Jump to content
FAS Goran
tacica

Fiat Nuova Croma MJet - prosečna potrošnja / troši puno?

Recommended Posts

dovla u tome i je problem, sto meni i na otvorenom trosi oko 11

inace u servisu mi je majstor rekao da iznad 3000 okretaja nema korigiranja dizni, nisam ga skuzio bas sta hoce reci ali kao da ako izadjem na otvorenu cestu i drzim ga iznad 3000 okretaja da bi potrosnja bila manja, jer onda motor ne korigira dizne, istina je da ga na otvorenom vozim na 2500 okretaja.

Edited by ediedi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma naravno da ces da ga vozis na otvorenom na normalnim obrtajima, kakve 3000 :)
Moj primer, na 140km/h, sesta brzina radi na 2000 obrtaja. Trenutna potrosnja 5.3L.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

e da je meni 5,3l :D prvo cu termostat promjenit, nije skup, a koliko sam skuzio on ima i neki senzor u sebi pa cu vidjeti, nasao sam vec i ko bi mi dizne rijesio samo je problem sto ih treba skinuti prvo jer oni tone rade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kada bi ga vozio preko 2500 obrtaja mene bi panduri klepili samo tako jer je onda brzina preko 150 km/h. Sa 2000 obrtaja u šestoj kod mene je 120 km/h do 130 km/h. Jer ja ga magistralom gazim uvek između 90 km/h i 100km/h tako da ga vozim ispod 2000 obrtaja šestom. Kod mene bi bila ta potrošnja kao tvoja da ga vozim petom preko 2000 obrtaja. Mada ja tebe sada ništa ne razumem,jer ti gledaš trenutnu potrošnju ili gledaš prosečnu potrošnju ???

Edited by Ivan_KV

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Termostat moze povecati potrosnju, jednostavno ne radi na radnoj temperaturi i radi u drugom rezimu, prvo resi to. Meni je bila osetna razlika u potrosnji.

2. Dizne nemaju korekciju na preko 2500 obrtaja ja mislim. Tad ti zapravo rade kao Unijet, kao stari JTD, a ne kao MJET sa vise ubrizgavanja goriva u toku jednog ciklusa. To opet ne znaci da preko tih obrtaja trosi normalno, moguce da preliva.

 

Kako sam ja razumeo majstora za dizne, korekciju gledaju na leru sa svim potrosacima iskljucenim, tj bez opterecenja, ali kao sto je vec nekog napisao, pravo stanje dizni se vidi tek na masini za proveru istih.

Korekcija samo moze da ukaze na nesto, da mozda neka preliva, da je mozda losa kompresija u nekom cilindru,... Nemoj nositi dizne bas kod svakog, nisu to benzinske dizne i treba ti neko ko ima opremu za proveru istih i remont. Cak i gledajuci samo korekciju ne mozes sa 100% preciznosti da kazes koja je problematicna.

 

Prvo sredi termostat svakako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je realno da na tako malim (čitaj najidealnijim brzinama za nisku potrošnju) troši toliko?

Ja na tim brzinama i sa 1.9jtd i sa 2.0mjet ostvarujem minimalne potrošnje. Daleko ispod gore navedenih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ivan prosjek je 11l, a na otvorenoj sam gledao trenutnu, znaci 5 2000 okretaja 100km na sat ne znam sad tocno uglavnom neka krstareca brzina ne ide ispod 10l kad gledas trenutnu potrosnju, sto se tice dizni samo zagreb jedan servis i jos jedan meni blize pored zagreba dolaze u obzir, oni su zapravo jedini provjereni, tu u varazdinu i okolice nema nitko, u svakom slucaju termostat cu promijeniti cim stignem, a ovo sto je napisao bingo to su mi rekli i u servisu za dizne, nista im ne znace parametri sa dijagnoze, moze biti i losa kompresija ali moraju na masinu da vide tocno koja dizna nije ispravna, ja bi najvise volio da je samo termostat :D premda nesto si mislim ako je samo do njega ne bi ti parametri bili neujednaceni, gorivo bi trosio vise ali podjednako na svim diznama, ali dobro to se sad ja tjesim :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni pada na pamet DPF, koliko on moze da gusi auto, i kociona klesta, gume...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sredi ti dpf i sipaj aditiv u rezervoar. Termostat mozes od renoa cetiri da stavis u crevo. Nepogresiv je. Mnogo nas je to uradilo. Kosta oko 2-3€. Dizne neka ti budu zadnje sto ces da uradis.  Mislim tako bi ja uradio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo teme za R4:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/37995-Termostat-JTD

Inače, meni se potrošnja u zimskim uslovima smanjila za tačno 1l kada sam ubacio termostat od R5 (ja sam stavio od R5 GT, on otvara na 89° ali zahteva mašinsku obradu).

Svakako kreni od termostata, njega moraš zameniti svejedno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok malo sam pogledao sad termostat, vidim da moram skinuti onu cijev iznad njega sto ide na egr jer smeta, gledao sam learn da vidim kako se mjenja rashladna tekucina ali slabo je objasnjeno, najvise me zanima kako da tekucinu ispustim, jel ima neki ventil dole ? 

r4 termostat dodje 8 eura, a original od crome dodje 48v eura, kaze lik magnetimareli da je termostat, jel to moguce, jer nigdje nisam nasao taj termostat.

 I sta sa starim termostatom, njega samo ostavim i ne diram ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio termostat od r4, e sad, skinuo sam cijev koja ide koliko sam skuzio od intercoolera na egr, i dobio prostor da otkacim cijev sa termostata, ali nema sanse ugurat termostat u cijev a da ju ne skines cijelu i grijes u vodi. Dobra stvar je da kad otpojim cijev sa termostata (ona gornja koja ide od termostat do kilera) uopce ne curi antifriz nesto jako malo, ali da bi skinuo cijev skroz moram ispustit tekucinu, otpajanje cijevi na kileru dole da bi ispustio vodu mi je prevelika zajebancija, imam one zastite dole plasticne i bas i nema prostora zamanevriranje. Onda sam sa lijeve strane dakle sa suvozaceve strane nasao jedan pipak a pored njega crni plasticni ko ventil, kao da ako ga odvrnem tu bi trebalo nesto isteci :D jel moguce da je to od kilera, jer ako je onda bez problema to odradim, nigdje na netu ne mogu naci dal se na cromi moze tako ispustiti tekucina, inace zvao sam servis i nekih 85 eura bi mi uzeli za termostat i zamjenu, malo mi to sad previse dati ako mogu ovako to rijesiti. Evo da ispravim, zvao sam ovlasteni, kaze da je taj pipak vjerovatno od klime, znaci trebat ce cijev otpojit.

Edited by ediedi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavio sam termostat, skinuo cijev grijao je u vrucoj vodi i sa sapunicom ga ugurao koliko je isao, sve vratio i upalio auto, radio jedno 5 min i onda na cestu da se ugrije, svako malo sam cep odvrtao da izadje zrak, uglavnom auto tise radi na leru i okretaji su mrvicu nizi na leru, cijev ona gornja je bila vruca prije tako nije bila vruca. Resetiram potrosnju i onako vruc na 90 stupnjeva izadjem na otvorenu cestu i prosjek isti ko prije, dodjem doma ostavim ga ispred kuce da radi i gledam potrosnja pada, dodje do 8 litara, da napomenem i prije sam resetirao dok sam filter mjenjao i maf cistio ali nikad ispod 11 nije isao, ni na leru ni u voznji, opet izadjem na otvorenu cestu potrosnja ide gore, 4 5 6 2000 okretaja ne ide ispod 11, dodjem doma stanem auto radi u leru potrosnja pada, dakle termostatom sam rijesio da u leru normalno trosi ali dok krenem sve po starom. Zanimljivo :D

 

Uglavnom ostaje jos da sa aditivom probam procistiti dizne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle menjanja termostata iskreno nisam primetio manju potrošnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ce sigurno potrosnja pasti ali mozda litru masimalno dve, jer dok predjem 100 200 kilometara to stajanje u leru ce odnijetidio te vece potrosnje, ali problem je otvorena cesta i sama voznja, moram ubaciti aditiv pa cu vidjeti, nakon toga ostaje jos samo da dizne idu na provjeru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toliko jako teško. 

Zbog lošeg goriva može da se poveća potrošnja. I to solidno. A zbog termostata da se smanji sumnjam.

Aditivi dođu više kao prevencija, ako su dizne stradale tu već samo remont.

Za dizne ćeš tek znati kad se stave na probni sto i vide prelivi.

Menjaj stil vožnje i proveri / očisti usis , filtere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

0,5-1l se smanji potrosnja zamenom termostata , e sad zavisi i koliko je los bio. Nekome skroz a nekom drzao na 75c, to nije isto. Za problem oko povecane potrosnje, po neni da se krene od uzubljenja, ventila, dizni, dpf-a i nekog zacepljenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve ja to kuzim, ali prije mjenjanja 11l na leru, novi termostat 8l na leru, s tim da bi mozda jos palo da sam ga ostavio u leru da radi, uglavnom kroz nekih mjesec dana cemo vidjet, aditiv cisto da probam ne kosta puno, a onda dizne idu bosisti, imam susjeda koji servisira kamione na crno, pa cu ga pitat da mi ih skine, najveci problem mi je to sto bosiste kod mene nema, moram u zg, jedan mi je skroz povoljan i provjeren ali ona trazi da skinem dizne, no dobro to je druga tema, ako ima ko link kako se skidaju dizne ili iskustvo nek javi, najvise me zanimaju ti neki kodovi na diznama pa ako ko zna nek pojasni malo to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nove kodove ćeš dobiti kada ti  Bošista odradi remont . Ti kodovi definišu karakteristike dizni i unose se dijagnostikom u motorni računar. Na osovu toga i niza parametara reguliše se ubrizgavanje.

Što se tiče skidanja to će ti komšija provaliti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda ceo auto kod Bošiste ili posle kod nekog sa dijagnostikom da unese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da ti nemas problema sa diznama. Sredi taj dpf rekao si da ti je zapusen. Jel ti ukljucuje on ciscenje. Trebao si da ga skines kada si iskljucio egr? Koliko ti je presla croma?

Edited by Ivan_KV

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima 180000 i na dijagnostici su rekli da je stvarna kilometraza, sto se tice dpfa 61 posto normalna zasicenost,tako pise na onom papiru od dijagnostike, ne kuzim kako on moze utjecat na potrosnju, kuzim da se renegerira ali ne cijelo vrijeme. I nisam iskljucio egr samo sam ga zatvorio, lampica je upaljena.

Edited by ediedi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakvi ne utiče, ja sam sa time imao povećanu potrošnju i na kraju mi je auto samo stao. Nije hteo ni da startuje samo verglao. Kasnije su mi pločicom zatvorili EGR ali to ništa ne završava posao. Mora da se isključi softverski i mora da se skine DPF (jedino ako nemaš pare za kupovinu novog dpf ) posle se navari auspuh i auto je kao nov. Zato ti i pokazuje dijagnostika (slabo ko zna da je čita pravilno) problem sa diznama. Meni je dijagnostika pokazivala 59 % zapušensoti a auto nije hteo da vuče, pa mi rekli da mi auto trokira i da su dizne u pitanju. E sada nisam siguran,vidim da si u prethodnim postovima napisao da su ti na usisnoj grani zavarili klapne, ne znam da li se to radi baš tako možda ima neko stručniji na forumu pa zna bolje. Ja sam usisnu zamenio usisnom od alfe ali bez klapni i opet auto radi dosta bolje. I kada su ti zavarili jesu li ti očistili usisnu? I zato ti opet kažem ako me čitaš dobro, prvo uradi sve pa tek onda dizne. Jer fiat baš nema problematične dizne.

Edited by Ivan_KV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...