Uradi sam". Namazem sve kedere (vrata, gepeka, haube), naprskam u brave, kvake, namazem mesta gde se one dodiruju sa karoserijom, sarke podmazem uljem... Ni na zestokim mrazevima nikada nisam imao problema sa otvaranjem. Kod Stila zna da zeza i da se vrata zatvore, a da ostane upozorenje da su vrata otvorena, npr. Iz istog razloga koji si i ti imao.

Sto se tice svih radova, sigurno ce ti koristiti eLearn, vrhunska stvar za samostalne radove: 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se adminima ako sam duplirao temu, nisam uspeo da pronadjem slicnu.

Jutros hladno, odmah problem sa otvaranjem vrata. Valjda je nesto zaledilo, malo teze sam otvorio vrata i tad nastaje problem, ne mogu da ih zatvorim. Seo unutra, ukljucio grejanje lupao vratima izlazio napolje lupao i nakon nekih deset minuta sam uspeo da ih zatvorim (ostao sam napolju i morao da udjem kroz suvozaceva jer nisam mogao opet da ih otvorim). Da li je neko mozda pronasao neko resenje za ovu zaje... zezanciju ili cu morati da se jee... mucim cele zime? :D 

 

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, ne lupaj i ne pokusavaj da zatvoris na silu. Kao sto si video, cim se otopi zatvara se.
Uzmi lepo kupi silikon sprej i naprskaj sve spojeve i kedere. Znaci bravu, jezicak koji naleze na karoseriju kad zatvoris, kvaku i nece biti problema. Kod mene je prosle godine isto tako smrzavalo i pravilo problem. Ove godine bez greske od prskanja silikonom.

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetu, definitivno cu probati.

Sto se tice lupanja, morao sam, klinci jedva ustali za skolu i vrtic, kasnim zbog njih jos me i vrata zezaju... Nadao sam se da ce od lupanja popustiti i da ce se zatvoriti :)

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes da lupas do sutra, tvrdoglaviji je on od tebe.
Uzmi lepo ocisti kedere, izmazi silikonom (i ostalo) i nemas brige.
Desi se doduse da zaledi kvaka nekad. Nemoj da cimas, duni par sekundi u nju (topao vazduh) i popustice taman da mozes da otvoris.

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zalij pokretne delove brave sa wd40

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nacepa wd40 zbog sklikosti pa silikon da lakira

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na bravu nisam imao problem, ali na puntu jesam jedne godine. Bila je neka tečnost specijalno protiv zamrzavanja brave  da se kupi u Kit Komercu (mada ima verovatno u svakoj prodavnivi auto delova). Natopio sam bio bravu i sa spoljne strane, i Kad se otvore vrata, mehanizam koliko se moglo. Malo otvarao i zatvarao, i nikad više problem. Rekoše ti, nemoj na silu, možeš samo problem da napraviš.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, markof88 said:

Izvinjavam se adminima ako sam duplirao temu, nisam uspeo da pronadjem slicnu.

Nepotrebno otvorena tema je spojena sa postojecom, tako da na prethodnih 8 strana mozes da procitas i dosadasnja iskustva ;) .

Kao sto ti kolega vec rece - ako nisi mogao da zatvoris vrata, nista na silu. Za prvu pomoc si mogao samo srafcigerom da odglavis jezicak brave. A problem je ili da je brava zaledila (najverovatnije), a retko ko to redovno i podmazuje pa mozda glavi i mehanicki. Takodje problem moze da bude i u losoj sajli u kojoj se nakupi vlage pa zaledi (redje).

Pred zimu se odvoji satic vremena i svi ti problematicni delovi izlozeni vlazi i mrznjenju (kvake, brave, kederi) namazu npr. silikonom u spreju (licno koristim to, konkretno Motip). I na -20 i kusur i posle par dana stajanja auta na snegu i vetru najnormalnije otvaram vrata...

Ako i dalje budes imao problem, postoji i ova temu pa sacni: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/41615-fiat-stilo-problem-sa-otvaranjem-vrata/

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Ivane, ja genije nisam pretrazio sa brava vec zaledjena vrata :wallbash:

Meni je kvaka pravila problem, ona je zaglavila u "izvucenom" polozaju, kada je povuces da otvoris vrata.

Danas uzimam sprej i bacam se na posao :)

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu, nadam se da je kod tebe ovaj banalni slucaj zaledjivanja spoljnih komponenti (jezicka). To ces lako resiti silikon sprejem, ako zeza sajla mora da se kupusa tapacirung vrata. Isprskaj slobodno i sam mehanizam brave gde je jezicak, ulozak kljuca, namazi kvake gde nalezu na karoseriju, kedere na vratima/gepeku/haubi, tj. mesta gde vlaga i zaledjivanje mogu da prave problem...

Generalno su nam zime sve blaze i bez padavina, temperatura jedva da se skotrlja u minus, pa se takvi problemcici i ne primete. Ali treba sa zadnjim trzajima toplog vremena odvojiti malo za detaljisanje i pripremu auta za niske temperature, kako banalne stvari ne bi pravile problem bas kada ne treba ;) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni pocela da ledi izgleda u sajlama. Otvoris i ne mozes da je vratis. Preparkiram 2min na suncu i odledi se

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da me zeza sajla, ok rucica zaledila kad malo jace povuces ona popusti ali ostane u tom labavom polozaju. Znaci da verovatno i sajla zeza... Ako neko ko se igrao sa sajlom moze da kaze sta se skida da bi se doslo do nje? Tapacirung, onaj lim ispod njega? Svakako cu probati silikonski sprej ali da se pripremim psihicki za sajlu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako budem rasturao ovih dana napisacu ovde, mozda i slikati ako ne zaboravim. Znam samo da je muka skinuti onaj lim, skida se i prozor. Danas sam prskao Wd pa cemo videti sta kaze :D

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...