Jump to content
FAS Goran
oktopod

Čišćenje leptira (klapne) gasa

Recommended Posts

Pozdrav. Imam problem na bravu 1.6 16v sa lerom. dok je hladan radi ok odprilike na 900-1000 obrtaja...

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=38441

MOLIM ZA NEKI PRIJATELJSKI SAVET BIO BIH ZAHVALAN. :question:

Evo više njih... :whistle:

1. Nemoj više ići po forumu i na 5 mesta pitati jedno isto.

2. Nauči da koristiš pretragu Foruma jer ćeš tako sebi najlakše pomoći, pošto odgovor već ima napisan...nema čekanja da ti neko ponovo napiše.

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=43963

3. Ne piši cele rečenice velikim slovima, to na forumima znači da vičeš.

:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala valjda cu i ja nauciti nesto mada sam retko na kompu,jedino u zadnje vreme kad sam provalio da nisam jedini sa problematicnim autom. Pozdrav :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene na Bravi se desava da radi na 1500 obrtaja kada se tek upali i kako se greje motor obrtaji padaju i posle konstantno drzi na oko 900 sto je valjda ok.

@oktopod

Na klipu u prvom postu kada motor radi bez filtera,nije mi jasno kako radi bez MAF-a ili MAP-a koji bi trebao da se nalazi izmedju filtera i leptira gasa (ne znam kako je na puntu) ?

Ili nisam dobro video...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav. Juce je drug skinuo leptir sa mog auta i ocistio mada kaze da nije bio nesto posebno prljav. Ja sam se pojavio kad ga je namontirao posto sam radio i kada sam upalio radio je ok opet dok se nije zagrejao i ponovo ista prica. :crybaby: Onaj mali deo na klapni,mislim da je to potenciometar mi je sumnjiv pa cu videti da skinem sa burazerovog brava i nabacim kod mene pa da provozam da vidim kakva je situacija pa javljam. Jel zna neko koliko to kosta ako utvrdim da je do toga? Da znam sta me ceka. Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

OKTOPOD!Jesu li to tvoja kola na slici kad cistis iber lauf?Ako jesu,posto vidim da su plave boje,reci mi molim te kako ti pise u saobracajnoj koja je to plava boja.hvala :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesu moja, imaš temu ovde, meni je boja ekstra, u saobraćajnoj piše "plava 90" ne znam šta to znači, niti znam odakle uopšte taj podatak, auto je došao iz Nemačke, da li to carina odnekle prepiše šta li...drugim rečima ne znam koliko je tačan podatak :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primetio sam sad da mi je ova cevčica metalna u kojoj je četka nekako labava, može da se lagano izvuče iz motora par milimetara, pa tu stane...sigurno je nisam deformisao kad sam je skidao, tada je išlo teško i morao sam da "odvijam" kleštima...jel zna neko koja je fora? :)

Okolo sam obrisao krpom još juče, nema tragova duvanja para i ulja na tom mestu...

Kad razmislim, nisam morao ni da je čupam možda, može se uz malo truda izvući četka iz te cevke bez da se ona čupa iz motora, samo ne znam pri vraćanju četke da se ne zezne jer mi malo nema smisla da je guram u kontra smeru kad je vraćam, će se pokrivi..

Provalio sam danas fazon, bio sam tako glup da cevku prvo gurnem u crevo pa onda na nabijam u motor, time sam samo cev nabio dobrano u crevo, jedva je izvadih :rolleyes:

Treba da se vrati prvo cevka u rupu, tamo gde sa tanje postaje deblja ima konus koji se lepo nabija u rupu i tako cevku drži fes :)

Možeš krpu debelo da staviš na cev pa blago čukneš čekićem, kleštima, ne preterivati mada može da uđe skroz do džombe, tome izgleda džomba i služi...

Tek onda se namakne crevo, ponavljam paziti kako se okrene cevka, ima džomba ispupčenje, ono ide od tebe, na 12 sati...

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma svratiš do prve prodavnice auto delova.

Edited by misa-r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto je i meni počeo da trokira autić (u leru pri vožnji, tj, zaustavljanje pred semafor, duže pritiskanje kvačila...) reših da ispratim Oktopodovo uputstvo. Pa hoću da proverim samo da li sam dobro razumeo, carbon cleaner se ušpricava unutra? Podignem klapnu i špriiiiic, jel? To bi trebalo da odradi posao? Mislim možda glupo pitanje pored toliko postova i objašnjenja, ali opet, bolje da budem pitam nego posle da se češem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je :)

Ali radi to sa ugašenim autom, pa čekaj da cleaner iscuri, taman je nagib na spolja...

Mada sam čuo neki kažu da ne bi trebalo rukom tj kao ja šrafcigerom da se otvara klapna...ako imaš alatku, kao neki zvezdasti šrafovi su čudni, najbolje da skineš sve i očistiš i step motor, to je bitnije nego sama klapna, tako se pokazalo.

Ako nemaš, čišćenje svega toga sa demontažom i montažom u servisu je između 2 i 3 hiljade dinara, pa razmisli i o tome :thumbsup: pošto ne znam koliko košta taj cleaner

Share this post


Link to post
Share on other sites

carbon cleaner sam platio 500din Wurthov kod nas u somboru,kontam da je isti postupak i za 1.2 8v?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobio sam danas Carb cleaner od kolege sa posla. Bacicu se na poslic danas, sutra pa javljam ima li kakvih promena... Nadam se da ce ih biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam samo da li bi sa upaljenim autom i držanjem gasa na 2000 obrtaja efekat ipak bio bolji, onda bi cleaner prošao i kroz step motor...čujem kažu da tako treba u ovoj temi čini mi se...ali ne smem da tvrdim pa da bude lele eksplodirao mi motor :D

Aj ko zna za sigurno nek javi :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drzi slobodno na 3000-4000 obrtaja da se ne ugasi. Odradio sam ciscenje klapne gasa na Lybri 2.0 20v prosle nedelje po drugi put i tek sada su se obrtaji normalizovali. Naprskas jednom pa sacekas petnaestak minuta, upalis auto malo ga isturiras i sve to ponovis jos jednom. Posle upalis auto diges mu 3000-4000 obrtaja i uspricas ceo sprej sa svih unutrasnjih strana. Ja sam prskao dok nije poceo da radi a da se motor ne ugusi

26112011612.jpg

Jos jedan od uzroka variranja obrtaja (Fals vazduh), ovo vam uradi poznati majstor a ne prijavi.

26112011614.jpg 26112011615.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ništa od mog majstorisanja... U subotu se nameračio kao čovek da krenem da špricam, kad ono šipak! Ladno ne mogu da skinem crevo. Otpustio sam šelnu, skoro je skinuo, crevo krene lagano i bez problema nekih 2-3 milimetara i stane. Ne može ni gore ni dole, ni levo ni desno, ni sa šrafcigerom ni ručno. NIKAKO! Smorio sam se kao krtica u saksiji. Mislim nisam ja neki automehaničar, ali bre da otpustim šelnu i skinem crevo, trebao bi da umem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora da je zapeklo majku mu, al sam kažeš krene par milimetara...ima tu jedan žljeb vidi se na slikama u koji legne šelna, jesi je dovoljno opustio? jesi probao da ga okrećeš oko ose malo vamo malo tamo? Nemoj da preteruješ da ne pukne! Mani se i šrafcigera da ga ne oštetiš...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nisam mnogo silio šrafcigerom, upravo iz razloga da ne oštetim nešto. Pomislio sam da nema možda neki žljeb, pa treba nekako da se prebaci. Elem, počeo sam kao i što počinjem sa ženom, polagano, pa onda počeo da drndam :D Mislim 40 min sam pokušavao da svučem to crevo i ne ide nikako. Onda sam malo fijuknuo i počeo da cimatam u svim pravcima kao sivonja (mislio sam da ću izčupati ceo taj sklop sa tim step motorom ili kako se već zove) i na kraju odustao. Inace šelnu mogu da vrtim kao hula hop.

Nisam pametan zaista. Nemam pojma kako da skinem. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad sam skinuo sklop leptira primetio sam da mi leptir ne zatvara u potpunosti pa pretpostavljam da to nije normalno? Ima zazora nekih 1-2 mm sigurno ali auto radi bez problema . . . kako kod vas stoji, jel neko obracao paznju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...