Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Osiguranja se često sete da rade rekonstrukciju baš onda kada ne žele da isplate za štetu koju je njihov osiguranik napravio kada se on (par dana posle popunjavanja evropskog), seti u izjavi da nije on baš kriv, i da nije tako bilo kao što je napisano u evropskom izveštaju, nego je eto on bio pod stresom kada ga je popunjavao. Njegovo osiguranje to ''jedva dočeka'' i obično krenu putem rekonstrukcije...

Ja taj evropski nikada neću popunjavati (pu pu)...ili sam kriv i dajem pare ako hoće druga strana da ih prihvati, ili je drugi kriv i daje pare. Ako nema pare, onda zovemo Policiju, nek' prave ljudi Zapisnik, nikakvi evropski me ne zanimaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tog davanja para tice ok ako je u pitanju sitno zafarbavanje, kome ja da izvucem pare na ulici za neki deo koji kosta par stotina eura, od toga nema nista. Lepo odmah policija pa dalje neka se cese. Uvek sam se vodio time da ce deo biti zamenjen istim originalnim i ni jednim drugim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Situacija:  guzva na auto -putu ... kolona. Prestrojavao sam se iz prve trake u drugu. Gledao da se ubacim ispred dzipa. Kolona je stajala pa je u trenutku krenula i stvorilo se mesto da se prestrojim. dao sam migavac i krenuo... video sam da je dzip par metara iza mene u tom trenutku ali lik nije gledao nego je samo dao gas i zakacio me u zadnji blatobran. Pritom meni nije nista a njemu su izgrebana prednja vrata i krilo. on tvrdi da sam ja kriv a ja da je on. ostavio sam mu podatke (br. licne karte i telefon) da ne bi zvao policiju koja bi dosla za 2 sata, njegov kolega koji je bio sa njim u vozilu je slikao situaciju i moje reg. tablice. nismo napravili evropski zapisnik. sta raditi? ja tvrdim da je on kriv i ne bi da mu platim. Sta vi kazete? dal moze nesto da uradi ?

 

Ja sam imao identičnu situaciju sa malom razlikom: 

 

- Mi nismo stajali već se kolona kretala

- Ja sam kompletno ušao u levu traku, a lik iza nije hteo da me pusti iz inata i podrljao mi je kompletnu levu stranu (i sebi desnu) i prošao napred i sve to u JEDNOJ levoj traci

- Ja sam imao kameru koja je snimila ceo događaj i jasno se videlo da sam već uveliko u levoj traci kada je došlo do kontakta 

 

Epilog je bio zvanje policije. Policija je konstatovala: Kontakt je sa strane i kriv je onaj ko se prestrojavao tj. ja. Da je on mene udario otpozadi on bi bio kriv. To što ja imam snimak, nije relevantno tj. nije 100% sigurno da može proći na sudu. Konsultovao sam se i sa advokatima koji se bave saobraćajnim nesrećama dobio sam isti odgovor. Da snimak može proći bez problema, svako od njih bi uzeo da radi slučaj bez kapare. 

 

Ipak, dobro sam prošao u toj situaciji jer: 

 

- Imao sam kameru pa se lik ufonjao pa je bio u fazonu da svako plati svoju štetu tj. da se raziđemo

- Policija je to prihvatila pa nisu pisali ni zapisnik ni kaznu

- Moja šteta je na kraju izašla oko 50-ak € jer je sve moglo da se ispolira jer nije bilo ozbiljnijeg oštećenja 

 

 

Dakle, u tvom slučaju, popuni mu evropski izveštaj i neka mu tvoje osiguranje isplati štetu. To je korektno, a da li će se posle tvoje i njegovo osiguranje ganjati oko krivice (a neće jer je to za njih sitna šteta), to tebe ne zanima. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam jutros u Delta Generali osiguranju. Zbog mog posla sam žurio pa sam tamo bio prvi.

Sve super prošlo, zadržao sam se ukupno oko 45 minuta.

Vrlo brzo su sve odradili, prijava štete, slikanje, zapisnik o šteti (valjda se tako zove).

Napisali su zamena fara, popravka branika, krila i vrata.

Jedina zamerka mi je bila da po mom misljenju je bolje zameniti krilo ali nemam zaista osnova to da trazim jer mozda nije obavezno.

Receno mi ja da nema problema, ako se tokom popravke ispostavi da je potrebna ipak zamena ili nesto jos dodatno da ih kontaktiramo i izaci ce na teren

Sve u svemu, zadovoljan sam. Ocekivao sam da me ceo proces kosta vise vremena i zivaca.

Zakazan i odlazak u servis odmah posle Nove godine. Ta popravka ce trajati malo duze zbog praznika ali sta da radim..

Potpisao sam samo svoju izjavu i pokazao policajcu slike nastale odmah posle sudara gde se vidi da je on u mojoj traci a ja skroz desno.

Vozac je inace odmah priznao krivicu, hteo da potpise evropski ali se posle predomislio na neciji nagovor.

Kada je dosla policija, tvrdio je da je sam ja njega udario pa sam ja pokazao slike policiji.

Posle pisanja izjave na moje pitanje da li treba jos nesto i da li dobijam neki papir, policajac mi je rekao da nema nista i da se javim u Dunav osiguranje u Ustanickoj po zapisnik za dve nedelje i da cuvam slike. Jos uvek nije gotov zapisnik.

. Edited by DrWho99x

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komšija čuknuo Golfa trojku,94 goidšte,on se ponadao opa sad će da legnu ozbiljne pare.Oni ga sjebali proglasili mu totalku i da limu 450€  :laughing: Far,krilo,hauba,vrata,A stub,felna i rame zeznuti,i ko zna šta još na vešanju.

 

Čovek čim došao odmah rekao,ovo ti ide u totalnu štetu,ekonomski neisplativo za popravku on se izbedačio  :laughing:

 

Policiju uvek zvati,uvek su spremni da pomognu i na iskustvo procene dal da ide preko evropskog ili da ide na njihov zapisnik,kako beše evropski do 200 hiljada pokriva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Evropski izveštaj  je standardni obrazac koji se koristi u celoj Evropi i validan je umesto policijskog izveštaja u slučaju malih šteta, odnosno manjih saobraćajnih nezgoda (gde nema povređenih i poginulih, a materijalna šteta je manja od 500 evra) a kojim se pojednostavljuje procedura prijave štetnog događaja i dobijanja odgovarajuće odštete.

Gornji info je sa sajta AMSS-a

 

Na nekoliko drugih mesta stoji ifo od 200 000 dinara.

 

Šta je istinito, ne znam.

Verujem da će Dovla da nam razreši tu misteriju :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tog davanja para tice ok ako je u pitanju sitno zafarbavanje, kome ja da izvucem pare na ulici za neki deo koji kosta par stotina eura, od toga nema nista.

 

Od mene. :D

Neko malecno čukanje daaavno, sa bivšim autom, ali srećna okolnost je bila da se čukanje dogodilo na 30 metara od zgrade u kojoj živim, tako da sam mogao da skoknem po novac i dam čoveku. 

Da je bilo negde u gradu, slažem se...niko ne nosi toliko keša kad uobičajeno krene u grad. Ali, može neko da mu donese. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Gornji info je sa sajta AMSS-a

 

 

 

Na nekoliko drugih mesta stoji ifo od 200 000 dinara.

 

Šta je istinito, ne znam.

Verujem da će Dovla da nam razreši tu misteriju :)

 

Navodno je promenjen ta neka odluka o visini štete i sada je na 200.000rsd. To su mi rekli u Generali i u DDOR osiguranju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neobican razvoj situacije. Juce mi stize sms da mi je osiguranje uplatilo u pošti neki novac. Odlazim tamo očekujući 1600 din za trošak zapisnika, kad ono uplaćeno 30 hiljada dinara.

Verovatno se nadaju da mnogim ljudima taj novac treba, a verovatno je manji od cene popravke pa će ga srećni uzeti i neće popravljati auto. Realno, auto i može da se vozi ovako ali sa tih 30 hilj. verovatno ne može da se vrati u predjašnje stanje.

Vozim auto po planu na popravku pa ću videti koliki će ceh biti.

Pretpostavljam da sada ja plaćam popravku do tog iznosa koji sam dobio a njima limarska radnja fakturiše razliku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sav novac koji ti uplati Osiguranje je slobodan za raspolaganje. Slobodno možeš da podigneš taj novac. Činjenica da si novac uzeo na utiče na bilo šta.

Mora da ti stigne papir.

On je verovatno već poslat jer obično istog dana (ili u par dana razlike), Osiguranje uplati novac i pošalje papir.

Taj papir je obračun štete. On je napravljen na osnovu zapisnika o šteti koji su uradili. U tom obračunu ćeš videti kako su došli do 30.000 RSD, tj. šta su i koliko računali. Onda ćeš zaključiti da li su sve uradili ok, ili su "zakinuli" negde.

...Vozim auto po planu na popravku pa ću videti koliki će ceh biti.

Pretpostavljam da sada ja plaćam popravku do tog iznosa koji sam dobio a njima limarska radnja fakturiše razliku?

Ne vozi auto još nigde, tj. ne menjaj stanje u kojem je auto bio posle udesa kad još nije okončana priča oko nadoknade materijalne štete.

Sačekaj da ti stigne obračun štete.

Limarska radnja njima neće fakturisati ništa. Nema to "malo plaćam ja od keša Osiguranja, a malo Osiguranje direktno". Ili sve plaća vlasnik od isplate štete, ili sve plaća Osiguranje direktno servisu gde se popravka obavlja, i tada vlasnik ni ne vidi novac.

Očigledno da ćeš u tvom slučaju ti biti taj koji plaća sve, zato si i dobio pare na račun. Suština je da li je to dovoljno novca, ili nije...ali opet, moraš da sačekaš da stigne papir da vidiš kako su došli do 30.000 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, puno si mi pomogao jer ja sam vec dogovorio da ostavim auto u servisu odmah posle NG.

Ja sam jasno u osiguranju na dokumentu napisao da se novac isplacuje toj limarskoj radnji i napisao ime radnje a da na moj tekući ide samo 1600 din. Sve ovo uz dogovor sa njima.

Znaci ako dobro razumem, meni sada jedino ostaje da auto ipak vozim u limarsku radnju, da od njih uzmem obracun stete i da sa tim papirom trazim dopunu zapisnika i obracuna stete od osiguranja?

Od popravke auta nema nista dok se ne sravnam sa osiguranjem? Naravno pod uslovom da ovih 30 hiljada nisu dovoljni.

Znam da si napisao da ne idem kod limara ali ja u taj zapisnik o šteti mogu samo da blenem jer nemam pojma šta koliko košta.

Puno ti hvala na ulozenom vremenu i pomoci.

Edited by DrWho99x

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi...ako si ti zadovoljan sa sačinjenim zapisnikom o šteti na autu, ako smatraš da su sva oštećenja prouzrokovana udesom objektivno navedena u zapisniku, onda slobodno možeš popravljati auto. Imaš papir (zapisnik o šteti sa čijim sadržajem si zadovoljan), koji je dokaz u kakvom je stanju auto bio posle udesa, i onda možeš raditi na autu, tj. menjati to stanje jer je ono konstatovano u tom zapisniku koji ti je ok.

Kada Osiguranja rade sa servisima, oni njima daju garantno pismo. Dakle, imaš auto, na njemu šteta, oni ti ponude servise sa kojima imaju ugovore, izabereš jedan od njih i odvezeš auto tamo. Kad bude gotov, dođeš po auto.

Taj servis uzima da radi tvoj auto iako ne vidi nikakav keš u tom momentu, ali ima ugovor, ima garanciju plaćanja u navedenom iznosu za konkretan auto. Urade, fakturišu Osiguranju, ovi im uplate u roku od 30-60 dana i to je to. Ti ni ne vidiš pare.

Ti si izgleda izabrao neki drugi servis, tj. onaj sa kojim nemaju saradnju.

Ne mogu oni njima da uplaćuju keš jer ništa njima ne duguju, nego tebi...a, sa njima nemaju Ugovor o saradnji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, potpuno si u pravu. Sada je sve jasno. Izabrao sam servis u koji imam poverenja a ne neki sa njihove liste. Taj servis gde idem radi sa svim osiguranjima ali ne verujem da imaju takav ugovor bas sa ovim osiguranjem.

Da, imam zapisnik o steti i ja licno sam zadovoljan šta je tu napisano osim popravke krila osim zamene, ali možda je i to ok. Limar će reći, kao i da li ima jos neko ostecenje koje ja nisam video ali ne verujem..

Hvala puno još jednom, sada mi je sve jasno.

Edited by DrWho99x

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tog davanja para tice ok ako je u pitanju sitno zafarbavanje, kome ja da izvucem pare na ulici za neki deo koji kosta par stotina eura, od toga nema nista.

Od mene. :D

Neko malecno čukanje daaavno, sa bivšim autom, ali srećna okolnost je bila da se čukanje dogodilo na 30 metara od zgrade u kojoj živim, tako da sam mogao da skoknem po novac i dam čoveku.

Da je bilo negde u gradu, slažem se...niko ne nosi toliko keša kad uobičajeno krene u grad. Ali, može neko da mu donese. ;)

Mislis ono kad si prepolovio Megana

Sve je to ok ali pazi ako moram da menjam deo necu ga menjati zamenskim sigurno, necu uzeti na otpadu nesto u relativno ok stanju nego cu u ovlascenom servisu popraviti i vratiti sve u predjasnje stanje kad vec mogu to da naplatim od osiguranja. Taj iznos cisto sumnjam da ce bilo ko pristati da da u kesu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drustvo evo situacije: Supruga stajala u koloni. Nalece Octavia, udara neki pickup, pickup u hyundai, hyundai u moj auto, moj auto u neki ispred. Znaci svi su stajali u koloni i naletela je Skoda. Steta nije velika, prednji i zadnji branik osteceni i pukli nosaci farova. Nisam siguran sta se desava u ovoj situaciji, da li prednji deo popravljam sam ili i to mogu da naplatim od osiguranja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slican scenario kod mene sad u decembru.

 

Ako je supruga bila gde je trebala (nije zuta traka, nema alkohola u krvi itd), sve ce da bude ok. Policija dosla na uvidjaj, iscrtala sta i kako uzela preliminarne izjave. Kroz neko vreme pojavice se papir na kom ce biti spisak ucesnika sa njihovim osiguranjima i u njemu obelezeni ljudi(ucesnici udesa, naravno) koji snose krivicu. U tvom slucaju to ce biti ta skoda koja je izazvala udes. Gde mozes da uzmes papir i da pogledas broj telefona da proveris da li je gotov imas ovde u temi.

Na osnovu tog papira ako nisi okrivljen (tj supruga) ides u osiguravajucu kucu okrivljenog procenjuju ti stetu i isplacuju novac.

 

Auto nemoj popravljati do tada.

Steta ce ti po mom iskustvu biti isplacena vrlo korektno.

 

PS: Podrazumeva se da ce svu stetu pokriti okrivnjeni - i prednji i zadnji branik nosace farova itd :)

Edited by m1hajlo
dodato

Share this post


Link to post
Share on other sites
Proslog petka,negde oko 21h,kretao sam se ulicom Spanskih boraca (nakon iskljucenja sa autoputa) i zaustavio sam se na semaforu na raskrsnici sa Bulevarom Zorana Djindjica (kod Beogradske arene). Bio sam u krajnjoj desnoj traci (traka za smer pravo i desno), a levo od mene je bio neki drugi automobil. Na upaljeno zeleno, krenuo sam napred (sporije doduse,posto sam nov vozac sa probnom dozvolom), drugom brzinom. Auto koji je bio levo se mnogo brze udaljio,a odmah iza njega se pojavio crni dzip koji preko pune linije iz srednje trake (traka samo za pravo) skrece udesno u veoma kratkom luku. Iako se odjednom pojavio ispred mene,uspeo sam da zakocim,ali ipak nedovoljno (usao je u krajnju desnu traku Bulevara Zorana Djindjica) i zakacio je moj levi branik. Gospodin dolazi,nudi neku smesnu svotu (2 hiljade dinara) uz pricu da nije iz Beograda,da ne zna put,da vozi bratova kola.Ja to naravno odbijam i zovem policiju. Nakon toga,dolazi gospodin cije je auto sa jos par drugara i pocinju sa pricom kako treba uzmem to malo para,da stete i nema,a meni je napukao branik,leva ksenona,far nije razbijen,ali je prestao da svetli.
 
Nakon 20 minuta,ponovo zovem policiju,da bi me ovog puta gospodin prebacio na odeljenje saobracajne policije.Rekao sam gospodinu koji se javio da sam zvao pre 20 minuta,na sta se on nasmejao,jer je ovo trebalo prijaviti njima.Dakle,prvi put kad sam zvao,bilo je potpuno gubljenje vremena.Gospodin me pita da li mozemo da popunimo evropski izvestaj,na sta mu odgovaram da osoba nije vlasnik vozila.Po njegovoj instrukciji,odlucujem da ipak sacekam patrolu.Policija nakon toga dolazi,gleda ostetu i nakon toga krecu sarkasticni komentari - pa zar se za ovo zove patrola,zasto mi gubimo vreme?Jos u auto-skoli smo ucili da se patrola moze pozvati svaki put kada vozaci ne mogu da se dogovore oko stete,stavise,verujem da njihove plate dolaze od poreza koji gradjani placaju i da su duzni da intervenisu,bez obzira na visinu stete.
Predlazu nam da se ipak dogovorimo,gospodin nudi bezobrazno smesnu cifru (2 hiljade RSD i 20 evra),a ja odbijam i trazim uvidjaj. Dobijam zapisnik na ruke,a njihov bezobrazluk se nastavlja. Na moje pitanje da li imaju hemijsku dobijam odgovor - mi smo policija,ne kiosk.Krecem da trazim od ljudi sa stanice,da bi se jedan od policajaca smilovao i dao mi njegovu.Zapisnik sam zatim popunio,predao njima i dobio instrukcije da za 2 nedelje idem u Ustanicku 128,podignem zapisnik i uputim se u osiguravajucu kucu bahatog vozaca.
 
Mene samo zanima sta mi je ciniti nadalje?Nov sam vozac,auto sam nabavio u februaru,FIAT punto 1,3,2005 godiste,ali u besprekornom stanju,bez ijednog ostecenja.Do polovine jula sam vozio u prisustvu roditelja,a tek od tad sam krenuo samostalno da vozim,uglavnom u vecernjim satima,kad idem na posao i kad je guzva manja.Voznju sam polozio iz 4. pokusaja,sto me je naucilo da vozim pazljivo i lagano,kad je doslo do udesa,nisam vozio brze od 20-25 km/h,ne smem da zamislim sta bi se desilo da sam isao vecom brzinom.Nakon toga imam odbojnost od ponovnog sedanja za volan,em zbog cinjenice da sam bas ja taj koji je vozio kad se desilo prvo ostecenje na autu,em zbog straha da bi ovakva situacija mogla da se ponovi.Treba jos da dodam da nisam uzeo kopiju zapisnika,da sam pomerio auto sa strane (posto bi ometalo saobracaj) i da nisam slikao ostecenja na vozilu (imam slabu kameru na telefonu).
 
Posto je ovo prvi put da se nadjem u ovakvoj situaciji,potreban mi je nekakav savet.Citao sam o osiguravajucim kucama koje gledaju da zakinu sto je moguce vise pa mi treba pomoc za dalju interakciju sa njima.Da li uzeti pare i sam sanirati vozilo,da li voziti auto u neki njihov servis,da li u neki ovlasceni servis,sta ako njihova procena stete bude manja od realne?Dugo sam se trudio i radio kako bih skupio za auto i ne bih voleo da dodatno trosim pare na sanaciju stete za koju nisam nimalo kriv.Mozda je i doticnom gospodinu bilo bolje da se dogovorio sa mnom,ovako ce samo platiti i dodatnu kaznu.Prelazak preko pune linije,skretanje iz trake koja predvidja kretanje pravo,ugrozavanje bezbednosti drugih vozaca...Citao sam i da je moguce naplatiti nematerijalnu stetu,za pretrpljen strah,ali ne znam da li je to moguce i izvodljivo kad su u pitanju ovako mali udesi.
 
Hvala unapred ako se neko smiluje i ovo procita... ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja besposlen da ti kažem nešto. Prvo, za volanom nema mesta strahovima. Ako voziš i stalno misliš o udesu, desiće se udes, opusti se i ne razmišljaj mnogo o tome. Da si krenuo malo brže, ne bi mogao da te iseče i sve bi bilo drugačije. Moraš da se navikneš na bezobrazne ljude, posebno policajce i da ne razmišljamo svi isto. Vožnja u auto školi i vožnja u realnom životu se mnogo razlikuju, zato dobar deo onoga što si naučio u auto školi ne možeš da primeniš na ulici.

 

Što se štete na kolima tiče, koliko god sve to lepo izgledalo, to je ipak samo komad lima i plastike. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze opusti se, nisi ti kriv i to je moglo bukvalno svakome da se desi. Nema razloga da se plasis zbog bilo cega i da se jedes.

Ja sam npr skupio pare za auto i kupio ga u petak, vozio ga za vikend i u ponedeljak krenem na posao sav srecan i dobijem u dupe na semaforu ni kriv ni duzan :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapisnik ces verovatno cekati malo duze tako da to nemoj da te plasi ( sasvim normalna stvar kod nas). Mada mislim da si mogao i na evropski bez problema.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I u buduće kreći oštro, veoma oštro. Ko je bio u Nemačkoj ili Austriji video je kako se kreće. Čim se žuto ugasi pun gas, nema razvlačenja. Pravo da vam kažem iznenadio sam se. 

P. S. 

Taj što te je udario je bilmez, jer je nesposoban da proceni situaciju i adekvatno reaguje, ako već pravi prekršaj. I ja sam pre x puta tako obilazio sporaće, ali sa autom za koji znam šta može, uzimajući u obzir koji auto treba da isečem, i ko je za volanom tog auta. 

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo, ne nerviraj se i bez straha.

Nisi kriv a auto će se popraviti.

Dobro si postupio što si zvao Policiju, sada ćeš 100% biti obeštećen, samo budi strpljiv i ne brini.

Čukanja se dešavaju.

Ja imam dozvolu 10 godina, aktivno vozim 6 godina.

Nikada nisam imao čukanje nikakvo ali kada sam Stila kupio, prvi auto koji sam ja želeo da kupim, 3 čukanja za 6 meseci.

Zapitao sam se ozbiljno u jednom trenutku šta je problem, pored toga što sam loš vozač.

Tako da relax i cepaj samo Puntaru :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...