Jump to content
FAS Goran
fpunto66

Fiat Punto mk.2 - opruge od putničkog na Van verziju, i obrnuto

Recommended Posts

Pozdrav narode,kupio sam punta 3,1.9 jtd koji je bio van pa prepravljen u limuzinu.Pri prelasku po najmanjim rupama ili neravninama auto udara i tuce kao lud...mislio sam da su u pitanju amortizeri i otisao kod majstora na proveru,da bi mi on objasnio da moraju verovatno druge opruge mekse,tj od punta putnickog i da su opruge od vana

dosta tvrdje...E sad...ako moze neko da mi pomogne gde mogu da nadjem takve opruge i da li pasu takve od mozda

punta 2...Molim sve koji imaju iskustva i mogu da pomognu sa bilo kakvim informacijama,da napisu svoja iskustva i misljenja,kako bi konacno uzivao u voznji bez ludog truckanja i udara...Unapred Hvala!!! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja takodje imam od vana na mom puntu ali nije to bas tako tvrdo kao sto opisujes, jesu tvrdje nego kod putnickog ali ja nemam nikakav problem kad napunim gepek i sednu troje ljudina za zadnju klupu, ne vuce mi se dupe po putu sto bi mi lale rekle. Prijatelj ima 1.9jtd punto 2 putnicki i njemu kad troje sednu nazad njegov auto sedne, dobro da ne cese asfalt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma smeta bas, izludju je me...mislio sam da su amortizeri al mi rece majstor da verovatno moraju druge opruge...

vrlo mala rupa i on tuce kao lud,zadnji kraj isto tako kao da ga nema,pregledo sam amorte,zamenio selem blokove i opet haos...vozio sam drugovog punta 1.9D al nema poredjenja...rupe i ne oseca...ne znam al ubija u pojam... :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

probaj zameni opruge, okreni neki otpad, ranije su trazili 10eur po komadu. Ili jos bolja solucija je da prvo zamenis sa tim drugom pa da vidis da li ima razlike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo gledaj da opruge budu bas od jtd-a ili d-a (prednje), posto nisu iste kao za benzinca (zbog vece tezine).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam VAN-a i tukao je kao lud sa svojim tegljačkim oprugama nazad. Stavio sam putničke mekše nazad a napred ništa nisam dirao. Auto se fino ponaša, nije više zlotvor za putnike pozadi, nije nagnut nigde, ne leže previše nazad kada se natovari i u krivini je solidan. Zadnje opruge mislim da su iste kod putničkih bilo da je benz-dizel pošto je približno ista težina nazad u igri (punto ima težište podosta napred). Opruge uzeo u Šapcu na otpadu na neviđeno, ljudi poslali kurirom i stiglo za 1 dan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj Punto 2 Jtd odbija bubrege zbog crvenih sportskih opruga.Dok ti ne stignu mekse opruge izduvaj zadnje gume na 1,6 ili 1.7 a predenje stavi na 2.1,bice ti lakse.Ne gubi zivce nego mijenjaj opruge,nisu preskupe.Ne znam je li ti i naprijed tvrd,mozda ces morati mijenjati i prednje i zadnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poprilicno stara tema,ali me muce slicne stvari. U pitanju je punto mk2 jtd sporting, tvrd je u pm, znaci predjem preko pertle i cuje se dum-dum, vozio dete do skole,ono neki asfalt sav talasast,vidim ja nju u retrovizoru samo sto ne bije glavom u nebo,pobledela ko morsku bolest da je dobila...mislim, on drzi ko pegla i mozes u lakat krivinu sa 120 na sat, ali jbs poso,prosto nervira koliko je tvrd i taj zvuk kad tockovi prelaze preko neravnina ili ne daj boze sina ili sahta. Dal bi ta zamena opruga,pa i amortizera ako bude trebalo, dalo malo udobniju voznju da se ne stresam ko jebena zecica kad vozim po ovim gradskim ulicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pogledaj i pritisak u gumama,s=mozda su prenaduvane,pa zbog toga poskakuje,ako je bio van tvrdje opruge,moj punto je bio van i za ovih 5 i po godina,meni nije nikako smetalo sto je malo tvrdji auto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko zna, da li bi sa domaceg punta pasovao ceo zadnji i prednji most da se prebaci na sportinga....imam neku varijantu za neke smesne pare, pa me zanima da li je srb punto vislji u odnosu na ital. punta sportinga ili dal bi tu nesto moglo predstavljati problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam pitanje vezano za zadnje opruge za Punta. Posto cesto putujem, desava mi se da imam dosta stvari (mali gepek pa onda stvari idu na zadnje sediste), ali i generalno cim udje troje u punta on LEGNE. Strasno me nervira i izgleda ocajno! Video sam u dva navrata, dva punta koji su modeli do 2002. god (kao sto je moj - mk2a). Koji, onako prazni izgledaju visoko na zadnjoj osovini. Meni se to svidja! Pitanje je: Da li to podizanje znaci da su ugradili opruge od nekog drugog auta (npr Punto Van) ili je trik u necem durgom.

 

Ja pretpostavljam da su opruge od Van-a jer su oni malo visi pozadi u startu i ako je ovo tacno, da li onda idu i posebni amortizeri (od Van-a) ili mogu da ostavim svoje.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko ja znam ostaju isti amortizeri posto gledano u ap sportu kad treba da se kupe isti su i za dizela i benzinca i sa 3 i petoro vrata e sad treba se jos raspitati al mislim da amortizeri ostaju isti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da su za Puntiće dizelaše opruge deblje za 2mm. Ja imam problem sa slabijim oprugama, jako mi je "legao" auto, i upravo sam u toj materiji. Ugrađujem opruge od Punta van diesel verzija. Prenosim utiske uskoro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavio opruge od Punta van dizelaša na Zastavu 10 benzinca, auto je u zadnjem delu sada viši za 3 cm (od zemlje do vrha blatobrana je bilo 61, a sada je 64 cm). Lonac auspuha je udarao u neku gredu u krivinama, obavezno prilikom većeg opterećenja gepeka i zdanje klupe... Sada to više ne postoji kao problem. Ništa nije tvrđe nego što je bilo, ni princeza na zrnu graška ne bi osetila razliku ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MikiMile

 

Vanovi fabrički imaju jače amorte pozadi jer su predviđeni za veći broj kg nosivosti pozadi. Isprati u narednim mesecima da li će početi da ''probijaju''.

Sećam se jedne Zastave 128 kojoj su isto svojevremeno stavljeni jači amorti pozadi, pa je posle jedno 6 meseci moralo da se ''pecne'' malo po zadnjim koševima, zavari jer su jači amorti počeli da ih kidaju... :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 23.10.2010. at 4:33 PM, fpunto66 said:

Pozdrav narode,kupio sam punta 3,1.9 jtd koji je bio van pa prepravljen u limuzinu.Pri prelasku po najmanjim rupama ili neravninama auto udara i tuce kao lud...mislio sam da su u pitanju amortizeri i otisao kod majstora na proveru,da bi mi on objasnio da moraju verovatno druge opruge mekse,tj od punta putnickog i da su opruge od vana

dosta tvrdje...E sad...ako moze neko da mi pomogne gde mogu da nadjem takve opruge i da li pasu takve od mozda

punta 2...Molim sve koji imaju iskustva i mogu da pomognu sa bilo kakvim informacijama,da napisu svoja iskustva i misljenja,kako bi konacno uzivao u voznji bez ludog truckanja i udara...Unapred Hvala!!! :unsure:

Prijatelju ti hoces da menjas opruge od vana a ja trazim da stavim od vana,imam punto 1.2 5v,2007 god ove fabricke sa 5 vrata nisu ni za K.... auto mi spusten samo tako,vremenom oslabi materijal tih opruga,ma da vidim da je ovaj tvoj post od 2010 godine.Poz

On 5.12.2016. at 2:36 PM, MikiMile said:

Stavio opruge od Punta van dizelaša na Zastavu 10 benzinca, auto je u zadnjem delu sada viši za 3 cm (od zemlje do vrha blatobrana je bilo 61, a sada je 64 cm). Lonac auspuha je udarao u neku gredu u krivinama, obavezno prilikom većeg opterećenja gepeka i zdanje klupe... Sada to više ne postoji kao problem. Ništa nije tvrđe nego što je bilo, ni princeza na zrnu graška ne bi osetila razliku ;) 

Gde si nabavio Opruge,jesi li kupio nove ili,isti problem i ja imam

Edited by vlada012

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, vlada012 said:

Gde si nabavio Opruge,jesi li kupio nove ili,isti problem i ja imam

Nisam ih ja nabavio, nabavio mi ih je majstor... Skoro svaki majstor ima nekog dilera polovnih delova, verujem da je polovne opruge lakše nabaviti nego bilo šta. ne sećam se koilko sam ih platio, mislim oko 10 evra za 2 komada. Zamenio ih je za 5 min.

 

Ako bi ipak hteo da opruge nabaviš sam, onda ti preporučujem da pozoveš Nenada iz Inđije. Ljudi imaju SVE za fijatova vozila, i neće ti tražiti 4 puta više za deo samo zato što su "procenili" da si u frci.

 

Ako imaš problem sa "lupanjem", a ne samo sa tim da je auto "legao", onda ću da dodam i sledeće: stavljanje opruga sa dizela je pomoglo da lupanje prestane onda kada mi je prazan gepek i kada nema nikog na zadnjoj klupi. Ipak, kada bi neko sedeo pozadi, problem bi se ponovo javljao. Na kraju sam ipak zamenio auspuh sa celom izduvnom granom, i problem je nestao. Lik od koga sam kupio Punta je loše zakrpio auspuh, izduvna grana je bila iskrivljena i "kraća" zbog tog zakrivljenja, pa je kačio zadnju osovinu...

 

Želim ti puno sreće u rešavanju problema sa Puntićem i naravno puno lepih trenutaka u njemu nakon toga :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prošle godine promenio sva 4 amortizera i prednje opruge,a zadnje opruge nisam i sada izgleda kao da je pozadi natovaren, toliko je legao... I lupa u cev od izduva kada sedne četvoro... Opruge kod Peđe i Neše su 1000rsd plus poštarina, već sam pitao, možda uzmem ...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshtry pitanje je u kakvom su stanju, možda su u lošijem stanju od tvojih sadašnjih a vizuelno mogu da izgledaju bolje. 

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam, probamo, ako nam se ne dopada vratimo, on pošalje druge...

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...