Jump to content
FAS Goran
BaneJ

Zašto zimi zimske gume ...

Recommended Posts

M+S oznaka na auto gumama

Ako ne znate značenje ovih oznaka na gumama, znajte da ni najvećim evropskim prodavcima guma to nije potpuno jasno. Razlog je to što ni u EU ne postoji zakonski propisana definicija zimskih guma.

Ipak, ECE propis br. 30 EU direktive 92/23 i §36 nemačkog Strassenverkehrs-Zulassungs Ordnung (nemački saobraćajni propisi), kažu da bi zimske gume trebalo uvek da nose oznaku M+S (Mud & Snow), M&S ili M.S. To znači, da se sve gume s tim oznakama, uključujući i neke letnje, u Nemačkoj, mogu smatrati odgovarajućim zimskim gumama.

Međutim oznaka M+S ne znači da je guma obavezno zimska, može biti zimska guma ili guma za sve sezone.

M+S gume sa simbolom planina/snežna pahuljica

snowflake.gif

Simbol planina/snežna pahuljica potiče iz Kanade odakle se raširila po celom svetu. Ova oznaka je uvedena da bi omogućila nestručnjacima da, kada žele da kupe zimske gume, ne kupe greškom gume za sve sezone. U februru 1999. godine, Udruženje proizvođača guma Kanade i Udruženje proizvođača guma SAD, prihvatile su proceduru za testiranje guma za oštre zimske uslove Američkog društva za testiranje i materijale. Indeks prijanjanja na snegu po ovom standardu je jednak ili veći od 110, u odnosu na referentnu gumu sa indeksom 100.

Dizajn gazećeg sloja, struktura i materijali od kojih su proizvedene gume za oštre zimske uslove obezbeđuju bolje vozne karakteristike u zimskim uslovima. Prema savetu ovog tela, u oblastima gde veći sneg češće pada, trebalo bi montirati ove gume. Označene su sa M+S i simbolom planina/snežna pahuljica. Ova oznaka trenutno je obavezna samo u SAD i Kanadi dok u Evropi to nije regulisano zakonom. Poznati američki testovi guma su pokazali da gume sa ovim simbolom imaju najmanje 10% bolje prijanjanje na snegom prekrivenom putu od guma bez ove oznake.

Većina proizvođača je već prihvatila simbol planina/snežna pahuljica, a očekuje se da uskoro bude na svim zimskim gumama.

Kada kupite gumu sa oznakom M+S i simbolom planina/snežna pahuljica možete biti sigurni da ste kupili zaista zimsku gumu.

Sledeći video klip pokazuje razliku u voznim karakteristikama između M+S guma za sve sezone i pravih zimskih guma (sa oznakom snežne pahuljice).

Napomena: Crni automobil je opremljen M+S gumama (za sve sezone), dok je crveni automobil opremljen zimskim gumama. Zbog toga crveni automobil ima znatno kraći zaustavni put, bolje ponašanje u krivinama i bolje vozne karakteristike.

Ovaj video klip takođe pokazuje da nije dovoljno staviti samo dve zimske gume na prednju osovinu (a nazad ostaviti all season gume) već treba stavljati sve 4 zimske gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To znači, da se sve gume s tim oznakama, uključujući i neke letnje, u Nemačkoj, mogu smatrati odgovarajućim zimskim gumama.

'ebe lud zbunjenog :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da neko ne pomisli da sam pobego :D moram da vam odgovorim

Po meni ko zna bar malo da vozi moze i po snegu da vozi sa letnjom gumom, samo da zna kolike su mu mogucnosti i da zna da se kocnica ne stiska zimi tek tako, isto tako i da se ne krece sa punim gasom ... leti sa zimskom gumom moze da vozi bez problema, ukoliko ne vozi reli svaki dan :D, ove fore leti mora letnja, zimi zimska guma su samo reklama i primoravanje od strane agencije, komiteta, mup-a, jer je prodaja guma kao i svega ostalog postala luksuz, kao sto su se nekad primoravali ljudi da kupuju prvu pomoc. ne kazem da je pogresno imati prave gume u pravo vreme, ali toliko zaplasivanje i zatupljivanje naroda nije vidjeno nigde u svetu ... npr kako su pre donosenja zakona i pre pojave agencije ljudi znali da zimi voze sa letnjim gumama i voze i dan danas ... voznju po ledu necu da komentarisem jer tu i zimska guma ne ostavlja mnogo mesta za opustanje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Penjao sam se ja uz Kopaonik i sa celavim Letnjim gumama, bez lanaca i sa Drugom na haubi (zbog boljeg prijanjanja). Da sam morao iz nekog razloga da stanem-gotovo, tu bi ostao dok me neko ne izvuce ili sneg ne okopni. Sa zimskim gumama je prava sala popeti se uz Kopaonik bez lanaca, cak i sa autom koji ima zadnju vucu:

IMG_3100.jpg

Hocu reci da Covek treba sebi da olaksa.

Edited by FIAT Lancia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj bre ne zna da vozi ... ja sam prosle godine po snegu izlazio od centra do groblja u Smederevu bez problema i po snegu i po ledu ... a svako ko je prosao kroz Sd zna kakve su 2 uzbrdice u pitanju ... Dajte neko musko da vozi normalno, a ne ove babe 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zimske gume – nova dilema za vozače

 

120903-zimske%20gume.jpg

 

Kako prenosi RTS, još nema snega pa nema ni gužvi za zamenu guma na automobilima. Oni koji poštuju zakon učinili su to još 1. novembra. Blage zime ponovo nameću dilemu – da li za samo desetak dana u toku godine treba kupovati zimske gume? Mnogi su rešili da umesto troška od 200 evra, koliko košta komplet novih zimskih guma, jedno vreme kad ima snega i leda na kolovozu idu na posao gradskim saobraćajem ili peške. Nekima se to i više isplati, pa kod vulkanizera nije gužva kao ranijih godina.

 

''U slučaju saobraćajne nesreće, kada se na putu nalazi sneg i led i kada vozilo ima letnje preumatike, vozač koji vozi takvo vozilo po zakonu je kriv za tu saobraćajnu nesreću. On je dužan da nadoknadi celokupnu štetu pričinjenu u nesreći'', ukazuje Milan Božović, vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja. Stručnjaci upozoravaju da kazne za neposedovanje zimskih guma mogu biti mnogo veće od onih koje očekujete. Najjeftinije ćete proći samo sa opomenom. Ako vas policajci isključe iz saobraćaja kao tehnički neispravno vozilo – možete dobiti kaznu i do 50.000 dinara, koja je mnogo veća nego da ste kupili nove zimske gume.

 

''Važno je da shvatimo da zimske gume nisu samo bezbedne kada je sneg na kolovozu, već da one imaju izuzetno dobra svojstva kada su niske temperature u pitanju. Naime, letnje gume na niskim temperaturama su krte i imaju duži zaustavni put, a zimske se prilagođavaju temperaturi'', napominje Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja. Dilema uvek postoji da li kupiti nove ili polovne zimske gume. Vulkanizeri su saglasni. ''Mnoge gume ne možemo da montiramo, one su izobličene i direktno utiču na bezbednost'', kažu iz jednog servisa.

Što se tiče izbora guma, jedna od mogućnosti su i takozvane ''M+S'' gume koje su pogodne za lošije vremenske prilike. Ali one su kompromis o kome stručnjaci imaju podeljena mišljenja. Leti su suviše kabaste i bučne, brzo se unište, a na velikom snegu nisu kao gume sa kramponima. Ako je moguće, potrebno je imati dva para guma.

 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj bre ne zna da vozi ... ja sam prosle godine po snegu izlazio od centra do groblja u Smederevu bez problema i po snegu i po ledu ... a svako ko je prosao kroz Sd zna kakve su 2 uzbrdice u pitanju ... Dajte neko musko da vozi normalno, a ne ove babe 

 

U Smederevu možeš i da parkiraš sa strane i nastaviš pešaka, a ako staneš u sred vejavice na npr. Komaru, Čemernu i sličnim mestima, e to je već "ledena bajka". Za to služe zimske gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj bre ne zna da vozi ... ja sam prosle godine po snegu izlazio od centra do groblja u Smederevu bez problema i po snegu i po ledu ... a svako ko je prosao kroz Sd zna kakve su 2 uzbrdice u pitanju ... Dajte neko musko da vozi normalno, a ne ove babe

 Pa, kad imas dobre zimske gume. Tri su iste,a cetvrta nije.  :laughing:

Edited by gile smederevo

Share this post


Link to post
Share on other sites

AWD sa letnjim gumama VS RWD sa zimskim

Nisu napisali koji je koji... BMW je možda X Drive, a terenac sa samo zadnjim pogonom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja gledao prognozu, izgleda da vise nema snega za ovu sezonu...?

Gledao ja onu kao dugorocnu, koja savrseno nije tacna :D do kraja marta sve nesto od 7 do 17 stepeni dnevne, povremeno kisa, a 17. marta sneg sa kisom haha.

U prevodu, nema nista. Promenice se to jos 20x do tada, ali mislim da nece biti snega. Bar ne ovakav kakav je bio u 2 navrata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...