Jump to content
FAS Goran
BaneJ

Zašto zimi zimske gume ...

Recommended Posts

Ko moze neka kupuje gume, niko mu ne brani. U nekim predelima zimski pneumatici su potrebni jer teren zahteva bolje prijanjanje itd... Naravno bezbednost je glavni faktor.

Mejutim, u Beogradu konkretno na prste jedne ruke moze da se prebroji koliko dana sneg bude na ulici. Ne kazem da ne treba da se koriste zimske gume, ali ljudi jednostavno ne mogu tek tako da izdvoje poprilicnu svotu novca jer ih zakon obavezuje da imaju sezonske gume, a s druge strane ti isti koji su uveli taj evropski zakon ne rade nista na tome da imamo evropske puteve, evropske plate :question: . Lako je opaliti po narodu i primorati ga da ima nesto sto ne moze da priusti lako, iz razloga neke bezbednosti, a to sto ja ugazim u rupacagu i izgubim kontrolu nad vozilom i ne daj boze izginem, sta je zakon uradio povodom toga? :question: Sada govorim konkretno o zakonu, a ne o tome da li su potrebne zimske gume ili ne.

Ja posedujem zimske gume na pogonskim tockovima, ali i to se desilo slucajno inace ne bih jer iz Beograda ne mrdam i do sada nisam imao problema s letnjim.

Nisam uspeo da nadjem ni jedan test sa letnjim i zimskim gumama zimi po suvom asfaltu...ako neko ima, zaista me interesuje koja je razlika u zaustavnom putu? Postoje razna poredjenja po snegu, ali po suvom(a moze i mokrom) jos nisam naisao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odmah na pocetku da kazem da sam ja bio jedan od onih koji kazu da voze samo po gradu i da za to uopste ne trebaju zimske gume tj. da ne postoji potreba za tim, ali eto desi se i to da ne vozim po gradu vec krenem za Beograd u martu kada ne pada sneg, ali vidis ti cuda poce da pada sneg ko blesva dok sam bio u putu i onda saznajem odnosno ucim sta rade letnje gume na snegu, na pravcu pri maloj brzini auto sam skrene, nekoliko cimanja i eto mene u jarku.

Onda pocinjem da razmisljam i zakljucujem sledece:

1. Auto se nikada ali nikada ne kupuje za voznju po odredjenoj ruti ili ti samo po gradu, nego auto se kupuje da te preveze od tacke A do tacke B, kao sto znamo svako nekom nesto iskrsne i mora da ode negde van svojih plairanih ruta pri kupovini auta :wallbash: . Znaci auto sluzi za, e moram da odem na Kopaonik, ali ja sam kupio auto za voznju samo po Beogradu :no .

2. Ako se bas veruje u to da zimske gume nisu potrebne, onda neka se kupe samo zimske i neka se voze one tokom cele godine, samo da ne bude argument tipa ali zimske leti imaj duzi put kocenja, unistavaju trap...jer ako je to istina onda je i istina da zimske treba voziti i zimi zbog sigurnosti.

3. Nema se para, istina je da se nema para, ali onda nema para ni za auto, ni za gorivo, a pogotovu za neke nepotrebne sminke ko ce svako pre da plati tipa ozvucenje, LED, spojleri itd. a za gume se nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

brat je u madjarskoj kupio trajalove zimske gume za svog sparka za 2200 dinara po komadu, kod nas nije mogao da ih nadje ispod 3000, gde je tu logika srpske ekonomije

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj komentar se isključivo odnosi na GRAD (bilo koji ne mora isključivo BG) dakle bez prigradskih naselja itd odnosno da je apsolutno nepotrebno maltretirati SVE vozače da imaju Isključivo Zimske odnosno M+S isto kao što je krajnji idiotizam obaveza držanja oborenih svetala tokom cele godine :wallbash: oni povećaše potrošnju 3% glupom odlukom, a fabrike se ubiše da je smanje za 0,00X % :rant:

to je uvedeno zbog debila koji nisu palili svetla kada je to trebalo tipa magla, sumrak, tunel... e sad zbog nase vozacke nekulture pojedinaca svi ispastamo, bas po vojnickom rezimu

Samo mali off kad je u pitanju bezbednost u saobraćaju.

Najtragičniji su mi likovi - motociklisti, koji umesto valjane kacige kupe i nose neki plastični građevinski ili sličan šlem ! Oni zaista misle da je taj šlem potreban policajcu, a ne njima samima ! :rtfm:

moja glava moja stvar, ja cu izgubiti glavu sta ima koga da se tice to, bio sam motorciklista dok nisam nastradao (ne na motoru ni u saobracaju) pa sad nazalost ne mogu da vozim vise motor jednom rukom. Ista prica kao i sa pojasom, licno sam poznavao coveka koji je poginuo bas zbog pojasa, prilikom izletanja sa puta auto je prednjim delom udario u kanal pored puta i od udara pojas mu je stvorio toliki pritisak u grudima da mu je srco puklo dok njegov suvozac otac mog kuma je izasao sa modricom na kolenu od instrument table.

Do sad sam uvek imao m+s gume na puntu cu jos izgurati sa njima ovu zimu, na jugu sam stavio winteru jer su prosle pale vec na 2mm, jedva cekam sneg i da krenem sa kolima na zimske radosti.

Koliko sam ukapirao zakon da os novembra do marta su obavezne zimske ili m+s a nije navedeno da ne mozes i leti vozati sa njima, sad ce braca srbi da teraju obrnuto, leti sa zimskim gumama.

Edited by klaywert

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo vec koji je datum, a temperatura ne pada nista specijalno. Vozi se vec dobar deo vremena sa zimskim gumama, a vreme nije ni za sta nego za letnje gume. Polako ulazimo u decembar a ja potrebu za zimskom gumom jos nisam video. Evo za ovo kratko vremena sto sam stavio zimske gume imam vec lose iskustvo. Kako malo brze uletim u raskrsnicu nos auta nikako ne slusa, a nazad su mi letnje gume. Zadnji kraj miran ko buba. I kako sad meni neko moze da naredi da ja stavljam odredjeni pneumatik, sve kao u korist bezbednosti, a pogledajmo koliko ljudi je vec odavno postavilo zimske gume na svoja vozila dok spoljna temperatura nikako nije za takve gume. Ali bitno je da mi imam zakon o (ne)bezbednosti saobracaja!

Edited by banjo1990

Share this post


Link to post
Share on other sites

@banjo1990

Mnogo pogrešno!!!

Letnje gume, na temperaturama nižim od 7 stepeni, gube svoja dobra svojstva (zbog materijala od kojeg su napravljene) i postaju "bukvalno plastične". Znači i kada nema snega na putu, a temperatura je ispod 7 stepeni, letnje gume su mnogo lošije i od najlošijih zimskih guma.

Pored ostaih parametara koji su tada loši najgore je po pitanju dužine traga kočenja. U zavisnosti od prozvđača, brzine i td. trag kočenja se produžava čak i preko 30%.

Evo jednog od uporednih testova letnjih-za sve sezone-zimskih guma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e zbog takvih nedokaznih je i uvedeno da se stavljaju zimske gume pod obavezno i tacka <_<

dzaba se ovde daju primeri i objasnjenja kad neko ko nece da shvati, nece i bog , a ti isti zaboravljaju da nisu sami na putu, pa ako bi da rizikuju svoj zivot i imovinu, samo nek izvole, al onda nek voze po svom dvoristu, i nek ne ugrozavaju sve ostale.

Pa kakve veze ima sto jos nema snega ili je jos relativno toplo? A koliko stepeni ima nocu ? I gde pise da nece pasti iz vedra neba ? Aman ljudi, lepo je rekao Damjanovic , cizma glavu cuva- subara je krasi pa ako nekom nije jasno sta to znaci onda stvarno....

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo ti budi parlamentaran koliko ti dusa iste , ne daj boze situacije , da te neko bandoglav sustigne :) uverena sam da ces mu pruziti priliku da izlozi situaciju i opravda svoje postupke tj ne postupke :whistle:

nemam nista protiv ikoga ovde koji zastupa svoje ideje al nek malo dozvole da nekad vecina jeste u pravu a ne da zadrto vrte jednu te istu pricu ispocetka , tj da se malo manu stava nevernog Tome, ne znaci ako se nije njima licno desilo da tako nesto ne postoji .

A to sa sitnim podbadanjima sa Vi i Ti ......pecaj nekog drugog :harhar:

Toliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to moze da stane u jednu recenicu! Zimske gume su za zimske uslove voznje, sneg kisa, ledena kisa, led, blato, niske temperature... Ko vas pita ima li snega ili ne! Proizvodjaci su budale sto deklarisu gume kao letnje ili zimske, a mi pametni tvrdimo da za to nema potrebe! Ma kako da ne...

Najbolje bi bilo da montiranje zimskih gumu vezemo za rad toplana, al nece tako moci :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje ljudi koji svesno voze letnje gume zimi. Kad kazem svesno mislim na to da u krivine ulazi mnogo sporije, koce motorom, drze rastojanje itd. da ne nabrajam. Zasto je taj gori od neke budale koja ima zimske gume pa misli da je u zimskim uslovima svemoguc (naglo menja pravac, namerno zanosi auto po bulevarima,...)?

Nije sve u gumama, ima nesto i u glavi

Edited by Steelo

Share this post


Link to post
Share on other sites

za to sa stanjem vijuga u glavi se slazem al jos kad bi bili vidoviti pa znali sta je na putu iza svake krivine bilo bi idealno al na zalost nije tako .

Ne mislis valjda da sa zimskom gumom jurcam kao manita ? :) to ti je isto kao kad bi isla u cipeli na stiklu kroz sneg do kolena, ili jos bolje, kad se u tankoj cipelici smrznu prstici na nogicama pa ih ne osecas,tako se i guma koja nije zimska ponasa na hladnom cak i kad se zanemari sneg. Verujem da dobar broj ljudi ovde i pored zalaganja za koriscenje zimskih guma vozi pravilno, i ne znam kako to drugi koce, podrazumeva se da dobar vozac koristi i motor za kocenje kao i kocnicu , s tim da ti kocnica u krivini na ledu i snegu i poledici i ne pomaze bas najbolje jer ako tad mora da se koristi ode mas' u propas' . I pravilno dodavanje gasa pomaze u izvlacenju iz raznih nepredvidjenih situacija . Al to je za drugu pricu.

Ono za sta se ovde zalazemo je da docaramo manje iskusnima svoje iskustvo voznje po raznim vremenskim uslovima. Poenta je preduprediti sve moguce koliko je u nasoj moci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Februar 2010.

Posto sam dao sve pare na auto, registraciju i servise nije mi preostalo ni cvonjka pa nisam smeo ni da pomislim na nesto tako egzoticno kao sto su nove gume.Na kolima letnje, duboka sara....pa sve mislim preguracu.

I naravno, Marfi ne spava pa je malo posle toga navejalo sto nije za prosle 3 zime.Taj stres necu zaboraviti dok sam ziv.Nikad vise letnje gume zimi pa neka imaju i 1000mm saru.Kao kese da sam navukao preko tockova.Jednostavno na temperaturama ispod 0, guma je kao plastificirana...

Elem, sada se Lybra sepuri sa Miselinkama Alpin A4 i pravo da vam kazem-jedva cekam prvi sneg :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voleo bih da je mogao neko juče da snimi moje penjanje na Kopaonik gde je drugi deo ekipe išao za mnom u RAV4 koji je imao Dunlop M+S gume, a ja Good Year UG7. Svi klipovi koji su ovde postavljeni su smešni... lik sa RAV-om je tu i tamo mogao da mi priđe, ali ne i da postigne veću brzinu od mene, a kamoli da me obiđe... Išli smo u Rtanj pri čemu ja nisam bio 100% siguran gde se skreće i u momentu sam video tablu, malo prikočio i samo smotao sa puta na gore, a RAV4 je lepo prošao 20-30m napred, pa se okrenuo, pa se malo mučio da krene uzbrdo, ali ipak nekako uspeo da se popne.

Ta scena kada ja prikočim i skrenem, a on nastavi pravo definitivno objašnjava mnogo stvari. Reći će neko opet - da, ali to je Kopaonik pod snegom otkud meni sneg u gradu, a ja mogu samo da kažem - razmislite ipak još jednom da li je to baš tako ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uhh koliko polemike oko...guma.

Na prolece sam stavio sve cetri nove na auto, kao da sam seo u 5 godina mladji auto, ma milina voziti. Pre nekih 4-5 nedelja temperature pale, auto poceo da proklizava sa jacim gasom na semaforu, u jacim skretanjima isto. Stavih zimske hmm milina, opet se vozim normalno. Prosle nedelje pao sneg, temperatura od -2 do -6, gledam ove na letnjim kako se muce i mile, ja opet lako krenem, skrenem a i ukocim. Kupljene na "vreme" u septembru na otpadu 15e komad plus 4 felne po 5e sa sve montazom i balansiranjem.

Da moze bez zimskih guma, moze. Da je bolje sa zimskim jeste, bez obzira na sneg i led na putu, poenta je u gripu gume. Za ovu zimu nije potrebno ali bitno je spremiti se na vreme, prodje se jeftinije kao uostalom i kad se spremaju drva, zimnica, zimska garderoba. :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

gledajuci psihologiju naseg naroda ja vec vidim sledece " sad imam zimske kume, mogu da cepam, ne treba da pazim da cu da proklizim" i time dolazi do novih saobracajki

Share this post


Link to post
Share on other sites

I u ovome ima istine, kao i u cinjenici da su ljudi poceli brze da voze zbog pojaseva, airbag-ova, abs-a i esp-a. Nego kako rece dr. House: stavite macete umesto airbag-ova i vise nece biti saobracajnih nesreca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo pade prvi sneg 5-7cm. Na jednom loklnom putu bilo je dosta vozača na letnjim gumama.

Vozili su toliko sporo, oko 20 samosvesni svoje nemoći po snegu da su napravili gužvu i saobraćajni kolaps tamo gde ga nikad nije bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 bogami veceras su bas bile potrebne zimske gume  :thumbsup: sve 4 su mi zimske i nema proklizavanja niti klizanja auta,eto odgovor na ovu temu   :harhar: sneg koji pada je bas suv i odma se ledi na tlu i na putu,tako da je bas klizavo 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...