Jump to content
FAS Goran
STILISTA

Stilo - pucanje opruge amortizera / ispala zadnja opruga

Recommended Posts

Nemaju problem ni svi vlasnici te iste marke, istog modela. Benzinci su ok po ovom pitanju, kao i svi mlađi Stilaći kod kojih je ovo ispravljeno.

A, problem je u nedovoljno dobrom proračunu ili u nekoj promenljivoj koja se u praksi pokazala drugačije nego što su mislili oni koji su projektovali koje opterećenje opruga treba da izdrži...

Zeznuli su stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam mijenjao oprugu u NS-u, servis zdravko-amortizeri , rekao mi je gazda servisa da nema potrebe mijenjati obe...a njemu je u interesu da proda vise...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemaju problem ni svi vlasnici te iste marke...

Benzinci naravno jer nemaju tako tešku mašinu

A kod dizela, to samo oni koji prave extra malu kilometražu godišnje...

A, problem je u nedovoljno dobrom proračunu ili u nekoj promenljivoj koja

Našli su gde će zeznuti stvar, ako opruga pukne na 160 km/h, nikom ništa....

Nemaju ni praksu opoziva vozila kao svi veliki svetski proizvodjači.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima Fiat opoziva kao i svi drugi, ima negde na forumu lista (koja je trebala da bude dopunjena)...i ima opoziv i za opruge, gde ipak nisu menjali opruge nego stavljali neki graničnik na servisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni pukla desna opruga sad skoro. Pojela mi unutrasnji deo gume ali nije skroz. Sad ne znam sta da radim , dal da vozim ovako ili da kupim novu gumu, posto je ova skoro nova (nije presla ni 1000 km). Da li mogu da ubacim unutrasnju gumu da bi ovu sadasnju ucinio sigurnijom da mi ne pukne kojim slucajem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo i ja da se upisem u "knjigu puknutih opruga" , strasno kakva glupost a koliko muke...

nestasica u gradu, ap sport dobio neke ne zna koje su, kilen nema nigde a svi ga preporucuju, samo moze da si kupi monroe :))

jedan zamenjen, ostao jos jedan, jedna guma otisla, ostalo jos tri :PPP

ps. etibor poslao sam ti poruku :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta se to desava sa tim oprugama, jel taj problem imaju svi modeli stila i stari i novi ili je kod novijih to ispravljeno?

Edited by drvac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos da kazem da je meni servis amortizera (zamenu opruge) uradio servis Mile Saponja iz Zivkovca. Covek ja maksimalno korektan... dosao je kod mene kuci (zivim u Smederevu), skinuo amortizer, servisirao i dosao istog dana da namesti. Sve to me kostalo 20e + gorivo sto je dolazio dva puta za SD. Evo njegov broj telefona ako nekog interesuje 063/85-41-933 i 063/77-10-055.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

Evo da i ja obogatim forum sa iskustvom (od juce) kad sam primijetio cudan zvuk sa prednjeg kraja mog stila JTD, a posle par desetina (stotina) metara plavicasti dim spaljene

zimske gume (presla tek 2000 km). Imao sam sta i da vidim: Prednja lijeva opruga pukla i skliznula na gumu i porubila je po ripni. Srecom nije kraj opruge pa da je podere potpuno.

Rezime? Dvije nove opruge, po 45e, plus majstor, plus guma plus nerviranje, plus... Dobro je da se sve desilo 500 m od majstora i pri brzini od 20km/h. Sta bi bilo da je bilo

120 km/h ili vise? *eb*le ih opruge!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako je počelo, nije više pitanje 'da li će', nego 'kada će'. Ja se i dalje uzdam da kod mene ne-će. :) Kakve su uopšte vaše opruge koje su popucale? Moje se lepo vide oko amortizera, izgledaju cele kompletno plastificirane i zaštićene, prosto se čudim kako može bilo kakva voda da uđe unutra - što i jeste problem pucanja na zadnjem navoju.

Edited by nidza

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema tu veze korozija.

Celik nece da korodira kako mislis vec je problem u samoj strukturi celika i njegovom kaljenju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno si u pravu, nego mislim da sam pre sto godina, dok me je problem interesovao video na Fiat Forumu da je problem rešen izmenom one donje šolje ili kako se već zove, našta naleže opruga. Navodno je, do početka 2004., ta šolja bila loše isprojektovana i zadržavala se voda. S obzirom da je Fiat Forum britanski forum, prevashodno sa članovima odande, kod njih su pucale ko prangije jako rano - verovatno jer im je mokro otprilike svaki dan.

Ono što mene plaši je da moj auto upada u taj factory recall. Doduše, sve je OK - zasad. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da se i ja pridruzim ekipi oprugasa ;)

Puklo mi prelivno crevo za gorivo za vikend ,nadjem ga u delti inace samo ga oni imaju kosta 1500din ,krenem da oteram auto kod majstora i kako sam sisao sa ivicnjaka cujem neko lupkanje ispred mene metal o metal .Ja polako ,necuje se tek kad sam preso preko lezeceg opet se cuje,otero auto i kazem majstoru da mi proveri,kaze pukla ti opruga.nova 3500 ruke 2000

Zamenio sam jednu ali kako vidim da ovde ima dosta problema sa tim oprugama a nije sala videcu ako mogu da nadjem neke kvalitetnije . pa ako imate neke predloge gde i sta kupiti i koje su cene naravno pisite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i meni danas pukla prednja vozaceva strana, prilikom preparkiravanja dok je volan bio smotan do kraja. Doduse nova croma je u pitanju ali isti problem i isto se zale britanci. cena sitnica 3871 din po komadu KYB i ima ih koliko sam video samo Gazela i Lav auto, AP Sport i Kit ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da i ja dodam na ovu temu. Srecom, kozna do kada, nije na mom autu vec kod drugara sa MW 1.9jtd ! Interesantno je sto mu je pukla i zadnja desna. Kao laik nije bio upucen pa sam proverio ostale i imao sta videti.Prednja leva je mozda pukla vec mnogo ranije pri samom dnu ali unutra je spala pa nije nanela vecu stetu. Sreco , sada mora uzimati sve cetiri ! <_< Pu,pu pu ... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre neki dan dok sam se isparkiravao... :question: usrecim se i ja... :crybaby:

Pogledam desno, pogledam levo i imam sta da vidim...

Nazovem ortaka i on mi završi jednu KYB za 3000 din.

Nisam je jos montirao (čekam da mi donese jos jednu) jer sam čuo da ako se stavlja nova treba da ide u paru a ako se stavlja polovna može i jedna... navodno zbog pohabanosti ove druge koja je ostala čitava...

Uglavnom to bi bilo to...

Pozdrav!

desna.jpgleva.jpgkyb.jpg

------------ DESNA OPRUGA ------------------------ LEVA OPRUGA -------------------------- KYB K-flex -------------------

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupi samo odgovarajucu,nemoj kupovati na primer od benzinca ,ako ti je jtd u njemu,mnogo je tezi i opet ce puci ,a u ostalom i to je jedan od uzrocnika zasto puknu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je bila pukla prednja leva ali nisam menjao obe samo tu koja je pukla rekli su mi u servisu da nema potrebe auto mi dobro stoji tj nema razlike u visini.Opruga je kupljena u ap sportu i za sada je ok a presao sam oko 10-tak hiljada od tada

Edited by Nightmare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opruge vremenom dobije i plastičnu deformaciju,

pa može da bude i santimetar kraća (zamor materijala).

Pa može da se dogodi da jedna strana bude viša, možda ne odmah ali kroz neko vreme.

Osim toga iako iste dužine opruge ne moraju biti i iste elastičnosti tako da je moguće da se leva i desna strana drugačije ponašaju.

Ovo niko u vožnji ne želi.

Zato se opruge i amortizeri menjaju u paru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je pukla jedna brzo će i druga, to se menja u paru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...