Jump to content
FAS Goran
Bomark55

Stilo - klima ne greje

Recommended Posts

opet ja sa nekim problemima.

naime,kada pustim grejanje na maksimum, umesto da osetim kako se polako klima pali i greje, osetim mesavinu toplote motora i hladjenje klime.

Cim ugasim klimu oseti se blago grejanje tek upaljenog motora.

u cemu moze da bude problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam razumeo. ;)

Šta se dešava sa radnom temperaturom motora?

Imaš manuelnu ili automatsku klimu? Upališ li kompresor, ili pričaš o toploti od motora?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa prijatelju ja mislim da ti nemash webasto ,iti split sistem u kolima... prema tome klima moze samo da ti hladi a toplotu dobijash iskljucivo od motora kada se zagreje......normalno je da ces osetiti meshavinu hladnog i toplog jer klima krece da ti hladi a ne greje...mozda sam se i istripovao.... :whistle:

mozes imati problem ako je manuelna klima...jer automatska nece paliti kompresor... pa ces pre osetiti topao vazduh... dok manuelna gruva samo hladjenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd 'vako za pocetak. Freon ne moze da kreje. On pri reakciji hladi vazduh okolo i to je ono sto ljudi zovu klima. Ako ukljucis kompresor neces mnogo dobiti.

Znaci upalis samo da duva, motor radi naravno, i propisno je zagrejan. Ako ocekujes da pici topao vazduh oma a napolje 3c to nece da ide. Pro se motor greje pa se ti grejes. Ako ga stavis da duva na maximum a motor se nije zagrejao kako treba a napolje hladno cenim da ces dobiti bas to. Pici mesavina mlakog vazduha od motora i hladnog od napolje.

Probaj isto to ali stavi da vazduh cirkulise unutra

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja se izvinjavam na sturim informacijama, zurio sam.... :)

Ima 1.9jtd stila sa automatskom-digitalnom klimom. i kada podesim temp na HI automatski mi se pali kompresor klime, zatvara vazduh koji dolazi spolja. medjutim umesto da greje dobijam izmesan topao vazduh motora i hladan sa klime.

tu neki lokalni majstor mi je rekao da ova klima ne moze da greje, mada mi nije jasno da li bi FIAT postavio da kada pritisnete dugme AUTO upali kompresor a da pritmo ne moze da greje....

Poz i Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo mala digresija,

Klima jeste split u Stilu i u svim kolima zato što je kondenzator odvojen od isparivača što je definicija split-a.

Freon može da greje isto kao što može da hladi u zavisnosti od toga koji je ciklus: levokretni/desnokretni ali kod automobila grejanje preko freona uopšte nije interesantno pa klima uređaji u kolima nisu reverzibilni.

Za tebe je bitno da isključiš klimu ako hoćeš grejanje i sve će biti u redu.

PS neki automobili, kao Ford Fokus kada se vazduh usmeri prema šoferki čak i kada je grejanje, uključe klimu da bi osušili vazduh, a to ima smisla samo kada je napolju relativno toplo tj. ne prehladno i napolju pada kiša.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok Hvala Kole na brzom odgovoru.

Nrvira me jutarnje smrzavanje u kolima dok cekam da se motor malo zagreje pa da krenem, pa sam se ponadao da klima to moze da resi!

Poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klima sigurno može da greje, verovatno ako je adekvatna toj svrsi - tj. ima invertor, i imalo smo nekoliko meseci auto koji je mogao da greje - VW Jetta, koji smo vozili od januara do aprila 2009, kad smo dobili Octaviu u jačoj opremi, ali ona ne greje. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok Hvala Kole na brzom odgovoru.

Nrvira me jutarnje smrzavanje u kolima dok cekam da se motor malo zagreje pa da krenem, pa sam se ponadao da klima to moze da resi!

Poz

to ce te stalno nervirati kod Stila!

i ja ga vozim i nisam se brzo ogrejao zimi u kolima jer mu grejanje radi po principu Mrtav konj. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam digitalnu klimu na stilu. Dok je bilo leto, upalim Full Auto opciju i on automatski ispodesava gde koliko i kako da duva (ukljucuje kompresor klime, pojacava ventilator i sl) kako bi sto dostigao zadatu temperaturu. Na taj nacin brzo i lepo ohladi

Sad kad je hladno vreme i hocu da zagrejem, kad ukljucim Full Auto opciju, on mi izmedju ostalog ukljucuje i kompresor klime (valjda je to ona "pahuljica"). E sad, meni greje i sa ukljucenim i sa iskljucenim kompresorom klime. Sta je ispravno raditi, iskljuciti ili ukljuciti kompresor klime kada zelim da mi pravilno greje ? Ukljuciti ili iskljuciti recirkulaciju ?

Mislim da sam negde citao da i kad hocu da grejem da treba biti ukljucen kompresor klime, a ne treba ga ukljucivati kada je temperatura ispod 4 stepena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod Stila preko kompresora tj kad uključiš klimu grejanje možeš samo da umanjiš. Već sam rekao to ima smisla samo kad je veoma vlažan vazduh napolju a ne previše hladno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada su zamagljena stakla ako ukljucite klimu/kompresor brzo se sve odmagli (to i radi opcija MAX). Za obicno grijanje ne treba paliti kompresor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci samo kad su zamagljena stakla da palim kompresor klime. OK primljeno k znanju. BTW: Onda znaci uvek moram rucno podesavati parametre posto po ukljucivanju full auto opcije automatski se pali kompresor klime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moras nista podesavati. Stilo "pamti" zadnje postavljene opcije tako da sve sto moras uraditi je stisnuti neko dugme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kole prijatelju, nije bitno da li je "levokretni ili desnokretni" ciklus. Trik je u tome da li se freon sabija ili se širi...

Pozdrav ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci, hocu da se ogrejem, i postavljam zeljenu temperaturu i ukljucujem full auto opciju. U tom modu klima obavezno pali kompresor (sa recirkulacijom nisam siguran sta radi), i obavezno usmerava topao vazduh ka dole (treca strelica). Zasto ona u auto modu pali kompresor ako je meni zelja da se sto pre ogrejem, a kazete da se sporije zagreva sa upaljenim kompreosrom. Zasto mi grejanje krece uvek odozdo kad god upalim full auto opciju, bez obzira sa kojim sam podesavanjima ugasio klimu ? Sta raditi sa sa opcijom za recirkulaciju (ukljucena ili iskljucena zimi ?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako hoces da se ugrejes ne palis "pahuljicu" . Ako se zamaglis to mozes da resis i podesavanjem cirkulacije vazduha, odnosno , pustis da ulazi vazduh s polja, a ako hoces da se brze zagrejes ostavis da samo cirkulise unutrasnji vazduh.To vazi i kad hoces brzo da se ohladis. Samo tad palis pahulju.

I sve ono sto ti je Kole vec rekao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala. Sad mi je jasno. Mada mi za odmagljivanje ne bude dovoljno da ugasim recirkulaciju vec moram i kompresor da palim s vremena na vreme. Da li je stetno paliti kompresor na niskoj tempeeraturi ?

BTW: Ne rekoste zasto kada se ukljuci full auto opcija, klima samaa (automatski) izmedju ostalog pali i kompresor (pahuljicu) iako kazete da sa upaljenim kompreosrom slabije greje ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narode imam problem sa grejanjem, isao sam juce u Sarajevo i uz svo ono brdo u fiatu je grejanje bilo katastrofa, smrzo sam se, moram da ubacim u drugu da digne temperaturu da bi pocelo duvati toplo. Sta bi moglo da bude ? Hvala unapred !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odavno nisam palio klimu (od letos) a procitah da bi je valjalo startovati s vremena na vreme. Koliko sam ukapirao na Stilu sluzi samo za hladjenje. Da li je dovoljno (kada ode temperatura malo gore) da je upalim da poradi malo (da hladi) i to je to? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim za hlađenje klima služi i za sušenje zamagljenih stakala tako da je možeš koristiti i zimi.

Naravno ne stalno nego samo da osuši stakla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci mogu slobodno da je upalim da poradi i ako je hladno? Samo okrenem tockic na soferku? A tockic za temperaturu pretpostavljam da mora na hladno?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora, kao sto postovani kolega vec rece, klima sluzi i za isusivanje vazduha u kabini, recimo u nekim ekstremnim uslovima vlage. Tada se, uz iskljucenu recirkulaciju i ukljucenu klimu, temperatura postavlja na max.

Cak se i u fabrickom uputstvu navodi da je pozeljno ukljuciti je i u zimskom periodu, bar jednom mesecno na par minuta.

Samo imaj u vidu da se kompresor ukljucuje ako je napolju iznad 4C.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...