Jump to content
FAS Goran
Mihailovic

Lybra 1.9 JTD SW - trese pri polasku kad je zagrejan motor

Recommended Posts

Pozdrav,

Ova moja Lybra počela da trese pri polasku - ali samo kad je motor zagrejan. Dok je hladan - milina, sasvim OK auto. Ali kad se zagreje, nema tog načina puštanja kvačila i dodavanja gasa koji neće da izazove jako trešenje motora tj. celog auta ! Dođe mi muka da je vozim.

Šta joj je ? (Imajući u vidu da se kvar manifestuije samo na zagrejanom motoru)

Nosač motora ? Ćitao sam negde da i nosač motora uma da bude uzrok)

Lamela + korpa (set kvačila) ? (Ovo mi nekako najverovatnije)

Plivajući zamajac ? (Kako se manifestuje istrošenos' ovog sklopa) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Identican problem i ja imam... a set kvacila sam menjao pre 10.000 km. Tad mi je receno da mi plivajuci zamajac ima lufta, ali "u granicama prihvatljivog"... tako da mislim da te vibracije imaju veze sa doticnim zamajcem.

Mada, u jednom servisu su mi rekli da postoje problemi sa krivim lamelama repariranih "Valeo" kvacila (koji sam i ugradio)... al nesto nisam cuo da se neko jos zali na to, a vecina nas i ugradjuje ta kvacila

Edited by LybraJTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

S obzirom da tvoja i moja lamela imaju identican problem a jedina zajednicka tacka im je obloga lamele,izgleda da je problem u materijalu obloge.Prvu lamelu sam iz tog razloga zamenio posle 20kkm a evo sad i nova posle 3-4kkm pocela opet da zeza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au bre to ko neka epidemija :thumbdown: ,bas gadno se manifestuje :unsure:

Cuo sam da remenica(metalno gumeni sklop) hoce da lupa samo kada je motor zagrejan,ali ne i kada je hladan,mada ne znam da li zbog toga auto hoce da trza :question:

A za ovo sto se tice zamajca,takodje su mi rekli da njegov kraj najavljuje lupkanje i tresenje pri kretanju u prvoj ili u rikverc(posto je tu najjaci prenos)ali sad ne znam :no da li se to desava uvek i na hladan i na topao motor :question: ,takodje kazu da kada plivajuci zamajac pocne da riknjava dolazi i do otezanog ubacivanja u brzinu :unsure: ,posebno rikverc,nekada cak nece ni da ubaci :angry: .

Mada je cinjenica da kod nas prodaju orginalne lamele,ali nazalost najgore klase kvaliteta :thumbdown: ,navodno je opravdanje niza cena :wallbash: koju placamo isti je slucaj i sa plivajucim zamajcima,mislim da ih ima u tri cenovna ranga,a kvalitet blagi uzas-ovo sam sve cuo od ljudi koji su to stavljali na svoja kola ili od majstora koji su to ugradjivali-svi kazu jednostavno takvo nam je trziste,bolje nema :X ,osim u orginalu :( cija je cena paprena :blink: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad sam kupio auto (pre 22000), kvačilo je bilo tvrdo ko đavo, šaltanje je zapinjalo, treskao je kad puštam kvačilo da bi posle par dana prilikom duže vožnje (400-500km) počelo da me toliko davi da nism mogao da izbacim iz brzine. Zamenio sam komplet set, Valeo naravno to su mi savetovali. Stari set koji su skinuli bio je Lukas i na lameli je bio pečat sa datumom iz 2007. Kad sam pogledao u knjižicu negde u tom periodu je prethodni vlasnik menjao set kvačila i od tada je auto prešao 35000. To govori o kvalitetu tih kvačila, znači mogu da vozim još 10-15 hiljada pa jovo nanovo.

Inače po opisu kvara meni se čini da ćeš problem rešiti zamenom seta kvačila, svakako dotrajali nosači motora pojačavaju to treskanje pa ako i njih nisi menjao skorije ne bi bilo loše da i to pretreseš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Identican problem i ja imam... a set kvacila sam menjao pre 10.000 km. Tad mi je receno da mi plivajuci zamajac ima lufta, ali "u granicama prihvatljivog"... tako da mislim da te vibracije imaju veze sa doticnim zamajcem.

Mada, u jednom servisu su mi rekli da postoje problemi sa krivim lamelama repariranih "Valeo" kvacila (koji sam i ugradio)... al nesto nisam cuo da se neko jos zali na to, a vecina nas i ugradjuje ta kvacila

Čekaj, pojasni malo.

Zašto si menjao set kvačila prvi put ? Zbog ovog trešenja ili je lamela proklizavala ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda mudro zborim, al možda i lupam !?

1. Problem se manifestuje kod zagrejanog motora? (ovo je osnovna pretpostavka)

2. Problem se ne javlja kod hladnog motora, već on startuje, polazi i kreće se normalno (kao što je nekad ranije)

3. Da li lamela proklizava više ili manje bila ona hladna ili ne? Neznatna razlika.

-------------------------

Da li može da bude u pitanju interkuler?

Zašto interkuler? Usled činjenice da se u njemu hladi ambijent protoka koji je usmeren prema motoru, a namenjen maglovitoj smeši, koji ima zadatak da hladjenjem zgusne čestice vazduha do te mere da oni kroz turbinu ulete u brizgaljke u dvostruko većoj zapremini nego što je slučaj kod "atmo" motora, te na taj način dvostruko i povećaju prisustvo kiseonika prilikom detonacije i time i poprave učinak motora.

Kad je motor hladan, vazduh je dovoljno rashladjen...i problem se ne manifestuje.

Kad je motor vruć (potreban mu je hladan vazduh) ponovo isti smer kretanja vazduha, ali kroz zaprljani ili zapušeni interkuler nema šanse da se ohladi, već samo da se dužim zadržavanjem u sistemu zagreje, te se onda potpuno gubi efekat "zgušnjavanja vazduha prilikom hladjenja prolaskom kroz interkuler". Šta se dalje dešava. Automatika i ECU ne konstatuju nikakvu grešku, sve veze su na prvi pogled normalne, medjutim motor nema više onu predvidjenu snagu za savladavanje otpora sopstvene težine i kotrljanja točkova, počinje kolebanje broja obrtaja sa tendencijom gašenja, vozač dodaje gas, motor se praktično guši (trzanje), dok ne savlada knedlu i ne domogne se čarobnih 1500 obrtaja kda se ponaša kao riba u vodi. U drugoj, trećoj i četvrtoj ovog problema praktično nema, zato što je savladan kritičan otpor polaska iz mesta i niskog broja obrtaja (750-800).

Čišćenje interkulera je vrlo delotvorni postupak, a auto ide znatno "veselije" po izvršenom poslu. Naročito u režimu toplog rada. Imao sam sličan problem, koji se uglavnom manifestovao gubitkom snage u toplom režimu rada motora, kada je motor osetno gubio snagu....(recimo nije mogao da predje 160 na auto putu. Tu mu je bio kraj) Medjutim, posle....devil.gif thumbup.gif

ps. Naravno, prokontrolisati i filer za vazduh (obavezno)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komentar je svakako poučan. Pretpostavke koje ste naveli su tačne:

- problem se manifastuje samo kad je auto zagrejan

- dok je hladan - ponaša se sasvim OK.

- priklizavanje lamele - moram da priznam da ovo ni ne znam kako izgleda, u mom 25-to godišnjem vozačkom stažu nikad mi lamela nije proklizavala. (Ali mogu da pretpostavim kako to izgleda)

- ne znam kako se ponaša u rikvercu. Nije mi palo na pamet da to probam

Ali dodao bih jedno važno zapažanje: zapravo motor ne gubi snagu kad je vruć. Vuče k'o lud, kao i kad je hladan, ali kod kretanja (prva brzina, lagano puštanje kvačila) počne da trese. Trese kao da sam brzo pustio kvačilo uz mali gas (greške koje rade početnici). Naravno, logična, mahinalna reakcija je da kvačilo puštam sporije uz veći gas, ali jok, auto cima i trese svejedno, sve dok potpuno ne pustim kvačilo. Neki put ubacim u drugu, pre nego da potpuno pustim kvačilo u prvoj, ne bih li izbegao cimanje.

Ipak, čišćenje interkulera mi deluje kao nešto što bi trebalo uraditi. Što bi rek'o Lane Gutović, ne može da škodi. Samo još kad bih znao gde je taj interkuler i kako se čisti ?! A što se tiče filtera za vazduh, nov novcijat, ja ga lično zamenio u julu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što vuče ko "lud" da vas ne zavara. Obrtni momenat kod dizela je toliko visok da uvek imate utisak da mu je snage u rezervi na pretek... Medjutim, sve to kratkotrajno traje dok se ne postavi u pravo iskušenje. A iskušenje ne možete utvrditi u gradskoj vožnji, nego jedna brzinska provera do Banovaca i natrag (čim se predje aerodrom), pa pun gas do "besvesti": da vidimo kako se ponaša u petoj! Ukoliko mu se desi da posle prebacivanja iz četvrte (140) u petu on gubi vreme, lenjo ide na 150, treba mu 5 kilometara do 160...eto pouzdanog znaka da isporuka smeše nije u skladu sa vašim zahtevima. Nešto mu smeta. Nije to lamela, rekao bih. Da je lamela, i na hladno i na vruće bi proklizavala, vi dodavali gas do "spasonosnih" 2000 obrtaja....Jel video tu mašinu neki (naš) automehaničar skoro? Znaju oni šta i gde da gledaju. Ispraksirali se oni sa boljkama tih motora, više od dva-tri koraka im ne treba da ustanove u čemu je problem. A uvek ga i reše!!:thumbup: ( A, "Examiner" uvek pokaže da motor radi kao sat, kad ono "medjutim"!!!)

PS: može da bude i protokomer (kad je hladna sredina oko njega, sve u redu, kad se zagreje, daje pogrešne podatke ECU-u, pa onde sve zajedno radi bezveze). Može da bude i nepravilno zapušen EGR, pa kad je hladan motor, nema usisavanje kroz njega, medjutim kad se zagreje, skuplja svu prašinu i toplotu, čađ i garež....Može da bude i senzor pumpe visokog pritiska koji se ponaša na hladno na jedan način, a na toplo na drugi...mogu i diznice...). Al najbolje može to majstor da vidi.

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komentar je svakako poučan. Pretpostavke koje ste naveli su tačne:

- problem se manifastuje samo kad je auto zagrejan

- dok je hladan - ponaša se sasvim OK.

- priklizavanje lamele - moram da priznam da ovo ni ne znam kako izgleda, u mom 25-to godišnjem vozačkom stažu nikad mi lamela nije proklizavala. (Ali mogu da pretpostavim kako to izgleda)

- ne znam kako se ponaša u rikvercu. Nije mi palo na pamet da to probam

Ali dodao bih jedno važno zapažanje: zapravo motor ne gubi snagu kad je vruć. Vuče k'o lud, kao i kad je hladan, ali kod kretanja (prva brzina, lagano puštanje kvačila) počne da trese. Trese kao da sam brzo pustio kvačilo uz mali gas (greške koje rade početnici). Naravno, logična, mahinalna reakcija je da kvačilo puštam sporije uz veći gas, ali jok, auto cima i trese svejedno, sve dok potpuno ne pustim kvačilo. Neki put ubacim u drugu, pre nego da potpuno pustim kvačilo u prvoj, ne bih li izbegao cimanje.

Ipak, čišćenje interkulera mi deluje kao nešto što bi trebalo uraditi. Što bi rek'o Lane Gutović, ne može da škodi. Samo još kad bih znao gde je taj interkuler i kako se čisti ?! A što se tiče filtera za vazduh, nov novcijat, ja ga lično zamenio u julu.

Mislim da ste na pogresnom putu.Imamo potpuno iste simptome a potpuno razlicite aute.Definitivno nesto nije u redu sa materijalom obloge kvacila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislio da počnemo od nečega što može da košta do 50 evra, a da ne udaramo odmah u 500! Ne ide mi u glavu razlika u ponašanju vozila u režimu hladnog i toplog rada motora. Najlakše je promeniti lamelu i plivajući zamajac. Tolike pare treba da se zarade, sačuvaju i uštede, i da se čovek na kraju rastane sa njima (bez da dobije infarkt miokarda) A šta ako se simptom ponovi - koliko sutra? Ne tvrdim da nije korpa u pitanju i zamajac, ali već kad dodje do toga, proverite i USIS! (predhodno)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda je @Damjanović u pravu, dugogodišnje iskustvo sa tim čoveka nauči da sve i svašta može da bude uzrok naizgled identičnom problemu. Ja predlažem da to utvrdimo na sledeći način: Hladnu libru dovezi na ravan ispod uzbrdice, pusti kvačilo neka krene na tom ravnom, pusti kvačilo skroz, pusti gas skroz, naravno u I brzini i neka tako lagano ide uz tu uzbrdicu. zapamti kako se ponaša pa to isto ponovi sa zagrejanom. Ispravna Libra bi prvom brzinom bez gasa mogla bez problema da izlazi uz poveću uzbrdicu a ako je pretpostavka koju je @Damjanović izneo tačna, onda će zagrejana početi da štuca i poskakuje i tu smo zaključili da to drmusanje ne dolazi od kvačila i njegovih elemenata već kao posledica nepravilnog rada motora. Ako je uspon prevelik a motor normalno funkcioniše u jednom trenutku će se ugasiti kao da joj je neko prekinuo dovod goriva, bez trzanja i poskakivanja a ako se drmusa i bori sa tom uzbrdicom teorija sa problemom oko motora je ispravna. Ja to tako smatram iz mog amaterskog ugla ako grešim ispravite me.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Bravo JTD

Mislim da ne grešiš, tj. sve šta si napisao ima logike, sad da li je tako i u praksi - videću. Probaću tako. Javiću šta se dešava.

Jedino, malo mi nije jasno zašto misliš da ispravan auto (ne mora da je Lybra) neće da grca i da se trza i da poskakuje neposredno pre nego što se ugasi kad ostane bez snage (bez gasa) na uzbrdici ?

@Damjanović Jel' možete da me uputite to u vezi čišćenja interkulera ? Pretpostavljam da je to ono (kad smo licem prema maski motora) desno od desne maglenke, zar ne ? Da probam kompresorom ? Vodom ?

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedino, malo mi nije jasno zašto misliš da ispravan auto (ne mora da je Lybra) neće da grca i da se trza i da poskakuje neposredno pre nego što se ugasi kad ostane bez snage (bez gasa) na uzbrdici ?

Znam kako se ponaša JTD u takvoj situaciji na više vozila pa će i na tvom tako ako je sve ok. Ako je sve kako treba imaćeš utisak da sam dodaje gas i pokušava da se iskobelja, ako mu je taj uspon preveliki ima da se prekine u sekundi, nema trzanja. Nemoj pipati gas ni kvačilo dok se ne ugasi! Možda se i ne ugasi, probaj pa nam javi.

Jeste to je interkuler što si opisao, spolja ga možeš u perionici isprati štrafiksom a iznutra nemam pojma pretposrtavljam da postoje neke špecije za čišćenje i da se unutra zamasti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi drugari, meni je to ispirao naš Miki. Postupak se sastoji u našpricavanju odredjenog rastvarača, ostavljanjem da "ogrezne" pa ispiranje ponovo rastvaračem i kompresotrom sve dotle dok ne prestane da teče "katran" iz interkulera. A teče...nikad kraja. To može da potraje i pola sata. Recimo, meni je toliko trajalo pranje, sa sve dignutim vozilom, otkačenim crevima i neprekidnim Mikijevima radom i opštim gušenjem u radionici... Jeste, gosn Mihajloviću, to je taj deo, ali verujte ja sem promene akumulatora i pranja K&N filtera ništa sam na kolima ne radim. Nemam alat, nemam dizalicu - a nemam ni znanje. teorijsko donekle, al praktično NIKAKO. Miki kad pogleda šraf on se sam skida, ja mogu samo da ga pokvarim makar kakav alat imao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Identican problem i ja imam... a set kvacila sam menjao pre 10.000 km. Tad mi je receno da mi plivajuci zamajac ima lufta, ali "u granicama prihvatljivog"... tako da mislim da te vibracije imaju veze sa doticnim zamajcem.

Mada, u jednom servisu su mi rekli da postoje problemi sa krivim lamelama repariranih "Valeo" kvacila (koji sam i ugradio)... al nesto nisam cuo da se neko jos zali na to, a vecina nas i ugradjuje ta kvacila

+1

I ja imam isti problem, s tim sto sam ja set valeo zamenio pre 40ak hiljada :thumbdown:

Moja logika mi govori da one oprugice u zamajcu na vruce omlitave, tako da mislim da je zamajac (na zalost), inace auto mi vuce pun - prazan, uzbrdo - nizbrdo, u svim brzinama bez problema

Jedino resenje je da ugradimo cooler na zamajac :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I posto je ta oparacija zemene kvcila na 1.9 JTD? Jel to isto kao na Mjet?

Edited by chiki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod Lybre je malo skuplje, mislim da je sami set kvacila bio oko 13.000, i razlikuje se od istog u Stilu, tzv. "kontra" kvacilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probao sam ono sa vožnjom bez gasa, na jednoj maloj uzbrdici. Bemliga, ide isto 'ladan ili vruć.

Nego, evo, sad se ono ponašanje ne javlja. Tj. lepo kreće u prvoj i kad je motor zagrejan.

Što me dovodi u sledeće teoretisanje: kad se malo bolje prisetim problem se javljao uvek i samo kad sam bio u gradskoj gužvi i bilo je onog kreni-stani. U subotu sam zaglavio u koloni od bivšeg vojnog suda, pa preko autokomande, pa uzbrdo do Karađorćevog parka. Sve u prvoj, kreni - stani, u gužvi, "na kvačilu". I kasnije nizbrdo do Slavije i Nemanjinom do železničke, jes' da je nizbrdo, al' je bio haos. Valjda sam pregrejao lamelu, korpu, i bemliga taj plivajući.

Ranije mi se to desilo par puta kad sam se uključivao na Gazelu iz pravca sajma. Na onoj ulivnoj rampi, naravno haos, i opet u prvoj na kvačilu deset minuta uzbrdo.

Juče i evo danas, vozim, motor se zagreje, ali je lamela relativno malo tj. normalo opterećena i auto se lepo ponaša.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni su ti simptomi nastali ubrzo nakon zamene kvacila... ne znam sta da mislim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Bogu pa ne znam kakvi su simptomi kad ode plivajući ali sam čuo komentare da se javlja metalni zvuk uporedo sa tim podrhtavanjem a toga kod tebe nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja logika mi govori da one oprugice u zamajcu na vruce omlitave, tako da mislim da je zamajac (na zalost), inace auto mi vuce pun - prazan, uzbrdo - nizbrdo, u svim brzinama bez problema

Jedino resenje je da ugradimo cooler na zamajac :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...