Jump to content
FAS Goran
tacica

Fiat Nuova Croma MJet - prosečna potrošnja / troši puno?

Recommended Posts

Usisna je ociscena, klapne su skinute i zavarene aluminijskim varom, to je odradjeno kako spada, egr je zatvoren, klapne sam skinuo preventivno, sto se tice egra vec imam tko ce mi ga i softverski ugasiti a izmedju ostalog oni i dpf mogu skinuti ali jos nisam za to, malo pomalo slozit ce se sve, prvo cu sa aditivima probat, citao sam dostao tome i zapravo nemas sta izgubiti. Tek nakon toga cu eventualno sredit dizne, gle covjek je rekao da sto se tice reparacije da bi uzeo 100 eura po dizni ako se ful reparira, ali isto tako kaze da moze biti da se tri ociste a jedna sredi za 50 eura ako nije nista ozbiljno, nema sanse da su sve 4 koma, meni je kod dizni najveci problem sto tu nema to tko odraditi, inace bi vec sve bilo slozeno, auto mi treba svaki dan pa mi je problem ici u zg i jos k tome kazu da jako tesko mogu odraditi u jednom danu, trebao sam ici ovaj vikend u Rijeku al su klinci bili bolesni, ali sad kroz nekih par tjedana cu ici dole i onda planiram ubaciti aditiv da na autoputu to procisti, nakon toga cemo vidjet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosto mi je nevjerovatno koliko su ljudi..... Da se ne izrazavam bezobrazno. Skini Dpf, ugasi EGR, i ostale stvari koje citam me prosto izludjuju. Odjednom su svi majstori. Koliko sam mogao procitati za mnoge clanove ovdje, oni su porodicni ljudi i imaju djecu! Kljucna rijec djecu! Djecu sa buducnosti u kojoj ce udisati sve samo ne kiseonik. Buducnost u kojoj ce umjesto vode piti teske metale i oboljevati od xyz bolesti..... Zasto??? Pa skinuo si dpf, ugasio si egr, i sve one stvari koje je neko napravio kako bi POKUSAO da uradi nesto za buducnost nase djece.... Da li je uspio, vrijeme ce pokazat, ali je barem pokusao. Da li je lazirao testove ovakvim ili onakvim softverima, to je iznad svakog od nas, ali skidanje dpf-a, egr-a i slicnih naprava je iskljucivo i jedino samo nasa nemarnost i neobavjestenost! Psihologija ovdasnjih vozaca je krajnje drska i bezobrazna. Ako nemas para da odrzavas automobil, nemoj ga voziti. Uzmi bicikl, biti ces koristan i sebi i okolini, i djeci ces TI kao POJEDINAC uciniti najbolje moguce dijelo. U krajnjoj liniji kada te dijete bude pitalo, zasto ovo ili ono, biti ces u svjesti miran, jer ces znati da si sve pokusao.

 

Edi, prije nego sto poslusas bilo koga od nas ovdje u smislu blokiranja egr-a, skidanja dpf-a i slicnih zahvata, pogledaj oko sebe. Zivis u HR, clanici EU! I ako jos uvijek ne funkcionise sve po pitanju EU regulativa u svakom selu Hrvatske, pitanje je trenutka kada ce to i tamo morati da se postuje. U Srbiji, BiH, MN,KS,MK jos uvijek mozes registrovati auto bez da se ikada pojavis na tehnickom pregledu ili cak i u MUP-u. U HR znam da je to gotovo nemogucno. Tu je osnovna razlika. Nije pitanje gdje je ko bolji, vec gdje je sta moguce, pa odatle su i rijesenja razlicita.

Meni je Croma takodje imala problema i sa EGR-om i sa DPF-om, i rijesio sam to strpljivim ciscenjem, i za sada nemam vise problema. Postoji toliko renomiranih firmi cija je reputacija zastrasujuca u svijetu automobilizma, koje se bave aditivima i specijalnim hemikalijama za rijesavanje svih auto problema, samo treba citati i probati sa time.  Na starom automobilu sam EGR rijesio tako sto sam kupio nov, kada je stari vec bio gotov. Blokiranjem EGR-a, izmedju ostalog rijesavas prljanje usisne grane koju mozes ocistiti uvijek, ali svo to smece umijesto da ode na dosagorijevanje, ono odlazi direktno ka DPF-u i u zrak koji udisemo.

Par stotina kuna, dinara, dolara ili evra koje bi mozda navodno ustedeo,  je MOZDA par godina manje  za vasu i nasu djecu, unuke, odnosno buducnost svih onih kojima ostavljamo ovaj nas Apsurdistan ( Balkan).

 

Nije mi bila namjera da bilo koga uvrijedim ili omalovazim bilo kojim dijelom ovoga posta, vec samo da pokusam da uticem na savjest svih vas koji razmisljate prije svega o novcaniku, a ne o buducnosti svoje djece i svojih unuka.

Iskreno se jako izvinjavam za odstupanje od zadate teme!

Share this post


Link to post
Share on other sites

NE odstupaš ni malo. Sve je ovo stiglo sa trulog zapada. Tamo odavno zatvaraju EGR-ove.

Na ovogodišnjem sajmu automobila u Beogradu pojavila se bugarska firma koja se bavi prodajom mašina za čošćenje DPF- filtera , usisnih grana i slično. 

http://www.dunevmotorsport-r21.com/

 

http://dpfclean.bg/ 

 

metode

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavio sam aditiv i promjenio filter goriva, nikakvih promjena zasad nema, filter je bio crn i dosta prljav, i dalje trosi preko 11, dok sam skinuo filter skuzio sam da su na filteru dve gumice umjesto jedne, znaci ona mala deblja gumica na koju ide pipak od gornjeg dijela filtera, ja imam filter na kojem se samo ulozak mjenja, znaci na postojecu gumicu koju dobijes sa uloskom on je jos nagurao valjda gumicu i od prijasnjeg filtera i bojim se da to bas i nije sve dobro sjelo. Uglavnom ja sam stavio novi ulozak i dok sam prvi put zategao slinilo je pa sam komplet kuciste i ulozak skinuo i onda kako spada stegnuo, sad vise nigdje ne slini. Dok sam ga vozio primjetio sam da dok dajem gas i dok krecem trenutna potrosnja je normalna ali cim pustim gas i da motor koci potrosnja ode u nebo, isto i na otvorenoj cesti, dok u trecoj ili cetvrtoj drzim gas i do 4500 okretaja sve normalno a onda pustim gas i ustalim brzinu krene gore potrosnja, jos cu prije nego skinem dizne pogledat kompresiju, to mi je jedan mehanicar rekao da provjerim za svaki slucaj premda mi nije jasno kakve to veze ima, inace auto na leru tako lijepo radi da je  to milina, vuce normalno ide sve pet, sto se tice kompresije auto dok je hladan normalno pali, jedino dok sam jednom prilikom navigaciju slagao auto je bio pod kontaktom 15 min i onda su vec grijaci pustili nisu vise radili i onda je teze upalio, oko 4 maks 5 sekundi mu je trebalo, ali ne kuzim kakve veze ima kompresija sa potrosnjom, dok maknem sipku ulja a auto radi nista ne baca ni zrak ni ulje, isto tako presao sam preko 1000 kilometara ulje je na istom nivou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo skinuo sam danas dizne, 45 min mi je trebalo, stvarno su lagano isle van, u ponedjeljak ih vozim u bosch servis pa cemo vidjet sta ce reci, cini mi se da je druga u banani jer je bila vlazna od dizela skoro do vrha a ove ostale suhe, ako koga zanima sifra to jest vrsta dizni je 0445110243. Inace stvarno nije problem skinuti, sve je dostupno.

IMG_20160409_120451.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvali iz boscha, dizne su u redu, kaze lik da je druga malo preljevala i da su je ocistili daje bila prljava i da je sve u redu sad. Kaze da sto se tice dizni one nisu uzrok vece potrosnje, mala je vjerovatnost da je zbog te druge toliko vise trosio, sutra dok ih stavim cu sto posto znat jel do njih, znaci provjera, ciscenje i novi podlosci 50 eura. E sad sam na sto cuda jer ne kuzim sad zbog cega bi vise trosio, ostaje samo faza motora, kompresija i taj famozni dpf zbog kojeg cisto sumnjam da toliko trosi, uglavnom dok stavim dizne odvest cu ga u servis i neka kopaju dokne nadju, nema druge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno si prosao jer realno sa njima i turbo servisima nilad nisi nacisto tj. "Uvek ce sa bude lose" :D

Motor ako ne trosi ulje nije, a da auto ima povecanu potrosnju zbog loseg motora, znas li koji to les od motora treba da bude :) Skidaj dpf i egr i ubij ih i softverski, u svakom slucaju sigurno malo manja potrosnja i boljitak za motor u svakom smislu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što ne premeri kompresiju ?

Inače kako vuče ? 

Još jedna bitna stvar su zadnje čeljusti koje kad blokiraju dižu potrošnju / inače auto ne oseća toliko da blokiraju tj vuče dobro. 

Opet se vraćam na stil vožnje i treće .

Nemam blage veze šta može biti treće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treće je da curi negde gorivo. :)

EGR i DPF svakako će ti doći na red nekada. Odradi ih sada čisto da ih eliminišeš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vratio dizne danas, bilo je mucenja, curilo sve strane :D jednu nisam dobro stisnuo pa je radila ko parna lokomotiva, uglavnom slozio sam sve i dalje je isto, joshi, da gorivo curi negdje skuzio bi jer ako curi prije dizni onda komp to ne racuna kao potrosnju pa komp kaze da trosi normalno a ti po tankanju vidis da trosi vise ako shvacas sta zelim reci, bar sam tako procitao na netu, to bio najbolji scenarij da curi negdje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ti rekoh ne skidaj dizne jer ti one nisu problem. I to nekoliko puta. Ono što si prvo trebao da uradiš je napisano skoro na svakoj strani ovog topic-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sto bi covek poslusao, nije ovde dosao da pise zbog saveta. ;):) :)

@ediedi kako svi kazu, mehanicko zatvaranje egr-a plocicom, iskljucivanje softversko i za dpf iskljucivanje i onda meri. Termostat si sredio ako se secam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo danas i jucer je vozen i potrosnja je ipak pala oko jedne litre ali i dalje je 10 litara ali bar nekog efekta je imalo ciscenje, i dalje je previse ali dobro malo pomalo bit ce nesto :D 

Ivane nije mi zao sto sam skidao dizne, cinjenica je da potrosnja nije toliko veca radi njih ali ociscene su provjerene zamjenjeni podlosci i sad sam miran, sto se tice egr-a i dpf-a, ja sam egr odmah zatvorio i sredio granu, vec sam zvao za softversko gasenje egr-a imam ponudu oko 65 eura bi kostalo jos moram vidjeti koliko bi uzeo i da dpf skidam, ali nekako nisam jos za to premda su mi i u ovlastenom servisu rekli da to napravim ali nisu rekli da ce potrosnja pasti radi toga. Bingo termostat je promjenjen, stavljen je od r4. Poanta je u tome da sam vec dosta ustedio love savjetima na forumu, primjer taj r4 termostat dodje 50 kuna a original 300 koji i nije bas tako lako zamjeniti, sam sam skinuo dizne, ocistio maf, ulja filteri itd. a sve preko foruma i savjeta planiram jos odvesti auto u jedan dobar provjeren servis da mi vide kompresiju fazu i opcenito neka pogledaju zbog cega bi bila veca potrosnja. Ukoliko nista ne nadju idem gasiti softverski egr i eventualno skinuti dpf. Ivane ako na kraju bude stvarno do dpf-a saljem ti pivu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svakako ti uradi egr i dpf, ne znam da li radi u cudnom rezimu (safe) dok ima egr lampicu upaljenu, ne bi trebalo, ali otkud znam.

Kod nas ako se dobro secam imas i za manje para iskljucivanje samo egr-a, mozda za te neke pare i dpf iskljucivanje. To ti svakako savetujemo da uradis, bez obzira da li ce nesto drugo resiti problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde je oko 120€ softversko isključivanje EGR uklanjanje DPF varenje auspuha, +50 € chip tuning. Ako se sve dobro uradi potrošnja pada i za litar od prosečne. Ja sam imao te probleme sa potrošnjom,jeste da mi nije bila tolika kao kod tebe ali mi je nakon tog sređivanja pala. Mrzi me da se varaćam na prethodne strane, jesi li ispitao reostat da li radi kako treba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto mi je poceo gubit snagu, jucer je pocelo a danas totalno slabo vuce, do sad je sve bilo ok tako je lijepo isao i sad ko zna sta je, totalno sam u bedu, tek od srijede mogu u servis jer su puni, bas bezveze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je druže ovo što sam ti ja napisao. Ne sekiraj se nije to ništa što ne može da se sredi. Spremi 100€ i rešićeš problem. Evo mene ubi problem sa servom....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja croma, 2009 godište, 120 KS, manuelna, kad je vozim po gradu na sledeci nacin:

ujutru,  upalim, vozim 1.5 km, stanem izbacim dete kod škole, vozim 1.5 km, ugasim (ukupno 2 semafora), popodne isto samo nazad troši oko 10. Kad bas pazim na gas - dodje do 9.7..

Kad je vozim malo više po gradu padne na najviše 9.5..

Na autoputu 120-130 padne potrošnja ispod 6, a oko 140-150 ide manje od 7.

Najmanju potrosnju sam imao jednom na magistralnom putu od Kursumlije do autoputa kod Nisa, posek brzine 80-90, potrosnja mi bila 4.5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update :D

Evo danas je auto dosao iz servisa, kazu da su manje vise sve provjerili i da su zakljucili da je u pitanju dpf filter, naime auto ide u safe mode to jest turbina se ne pali, stavili su drugi maf i map senzor ali sve je isto i onda su htjeli napraviti regeneraciju filtera ali nisu mogli, preko dijagnostike im neda da udju u tu opciju, e sad, covjek mi kaze da nema smisla dalje kopati po autu dok se to ne rijesi i dali su mi broj od jednog servisa koji su dosta poznati doduse i malo skupi oni rade tuning i skidanje dpfa. Zvao sam covjeka i stvarno mi je dosta toga pojasnio, izmedju ostaloga kaze da je moguce da s obzirom da je egr fizicki zatvoren a nije softverski maknut da auto nije htio raditi regeneraciju jer u tom rezimu autu se dize temperatura i uglavnom zbog greske nece to raditi te je doslo do zacepljenja a onda i slabiji rad, ne mora biti do toga sve ce se znati u cetvrtak kad idem kod njih, rekao je da ce prvo softverski maknuti egr i gresku pa ce onda probat odraditi regeneraciju i opcenito vidjeti u kakvom je stanju dpf pa onda eventualno ga i skinuti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo. Konacno pomak da napravis. Javljaj dalje razvijanje situacije.

Zaista, moguce je da zbog greske EGR-a nije hteo nista ni da pokrene i mozda ces imati srece da ne moras da skidas i DPF, ali...mislim da i to treba da uklonis, uskoro ce se pojaviti problemi i sa njim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...