Jump to content
FAS Goran
PuntoAbart

Potrošnja TNG-a

Recommended Posts

Tacnije ti je merenje da na praznu bocu sipas 1000 din i izmeris koliko si presao kad nestane plina nego to do cepa, jer ne stane u bocu uvek isto jer zavisi od pritiska na pumpi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

slažem se.

meni punto trosi uvek, ali uvek od 8 do 8,5 l gradske i prigradske vožnje. Na otvorenom 7 l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mom dedi se dešava često da u bocu od 30l u kojoj ima još malo plina sipaju 32l, dal vide da je mator čovek, pa ga zakidaju ili šta je u pitanju ne znam...

Mene je jedino zbunilo malo što sam isti dan u jednom pravcu sipao 1.070 din, a nazad 750 din, čak sam se za nazad i provozao 10tak km više, što je verovatno posledica kvaliteta plina..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacnije ti je merenje da na praznu bocu sipas 1000 din i izmeris koliko si presao kad nestane plina nego to do cepa, jer ne stane u bocu uvek isto jer zavisi od pritiska na pumpi.

Objasni mi kako u bocu od Kokakole možeš sipati više od 2L, Boca je previđena za 2L tečnosti i to je to. Isto tako i boca za gas, ako boca prima 32L tečnosti, objasnite mi stručno kako u nju mogu nagurati 35L tečnosti, a TNG se prodaje u tečnom stanju. Da li je njemu pritisak 10 ili 20 bara na pumpi to nema veze. Evo ja ću vam objasniti, POTKRADAJU vas. Meni NIKAD u bocu nije stalo više od 32L, jer toliko staje, bez obzira koja je pumpa. Blokada plovka (ono što tandrče kad je pri kraju punjenje) mi je skinuta, jer ničemu i ne služi osim da tandrče. Napominjem da na plin vozim već 12 god i da mi je ovo treći auto na plin.

Edited by Migun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su na jednom od prethodnih auta na izvesnoj pumpi u bocu od 32L nasuli 37L. Islo bi to jos da nisam stopirao iako sam dosao na pumpu jos uvek vozeci na GAS mada je bio pri kraju. Ha, pitate se sta je dalje bilo ?! Nije za javnost! :rambo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plin uopste nije los kod nas,vec nas opsano zakidaju (pogotovo mb gas). Meni auto trosi oko 10l na otvorenom.

Prosle godine sam isao u svabiju i jednako mi je trosio svapskog, madjarskog i domaceg plina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cinjenica je da oni zakidaju ali ima i problem kada pri sipanju tng pocne da tandrce onaj ventil ,tada se javljaju velike vibracije na samom prikljucku odnosno na spoju pistolja i prikljucka na autu i tu curi izvesna kolicina tng_a koja se skoro ne primeti ali ipak curi i kada uspori sipanje i sto duze traje vise iscuri gasa i upravo tu odu 2-3 litra. pozzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacnije ti je merenje da na praznu bocu sipas 1000 din i izmeris koliko si presao kad nestane plina nego to do cepa, jer ne stane u bocu uvek isto jer zavisi od pritiska na pumpi.

Meni je majstor rekao (kad mi je ranije ugradio plin u yuga) da to nije validno merenje potrosnje pogotovo zimi, kaze kad se isprazni boca tj. kad je pri kraju plin u boci zaledi i ne moze da se sve iskoristi samim tim i nije realna potrosnja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet ja, da iznesem svoje iskustvo... U nedelju veče stigao u Kragujevac i napunio do vrha plin, ujutru otišao u Kraljevo i vratio se, prešao +100km, vozio 3 kratke relacije po gradu i sinoć odem do Kraljeva, plin i dalje na 4 crte, vratim se nazad i sipam, počne da tandrče još na 350 i istandrče do 560 din... Znači prešao sam 200km za 560 din, što je 280din za 100km, pa uzevši da je plin 74din, ispada da mi je potrošnja ispod 3,8l, kako je to moguće? :question: :question: :question: :question: :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

vrati se na Delasov post sa vrha strane..koliko će ti stati u polpunu bocu zavisi od pritiska na pumpi..ne može se tako dopunjavanjem boce precizno izračunati potrošnja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi, potrosnja plina se realno nikad ne moze izmeriti u mililitar, najsigurnije je nekoliko puta isprazniti bocu, zapisivati predjene kilometre i sipane litre i onda posle hiljadu, dve predjenih kilometara podeliti litre sa tim kilometrima... sto vise predjenih kilometara potrosnja ce biti preciznija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je tako, onda će morati na sledećem punjenju da mi se to manifestuje, tj da stane u bocu više nego što budem očekivao, ali to ću da vidim baš pa ću opet da se javim, ali zašto bi mi senzor pokazivao da imam sve 4 crtice, obično mi posle 200 predjenih KM spadne na 3-2 crtice, nekad i na jednu, a sad sve 4 i rezultat 560 dinara :question: Da napomenem da sam prethodno sipao na NISu za 1.800 do vrha, pa sad posle 200km na LukOilu 560...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne meri se potrošnja TNG-a tako, nije to benzin. Isprazni rezervoar do kraja, ali baš do kraja, na benzinu odeš do najbliže pumpe sa gasom, napuni rezervoar do vrha i pritom gledaj da ga napuniš do realne zapremine (80% ukupne), dakle ne čekaj da otandrče do kraja. Zapiši negde koliko si sipao ili sačuvaj račun, resetuj kilometražu borda i kreni da trošiš. Kada ga opet isprazniš do kraja podeli broj litara gasa sa pređenom kilometražom i pomnoži sa 100. I tako par puta i imaćeš realnu predstavu koliko ti troši auto. To potrošim malo pa dospem (pa još na drugoj pumpi) i odmah računam ne pije vodu, suviše je promenjivih u toj računici. :)

Sent from my Samsung using Tapatalk

Edited by Sasa_NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ni ne sipam nikad od pumpe do pumpe, nego punim bocu (od 30L) do vrha i vozim dok mi na senzoru ne stigne po poslednje crtice... Obično predjem od 180 do 250km i sipam opet do vrha i to bude od 800 do 1200 kinti, a ovog puta sam prešao 200km za 560 kinti

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni 4 crte na pokazivacu stoje i posle 200 predjenih km od pune boce i onda krenu da padaju, po crta na svakih 20 km i onda kad se upali rezerva (crvena lampica) imam jos 150... :) nidje veze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene (Landi Renzo fabrički uređaj za Punta) je taj pokazivač sasvim solidno precizan, LE lampice se gase u proseku na oko 83-84 pređena km (pri mom redovnom "režimu" vožnje). Tek poneki put se poslednja lampica ne ugasi neočekivano dugo, no zato kada se upali crvena - ne pređem mnogo. No i ovo je sasvim dovoljno (uz prosečnih 400 i koji pređeni km) da imam sasvim dovoljno preciznu predstavu koliko imam još gasa odnosno koliko još mogu da pređem. Inače, sa poslednjim punjenjem (32 litra) sam prešao 436 km (većim delom otvorenog puta). :)

Sent from my Samsung using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene izgleda ubi potrošnja, uopše ali uopšte mi nije dobro kad vidim vašu veliku potrošnju :crybaby: . Šta vam mnogo 10l plina 100km meni potroši 25l plina u gradu za tu km i 18 na otvornom putu sa brzinom kretanja od 60 do 100 km/h. Fiat tipo 1.6 monopoint :realmad: .

I ovo me baš interesuje kako je najtačnije merit tu potrošnju. Ja lično lakše podnesem da napunim bocu dok se neproširi vozim dospem i izračunam. Tako mi manje troši. Kad je prazna boca pa sipam 1000 din. i vozim dok se neugasi tako ispadne da mnogo više troši. :coffee:

Inače na jednoj pumpi su uspeli da naspu 45l plina u bocu zapremine 40l, tako da oko dileme malo iscuri malo dok napuni instalaciju cevi i isparivač, ta teorija nepije vodu, ta se boca nemože napunit više od 38l ili 80 posto od ukupne zapremine. Sve ostalo čist očit lopovluk. :veryangry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve je to relativno. Odem na jednu pumpu i ventil zaustavi točenje na prvi "tandrk" i nema dalje ni makac. Na drugoj tandrče sve u šesnaest jedno par desetina sekundi, pa tek onda polako stane, a imao sam slučaj i da napune do vrha odnosno pune zapremine (jer nisam bio pored auta pa da im kažem da stanu). Na jednoj pumpi utakli pištolj a ono curi okolo sve u šesnaest, vidim po lelujanju vazduha odnosno gasa, samo čekam kad će da neko prođe i baci varnicu iz auspuha pa da dobro grune. Radnik kaže mora da se nakrivi malo pištolj i drži crevo rukom u vazduhu, manje curi tako... Uh... Pa ti vidi onda koliko je to precizno točenje i kakve su onda naše računice. I kada na sve to dodaš još i neujednačen kvalitet gasa...

I ovo me baš interesuje kako je najtačnije merit tu potrošnju. Ja lično lakše podnesem da napunim bocu dok se neproširi vozim dospem i izračunam. Tako mi manje troši. Kad je prazna boca pa sipam 1000 din. i vozim dok se neugasi tako ispadne da mnogo više troši. :coffee:

Kakav uređaj imaš u autu? Venturi (vakuumski) ili sekvent? Pretpostavljam Venturi? Isto sam i ja primetio dok sam vozio Juga. Uvek sam imao primetno manju potrošnju kada sam računao sa punim rezervoarom, nego te polu-prazne "varijante". Pretpostavljam da to ima neke veze sa pritiskom gasa u boci, odnosno kada je više gasa u njoj pritisak je veći i gas lakše dolazi/prolazi do karburatora, motor bolje radi/prima/vuče, pa i mi manje stiskamo papučicu gasa, što se onda odražava na potrošnju. "Malo" laičko objašnjenje, ali verujem da nisam daleko od prave istine... :)

Sent from my Samsung using Tapatalk

Edited by Sasa_NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da kod mene je venturi lovato elektronac iparivač potpuno nov. Skinuo sam potpuno ispravan brc misleći da je prevelika potrošnja zbog njega. Cela instalacija kontrolisana dva puta kod dva majstora nema curenja. Ali ima nekih problema sa elektronikom motora, često pali lampu chek engine, prilično teško pali i hladan i vruć inače sve ostalo radi savršeno. Ide lepo nepregreva se netroši ulje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako možeš da voziš sa tolikom potrošnjom, a da ništa ne preduzimaš, taj 1.6 ne bi smeo preko 10L da troši nikako :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vozim puno, za godinu dana prešao blizu 7000 km. Imam na raspolaganje još jedan auto od oca astru g 2.0 dti. I nije trošio toliko kad sam ga tek kupio, zadnjih 5 meseci je takva potrošnja. I najviši problem je što do dobrog majstora moram putovat 100-150 km. Od sjenice do Čačka ili Kraljeva. A radim čak i subotom pa nije baš lako organizovat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...