Jump to content
FAS Goran
tacica

Fiat Nuova Croma MJet - prosečna potrošnja / troši puno?

Recommended Posts

CAO DRUGARI ,kupio sam novu cromu 2006.god MJT 120 hp i u gradu mi trosi iznedju 11 i 12 litara eurodizela , na otvorenom putu ne prelazi 6,2 naravno pri brzini 120-130 km/h . cistio sam map senzor ,klapnu , EGR ventil i nista ! Bio sam i u NINIC-evom servisu kaze na diagnostici dizne su ok , pa rekoh malo da cujem i misljenja ostalih FIATOVACA forumasa sta mi je ciniti ? POZDRAV SVIMA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ruku na srce, to je malo mnogo za taj motor. Gradska vožnju po samom centru grada, sa prosečnom brzinom vožnje od 13 km/h (konstantna brzina lagane vožnje biciklom!) se vrti od 8.9 - 9.2 kod motora od 116 ks.(Lancia Lybra, 1400 kg bez vozača). Multidžet Kroma je približno iste težine, ali je motor savremeniji pa bi ćak trebalo da troši isto, ako ne i koji procenat manje. Proveri dihtovanje filtera za gorivo (ume da curka)-i filtera za vazduh (možda je zaprljan ili vlažan, pa mesto vazduha siroma motor nema šta da vuče, nego udri po gorivu!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja od 16v trosi 5.5 do 6 na otvorenom i 8.5 do 9.5 u gradu prosek za poslednjih 22000 km od kad sam je uzeo pre godinu dana 7.8l mesovite voznje. Tako da nesto ne stima al vidim da je uradjeno sve sto meni pada na pamet pa nemam nista sto bi mogao da dodam osim da te pitam koji ti je stil voznje u gradu mnogo cimanja tipa gas kocnica i guzva u gradu mogu da dignu potrosnju i 50% od onog sto se smatra normalnim. Mislim volim i ja da stisnem moju al opet imam neki standardni prosek potrosnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne treba slepo verovati sta pise na bordu, umeju tu cifre i te kako da lazu, ako si u prilici bolje proveri potrosnju po sipanju do cepa.

Prosta matematika je naj tacnija provera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, potrošnja na otvorenom ti je otprilike OK. A ta potrošnja, skoro da ne zavisi od vozača, već koliko-toliko objektivno oslikava stanje motora.

Nasuprot tome, vožnja u gradu je u ogromnoj meri zavisna od "teške noge" šofera. Dakle, kakve su ti navike u vožnji ?

Takođe, "gradska vožnja" je neverovatno rastegljiv pojam. Nije isto da li si u kraju grada gde imaš zeleni talas u dugačkoj ulici pa voziš u 4. ili najveći deo provedeš u gužvama ispred Gazele i Brankovog mosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma gaggi 100% se slazem sa tobom da je najtacnije merenje sipas do cepa predjes 100km pa opet sipas do cepa koliko sam bio lud prilikom takvog merenja potrosnje da sam cak sipao ponovo na istoj pumpi jer mozes jednom sipati na pumpi koja je ravna , a drugi put na pumpi na kojoj ima male strmine pa samim tim i manje stane ,ali brate oba puta na ravnoj i oba puta 11-12 lit. EUD po gradu i to sam radio cim sam je kupio da vidim potrosnju al ne vredi. 80% voznje po gradu idem po centru 1.-2. stani semafor i volim da vozim ostro ali i da ne prelazim 50 km/h nema sanse da ga spustim ispod 11 lit. Bio sam pre nekog vremena ko nekog Zeljka na jerkovicu po preporuci gazde placa na autokomandi NONS-AUTO covek prikljuci comp i kaze da 2. i 3. dizna pri manjem gasu nisu dobre ! ne znam da li da odem do Gorana na altinu kakav je on sto se dizni tice vidim da ga svi po forumima hvale i da niko nije imao losa iskustva a i zakazivanje 10-15 dana znaci da je pun posla tako da je i to neka garancija da je OK ! POZDRAV SVIMA !

Edited by croma driver

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videsmo se na skupu B) u nedelju i rekoh ti svoja iskustva pre i posle ciscenja dizni :yes

Isto su mi dve dizne bile u problemu,posle ciscenja,mirniji rad,paljenje i gasenje sa manje vibracija,motor za nijansu elasticniji i naravno manja potrosnja :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu i drugi put :thumbsup:,zadovoljstvo je moje :thumbup:

Drago mi je :rolleyes: da sam mogao da te posavetujem i ispricam svoje iskustvo kako bih ti mogao sto lakse i brze da resis problem na tvojoj Cromi

test dizni je prilicno jednostavan,a ciscenje zavisi koliko su zaprlajne,ali se na kraju isplati :yes

Edited by mik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima,

Ja sam nov na forumu pa evo da vam iznesem moju situaciju. Vlasnik sam od pre 2 meseca nove fiat crome 2007, 1.9Multijet 16V sa automatskim menjacem. Gume na njoj su 225/45 R18 posto i to utice na potrosnju pa da napomenem. Po autoputu znaci pri voznji 110-120km/h potrosnja ide 5.9-6 litra po pokazivacu, a u gradu 10-10.2 litra eurodizela. Tako da se prica u sustini uklapa sa vasim, tu je sve to negde. Planiram sad za zimske gume da stavim manje, pa cu videti da li ce se smanjiti potrosnja, posto sam citao da velicina zna da utice dosta nekad na potrosnju, na nekom engleskom forumu procitao sam da je razlika i do jednom litra.

Pozdrav svima

Darko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je moguce da kao sto fiat kaze croma u gradu trosi izmedju 8 i 9 lit. eurodizela ili je to ono u meni sto je babi milo to joj se i snilo ! mozda sam trebao da kupim seicenta ili smarta pa da ocekujem u gradu 5-6 lit. ali bar da je izmedju 8.5-10 to bi mi bilo ok za tenk od 1550 kg. pozdrav svim kolegama !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promenom širine gazećeg sloja za 1-2cm , pa i 3cm na automogilu mase 1.5t i 300 Nm obrtnog promene na potrošnji nećeš moći čak ni da izmeriš, čak i da se uzme u obzir da šire gume idu za broj većim felnama koje su veće rotirajuće mase. Mnogo više ćeš osetiti tvrdoću i da ti je auto malo tromiji.

Iskustvo 195/65-15, 205/55-16, 225/45-17 Stilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa realno sto kazete male su promene u pitanju, jer to je u odnosu na one koje sad imam 1cm, verovatno se nece osetiti, jedino bi trebao da bude malo meksi, posto ove 18" su tvrde, i po gradu bas dobro osete rupe i neravnine.

Darko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je moguce da kao sto fiat kaze croma u gradu trosi izmedju 8 i 9 lit. eurodizela ili je to ono u meni sto je babi milo to joj se i snilo ! mozda sam trebao da kupim seicenta ili smarta pa da ocekujem u gradu 5-6 lit. ali bar da je izmedju 8.5-10 to bi mi bilo ok za tenk od 1550 kg. pozdrav svim kolegama !

Eto i ja da se javim... 1.9 MJTD 8V

Po gradu tesko ispod 10 (svaki dan Gazela 2x).

Po autoputu sam presao 8000km (samo autoput) po Evropi uzduz i popreko, dok nisam vozio po Nemackoj trosio je 5.8 uz voznju po ogranicenju, (u stvari 10km/h vise jer cajger laze k'o blesav) Kad sam provozao malo i po Nemackoj, podigao se na 6.2. Uglavnom, da znate da na visim brzinama zaista cajger laze kao nenormalan, na 190 u stvari vozite 172. Probao sa 2 GPS-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

za vikend put do vikendice 70km Ibarskom normalna voznja sa par preticanja 5.4l prosecno, troje u autu.

Edited by notorni

Share this post


Link to post
Share on other sites

a meni na otvorenom 5.6-6.0 ali me u gradu zakla ne ispod 11 lit/100km doduse Goran mi kaze da je sve na dijagnostici perfektno samo sto po centru vozim jako kratke relacije pa se motor fakticki i ne ugreje ja vec stigao tako da je kaze to to . Ostalo je sve super za toliko para mnogo konfora i dodatne opreme !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci, da rezimiramo, normalno je da auto od 1.5t trosi 10 i vise litara po gradu, s tim sto je bitno i kom gradu, jer se fabricki podaci svakako ne odnose na voznju: prvom 10m, pa onda stojis minut, pa tako opet, u duzini od 5 km, kao sto svaki dan dobar deo nas vozi.

I normalno mi nekako 10l, marea mi je trosila 8.5 po gradu u ovim uslovima, a ovaj auto je 20% tezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas pogledah kod mene prosečnu potrošnju...nije Croma i nije dizel pa ću zato skinuti ovaj svoj post sutra, ali samo da vidite da nema razloga za toliku ''kuknjavu'' :whistle: ...jer manji auto, tj. Stilo 1.6...lakši auto...i trenutni prosek je 11.2 L bezolovnog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nesho slazem se u potpunosti sa tobom posto je stilo prilicno laksi od crome

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potvrdjujem da cajger laze ja merio na 150 kada gps izmeri 140.....

Probaj da ga vozis neznije i mislim da ces oboriti na 10L. Prelazim brankov cvaj puta dnevno i drzim ga na 10L. Al ga drzim i na leru na svako nizbrdo i pred semafore.... tezak auto pa se kotrlja kao burence :thumbsup:

Da se ne zalite previse, motor honda vtr 1000 ccm od drugara trosi 11L po gradu opusteno u sred leta :w00t: al ide kao dva zmaja

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja vozim na leru kotrljajuci se , ceo svoj vozacki staz (zalet pa u lerku) najisplativije je sto se potrosnje tice i to sam od caleta video poodavno posto i on to radi odkad vozi , ma samo je problem u guzvi u gradu prva , druga koci ! na otvorenom je sve ok

a sto se tice honde ako je przi do daske onda i srce corbu do daske ali sto ti rece i ide ko zmaj ne moze velika brzina i mala potrosnja nikako ne ide !

Edited by croma driver

Share this post


Link to post
Share on other sites

moram malo da ofujem...... ktm ide brzo ali trosi 6l ;), samo ovo je stari motor tj dva cilindra u 1000 ccm sa najvecim karburatorima koji su isli na serijske v2 motore pa je zato i extreman sa potrosnjom. Sa druge strane to kod motora te klase i nije bitno ;)

smanjio sam cromu na 9.5 ! uspeh nevidjen ahahah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...