Jump to content
FAS Goran
alien50r

Fiat Punto 1.2 8v/16v - problem pri davanju gasa/trokiranje/seckanje

Recommended Posts

Pozdrav, imam i ja jedno pitanje. Dakle sve je pocelo ovako

Imam punto 2 2001 godiste, benzinac, redovno radim servise on ide kao metak i ne cuje se... pre 12 dana vracam se sa puta i vidim da mi odlazi rezerva polako, umesto da odem na OMV kao i uvek ja kao ajde da sipam kod Nis-a sve je to isto...

Sipam ja za 2000 dinara bezolovni, odem kuci, sutra ujutru odem kod limara, radio mi branike posto su bili mat i neku koroziju... znaci auto je 7 dana stajao u garazi. Odem ja po njega, upalim, da krenem on se ugasi...

svaku krivinu svaki semafor, kad dam gas da krenem on stane. Nista ne pokazuje. Ako mu stiskam polako gas i motor krene da urla on krene. Vozim 3-4-5 brzinu, sve ok, cim usporim i prebacim iz 3 u drugu, dam gas stane...

Odem kod majstora, zamenimo svecice, sve proverimo sve je ok. Pocne on da turira na leru, izlazi kao crn dim iz auspuha na trenutke i sve okolo smrdi na pokvarena jaja...

Ajmo na dijagnostiku, nema gresaka, kaze taj majstor moguce da su dizne. Posto je vec bilo kasno kaze majstor ovako, idi sipaj za 1500 din na OMV i kupi aditiv za ciscenje dizni, kupim ja sve sipam, i sad sa novim svecicama on realno vuce bolje

ali opet, ako mu nagazim gas gasi se. Merili smo i pritisak goriva kaze da je ok. I sad mi ostaje da teram dok ne potrosim gorivo u nadi da ce sve biti ok nekim cudom, ili ako ne, da odem da cistimo dizne rucno

Sta vi mislite? Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari, obraćam vam se u nadi da cemo zajednički rešiti problem koji me muči već duže vremena.

Naime, u auto je pre mesec dana ugrađen sekvent plin AC STAG-4, ali i pre toga imao sam problem da auto neće da primi gas u rasponu od 900 do 1500 obrtaja. Nije bitno da li auto vozim ili stoji u leru. Nije bitno koje se gorivo koristi za pogon motora.

Kako se greška manifestuje u leru?

Na postepeno pritiskanje papučice gasa ne rastu obrtaji, dok ne pritisnem do te mere da je to dovoljno da ih odjednom digne na 1500 obrtaja ili više. Sve preko toga je sve ok, ali do 1500 obrtaja ne prima uopšte.

Kako se greška manifestuje u vožnji?

Kad krećem iz mesta sve je ok ukoliko ne koristim gas. Pritisnem li gas samo malo (npr. do visine papučice za predviđenih 1200-1300 obrtaja) ništa se ne dešava po pitanju ubrzanja. Vozilo se i dalje kreće brzinom od oko 900 obrtaja. E sad, ako još malo pritisnem papučicu i dostignem visinu koja odgovara za oko 1500 obrtaja ili više, auto odjednom poskoči i ubrza. Nebitno je u kom sam stepenu prenosa. Ukoliko usporavam bez gasa i obrtaji padnu ispod 1500, auto počne sa veoma blagim cimanjem napred - nazad.

Šta je odrađeno u cilju rešenja problema?

  • skinuta i očišćena klapna gasa
  • nove svećice
  • očišćen MAP senzor
  • očišćen senzor položaja bregaste
  • nov filter vazduha
  • kablovi provereni u mraku da li probijaju
  • nov akumulator (stari ionako dotrajao)
  • ne prijavljuje grešku na FES-u

Može li neko da mi pomogne kako da otklonim kvar?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opisi rad motora u leru... Jel puca, stuca, grebe, hebe, trese...

Ako nista ne radi od gore pomenutog problem nije u motoru nego proveri kvacilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj sajlu gasa na leptiru,kako stoji na onom delu gde je opruga,kako se ponasa auto iznad tih pomenutih 1500obrtaja ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

za gusara: nista ne grebe, ne stuca i ne trese na leru. Samo ne prima gas. nema to veze sa kvacilom, jer se isto ponasa i sa kvacilom i bez njega.

za baneta: punto nema sajlu za gas

Iznad 1500 obrtaja se ponasa najnormalnije

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliki je to problem skinuti? Na trenutak sam sisao do garaze i sve mi se cini da ima samo 2 toreksa postavljena u dijagonalu. Sad je kasno pa cu sutra probati skinuti. Javljam sta je bilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako je kod punta ali ako moze dijagnosticki da se kalibrira papucica , probaj prvo to pre skidanja.

Ja nesto sumnjam na leptir gasa ali otom-potom. Dakle, prvo ovo prethodno receno da izbegnes bespotrbno skidanje potenciometra ako postoji mogucnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Mijailovicu. Probacu ipak prvo da skinem potenciometar, jer sam daleko od neke prave dijagnostike da bih kalibrisao. Inace, rasturanjem klapne gasa video sam da je sam unutrasnji deo kucista, gde su zupcanici i klizni limcici, izuzetno cisti. Ali bez obzira na to, ocistio sam sva mesta med. alkoholom. Sam mehanizam leptira ocistio sam cleanerom.

Auto i dalje trza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Očistio potenciometar i nije do njega.

Sa dolaskom hladnijih dana primetio sam jos nesto. Pri paljenju hladnog motora, auto najnormalnije prima gas i pri nižim i pri višim obrtajima. Čim se zagreje otprilike do radne temp., ne prima gas do 1500 obrtaja.

Pomoć?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao svima!Hteo sam da nesto napisem u vezi te klapne gasa! Svi vi na forumu pricate o ciscenju klapne gasa, a niko nekaze da ona moze i da crkne tj.delovi na njoj! Posto su oni uliveni u samu klapnu, jedino je resenje da se ona menja, zar ne? E sad me interesuje, da liSAM U PRAVU,i kako se ona ispituje tj.ta dva dela na njoj!

Jos nesto da ne bude zabune, u pitanju je punto 2 8v 2002god.

Pozdrav svima!!!

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji motor ti je u kolima pa da ti napisem proceduru...

1.2 8v 2002g

on ima step motor ali u telu leptira upresovan i ima slican mali pipak kao ovaj na slici samo sa leve strane na usisnoj grani kako gledas u motor.ajde videcu sutra da uslikam i to.

86eVS.jpg

ovo sto lici na polumesec je uvodnik vazduha za regulaciju lera a ova druga strelica je step motor.e sad najlaksa verzija kupiti bocu karbon klinera,upaliti motor i lagano uspricavati kliner sa kombinacijom dodavanja gasa da se auto ne ugasi.rezultati se vide momentalno

Moguce da jeste, ali treba pregledati puno stvari pre zamene stepa. Kod tvog motora on se nalazi integrisan u klapnu zajedno sa potenciometrom klapne. Dobra stvar u svemu je sto je cena kompletne klapne pala sa 35000din na 8000din i nize. naravno govorim o novom delu.

Pogledaj ovu temu:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=42088

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko ne prica sta kad crkne klapna, kako se zna da treba menjati? Nije samo cistiti i cistiti tu ima i elaktronike koja moze da rikne! ajmo ko zna da objasni kako se proverava

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kako da se proveri da li je stvarno crkla da me ne vacare majstori?

Edited by neshaoct
ne kucaj ceo post velikim slovima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa upravo ovi sto mislis da ce da te vacare treba da dijagnostikom provere vrednosti potenciometra, aktuaciju step motora i po potrebi urade adaptaciju istog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, mogu da je zamenim sam bez servisa, nego kad odem da je kupim kod ovih sto rasturaju puntice da znam da je ispravna, oni sigurno nece da mi dopuste da je probam na svom autu zar ne?

Edited by neshaoct
ne kucaj ceo post velikim slovima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrati je ako nije ispravna, u čemu je problem? Tako se dogovoriš sa otpadom. Inače, teško da ćeš moći sam da zameniš jer će najverovatnije trebati kalibracija, a to se radi uz pomoć dijagnostike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam Fiat Punta 1.2 8v ELX a sa njim imam i sledeći problem. Kada upalim motor automobila, zagreje se, potom mu odjednom dam gas, motor se kao uguši a zatim dobije gas (turažu). Isto se ponaša i u pokretu kada mu oduzmem gas i potom na isti način ponovo dam .

Interesuje me šta može biti problem?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem,molio bih za pomoc i uputstva. Imam Fiat Punto 2, 1.2 8v, 2001, sa klimom. Motor lepo radi, ali previse secka, i to sve oko 2000 obrtaja kad dodje. Posle toga ne. Kaisevi su dobri, nije prezubio. Na kompjuteru su sve greske otklonjene. Zamenjeno je ulje, svecice, dizna ociscena, semzor radilice novi stavljen, i opet isto. Ja stvarno ne znam sta cu sa njim. Ako se nekom ovo desilo, ili ima takav problem, zamolio bih za bilo kakvu pomoc. Pozdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo ljudi...

Vozim punta 1.2 8v 2001.g i imam povremeni problem da mi auto podrhtava u leru, ne radi mirno ali ne uvek....

A kada vozim nece lepo da primi gas, gusi se ali ne uvek... Primetio sam da se to ucestalije desava kada je rezervoar prazan- kada je na rezervi. Zna da iznervira u gradskoj guzvi kada treba da se startuje ili odreaguje malo brze pod vecim gasom a on se bas u tom trenutku gusi.. I primetio sam dok mi se mi se to jednom desavalo na uzbrdici da je palio gasio zutu lampicu (nisam siguran mislim da je za kvar na motoru). Da li je neko imao slican problem?

Hvala unapred.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dijagnostika pre svega!

Moze biti svasta, mozda senzor pozicije gasa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je vezano sa kolicinom goriva, mozda je nesto do pumpe goriva, ako ne, mene asocira na prljav sistem za ubrizgavanje goriva, klapnu gasa, dizne ili te pak ponekad vara neka svecica ili kabal..Nebi bilo lose da probas da ocistis klapnu gasa, pregledaj malo ovu temu http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=44458&pid=881525&st=60entry881525

nije skupo a pomaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...