Jump to content
FAS Goran
Coo

Fiat Idea - iskustva sa njom?

Recommended Posts

Zahvaljujući visokoj poziciji sedenja odlična što se tiče unutrašnjeg prostora. Za tu kategoriju auta ogroman prostor. Trapovi i motorizacija su sa Punta tako da deli slične probleme. Možda malo više troši goriva i trapove zbog veće težine vozila u odnosu na Punta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, ta visoka pozicija sedenja (predlazem da oformimo akronim VPS) je direktna posledica toga sto je prevashodno Idea namenjena zenskoj populaciji koja vazda izdize guzove da bi videla preko haube. Sve je u stvari podredjeno laksem ''zivotu'' sa autom. Ulazak, izlazak, ubacivanje klinaca unutra, vadjenje cegera sa prazilukom...Nesto je moralo tu da popusti, pa tako krajnji izgled nailazi na podeljena misljenja. Sve u svemu, auto koji moze mnogo da pruzi za ulozen novac. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vlado, napisao je da se cesto kvare...?! Vidim da je pisao o novom automobilu, ja naravno gledam polovnu ideu, i cini mi se da je najbolji odnos cena-kvalitet... mada ni pezo 206 karavan ne deluje lose, ali ipak je idea bogatije opremljena... ;)

A razmisljam i o musi, isto 1.3mjt, bas zato sto je u pitanju isti auto, samo luksuznije opremljen... Silenci, pricaj malo o tvojoj musi? :) Kako ti se pokazala? Jel ima nekih delova koji nisu isti kao za ideu, da li je skuplje odrzavanje? Bar musu da pazarim kad vec ne mogu Libru... ;) (jaka mi je registracija, a zaljubio sam se u istu...) :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo iz prve ruke :)

 

Ustvari, najveća mana se vrti oko cene nove ideJe, što tebi nije bitno u ovom slučaju.. Meni se auto sviđa, pre nekih mesec dana sam probao tri komada, kolega je kupovao, i kupio na kraju, 

u jeftiniji od 1.4hdi ili 1.5dci..

 

Ne znam šta ljudi očekuju od ovog auta i njegove cene ali ovo nije mali auto, kad stane pored Renault Scenica, višlji je od njega. Cena je veća jer je auto nemerljivo kvalitetniji od Multiple što sama cena potvrdjuje, kako kod nas, tako i u inostranstvu.

 

Pa, ta visoka pozicija sedenja (predlazem da oformimo akronim VPS) je direktna posledica toga sto je prevashodno Idea namenjena zenskoj populaciji 

 

Musa je namenjena ženskoj populaciji a ne Idea  :harhar:  (sad kad dobijem po ušima od silencija)

 

VPS nije zato što je Idea namenjena ženskoj populaciji nego zato što auto spada u drugu klasu automobila tzv. multi-purpose vehicle (MPV) kao što su Renault Scenic, Golf Plus i ostali samo Idea ulazi u mini MPV jer je kraći i uži od gore pomenutih i baš zato što je manji je pun pogodak za grad. Sam auto ima višlji klirens i otuda i visoka pozicija sedenja, jako pregledan auto napred i još pregledniji nazad, prostora unutra koliko hoćeš što napred, što nazad. Po gradu se izuzetno lako manevriše s njim. Zbog višljeg klirensa ja sam zaboravio šta znači zakačiti autom na ivičnjak ili neku višlju prepreku.

 

Naravno, auto ima i neke negativne strane.

 

Vlado, napisao je da se cesto kvare...?! Vidim da je pisao o novom automobilu, ja naravno gledam polovnu ideu, i cini mi se da je najbolji odnos cena-kvalitet... mada ni pezo 206 karavan ne deluje lose, ali ipak je idea bogatije opremljena... ;)

 

Evo iz mog iskustva, moja Idea je 2005 godište, 1.9 multiJet, kupio sam je na placu pre 3 godine,  kad su još carine bile na snazi. Pre mene je prešla ko zna koliko a ja sam s njom za 3 godine napravio 43 000km.

 

Od zamena sam imao:

- zadnje kočnice komplet

- prednje kočnice komplet

- akumulator

 

Od kvarova sam imao a da je morao kod majstora:

- umrsila se sajla od levog prednjeg podizača stakala

- menjao sam prednje nosače amortizera

- menjao sam neko crevo za antifriz

- blokiranje egr ventila

 

Redovno održavanje ne računam (punjenje klime, ulje i filteri i ostalo)

 

evo još nešto šta me je recimo mučilo a sredio sam solo zahvaljujući forumu:
http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/63792-fiat-idea-podiza%C4%8Di-zadnjih-stakala/?hl=%2Bfiat+%2Bidea

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/54062-fiat-idea-19-jtd-menjanje-sajli-menjaca/?hl=%2Bfiat+%2Bidea

 

Toliko o kvarovima   :smoke:

 

Ako se već razmišljaš o kupovini ovog auta, moja preporuka ti je Idea 1.4 benzin i da ugradiš plin u njega, to ti je najjeftinija vožnja a održavanje je još jeftinije od 1.3 multijet-a. Kod benzinca je velika prednost grejanje zimi, jer auto mnogo brže postigne radnu temperaturu i brže počne da greje. S obzirom da Idea ima veliku kabinu a ventilacija na Idei i Musi nije sjajna, brzo grejanje kabine dodje kao dosta bitna stavka. To sam provalio kad je došla prva zima.

 

Iskreno, lično razmišljam da ga zamenim za IdeJu benzinac koliko mi je auto dobar i praktičan za moje potrebe (IdeJa na sto načina)

 

Ako te još nešto zanima, pitaj   :construction:

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

fiat_idea_dimenzije.jpgfiat_punto_5dr_2003_dim.gif 


Pre će da ima kraće prepuste.

Ugreje i dizel samo traži dobar termostat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sa ispravnim termostatom ista prica, treba ti dobrih 3-4 km grdske voznje da predjes da pocne toplije da duva, nikako jako toplo

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahah musa zenski auto,ma nije nikako,a mogu i zene da voze,jer je jako elegantan auto

mislim da i idea i musa imaju moju preporuku i zbog izgleda samih auta i i zbog veceg klirensa

a nikodim ,druze,sta reci za musu,,sve pohvale za auto,ja sam jako prezadovoljan do sada,samo sipaj i vozi,nista nisam menjao,osim pk kaisa i sto sam ubacio jace sijalice

a sto se tice delova ne znam,jos nista nisam menjao za ove 4000 km koliko sam presao,kad predjem 10000km radim mali servis i da se zameni vodena pumpa,jer kad je menjao zupcasti i spanere i to sto ide,nije menjao vodenu,a ona je oko 4300 Valeo

a i sve pohvale za ovaj 1.3 motor,fantastican,jer dok sam vozio punta sa 1.9 motorom,svi koji su imali u autima ovaj 1.3,su ga hvalili na sav glas,pa ga sad i ja hvalim kako lepo ide i kolko je mali potrosac :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala svima na pomoci, Srdjos, Silenci, Vlado i ostali... :) Mnogo ste mi pomogli u odabiru automobila! Mislim da cu ipak izabrati 1.3mjt, da ne bih gubio prostor u prtljazniku... Sad da li ce biti idea ili musa, videcemo... ;) Jos jedno pitanje, da li uzeti auto koji je ovde vozen ili iz uvoza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolji :)

Nije sve crno i belo. Ima i kod nas i u inostranstvu krševa kao i dobrih primeraka tako da gledaj sve što ti dođe pod ruku.

A dobra stvar je što ni Musa ni Idea nisu neki sportski automobili pa da ih voze neiživljeni klinci, a i nisu iz nekog razloga previše popularni kod taksista što ti dosta pomaže u izboru automobila, ali opet ne mora mnogo da znači.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a i nisu iz nekog razloga previše popularni kod taksista što ti dosta pomaže u izboru automobila, ali opet ne mora mnogo da znači.

 

menja se trend, u NS-u ima 2-3 Idee na taksiju

da ne bih gubio prostor u prtljazniku...

 

ugradnjom plina ne gubiš prostor u prtljažniku,

gubiš rezervni točak :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:whip: Valjda cu upecati nesto dobro... :)


Silenci, reci mi jel se oseti kad ukljucis klimu? Jel motor dovoljno jak, jel hoce da povuce i kad je auto pun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili tocak u gepek... ;) Ne znam, benzinca ne smes da vozi samo na plin da ne zacepe dizne, to mi je mehanicar rekao... sta znam, vise sam za dizel...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ee ne znam bas  jer nisam puno palio klimu,nisam se navikao jer pre toga nisam uopste imao klimu u auto,al mislim kad se upali klima,mala je razlika u snazi i potrosnji,neznatna

po meni gledaj samo 1.3 dizela,neces pogresiti,moja preporuka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili tocak u gepek... ;) Ne znam, benzinca ne smes da vozi samo na plin da ne zacepe dizne, to mi je mehanicar rekao... sta znam, vise sam za dizel...

Ja bih gledao da pored auta menjam i mehanicara koji to izjavi.

1.3 mjet je zahvalan motor, neces pogresiti u svakom slucaju

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

FIAT IDEA 1.3 multijet, ima li jos neko iskustva sa njom... .sa nekima sam preko inboxa vec polemisao..  :smoke:

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emotion paket opreme, odličan!

 

Inače, ovaj kao da nikad nije palio prednja svetla, k'o iz fabrike :)

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sa nekima sam preko inboxa vec polemisao..  :smoke:

 

Apelujemo da ne koristite privatne poruke za takvu vrstu diskusija jer forum treba da pomogne svima, da svi imaju koristi iz napisanih iskustava, a kako da svi imaju koristi kad privatne poruke vide samo ljudi koji ih razmenjuju. ;)

Pišite javno ovakve stvari kako bi svima koristile... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

video sam ovu belu na oglasu, nisam bio da je pogledam, zbog loseg vremena ovih dana..  inace, ovako gledajuci slike sasvim korektna! ali dok se ne proba, nista..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...